heavy66 heavy66 komentáře u knih

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Čtyři roční doby, ale která je která?
Vykoupení z věznice Shawshank, to je jaro! Propuštěním z věznice, stejně jako na jaře, život znovu začíná.
Tělo, jasně letní příběh! Prázdninový výlet čtyř kluků, s varováním, že i v létě musí na sebe člověk dávat pozor.
Nadaný žák se odehrává na podzim! Studený déšť, vítr a tma, stárnutí fyzické a morální, Smrťák jedoucí na sinavém koni.
Dýchací metoda? Příběh o narození dítěte, vyprávěný o Vánocích, co jiného než zima!

15.12.2021 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Drdovy České pohádky mají snad největší počet filmových adaptací. Proč ne, málokdy se sejde v jedné sbírce tolik vtipných, napínavých i dojemných příběhů, které mají jedno společné - vždy v nich zvítězí dobro nad zlem! Svým dětem jsem je četl, moje oblíbené jsou o prasáčkovi, který balí princeznu na hádanky, a o havíři, který ožere i samotného Smrťáka.
Pro zajímavost, z 12 pohádek v knize bylo 10 zfilmováno, některé i dvakrát. Chybí mi pouze Konec Skoupé Lhoty a Jak šel Honza do Lenoráje!?

31.10.2021 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Nesmrtelná kniha, která rozesměje děti i dospělé!
Mám oblíbené kapitoly - Jak vystudovali práva za dva měsíce, Jak dostali miliony od chudého strýce nebo Jak stavěli čapí hnízdo na zelené louce!
Aha, to je omyl, omlouvám se, to je z nějaké jiné knížky. A podobných kapitol je tam mnohem víc, to bude asi druhý díl!

22.10.2021 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Obvykle čtu nejdříve knihu, pak se podívám na filmovou verzi. Tentokrát jsem se pustil do knihy až po zhlédnutí Polanského filmu, kde hlavní roli hraje skvělý Adrien Brody. Je neuvěřitelné, jak Szpilman dokázal všechny ty hrůzy přežít. Přece jenom byl hudebník, ne voják se speciálním výcvikem. Občas mu pomohla šťastná náhoda, občas intuice a odvaha, a hlavně jeho obrovská touha žít. Proti filmu je v knize detailně popsán příběh Vilma Hosenfelda, kapitána wehrmachtu, který kromě Wladyslawa Szpilmana zachránil život několika dalším Polákům a Židům. Po válce zemřel v sovětském zajetí. Na Wikipedii se dočtete, že byl členem NSDAP, vyznamenán jak Železným křížem, tak titulem Spravedlivý mezi národy. Pro mě ztělesňuje absurditu dějin 20. století.

08.02.2020 5 z 5

Originál Daniela Defoe jsem nikdy nečetl, tak nemohu soudit, jak moc ho J.V.Pleva upravil. Mohu jen říct, že je to skvělý příběh, i když pro nadšeného dětského čtenáře místy trochu pomalý a rozvláčný. Ovšem Robinson strávil na pustém ostrově jedenáct roků, takže nebylo kam spěchat!

28.01.2024

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Vtipné, zábavné, rumové a samozřejmě třešňové! Třešně tvoří takový faktor strachu, co kdyby se ta nákaza z Kuby vrátila zpátky k nám, i demokratické volby mohou nepříjemně překvapit, jak z historie víme!
Měl jsem podobného dědečka. Na Kubu jsme spolu sice nejeli, on byl pozoruhodnou kombinací prvorepublikového dragouna a poválečného komunisty. Když jsme mu s bratrem kladli záludné otázky o legitimitě jeho oblíbeného režimu, křičel, "Vy puberťáci, až něco v životě dokážete, pak můžete kritizovat!" Stejně jako v případě autorky, naše babička byla svatá žena, která včas servírovanou večeří jeho revoluční vášně krotila! Budiž jim oběma země lehká!

27.08.2023 4 z 5

Jáma a kyvadlo, bohatá sbírka výborných povídek, které vás vyděsí, pobaví, rozesmějí, dojmou, poučí a přimějí k zamyšlení. Na první polovinu 19.století je to hodně široký záběr témat. Zajímalo by mě, zda tehdejší vážení čtenáři dokázali ocenit literární genialitu autorových próz nebo z nich měli noční můry?

22.07.2023 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Takovou dietu by nepředepsal ani Rajko Doleček! Starý cikán uhrane Billyho Hallecka, a Halleck začne hubnout. Autor ho následně zavede do tak nepříjemných situací a míst, že dovolená v Chánově jsou proti tomu Alpy. Nechci se rouhat, ale i mě by bodlo 10-15 kilo dolů!

24.06.2023 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Dám vám nabídku, kterou nemůžete odmítnout! Přečtěte si Kmotra a poznejte těžký život italských emigrantů v Americe! Mario Puzo v napínavém a skvěle vygradovaném příběhu zachytil přerod ušlápnutých venkovských nádeníků v ctihodné a vlivné lidi, v zemi neomezených možností.

19.06.2021

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Jeden z nejsympatičtějších loupežníků české historie, rodinný typ, ekolog a neúnavný bojovník proti vrchnosti. Kam se na něj hrabou Babinský, Nikola Šuhaj nebo Jan Jiří Grasel!
Díky Rumcajsovi se malí Češi od dětství učí podezíravosti vůči cizácké šlechtě. Vím to, sám jsem patřil k jeho žákům!

22.06.2024

Kola Kola Arthur Hailey

Kola byla mojí první haileyovkou, dávno v dobách hlubokého socialismu. Autor dokonale pronikl do reality provozu obří automobilky v Detroitu, na osudech široké škály postav, od vysokých manažerů po dělníky ve výrobě, vystihl světlé i stinné stránky amerického ekonomického zázraku. Nejvíc mě tenkrát zaujaly triky prodejců aut, kterými se snažili vnutit automobil zákazníkovi. Srovnání s jediným tehdejším prodejcem aut v ČSSR Mototechnou, kde člověk čekal celou noc na zápis do pořadníku, bylo skutečné science fiction.

05.11.2023 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Přeskočil jsem Hovory a Galerie, abych se dozvěděl, jak to dopadne s Luciferem Folterem. Příběh osciluje mezi tóny vážnými, záležitost okolo Tracy patří k vrcholům autorova šílenství, a veselými při popisu Robertova stopování a Lucienových proměn. Nechci spoilovat, ale občas mi přišlo, že detektiv Franta Bidlo pronásleduje Lojzu Kápa, mistra převleků a krále žižkovského podsvětí.
Dohromady je to o kapku krve slabší než Zloba, ale pořád vysoký standard bolesti, zlosti a nenávisti. Při četbě mě podporovala moje oblíbená Teacher’s whisky, autorovi děkuju za tip na další zajímavé značky!

04.06.2022 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Dokonalá ukázka suchého anglického humoru a ironie! Poručík Goodbody, génius průměrnosti, plní rozkazy energicky a s vysokým osobním nasazením, a není vždy jeho vinou, že se dobré úmysly zvrtnou špatným směrem. Mojí oblíbenou kapitolou je Goodbodyho křížová výprava do Castello Montepico pro proslulé italské víno!

02.04.2022 5 z 5

Podivná smrt Evropy Podivná smrt Evropy Douglas Murray

Kniha plná přesných faktů, zajímavých tezí a nepříjemných pravd!
Společenský vývoj má svoje zákonitosti a jednotlivé fáze není možné přeskočit. Svoje o tom ví Rusko, které se před sto lety snažilo transformovat z feudálních poměrů rovnou do beztřídní společnosti. Všichni víme, jak to dopadlo. Proto je muslimská společnost mentálně a společensky opožděna o šest století za západním světem, což při kontaktu v zemích s demokratickou a křesťanskou nebo ateistickou tradicí přináší problémy. Z historie známe příklady, kdy primitivní, ale uzavřená a disciplinovaná civilizace dokázala rozvrátit říše na mnohem vyšší úrovni, které díky přebytku zdrojů zlenivěly a ztratily kolektivní instinkt ochrany vlastního druhu.
Žijeme v divném světě a žádné velké zlepšení nelze v nejbližší době očekávat!

16.10.2021 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Báječná léta pod psa jsou jedním z nejveselejších románů o době, která je v učebnicích dějepisu považována za období smutné a úpadkové. Sám jsem do té epochy přibyl v roce 1965, mám na ni podobně veselé vzpomínky, ovšem nikdy bych je nedokázal popsat tak skvěle jako Michal Viewegh. Skvělá je i filmová adaptace s Ondřejem Vetchým, Libuší Šafránkovou a Jakubem Wehrenbergem. Jak už to bývá, v detailech je film lepší knihy. Třeba když se Alice Bendová opaluje v kánoi!

16.03.2024 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Zjistil jsem, že Neklidná krev je lepší až napodruhé. Při prvním čtení tápete v množství postav a kombinováním možného pachatele se přestáváte soustředit na děj. Druhé čtení si užijete lépe, jednotlivé postavy včetně pachatele znáte a můžete si vychutnat složité vyšetřování.

10.03.2024 5 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

Mám rád Pučálkovic Aminu, stejně jako mám rád Jindřicha Plachtu, zábavného chlapíka, který ve čtyřiceti vypadal jako ctihodný kmet.
Před lety v liberecké ZOO, na ochoze pět metrů nad podlahou výběhu, koukali jsme si z očí do očí s místním žirafákem. Aminu prý neznal a s pejskem bychom si ho určitě nespletli!

13.01.2024 5 z 5

Konec perského prince Konec perského prince Jaroslav Velinský

Výborná detektivka s uvěřitelnou pointou z divokých pražských devadesátek. Jak jen to Jaroslav Velinský dokázal zalidnit svůj detektivní příběh tolika zajímavými postavami? Dědic perského trůnu Al Adar nebo žižkovský cigán Aladár Demeter, tajemná Sára Kiulesipoulusová nebo atraktivní sekretářka Linda Pundová, která v přítmí dokáže zapomenout na propastný věkový rozdíl, který ji dělí od charismatického detektiva! Jak jen to Jaroslav Velinský dělal?

15.10.2023 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Dalo mi práci napsat komentář k téhle knize. Název Zbabělci výstižný není, protože skutečných zbabělců v ní moc nenajdete. Škvorecký odmítl poválečný výklad dějin a reportážním stylem odkryl maloměšťáckou morálku i násilné excesy, které se komunistům po válce nehodily do obrazu revolučních hrdinů bojujících po boku bratrské Rudé armády. V upřímné a otevřené výpovědi o tehdejších událostech je velikost a hodnota románu!
Omlouvám se autorovi, nazval bych ten román Strach. Strach civilisty, který se má postavit s puškou v ruce do cesty ozbrojeným vojákům. Strach, který se u některých jedinců změnil ve frustraci a vedl k masakru zajatých SS v místním pivovaru. V souladu se ženevskými konvencemi to nebylo, ale esesáci dostali jen to, co dělali celou válku jiným lidem. Zůstaňme u toho, že je tenkrát v Náchodě dostihla karma.

06.10.2023 4 z 5

Waltarimu věřím, že v Egyptě byl, a Sinuhet mu diktoval svoje paměti. U Wilbura Smithe si tím jistý nejsem. Hodně věcí si vymýšlí, příběh je zdlouhavý, povrchní, řada historických detailů nesedí, hlavní hrdina je básník, hudebník, malíř, stavitel, fyzik, geodet, lékař, astrolog .... něco jako Jára Cimrman. Prostě taková televizní inscenace na Príma Vole! Ale kniha nemusí být nutně velkou literaturou, stačí, když je zábavná. A to Řeka bohů docela je!

10.12.2022 3 z 5