heavy66 heavy66 komentáře u knih

Svědectví Svědectví Stephen King

Svědectví je zajímavý román. Katastrofa je absolutní, vymře 99% lidstva. Přitom popsat takovou pandemii nevyžaduje nutně tisíc stran textu! King přidal řadu psychologických, filozofických a náboženských úvah a symbolů, tak důležitých pro zbylé lidi! Postavy se vyvíjejí a každá si musí vybrat, do kterého tábora chce patřit. Dobro nebo Zlo! Někteří jdou k svému přímo. Jiní se bojí Temného muže, ale láká je myšlenka přidat se k němu. Proč je dilema výběru nosným tématem celé knihy? Co je Temným mužem Stephena Kinga, alkohol? Nebo chce varovat, že globální katastrofa je nebezpečně reálná, svět se může v krátké době změnit k nepoznání a každý si budeme muset vybrat?! Filmová verze je mnohem stručnější než kniha, ač trvá šest hodin. Ovšem úvodní scéna filmu, kdy havran klove do odhozené dětské panenky, doprovázeno písní "Don't Fear the Reaper", atmosféru románu dokonale doplňuje.

23.12.2014 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

POZOR Spoiler
Norové mají citová a sexuální traumata z chlastu, tmy a zimy a řeší je pomocí chorvatského nájemného vraha, který bez peněz a oblečení běhá v mrazu po městě pronásledován celým policejním sborem. Nakonec se po vzoru Šakala schová u teplého barmana, ale nezabije ho, i když má dobrý důvod. Přitom o pár stránek dál nám autor předkládá k uvěření, že hodí Brunhildu do odpadové šachty, ačkoliv žádný důvod nemá. To není fér takhle podceňovat čtenáře! Když už zabiják nemůže, schová se prostě v bytě vrchního komisaře, který mezitím chlastá s jeho starou matičkou. A k tomu policejní šéf, který vede válku proti feťákům, pod laskavými perutěmi Armády spásy. Až do konce napínavá pohádka, včetně kouzelných hodinek, a cimrmanovského "všichni mi lhali" v poslední kapitole. Jako bych četl další díl Mamlasů a Mizerů, kteří ostatně vznikli jenom o malý kousek jižněji.

05.04.2014 4 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Kdepak hodina! Za hodinu to přečíst nestihnete. A některé povídky vám zůstanou v hlavě mnohem déle. Třeba na dobrodružství čtyř studentů na opuštěném prámu si vzpomenete při každém koupání v romantickém jezeře nebo rybníku uprostřed lesů. Hezké léto!

24.06.2024 5 z 5

Afghánský syndrom Afghánský syndrom Lev Dvoreckij

Politologický rozbor válečného debaklu světové velmoci v konfliktu s početně i vojensky výrazně slabšími povstalci. Kniha není nijak zvlášť zajímavě napsaná, rozebírá historické události z pohledu tehdejší politiky, snaží se definovat příčiny těžké porážky, kterou utrpěla jedna z nejsilnějších tehdejších armád od vesničanů s kalašnikovy. Další kapitolu této knihy začali psát Američané o pouhých dvanáct let později.

19.06.2024 3 z 5

Případ rozmarného Amora Případ rozmarného Amora Erle Stanley Gardner

V Případu rozmarného Amora hájí Perry Mason ubohou vdovu, kterou obvinili z vraždy! Pracuje jako vždy se značnou dávkou pohotovosti, chytrosti a šarmu. Na první pohled je zřejmé, že svoje právnické znalosti nezískal v prázdninovém kurzu na plzeňských právech!

24.04.2021 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Tohle by se určitě líbilo i panu Erbenovi!
Komiks skvěle doplňuje jeho hororovou klasiku!
Svatební košile forever!

19.03.2018 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Občanský průkaz? jó, týý vole, kdepak je dneska konec stránce třináct?
Film mám moc rád, je to legrace i navážno, viděl sem ho už víckrát, jenže knížka je vyšší level, taky legrace, že jo, třeba s tím Ferdou Mravencem nebo s negramotným majorem, ale potom daleko vážnější, myslím ten masakr jedenadvacátýho srpna 69 úředně posvěcenej Zákonem č.99, kterej podepsal porevoluční hrdina Saša Dubček. A natáčení Temnýho slunce, kde to mohly máničky policajtům alespoň na chvíli vrátit!
Trefně a výstižně popisuje divnou dobu, kdy si nevěděl, jestli hašišák, s kterým piješ v hospodě, není náhodou od nich! Mimochodem u Trojek nám taky jednou kontrolovali občanky, před nejopilejší holku, která sotva mluvila a bylo jí krásnejch šestnáct, sme rychle postavili limču a dělali jako že nic! No prošlo to, ale lepilo nám.
Piva bylo tenkrát dost, na rozdíl od třicetiletý války, ale jinak to celý stálo za starou bačkoru! Díky, Petře Šabachu, že si nám to všem připomněl, pozdravuju do rockovýho nebe, a doufám, že se ty divný časy nikdy nevrátí!

14.01.2018 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

"...Klec povolila a Adam se vrhl na žrádlo a zhltl je. Pak si odpočinul a s novými silami se vrhl na další klec a po jisté době zhltl i maso, které bylo v ní. Eva se k němu připojila, a pářili se a sháněli potravu společně. Později se zřítila celá jedna strana krytu, rozbila mnoho klecí a živí se živili mrtvými. A potom slabí živí se stali potravou silných živých, dokud ti, co přežili, nebyli stejně silní. A rvali se mezi sebou a žrali se navzájem.
Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být Králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. A nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady. Mezi krysami."

Poslední odstavec románu říká vše - o té knize, o krysách, o Homo sapiens....

04.02.2016

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

„Pane prezidente, naše čtenáře by zajímalo, jak často pijete alkohol?“
„Pane redaktore, kdybyste nebyl takový idiot, věděl byste, že alkohol piju pouze příležitostně. To znamená vždy, když k tomu mám příležitost!“

Tak tento dialog v knize nenajdete, ale spoustu jiných, mnohdy vtipných bonmotů a hlášek ano!
Miloš Zeman, Jára Cimrman české politiky, všechno dopředu věděl, předpověděl a vždy znal nejlepší řešení. Jeho omyly spočívaly pouze v blbosti ostatních, přes které jeho geniální myšlenky nepronikly.
Levicový intelektuál ohromuje znalostí cizích slov a citátů světových myslitelů, vědců, politiků a ekonomů. Každého, kdo se mu nelíbí, označuje za blbce, trumberu, idiota nebo hyenu. Některé výroky jsou žalovatelné, například o Petře Buzkové, ovšem s charakteristikou Vladimíra Špidly nebo Standy Grosse musím souhlasit.
Kniha není škvár, je čtivě napsaná, a ačkoliv je autor postižen bludem megalomanickým a reformátorským, je znát, že v době vzniku knihy měl jasné a bystré myšlení.
Dnes už je to horší!

08.03.2020 3 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Byla to povinná četba, ale vybavuju si, že se mi líbila. Pamatuju si Bobešovy prachaté spolužačky Miládku a Sisinku, jejichž přezíravý postoj k němu pomáhal formovat mé třídní uvědomění, které mě zase přešlo, jakmile jsem pobral rozum. A taky, že Bobeš měl rád párky! To máme společné dodnes!

21.01.2018 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Krvavá romance! Pokud neumíte řídit auto, a máte příliš měkké srdce, takže neobstojíte v drsném kapitalistickém prostředí, zbývá pouze pozice nájemného zabijáka! Nákupy v Oslu nejsou bez rizika, v rybárně načichnete mořskou potvorou, ale zato pizzu vám kdokoli pomůže ochotně donést až domů! Pozor při vánoční návštěvě kostela! Snadno ztratíte hlavu pro dívku z románu Victora Huga! Dobrý příběh, ale Harry je Harry!

11.01.2017 4 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Zase jeden román, od kterého jsem se nemohl odtrhnout! John Grisham píše o nelehkém soužití černých a bílých na americkém Jihu, a činí tak velice čtivě a napínavě. Nezbývá než doufat, že nám ho Black Lives Matter nezakážou!

11.07.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Erika v případu Plaváček plave více než obvykle, proto se jí všichni snaží pomoci. Nejdříve napoví sousedka Alison, která věší prádlo nad kuřárnou, a chtěla by sežrat Jasona Stathama. Erice nápověda nestačí, tak musí pomoci kolega, který nosí na klíčích lego panáčka, a manželka mu denně mění vlasy (panáčkovi, ne manželovi). Erika konečně prozře, ta podoba, oči, nos, lícní kosti! Jak říkával inspektor Trachta, „je-li na místě činu univerzální dědic, vyšetřování prakticky skončilo!“ Stačí jen letmo mrknout do evidence obyvatelstva a hned je všechno jasné! Chladnokrevně není detektivka, ale směs černé, červené a duhové knihovny! Za originální způsob rozchodu hlavních hrdinů nějakou tu hvězdičku přece jenom dávám!

17.08.2019 2 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Pomalu pomaličku otevírá autor svůj příběh. Děj knihy se táhne jak líné letní odpoledne. Horké léto, husté lesy, průzračné jezero s chladivou vodou a krásná dívka, která potřebuje pomoc. Ale blankytné nebe se zatahuje černými mraky, Bunkerův zvonek zvoní na poplach, neviditelné dítě pláče a Sára se začíná mračit. Z temných stínů minulosti, na kterou by místní raději zapomněli, se vrací přízrak vraždy a pomsty, kletba spočívající na dětech, jejichž jméno začíná na písmeno K.

11.03.2017

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry se nepřestěhoval do ulice Sanssouci a tak má hromadu problémů. Řeší smrt bývalé milenky a případ brutální vraždy při přepadení banky. Nic není jak se zdá, a Harry pomocí příběhu dvou bratrů a jedné ženy z případu prvního vyřeší záhadu dvou bratrů a jedné ženy z případu druhého. K tomu profesor Moriarty osloské policie spřádá další temné plány a svoje pomocníky bez váhání likviduje dříve, než se k nim Harry stihne dostat. Nakonec vše dobře dopadne a závěr dává tušit, že v příštím díle bude Ellen konečně pomstěna!

19.10.2014 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Všechny knihy Josefa Augusty jsem miloval a dodnes je mám v knihovně. Ztracený svět byla první, kterou jsem četl. Pravěká flora a fauna na obrazech Zdeňka Buriana mě fascinovaly dvacet let před Jurským parkem.

23.06.2014 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Výborný příběh, s postupně budovaným napětím, který mě na několik hodin přikoval ke knize.

30.12.2013 5 z 5

A zbyl jen meč A zbyl jen meč Bohumil Říha

Zapomenutou knihu jsem našel v zastrčeném koutě knihovny mojí tchýně. První dva díly jsem nečetl, ale nevadilo to. Příběh rytíře Marka z Týnce, hejtmana vojsk krále Jiříka z Poděbrad je pěkně napsaný. Jen škoda smutného závěru, příběh končí uprostřed stránky, jakoby autorovi došel inkoust v plnícím peru.

19.06.2024 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Absolutní akční smršť, která obsahuje víc mrtvol než měkkých souhlásek v textu, víc vystřílených nábojů než vyrobí Sellier s Bellotem za rok, víc vtipných hlášek a sexu než kdekoliv jinde mě zrovna napadá! Jdu na další díly!

04.01.2017 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Morris Bellamy je dost dobrej magor, ale přece jenom nehodlá vyvraždit celé město, chce si jenom v klidu číst své oblíbené knížky, takže s ním Bill a Holy nebudou mít tolik práce jako s Bradym, který je i v katatonickém stavu mnohem děsivější než Morris v plné akci! Jen počkejte, až se dá zdravotně do pořádku....KLAP, obrázek spadne, a uprostřed zasranýho života nás potká zasraná smrt!
Ve třetím díle Bill zjistí, kdo posílá vraždící psychopaty do jeho města, a došlápne si na poťouchlého škodolibého spisovatele, který tak rád děsí svoje čtenáře! - Nebo to bude jinak? - Hej hou, tak jdem, a už se všichni těšíme!

03.02.2016 4 z 5