Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Hlad Hlad Jozef Karika

Pomerne pútavé poviedky s hustou dávkou stiesnenosti aj strachu. Tradičný Karika, neprekvapil ale ani neurazil.

25.01.2023 4 z 5

Mág Mág John Fowles

Áno, dosť problematicky zaraditeľná kniha. Ale čítala sa dobre. Príbeh mladého angličana Nicholasa Urfa, začiatok sa odohráva v Londýne a opisuje hrdinove milostné avantúry, následne sa dej presúva na grécky ostrov Fraxos, kde hlavný hrdina prijme prácu učiteľa angličtiny na internátnej škole. Na ostrove sa zoznámi so záhadným milionárom Conchisom a začnú sa diať veci, ktoré tu nemôžem opisovať, aby som neprezradil prekvapujúcu pointu. Zaujímavé čítanie.

19.01.2023 5 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Dobrodružný príbeh plný akcie a hlášok. Hodnotím v rámci daného žánru takmer piatimi hviezdičkami.

20.12.2022 4 z 5

Nejen černé uniformy Nejen černé uniformy Miroslav Ivanov

Výborná kniha, oceňujem autentické svedectvá preživších svedkov.

10.11.2022 5 z 5

Bomba pro Heydricha Bomba pro Heydricha Dušan Hamšík

Doplnil som si zbierku kníh o atentáte. Podľa mňa je toto dielo podfarbené červenou pomerne hojne, na môj vkus príliš, ale to sa dá asi chápať, berúc do úvahy dobu vzniku. Veľa priestoru sa tu venuje pozadiu, politickým hrám, machináciám tajných služieb a domnienkam, nakoľko mal v atentáte prsty Canaris. Západný odboj je spochybňovaný, kritizovaný, považovaný za nekompetentný, málo informovaný. Každopádne, atentát mal veľký politický dosah a zapísal sa do histórie ako úspešná akcia, v ktorej sa podarilo zlikvidovať jedného z dôležitých a nebezpečných mužov Tretej ríše.

16.10.2022 4 z 5

Bezosudovosť Bezosudovosť Imre Kertész

Stroho podaný príbeh o holokauste pohľadom 15 ročného židovského chlapca z Budapešti. Mal veľké šťastie, že prežil, aj to len tak - tak. Páčil sa mi typický židovský trpký žartík: Tak len hlavu dole a nikdy nestrácať skleslosť.

23.09.2022 5 z 5

Vůbec nic Vůbec nic Hanif Kureishi

Krátky román od slávneho spisovateľa. Nerobilo mi to problém dočítať, i keď ma to až tak nevzalo. Je to o starom mužovi, slávnom filmovom režisérovi, odkázanom na pomoc druhých, keďže je na vozíku. Manželka mu zahýba s opatrovateľom, režisér to vie a spriada pomstu. Zároveň sa ho manželka pokúša zlikvidovať, aby jej viac nestál v ceste. Oveľa viac sa mi páčil román Budha z predmestia.

16.09.2022 3 z 5

Čítaj literatúru ako profesor Čítaj literatúru ako profesor Thomas C. Foster

Podozvedal som sa zas niečo nové, nad čím som sa doteraz príliš nezamýšľal, čo je na škodu veci, asi, ako dlhoročný vášnivý čitateľ musím priznať. Pán profesor mi ukázal, ako si všímať a nachádzať miesta s výskytom literárnych húb.

22.08.2022 5 z 5

Nežiaduce účinky Nežiaduce účinky Woody Allen (p)

Toto bolo moje prvé literárne stretnutie s autorom, už bolo fakt načase. Filmov som videl dosť a páčili sa mi, na Hollywood ending som sa skvele pobavil. Aj pri niektorých poviedkach som sa musel nahlas smiať, čo sa mi veru pri knihách stáva veľmi zriedkavo. Autorov absurdný humor mi znamenite vyhovoval.

23.07.2022 5 z 5

Pod slnkom Turína Pod slnkom Turína Ivana Dobrakovová

Myslím, že toto bolo moje prvé literárne stretnutie s Dobrakovovou. Páčilo sa mi to, postupné stupňovanie, zamotávanie sa, závislosť, rodinné problémy. Psychlogická sonda do postupného rozkladu a odcudzovania sa jednej, i druhej, rodiny. Ponuré, desivé, temné. Na záver sa zjaví akési svetlo aj s nádejou, aspoň som to tak chápal.

19.06.2022 5 z 5

Obyčajní hrdinovia Obyčajní hrdinovia Marián Kubicsko

Tak tento žáner sa volá splatterpunk? Kombinovaný s young adult? Aspoň už viem, o čo ide, ha. Nostalgický návrat do socialistických osemdesiatych rokov v bývalom Československu. Áno, autor pokombinoval jedno s druhým, ale napriek tomu, alebo vďaka tomu, ma dobre pobavil. Aj je to pomerne dobre napísané, na to, že ide v podstate o tzv. brakovú literatúru. Vidieť, že autor je učiteľ. Objavil som v texte jednu nezrovnalosť, ktorú si autor ani neskorší editori nevšimli. Keď odchádza eštébák Novák s iblis do hotela, idú autom Tatra 613, čiernym. Potom, čo sa Iblis Nováka zbavila, nasadla do auta, no to sa nejakým podivným zázrakom zmenilo na čiernu Volgu. Alebo že by autor skúšal pozornosť čitateľa? Ešte som si všimol časté nezmyselné rozmiestnenie čiarok, ale za to asi milý Kubicsko nemôže, hm... Vždy pripravený!!!

14.06.2022 4 z 5

Conan: Kalich života Conan: Kalich života Ondrej Trepáč

Moje tretie stretnutie s Conanom z pera Ondreja Trepáča a štvrté vôbec od tohto autora. Zaujímavý a pútavý príbeh o putovaní nášho slávneho barbara za kalichom života, ktorý pomôže prebrať jeho milovanú Dareenu. Obdivujem, s akou fantáziou dokáže vystavať príbeh. Samozrejme, nejedná sa o žiadnu vysokú literatúru a preto k nej treba pristupovať s týmto oným. V rámci žánru. Celkovo by ma zaujímalo prečítať si, ako Conana spracovali iní autori, či už zahraniční alebo českí či slovenskí. A porovnať si ich. Neviem, či sa k tomu niekedy dostanem, ale ak áno, určite využijem príležitosť.

29.04.2022 4 z 5

Solenoid Solenoid Mircea Cărtărescu

Knihu nebudem klasifikovať hviezdičkami, lebo som ju nedočítal do konca. Kdesi za polovicou som to vzdal, priznávam pokorne. Keď som sa tak zamyslel a spýtal sám seba, prečo to vlastne čítaš, milý Gracian, keď ťa to vlastne ani nezaujíma, ani nebaví a navyše si z toho unavený jak to hovado. Nuž, tak som to s úľavou odložil. Tento Cartarescu písať vie, o tom žádná, ale moje nervy, nech si tie halucinačno horúčkovité vízie číta kto chce. Tie nudné nekonečné opisy a úvahy. Občas mi blysla hlavou myšlienka v znení : pološialený grafomanský maniak. Nič v zlom, Cartarescu, ale idem radšej čítať nejakú normálnu knihu, lebo z tej tvojej by mi mohlo aj švihnúť. Hor sa nadol!!!

05.04.2022

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Mne to rozhodne nepripadalo ťažko čitateľné, zdĺhavé ani nudné. Práve naopak, bolo to veľmi zaujímavé, pútavé a dobre čitateľné. Akési polotemné dobrodružstvá marockého mladíka, odvrhnutého rodinou a hľadajúceho si svoje miesto vo svete a v živote. Jeho zložité putovanie z Maroka do Barcelony, jeho láska, túžby, vášeň k arabskej poézii i k francúzskym detektívkam. Koniec je dosť smutný. Páčilo sa mi to hodne, na plný počet hviezdičiek, rozhodne!!!

23.03.2022 5 z 5

Nenapísaný román Nenapísaný román Stanislav Rakús

Autor opisuje pokrivené obdobie normalizácie, miestami to bolo zábavné, miestami aj trochu nudné, napísané však bravúrne, cítiť, že autor je literárny vedec. Skúsim od neho aj inú knihu, aby som dokázal porovnávať, keďže toto bolo moje prvé stretnutie s autorom.

16.03.2022 5 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Tajomná atmosféra, hmla, dom na vrchole hory, tajomní obyvatelia, mladá návštevníčka, čo chce prísť veci na koreň, záhada, temno, strach, skrátka gotická atmosféra. Musím sa však priznať, že sa ku mne toto dielo nedokázalo tak celkom priblížiť, alebo naopak, hm....

20.02.2022 3 z 5

Melanchólia vzdoru Melanchólia vzdoru László Krasznahorkai

Škoda, že som nestihol prvý koment, ale nič to zato. Mierne náročnejšie čítanie, to rozhodne, ale keď sa čitateľ ponorí a sústredí do sveta autorovho vnímania a spôsobu písania, ide to. Občas som sa v tých dlhých, košatých a odbočovacích súvetiach strácal, bolo treba udržiavať pozornosť a sústredenie, ale časom som si zvykol a dokázal toto filigránske umenie oceniť. V niektorých pasážach nám autor predvedie, že dokáže písať aj jasne, stručne, úderne a jednoducho. Nádherne napísané, pripomínalo mi to atmosférou Kafku, Canettiho a podobne. Kedysi som videl aj kúsok filmu, natočeného podľa tohto famózneho románu, ale len matne si naň spomínal, utkvela mi v pamäti len veľryba a ponurá bezútešná atmosféra. Rád by som si ten film pozrel, takisto aj iné filmy od režiséra Bélu Tarra. Možno raz, hm... Kto to s čítaním tohto skvelého románu nevzdá, rozhodne neoľutuje, ale varovanie - nie je to pre čitateľa začiatočníka, hehe....

17.02.2022 5 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Pekne vymyslené a dobre napísané. Musím priznať, že český preklad je omnoho lepší, prvý a tretí diel čítam v slovenčine a je to zreteľný rozdiel k horšiemu. Túžba pozrieť si mesto Sandomerz vyvstala aj u mňa.

24.01.2022 5 z 5

Mysl Adolfa Hitlera Mysl Adolfa Hitlera Walter C. Langer

Správa amerického psychoanalytika o mysli Adolfa Hitlera. Zaujímavé čítanie. Samozrejme, v tom období boli k dispozícii obmedzené zdroje, správa je z roku 1943, takže informácie a svedectvá, ktoré sa objavili po tomto roku, sa tu neobjavujú, ale v doslove je to pekne doplnené.

02.11.2021 5 z 5

Spiknutí proti Hitlerovi Spiknutí proti Hitlerovi Danny Orbach

Dobrá a erudovane napísaná kniha, snaží sa byť objektívna, čo sa jej aj v podstate darí. Číta sa pohodlne, bál som sa, že v nej bude plno nezáživných informácií a nudných pasáží, ale nebolo to tak. Mnohé som sa dozvedel. Kto sa o danú problematiku zaujíma, rozhodne neurobí chybu, keď po tomto diele siahne.

27.10.2021 5 z 5