Jadla Jadla komentáře u knih

To je náš hrad! To je náš hrad! Jarmila Marešová

Moc hezká knížka, i pro nejmenší i pro předškoláky. Kromě obrázků a propojenosti po sobě následujících stran se mi líbilo, že autorka používá smysluplně i slova archaizující, lovčí, kojná, purkrabí, panoš. Protože srozumitelným způsobem z obrázků mohou děti pochopit, co znamenají, a s rodiči si povídat o něčem novém. Z hrstky nebanalnich knížek pro děti.

16.05.2022 5 z 5

Nejhorší učitelé na světě Nejhorší učitelé na světě David Walliams

Po dlouhé době knížka, kterou dcera (10) byla ochotná číst, za což jsem vděčná. Jinak nic, co bych mohla říct pozitivního.

28.04.2022 2 z 5

Hroby se otevřely Hroby se otevřely Benjamin Black (p)

Moc se mi líbila. Nevěděla jsem, že jde o díl ze série, a vůbec nevadilo, že neznám předchozí příběhy, ke kterým si teď jistě vrátím. Pozvolné, ovšem plynulé vyprávění není povrchní, děj je logicky vystavěn, postavy jednají pochopitelně a smysluplně.
Jediné, co mě maličko zamrzelo je závěrečný dialog patologa a policisty. Pointa byla zřejmá, tušená, vhodná a žádoucí, nebylo nutné ji explicitně vyplesknout, autor mohl čtenáři více důvěřovat.

15.04.2022 4 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Moc se mi líbila. Vtipná, snad mohu říci dokonce žertovná. Postavy, které dýchají. A přejete jim kapičku štěstí konečně. I samotný způsob vyprávění se mi zamlouval, nic zbytečně zeširoka, autor se nerozkročil víc, než záhodno, a zároveň není třeba nikam spěchat, žádný nervák. Vlídné počtení.

15.03.2022 4 z 5

Jdou vojáci, jdou Jdou vojáci, jdou Vilém Závada

Klasické leporelo, tvrdé stránky, krátké básničky, ilustrace tak akorát, na celé stránky. Verše jsou po formální stránce zdařilé, pro děti jsem četla mnohem horší kulhavé rýmovačky, ale obsah je strašidelný.

Pohraničník se psem věrným
Chodí v noci lesem černým,
Abys mohl klidně spát,
Na hřišti si s dětmi hrát.

18.02.2022 3 z 5

Ponorky Ponorky Neil Mallard

Množství obrázků, fotografií, náčrtků. Vše popsané, vysvětlené, chronologicky řazené. I pro rodiče bez zájmu o techniku a ponorky ( například mě:) zajímavé a pro zvídavé děti akorát.

07.02.2022 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Parádní jízda!

06.02.2022 5 z 5

Jak žít a přežít manželství Jak žít a přežít manželství Rob Parsons

Autor evidentně ví, o čem mluví/píše. Nevím, jestli to může vyloženě pomoci manželům. Může to určitě poněkud potěšit čtenáře a to se taky počítá. A nejsme v tom sami.

20.01.2022 5 z 5

Věci, které ztrácíme Věci, které ztrácíme Petr Borkovec

Moc hezké, leporelo je vynikající věc, dětské ručičky obracejí strany sem a tam a knížka je pořád hezká a pohromadě. Verše se nám opravdu líbí, co my toho už podobně poztráceli! Beru to teď vlídněji, když se domů vrátíme jen s jednou rukavickou, bez čepice nebo s vrabcim hnízdem místo culiku.

07.01.2022 4 z 5

Věci, květiny, zvířatka a lidé pro děti Věci, květiny, zvířatka a lidé pro děti Vítězslav Nezval

Souhlasím s Helenou8303, touto sbírkou lyrických textů se Nezval prostě netrefil. Nejsou špatné, ale nejsou pro děti ničím zajímavé a bohužel se zabývají věcmi, které jsou dnešním dětem úplně cizí. Nejsem vyznavackou kdovijakych trendů a modernosti, ale některé texty jsou opravdu mimo. Škoda.

07.01.2022 3 z 5

Rýmovačky naší Kačky Rýmovačky naší Kačky Ferdinand Krch

Báječný nápad, zvukový přínos téhle knížky je k nezaplacení. Ti úplně maličcí i jejich starší sourozenci (alespoň u nás tomu tak je) si knížku rádi společně prohlížejí a rýmují. A musím říci, že to zkouší i bez knížky, inspirovala je k rýmování i pomocí vlastní představivosti a to je úžasné.

14.12.2021 5 z 5

Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl... ale chtěl Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl... ale chtěl Milan Valenta

Pohádky jsou úžasné! Svěží jazyk, promyšlená pointa, prostě radost číst. Čtu je nahlas večer dětem a jsou přece jen pro starší posluchače/čtenáře, jsou delší, maličcí neudrží tak dlouho pozornost. Navíc jsou tak rafinovaně humorné:P

14.12.2021 5 z 5

Obří pantofle Obří pantofle Eva Kilianová

Líbí se nám ilustrace, délka pohádek, lépe řečeno krátkost, je výborná i pro úplně malé posluchače, vydrží jim pozornost až do konce příběhu. Jasné, nejsou to žádné dobrodružstvím a dějovými zvraty nabité historky, ale milá, klidná vyprávění, která vedou spíše k zamyšlení a povídání si o tom, co je správné.

27.11.2021 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Čtu celou sérii opakovaně a ani už neumím přesně říct, kde končí a začíná jiný díl, knihy na sebe perfektně a hladce navazují, není to těžkopádné, šroubované. Líbí se mi, jak jsou popsána kouzla. Kde se berou, jak fungují, jak účinkují. Miluju řeč, tedy spíš jazyk, to, jak lze studovat jeho stavbu, vývoj a proměny a opravdu mě okouzlilo, že v tomto příběhu se jeho prostřednictvím čaruje, že slova mají moc a označují podstatu. To je vskutku magické.

20.05.2021 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Na celé sérii je nejlepší, že má vzestupnou tendenci, díl za dílem je lepší, poutavější čtení. Moc se mi líbí, dokonce ji čtu i opakovaně.
Eragon mne zaujal od samého začátku, v hlavních bodech se drží běžných stereotypů fantasy, ale zároveň je svébytný, vlastní.

20.05.2021 4 z 5

136 briliantů 136 briliantů Vítězslav Houška

Není špatně napsaná, styl je svižný, čtivý, ale... Hlavní postava, detektiv náležející ke slovutné Veřejné bezpečnosti, je čtenáři (a cíleno je/bylo na mladého čtenáře) předkládán jako milý chlapík, vlastně takový dobromyslný strejček, také trochu jako cvičený pes, který se neptá nadřízených proč, ale prostě jde a provede.
Jednotlivosti jsou v příběhu celkem prima, neotřelé, podnik Aréna, způsob hlavní postavy, jak komunikuje se čtenářem,detektiv je i vtipný a takový čerstvý, motiv telefonního seznamu a další. Ale jako celek, záveřečný novinový článek, to, co si mladí čtenáři mají odnést jako poselství, je obludné.

12.02.2021 3 z 5

Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Jiří Žáček

Jako děcko jsem ji dostala ve škole za výborný prospěch. Říkala jsem si tehdy, že se teda moc nevytáhli a mohlo za to vysvědčení být raději na zmrzlinu nebo tak, ale postupně jsem zjistila, že tehdy (první rok zase) pančelka měla šťastnou ruku a zvolila báječnou knížku. Čteme si ji teď s dětmi a znovu mi naskakují v paměti verše i celé básničky, předškolní dcera se některým mohla usmát, mají velký úspěch. Tehdy i dnes.

25.01.2020 5 z 5

Slzavé údolí a jiné příběhy ze starých Večerů pod lampou Slzavé údolí a jiné příběhy ze starých Večerů pod lampou Pavel Janáček

Výborně zpracovaná antologie se zajímavým průvodním slovem editora. Zpracované iniciále autorů, případně předpokládaného autorů, jednotlivých románů jsou přinejmenším stejně zajímavým čtením jako romány samy. Editor odvedl skvělou práci i při výběru příběhů, jsou rozmanité po všech stránkách, antologie zahrnuje pestrou škálu postav (rozvedené ženy, nemanželské děti, selky, obchodníky, tuláky, zástupce zlaté mládeže, podruhy, strážce hranic, kriminálníky a další a další) i prostředích (letiště, zapadlá rusínská údolí, město, vesnici,...). Všechny příběhy jsou nacpané spíš větší než menší mírou sentimentality, ale to patří k žánru. Jsem vlastně milovnicí starých dobrých kompozic a mám ráda, když to, co čtu, má konec. Tedy jasný konec. A toho si v této knize každý užije dosyta.

18.01.2020 5 z 5

Objevuj s úsměvem: Dinosauři Objevuj s úsměvem: Dinosauři Emilia Dziubak

Se synem (2 a půl) jsme nejprve nutně hltali každou dostupnou knížku o autech, mašinách a jiným podobných vercích a teď přišli na řadu dinosauři. A tahle patří mezi nejoblíbenější, obrázky jsou tak akorát strašidelné, odlehčené hledáním hlavních postaviček (pačovíčta, mtvišty a blouta v našem podání). Vřele doporučuji všem rodičům malých budoucích čtenářů.

11.01.2020

Komu je dneska dobře? Komu je dneska dobře? David Maškenazy

Anekdoty, které dovedou pobavit i uvnitř. Zasmějete se, někdy víc, někdy jen tak zlehka pod fousy, ale hlavně poskočí srdéčko, je pohlazena dušička. Knížkou si listuji už roky, začtu se, kde náhodně otevřu, a vždycky, když zase zavírám a odkládám, je mi lépe, veseleji, nebo aspoň méně smutno.

11.01.2020 5 z 5