hu_87 hu_87 komentáře u knih

Děti a dospívající online Děti a dospívající online kolektiv autorů

Za mě je knížka vcelku dobrá, probírá stěžejní témata z dané oblasti, včetně zmiňování zajímavých výzkumů na téma a vyvrací některé mýty. Opět - jedná se celkem o kvalitní publikaci, která však mohla některé kapitoly rozpracovat lépe a méně ve smyslu toho učebnicového. Vzhledem k tomu, že se u nás na trhu jedná o poměrně raritní publikaci, hodnotím plným počtem.

30.07.2021 5 z 5

Obezita a psychofarmaka Obezita a psychofarmaka Štěpán Svačina

Dobře sepsaná monografie na téma obezity a psychofarmak, bohužel velmi malých rozměrů (malinká knížečka, která by mohla mít o tolik stránek více), ale přesto se autorovi podařilo tuto problematiku solidně nastínit.

25.07.2021 4 z 5

Anatomie zla - Tajemství nacistických válečných zločinců Anatomie zla - Tajemství nacistických válečných zločinců Joel E. Dimsdale

(SPOILER) Relativně dobře napsaná kniha pro každého, koho zajímají nacističtí váleční zločinci. Pochvala překladateli, díky němu kniha skutečně budí dojem příběhu, který se čte snadno (samozřejmě když nevezmu v potaz emocionální reakce na posudky těchto zločinců, kteří byli zodpovědní za tolik lidí).
Nejprve autor čtenáře seznamuje stručně s historií, tzn. nastiňuje něco málo o vyhlazovacích táborech, jejich organizaci a klíčových postavách.
Po tomto úvodu následují postavy jako Goring, Hess a další, které se nevyhly různým psychiatrickým posudkům, testu ROR a jsou zde rozebírány výsledky těchto vyšetření. Ne teda kompletně, podle mě by jim autor mohl věnovat mnohem více pozornosti, proto ta hvězda dolů.

Na konec se dozvíte jednu, poměrně jednoduchou věc: tito zločinci, až na některé výjimky, byli vlastně normální. Mohli by jednoduše splynout mezi tzv. normální populací, protože ač někteří sice vykazovali narcistické či hysterické osobnostní rysy (v tomhle asi vede Goring), vešli by se mezi normu. Předvídat tudíž zlo je nemožné, protože, jak autor správně zmiňuje některé výzkumy (Stanfordský vězeňský experiment, Milgramův experiment poslušnosti...), i tzv. "normální" lidi jsou schopni tak neskutečné ignorace a naproti tomu nejsou kolikrát schopni převzít zodpovědnost (typicky např. čumilové v případě brutálně zavražděné Kitty Genoveesové - "nechtěl jsem se do toho plést"), někdy zase ignorují následky svých činů, zkrátka každý člověk má sklony k bagatelizaci, omlouvání svého chování a je poměrně snadno ovlivnitelný obecně. I k dělání věcí, jako je např. udělení šoku neznámým lidem.

Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, že ti lidé např. poznali, že se jedná o experiment a tudíž pokračovali dál. To ale nevysvětluje jiné experimenty, které prokázaly různé podobné proměnné a měly jinou metodiku.

Jak já pořád říkám: obecně, i v tomto státu, existuje silná tendence nepřebírat zodpovědnost za svoje činy, za svoje tzv. svobodné volby.
Dokud bude normální ztrácet se v davu a získávat tak pocit nepřeberné anonymity, nikam se jako lidstvo neposuneme. Budeme stále spíše uvnitř pudově zaměřenými sobci, řídící se svými pudy a emocemi, než racionálně smýšlejícími lidmi.

Proto ten celý elaborát. I když by tato knížka mohla být napsána o mnoho lépe a věnovat se více těm psychiatrickým posudkům, oceňuji to, že autor se věnuje i těmto experimentům a dále stručně různým neuroanatomickým korelátům, které jsou pozorovány u lidí s rysy psychopatie.
Každý člověk je potenciální zlo samo o sobě, ať už si ho uvědomuje nebo ne. Dokud nepřevezme zodpovědnost. Včetně zodpovědnosti někomu poskytnout pomoc, ač se celá situace udála v prostoru plném lidí. Jinak se nikam jako lidstvo neposuneme.

19.07.2021 4 z 5

Jak se žije za zdmi Valdic Jak se žije za zdmi Valdic Petr Šámal

(SPOILER) Za zdmi Valdic je zajímavé nahlédnutí do toho, jak taková věznice vlastně funguje, jak je organizovaná a jací zločinci se tam obvykle pohybují. Je to podle mě dost autentické, včetně používání hovorové mluvy. Jakoby se střídají kapitoly zaměstnanců a samotných vězňů. Součástí knihy jsou i fotografie.
Jediný, co mi přišlo celkem na obtíž, byl ten zbytečnej rozhovor s Klusem, kterýho zrovna dvakrát taky nemusím, ale což.

16.07.2021 5 z 5

Mládež a delikvence Mládež a delikvence Oldřich Matoušek

(SPOILER) Kniha má určitě své právoplatné místo v psychologické literatuře každého, kdo se o obor zajímá. Propojuje zde poznatky z delikvence (biologické/psychosociální faktory), prostředí, v němž jedinec vyrůstá (typicky party, gangy, menšiny...) nebo to, jaké jsou možné způsoby intervence (obecně prospěšné práce, podmínka apod.), případně různé typy terapie. Jako knížka je velmi souhrnná a relativně i přehledná (i když by mi přišlo vhodnější častěji používat tučné písmo pro zvýraznění), avšak líbilo by se mi, kdyby se autoři více věnovali např. biologickým faktorům nebo třeba těm osobnostním charakteristikám, které jsou společné pro delikventy.

16.07.2021 4 z 5

Eutanazie: Má každý právo na smrt? Eutanazie: Má každý právo na smrt? Yves De Locht

Neskutečně důležitá knížka. Krom toho se dozvíte, jak fungují zákony v Belgii a proč pacienti z Francie cestují do Belgie, aby mohli pokojně odejít.

12.07.2021 5 z 5

Život s alzheimerem Život s alzheimerem Richard Taylor

(SPOILER) Jo, jedná se o autentický svědectví a jo, určitě to není žádnej med si tímhle procházet. Jenže je taky pravda, že se autor (opakovaně) opakuje, omílá jednu a tu samou myšlenku dokola, akorát trochu jinak. Z knížky si toho moc neodnáším, čekala jsem, že fakt nahlídnu blíž do různých věcí, který mu dělaj postupně větší a větší problém a ono ne - spíš je to knížka na bázi filozofických myšlenek a sem tam zmíní některý problémy, který mu nemoc způsobuje. Chápu, že asi není příjemný, když s ním jednají jako s dítětem a mají dojem, že už to není vlastně on... Ale bohužel. Mám to hodnotit jako knížku, hodnotím to tedy jako literární dílo a jeho literární hodnotu, odsunu stranou to, že je mi toho člověka líto. Ale asi nejužitečnější je podle mě svědectví jeho manželky, které je hned v úvodu

11.07.2021 3 z 5

Na Freuda já nemám čas, doktore Na Freuda já nemám čas, doktore Miroslav Orel

Z hlediska směřování knihy (tj. převážně laická veřejnost) musím hodnotit plným počtem hvězdiček. Autor píše lehce, s nadhledem, ale neztrácí ani na odbornosti a odborných termínech. Pokud se chcete hlásit na psychologii, tuhle knížku byste si měli určitě přečíst.

10.07.2021 5 z 5

Bipolární afektivní porucha Bipolární afektivní porucha Klára Látalová

Knížka se mi celkem líbila, přečetla jsem jí na jeden zátah. Ovšem jednu hvězdičku strhávám z toho důvodu, že v knize je přílišná pozornost věnovaná psychofarmakům, kde se prakticky opakuje mantra "lék versus placebo" a "doporučuje se pro mánii/depresi". Malá část je věnovaná psychoterapii a intervenci při jednání s člověkem, který je např. v mánii. Z výše uvedeného důvodu knížku příliš nedoporučuji úplným laikům, které mohou zdlouhavé kapitoly o psychofarmacích (které pak už nudily i mě - a to se o léky zajímám) od dalšího čtení poměrně odradit.

09.07.2021 4 z 5

Slovník lékařských zkratek Slovník lékařských zkratek Martin Vokurka

Super knížka/slovník pro každého zájemce o medicínu či přidružené obory. Slovník obsahuje velké množství zkratek, které jsou polopaticky vysvětlené. Výhodou je i pevná vazba knížky. Na trhu je to ojedinělá publikace.

05.07.2021 5 z 5

Diagnostika narušené komunikační schopnosti u dospělých Diagnostika narušené komunikační schopnosti u dospělých Viktor Lechta

Ač pro mě není problematika, kterou se autoři zaobírají právě tou, kterou se chci zaobírat já, myslím, že tato učebnice je velmi pěkně zpracovaná a na našem trhu je prakticky jediná. Pro mě byly nejzajímavější kapitoly z oblasti poruch a diagnostiky komunikačních schopností při operacích mozku + poruchy komunikačních schopností při demenci.

03.07.2021 5 z 5

Psychofarmaka v kazuistikách Psychofarmaka v kazuistikách Ivana Tašková

(SPOILER) Kniha je naprosto perfektní, odborná, velmi pěkně zpracovaná. Je však třeba, aby měl čtenář alespoň základní povědomí o pojmu léčivo a tím spíš psychofarmakum/psychiatrické léčivo, chcete-li. Je pravda, že v knize jsou některé pojmy solidně vysvětlené, avšak je to kniha obsáhlá, graficky pěkně a přehledně zpracovaná a proto si myslím, že je lepší, když po knize sáhne člověk, který už nějaké povědomí o psychofarmakách má.
Jinak knížka je samozřejmě perfektní, co dodat :)

03.07.2021 5 z 5

Krizová komunikace Krizová komunikace Jan Tomandl

Doporučuji, knížka je velmi dobře a srozumitelně napsaná a kombinuje znalosti psychologie a žurnalistiky/marketingu.

01.07.2021 5 z 5

Obecná psychologie Obecná psychologie Marie Vágnerová

Přesně tohle je knížka, která mi udělala fakt velkou radost. Na učení perfektní, čte se prakticky sama. Kapitoly jsou solidně a čtivě podané. Navíc jako velkou výhodu vnímám i formu vazby, přece jen není příjemný si listovat v bichli, která má ještě k tomu měkkou vazbu a celkově to provedení se spíš rozpadá, než aby drželo pohromadě (mluvím o učebnici obecné psychologie od Plhákový). Sic si nejsem jistá, jestli ten rozsah opravdu odpovídá tomu, co probírá Plháková, ale myslím že jako knížka je fakt perfektní.

01.07.2021 5 z 5

Záhady lidského těla Záhady lidského těla Milan Klíma

Příjemná knížečka, zaměřující se na anatomii člověka ne v podobě latinských názvů, ale spíše ve smyslu populárně naučném. Zajímavé zpestření : ať už vás zajímá, proč máme otisky prstů nebo jak (ne) dokonalé naše tělo vlastně je.

27.06.2021 4 z 5

Tělo: čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat Tělo: čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat Martin Rychlík

Velmi zajímavá knížka, pokud vás zajímá téma toho, jak vlastně bylo ve společnosti nahlíženo kupř. na nos a jak souvisí jeho "kultura" i v jiných civilizacích, právě tato knížka je ideální pro vás. Mám ráda tyhle knížky, ve kterých je trochu historie, trochu kultury a názorů jiných kultur.

Reflexní terapie rukou Reflexní terapie rukou Jiří Janča

Zajímavé téma. Jako bonus vnímám to, že má kniha velké množství ilustrací.

Zdraví ve vaší dlani Zdraví ve vaší dlani Gung Siao-fan

Zajímavý pohled na lidskou dlaň. Tradiční čínská medicína je opravdu famózní a tato kniha to jen dokazuje.

18.06.2021 5 z 5

Výklad z ruky - Praktická cvičení Výklad z ruky - Praktická cvičení Christiane Eisler-Mertz

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla. Je tu hodně ilustrací pro lepší představu, jak si výklad ujasnit, krom těch hlavních čar se autorka věnuje i těm vedlejším věcem + věcem jako jsou různé trojúhelníky, ostrovy apod.

18.06.2021 5 z 5

O nemoci, která se nazývá schizofrenie: Příručka pro pacienty, jejich blízké a jejich terapeuty O nemoci, která se nazývá schizofrenie: Příručka pro pacienty, jejich blízké a jejich terapeuty Martin Jarolímek

Jedná se o hodně tenkou publikaci, není to nic extra odborného, slouží to účelu, o kterém se zmiňuje už obálka - jako příručka pro pacienty a jejich blízké.

04.06.2021 3 z 5