iceVS iceVS komentáře u knih

Příště se zmrazit nenechám Příště se zmrazit nenechám Petr Mandík

Tohle byl docela úlet. Ale musím říct, že na bezesné noci dobrý lék a i když to bylo takový bezútěšný, s napětím jsem očekávala, jak to dopadne. No - blbě... :-)

15.06.2020 4 z 5

Katastrofy středního věku Katastrofy středního věku Helen Exley

Pokud nejste sýr, věk nehraje roli :-D

02.06.2020 4 z 5

Zemři a vyhraješ a další kriminální příběhy Zemři a vyhraješ a další kriminální příběhy * antologie

Návrat do devadesátek a moje upřímné zděšení, co jsem to kdysi četla. Detektivní kancelář OSTROVID je úplně to největší zlo. Křečovitý humor, sekretářka tvářící se, že je Della Street a netuším, proč se mi při četbě pořád vybavuje fialové sako s ohrnutými rukávy :-D

30.05.2020 3 z 5

Teplouš / Dopisy o Yage Teplouš / Dopisy o Yage Allen Ginsberg

Citát z obálky knihy:
"Jediný žijící americký spisovatel, kterého by bylo možné označit za génia" - Norman Mailer

Údělem géniů bývá zůstat nepochopeni... Přiznávám, že já tu genialitu neobjevila... Kniha patří mezi ty, které jsem dočetla a nebudu se vracet ani k nim a ani k dalším dílům téhož autora.

30.05.2020 3 z 5

Smrt ve staré vlasti Smrt ve staré vlasti Eric Wright

I přes úderné autorovo jméno, tohle byla nezáživná knížečka, plná špatného jídla, nepříjemného personálu, podivínů a prapodivné nelogické zápletky. Česká verze to dorazila špatnou gramatikou. První knihobudka to jistí, třeba si kniha svého čtenáře najde.

24.05.2020 2 z 5

Tělo za katrem Tělo za katrem Alena Lochmannová

O připravované knize jsem před časem četla, zajímalo mě, jak se autorka s tímto tématem a prostředím popasuje. Musím říct, že z mého pohledu se celkem zadařilo. Byť jsem od knihy očekávala pouze téma vězeňského tetování, jeho symboliku, historii, zajímavosti a hlavně obrazovou dokumentaci, kniha, na rozdíl od mého očekávání, obsahuje vlastně komplet náhled života za katrem. Což mě nijak neobohatilo, i nudné knihovnice žijí v reálném životě :-D
Musím se přiznat, že ani já jsem kdysi nedokázala spustit oči z lachtana žonglujícího s míčkem na břiše člověka, co půlku svého života setrval v různých státních zařízeních :-)
V knize mi také malinko vadily opakující se pasáže, váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale za nápad, odvahu, výdrž i odhodlání nezbývá než ohodnotit naplno.

19.05.2020 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Zvyšuji hodnocení, Holden mi připadá o hvězdičku přijatelnější a bližší než před čtvrt stoletím :-)

16.05.2020

Hana Vítová - Cesta ke šmíře Hana Vítová - Cesta ke šmíře Rudolf Mihola

Hana Vítová byla úžasná a nádherná žena, žijící v emočně vypjaté době. Kniha je vytvořena jako přepis rozhovoru, krátkých jednotlivých vzpomínek a myšlenek. Mně tahle forma naprosto vyhovuje, je mi příjemnější než rozsáhlé memoáry sepsané někým, kdo dotyčného neznal. A mám pocit, že tak mohu lépe poznat hereččinu osobnost.
Co knize velmi ublížilo, byla autorova vsuvka o místech, kudy projížděl. Záběry rádoby honosného mercedesu, stojícího před hotely a opuštěnými motoresty jako smutný osamělý falus, mě spíš znechutily a otrávily. Kdoví, proč měl autor tuhle potřebu.

01.05.2020 3 z 5

Zůstaly jen vzpomínky - Jak se žilo v Pojizeří před sto lety Zůstaly jen vzpomínky - Jak se žilo v Pojizeří před sto lety Věra Vyhlídková

Kniha je přesně taková, jak by člověk očekával. Vzpomínky na místa, která už jsou úplně jiná; vzpomínky na lidi, kteří už nejsou; čas, který už není.

16.03.2020 5 z 5

Epitaf - nenápadná ozdoba hřbitova Epitaf - nenápadná ozdoba hřbitova Richard Ulman

Autor měl výborný nápad. Užijte si chvilku, kdy se vám chce vyprsknout smíchy před něčím náhrobkem. Nakonec, nezamýšlel to tak ten, kdo tam nápis nechal umístit...?
Skvělé :-)

28.02.2020 5 z 5

Jak jsem hlídal prezidenta, aneb, Vzpomínky na vojnu Jak jsem hlídal prezidenta, aneb, Vzpomínky na vojnu Martin Brázda

Naštěstí tenhle výtvor zůstal nepovšimnut dějinami i čtenáři. Když autor neovládá rodný jazyk, bylo by fajn, kdyby pravopis vynahradil poutavým dějem. Tohle je slohové cvičení plné sebestřednosti, sebelítosti, ublíženosti a nadrženosti. Přiznám se, že knihu jsem neodložila jen proto, že jsem se těšila, jak jeho manželce dojde trpělivost. K mé lítosti se tak stalo už v polovině knihy, takže pro zbytek čtení scházela potřebná motivace.
Tohle prostě NE, NE a NE

27.02.2020 odpad!

Padesát let Spořitelny městské v Turnově Padesát let Spořitelny městské v Turnově kolektiv autorů

Nádherná publikace o osobnostech města, o dějinách Turnova a okolí, o památkách a uměleckých dílech, z nichž některá byla umístěna např. v muzeu ve Vatikánu. A jen tak na okraj, v závěru knihy zhodnocení činnosti spořitelny samé.
Grafická úprava knihy je úžasná. Vložené lepty knihu velmi zhodnocují :-)

19.02.2020 5 z 5

Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech * antologie

Galerie světových malířských děl. Muselo být těžké vybírat, které v této publikaci budou prezentovány. Zaměření na detaily, včetně odborného výkladu, přiblíží obrazy i naprostému laikovi. Kniha je opravdu krásná.
Dojem kazí hrubky v popiscích, zřejmě už je to standard i u takto výpravné publikace. Kniha se mi četla vcelku špatně, ze zvoleného fontu mě bolely brzy oči, mimo jiné i proto, že písmenka byla spíše šedá, a to se na lesklém papíře nedá učíst.

30.12.2019 5 z 5

Soud Soud Petr Čepek

Vůbec jsem netušila, že jsem vlastníkem tak cenného kousku :-)
Knihu můžu s čistým svědomím doporučit. I když je fakt, že hlavně čtenářům, kteří rádi přemýšlejí.
Nejen, že je příběh nabitý informacemi a plný skutečností, které už jsme někdy potkali, ale bohužel se tu a tam v knize i sami najdeme. A není zrovna čím se chlubit... A speciálně tahle kniha je plná toho, před čím raději zavíráme oči. Možná teď chvíli raději nebudu moc dumat nad tím, co se v hlavě honí komukoliv poblíž...
Autorův styl psaní mě náramně baví, určitě se těším na pokračování :-)

19.12.2019 5 z 5

Kočičák Kočičák Mirek Vostrý

Tohle jsou regulérně pohádky pro dospělé. A milé a čtivé. Během prvních pár vět vás polapí a nepustí. Občas i vítězí dobro nad zlem :-)
Oddechovka, ale fakt skvělá.

13.12.2019 5 z 5

Ukradená známka Ukradená známka Bram Klein

Vcelku od útlého věku znám jméno Pytlíček... a mám s ním spojená samá superlativa... je nejlepší, nejbohatší, nejúspěšnější, dokonalý... A po přečtení této knihy jsem velmi ochotná věřit, že to může být jinak.
Knihu jsem shltla během pár hodin a musím se přiznat, že mi nebylo lehko u srdce. Lze dát do souvislosti, že Ludvík Pytlíček zemřel půl roku po vydání této knihy a za značně podivných okolností?
Korektura selhala ve faktech... Semilský policista se v polovině knihy jmenuje Erik Pala a na konci knihy je z něj Tomáš Pala. Kapitoly v knize jsou datovány rokem 2017 a mezi nimi je nelogicky rok 2018, datum v době po vydání knihy.
Je to výborný příběh, ale je mi z toho smutno.

Tohle nakonec mluví za vše: ¨Samozřejmě jsem vždycky věděl, že je to padělek. A to jsem si ho měl nechat?¨

07.12.2019 5 z 5

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Jejda, to jsem si zase naběhla... Očekávala jsem knihu pana Honzáka, a ten tam měl nakonec povídání na padesáti stránkách. Ještěže na konci, alespoň trochu pominula jistá pachuť.
Dotyční aktéři, jichž se vyhoření týkalo, si jej přivodili hlavně sami. Pocit nenahraditelnosti a vlastní důležitosti je mrcha. Oni pracovali až za hranice svých sil, protože měli pocit, že je lidé chtějí a potřebují. Přijde mi jako velký paradox, že asi nejen mně se ulevilo, když zmizeli z veřejného života, bylo jich - a jejich nevyžádaných rad jak správně žít - už příliš plno...

24.11.2019 3 z 5

Tajné dějiny značek Tajné dějiny značek Matt MacNabb

Na tohle téma je spousta článků, takže pro mě víceméně jen shrnutí. Nebyla jsem úplně nadšená z mnohastránkového pojednání vztahu Henryho Forda k židovství, o to víc mě ovšem bavily stránky o Coco Chanel. Ale holt nic nového pod sluncem. Nic moc tajného jsem tam neobjevila. Ale nechci být nespravedlivá, netuším, jestli ty články náhodou nečerpaly z téhle knihy.

23.11.2019 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Do čekárny k zubaři opět ideální čtení. Ani mi nevadilo, že jsem čekala dlouho. fgr¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨!!!!!!!!!Y
Jestli se kniha líbí i mé kočce, co se právě prošla po klávesnici, musíte ovšem posoudit sami :-)

08.11.2019 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť David Enrich

Manipulace s finančními transakcemi za miliardy dolarů v nejvyšších sférách bankovnictví se jeví jako velmi čtivé téma. Ovšem přes čtyři sta stran drobného textu s hustým řádkováním v tomto duchu leccos napoví:
„…S čím jeho klienti obchodovali? Nejen s nástroji napojenými na LIBOR a TIBOR. Pak tu byl Z-TIBOR Byly tu JPG, kteří obchodují na TSE. Pak tu jsou BLAH. BLAH je derivát obchodovatelný na IMM, je to forward dvou swapů – TIBORu na nějaké období a overnight index swapu IMM na stejné období…“
K tomu nelze nepřičíst neuvěřitelné množství osob, přičemž je o většině z nich jen nepatrná zmínka a po 70 stránkách další…
Je to bezpochyby precizní novinářská práce. Vše do posledního detailu, vše se autor snažil popsat, vysvětlit, zdůvodnit. Jen jako beletrie se to prostě číst nedá. Přitom – kniha má všechny atributy bestselleru, poutavá obálka, dobrý název, atraktivní téma. Na tuhle knihu jsem se fakt těšila, jenže „divoký příběh o matematickém géniovi a gangu zákeřných bankéřů“ si vážně představuju trochu jinak :-)
Dočetla, ale nadšená nejsem.

28.10.2019 3 z 5