Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Kniha začala velmi slibně, ale nějak ke středu pro mě ztratila trochu na svém kouzlu . Přesto se to četlo dobře a při čtení jsem se bavila. Pozitivní je, že se věnuje i velmi vážnému tématu, které je bohužel v dnešní době velmi aktuální a mělo by se o něm více mluvit. Jen by se mi více líbilo, kdyby se děj odehrával na vysoké škole. Postavy mi někdy přišly až moc vyspělé na střední školu.

Jako jednoduché čtení to bylo dobré, hlavní postavy i vedlejší postavy se mi líbily, epilog byl velmi sladký, ale v knize bylo několik logických úskalí a nadsázek, že nemůžu dát pět hvězdiček.

29.10.2023 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Cilčin příběh je tragický, o tom není pochyb. Byla osvobozena z Březinky, jen aby zjistila, že byla poslána do jiného zajateckého tábora, tentokrát na Sibiři, kde byla obviněna z kolaborace s nacisty v Osvětimi.

Jsem rád, že to není jen další příběh z Osvětimi a místo toho se autorka zaměřila na sovětské pracovní tábory, které jsou v historii méně viditelné než nacistické koncentrační tábory.

Cilčin příběh, jak jej vyprávěla Heather Morris, na mě nezapůsobil tak, jak by měl. S Laleem a Gitou má Morris vyprávění z první ruky. S Cilkou svou knihu pouze založila na vzpomínkách a dokumentech jiných lidí a velkou část příběhu si vymyslela. Udělala z Cilky dokonalou, téměř plastickou postavičku, která nic nezkazí, kterou si všichni zamilovali a bez ohledu na následky touží pomoci. Pro mě to bylo sotva uvěřitelné. Zpočátku jsem byla nadšená, že se Morris vypořádala s vinou přeživších a učinila z ní ústřední bod svého románu, ale Cilčiny vnitřní monology zněly stroze, bez emocí a nepřesvědčivě.

Bylo tam mnoho narativních vláken, které byly řešeny, ale zůstaly viset. Některé z nich, jako například příběhy Borise a Kirila, byly použity pro čistě tragickou hodnotu, ve skutečnosti neposouvaly příběh kupředu. Jiné mohly příběhu přinést skutečnou hodnotu ve smyslu intrik, ale stejně nikam nevedly.

21.10.2023 3 z 5

Harry Styles: Život a hudba Harry Styles: Život a hudba Malcolm Croft

Harry je můj nejoblíbenější zpěvák. Samozřejmě, že jsem si knihu musela přečíst. Je šílené, kolik toho dosáhl za celou svoji kariéru a vidět to všechno sepsané do knihy bylo pro mě překvapující. I když jsem 99% informací věděla.

04.08.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Kniha se zaměřuje na Snowa, takže postrádá něco zásadního, co mají ostatní knihy postavy, které milujeme. Přesto jsem si užila příběh ze zákulisí her a viděla jsem, jak začaly, protože jsem věděla, jak se vyvíjely v průběhu času až do doby Katniss.

Je to také odlišné, protože dostáváme pohled mentora, Snowa, kterého všichni nenávidíme. Jsme v jeho mysli, když stále více přijímá názory Kapitolu a stává se bezohlednějším, popírá lásku, přátelství a dokonce i rodinu s jediným zaměřením, a to že jednoho dne bude mít moc.

Užila jsem si tento raný pohled na Panem, ale nemohla jsem si pomoct, ale chybělo mi to velké nebezpečí Hunger Games, které všichni známe, odvážné činy vzpoury a upřímně řečeno postavy, které jsme si všichni během série tolik zamilovali.

Moc se těším na filmové zpracování, které má vyjít.

04.08.2023 5 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Kniha podává zprávu o historii Charité v letech 1830 až 1850.

Tehdejší stav medicíny je zobrazen s děsivou jasností. V té době bylo větším rizikem pro život navštívit lékaře, než nechat nemoc běžet. Z dnešního pohledu nás děsí i nedostatečná hygiena. Líbila se mi především lékařská část románu.
Velmi zajímavý mi přišel i tehdejší popis nemocenské péče. Historicky vývoj ošetřovatelství také poskytuje vysvětlení pro nedostatek společenského uznání a platu ošetřovatelského personálu až do současnosti.

09.07.2023 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Kéž bych v této knize mohl žít navždy. Legendy a latéčka je pohodlnou verzí pití teplé kávy za dlouhé zimní noci. Takový krásný příběh s velkým srdcem, který vyzdvihuje hluboká smysluplná přátelství a queer lásku mezi ženami jako něco, co léčí, něco, co je třeba postavit proti době jako meč a štít.

Mám v srdci takové místo pro ten druh fantazie, která není o velkých extravagantních konfliktech, ale která se místo toho zaměřuje na tiché, drobné, každodenní okamžiky mezi lidmi, kteří se jen snaží dosáhnout slušného života.

29.06.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Po přečtení jeho knihy Dům v blankytně modrém moři jsem se moc těšila na tuhle knihu.

Hned od začátku jsem věděla, že mi tato kniha zlomí srdce. Nemůžete napsat příběh o tom, jak se do sebe duch a převozník zamilují, a nečekat slzy. Wallace Price je pitomec a bylo těžké ho mít vůbec rád. Ale čím více roste jako člověk, tím je sympatičtější. Hugo byl dokonalý a já ho milovala od začátku. Tato kniha je plná úžasných postav, ale zbytek vás nechám objevit sami.

Nevím, jak to Klune dělá, ale vždycky dokáže, abych se do jeho příběhů zamiloval víc. Tyto příběhy jsou vždy o obtížném tématu, ale s autorovým psaním a humorem můžete vidět záblesk světla ve tmě.

23.06.2023 5 z 5

Jestli se probudí Jestli se probudí Zoe Lea

Na této knize se mi opravdu líbilo, že hned na začátku upoutala moji pozornost. Je dobře napsaná a vezme vás na jízdu na horské dráze a provede vás několika zvraty. Určitě bych tuto knihu doporučila ostatním.

Jediná věc, která se mi příliš nelíbila, byl konec. Rozuzlení (které jsem z části tušila) bylo prozrazeno asi ve 3/4 knihy, což je škoda. Autorka mohla velké odhalení nechat až o pár kapitol dál.

13.06.2023 4 z 5

Dívky z lesů Dívky z lesů Minka Kent

Kniha mě fakt bavila. V knize jsou dvě dějové linie, jedna se zaměřuje na ženu, která se obává, že její manžel má poměr, a druhá na dvě sestry, které žijí samy v odlehlé chatě bez elektřiny a moderního vybavení. To je vše, co kdy poznali. Poté, co jejich matka odejde a už se nevrátí, jsou sami. Když jsou sestry nuceny opustit jejich domov, obě dějové linie se protnou a věci se dají do pohybu!

Jde spíše o lehkou záhadu než o skutečný thriller, přičemž otázkou je, kdo jsou dívky a proč je jejich matka držela v ústraní.

Příběh se mi opravdu líbil, bylo to rychlé čtení a díky krátkým kapitolám mě to nutilo číst dál a dál. Určitě doporučuji

08.06.2023 4 z 5

Zmluva snov Zmluva snov Lauren Asher

(SPOILER) Tahle kniha se mi opravdu líbila a jsem si jistá, že se mi líbila víc než kniha první. Miluji téma předstíraného vztahu a nevrlý muž/milá sluníčková žena. A tahle kniha obsahovala obě témata, které miluji a vůbec mě nezklamala.
Líbilo se mi, jak velký vývoj prodělaly obě postavy. Declan byl na začátku taaaak proti všemu a vidět ho, jak pomalu boří všechny jeho zdi a pomalu, ale jistě se zamiloval se do Iris, bylo opravdu zábavné sledovat.

Milovala jsem všechna jeho velkolepá gesta a jak šíleně sladký dokázal být, když chtěl. Jejich slovní hry?. Jejich hašteření? Ten konec? MILUJU

Tato kniha měla téměř 500 stran, ale vůbec mi to nevadilo. Užila jsem si to od začátku do konce a nechtěla jsem knihu ani na vteřinu odložit. Rozhodně doporučuji.

25.03.2023 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Grace a Viv opustily své malé rodné město Drayton a přestěhovaly se do Londýna, aby se dostaly pryč od strýce a panovačných rodičů. Grace si našla práci v knihkupectví. Vtipné na tom bylo, že Grace neměla v lásce knihy, ale to byla jediná práce, kterou mohla najít, protože se chystala válka. Musela se vypořádat s nevrlým majitelem obchodu, ale ze situace vytěžila maximum. Grace vnesla do Primrose Hill Books nový život a více byznysu. Její organizace přiměla zákazníky, kteří nakupovali více a zůstali déle.

Tohle bylo krásné čtení.

21.12.2022 4 z 5

Některé holky ano Některé holky ano Jennifer Dugan

Přála bych si dát této knize lepší hodnocení, ale bohužel tam bylo příliš mnoho věcí, které mi vadily.

Největší problém pro mě byl hlavní vztah mezi Ruby a Morgan. Začíná to pěkně a poté se dvě třetiny knihy Ruby a Morgan snaží komunikovat a vyjádřit své pocity. Většina jejich problémů pochází z nedostatku porozumění a neschopnosti spolu mluvit, což bylo v určitém okamžiku frustrující a opakující se.

Další věc, která se mi nelíbila, je spousta nedokončených příběhů. Jennifer Dugan začala spoustu zajímavých vedlejších zápletek, ale většina z nich nikam nevedla a v určitém okamžiku byla vypuštěna. Chtěla bych vědět víc o Allie a Lydii a jejich vztahu. Také jsme už nikdy neslyšeli o Tylerovi, co se s ním stalo?

04.12.2022 3 z 5

Veci, ktoré v nás ostanú navždy Veci, ktoré v nás ostanú navždy Lucy Score

Naomi přichází do městečka Knockemout poté, co nechala svého snoubence u oltáře a přišla pomoci svému dvojčeti Tině. Když se dostane do města, uvědomí si, že její sestra způsobila ve městě nejrůznější peklo a má špatnou pověst. Ve skutečnosti je považována za její sestru, když jde do místní kavárny a objeví se Knox Morgan, aby ji „vyprovodil“ . Po krátké konverzaci zjistí, že má jedenáctiletou neteř, o které nic nevěděla a která ji váže k městu a díky ní ve městě zůstane.

Velmi dobře napsaná kniha. Skvělé vyprávění, tempo, žertování a dialogy. Milovala jsem Knoxe. Je to ten mrzutý člověk, který zapřísahal, že na vztahy není a je zábavné sledovat, jak jeho názor na vztah mění.

Vřele doporučuji.

20.11.2022 4 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Na Sicílií v 60. letech se narodit jako žena bylo odsouzení, protože úlohou ženy je pouze starat se o dům, manžela a děti.

Olivě je 15 let a na svých bedrech nese veškerou tíhu ženy v malé sicilské vesnici. Olivě se nelíbí být dívkou, protože jako žena nesmí studovat, je neschopná vést život, který může vést její bratr. Je ale jiná a dokáže nám to svou vzpourou.

Život Olivie vás nutí přemýšlet o tom, jak to ženy měly těžké v minulosti a že v některých státech to ženy mají pořád stejně těžké, jako před padesáti lety.

20.11.2022 3 z 5

Nemám moc slov, byla to krásná knížka o dvou teenagerech, kteří spolu objevují záhady světa.

Dante je veselý extrovert a Aristotele je teenager, který má pocit, že na tenhle svět nepatří a snaží se najít sám sebe.

V knize se toho stalo tolik, že jsem někdy nedokázala zpracovat, co se stalo. Několikrát jsem měla na krajíčku a na konci už slzy tekly proudem.

15.04.2022 5 z 5

Hra na lásku a nenávisť Hra na lásku a nenávisť Sally Thorne

Lucy a Josh spolu pracují a nenávidí se nebo ne? Čára mezi nenávistí a láskou je tenká, bohužel já jsem se ocitla někde uprostřed té čáry.
Kniha nebyla špatná, těšila jsem se na ni dlouho, ale zklamala mě. Nemohl jsem přijít na chuť hlavním postavám. Josh se k Lucy někdy choval dost hnusně a opravdu se divím, že se na něj Lucy nevykašlala.
Přišlo mi, že Lucy zase nevěděla, co od něho chce a její posedlost šmouly mi přišla divná..
Možná knize dám někdy budoucnu druhou šanci...
(Zkusím se podívat na film. Třeba na knihu změním názor.)

22.12.2021 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

(SPOILER) Proč bylo pro mě těžké a bolestné číst tuhle knížku? Oscar byl gay a Basil byl vlastně jeho alter ego. Číst ty pocity, které Basil choval k Dorianovi, jak ho viděl v jeho očích, jak byl šťastný, když s ním mohl trávit čas nebo jak muselo být těžké mu říct, co k němu celou dobu cítil? Bylo to vážně těžké číst, protože je složité si představit, jak a co musel při psaní knihy cítit.
Ale na druhou statnu jsem si knihu zamilovala.

13.11.2021 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(SPOILER) Hodnocení bude těžké napsat, protože jsem rozpolcená ohledně svého konečného hodnocení a toho, jak moc se mi tato kniha vlastně líbila.
Musím uznat, že mě kniha zklamala. První polovina? Skvělá, jenže pak to nadšení z mě opadlo. Děj byl aspoň pro mě předvídatelný a částmi i zdlouhavý. Ale zase nemůžu říct, že mě ta kniha nebavila.
Na konci jsem čekala, že ji Nick zabije (což je možná škoda, že to neudělal).
Hold jsem měla asi veliké očekávání.
Proto mé hodnoceni je 3,5*

27.10.2021 3 z 5

Autorka posbírala vzpomínky a zážitky z osudného dne, kdy se ne jen jejich ale i celý svět otočil vzhůru nohama. Nějaké příběhy mě dohnaly k slzám a při jiných mě předběhl mráz po zádech. Každý příběh byl něčím jiný, i když to bylo i stejném tématu a události.

20.03.2021 4 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Zajímavý příběh, ale pro mě trochu dlouhý. Jiné knihy mi přišli zajímavější a tady mi přijde, že to autor tahá z posledního. Ale jinak jsem si čtení užila. A dávám 3,5 *

19.06.2020 4 z 5