Jakub Lysek komentáře u knih
Poměrně čtivá historická kniha. Nesrovnatelná sice s Poválečnou Evropou Tonyho Judta, ale v některých pasážích se člověk zasměje ironii a černému humoru.. Například zastřelení klauna Bima za protibolševické vtipy agentem sovětské tajné služby či zavedení "znárodnění" žen v zapadlých končinách Sovětského svazu po vyhlášení vítězství bolševické revoluce..
Ačkoliv mě jsou jeho názory velice blízké, samotné zpracování nebylo tak čtivé a zajímavé, jak by se od názvu této knihy dalo předpokládat.
Ekonomie není exaktní věda.. Nelze v praxi uplatnit experiment, nelze kontrolovat všechny proměnné a nelze stanovovat definitivní soudy.. Velice trefně je v knize popsán vztah mezi ekonomií a matematikou.. Bohužel si toto všechno neuvědomují zejména všichni ti "pravicově" orientovaní ekonomové, kteří příliš zjednodušují komplexnost jevu na pouhé teoretické konstrukty nefungující v reálné praxi.... Opravdu vynikajícím ekonomem je právě ten, který dokáže jít za hranici těchto (až nábožensky připadajících) "dogmat" a propojit tak ekonomii s filozofií, sociologií, politologií a zejména s historií.
Opravdu pro skalní fanoušky jako jsem já...:o) některé z příběhů bych si i dokázal představit na filmovém plátně.. kacířskou myšlenkou by byl i třeba seriál.. :o) Velice povedeně bylo uděláno město Minas Tirith v Návratu krále.. co teprv takový Gondolin?
Pěkné obrázky což ale není vše... text je někdy zmatený, nepřehledný a nedostatečný.. občas chybí zdůraznit opravdu důležité události a jejich vliv na další vývoj.. Kniha je spíše než opravdovou učebnicí doplňujícím zdrojem materiálů pro lepší ilustraci dějin..
Přesně tohle vydání jsem dostal darem od přítelkyně, jen ten obal již změnil barvu:o) Po přečtení této knihy jsem nabyl dojmu, že se islámský svět za 250 let téměř nezměnil..... Nemyslím si, že by kniha byla jenom satirou francouzské společnosti, tak jak se to obecně o této knize tvrdí a učí na střední škole... Možná se pletu..
Knihu neocení tak čtenář, který nezná alespoň základní události VFR a zejména pak situaci ve Vendé právě roku 93. Jinak bych trochu poopravil obsah uvedený na těchto stránkách. Hugo právě odsuzuje Dantona, Marata a Robespierra (v kapitole, kde se tito velikáni setkávají), ačkoliv se může zdát, že to není zcela jasně vyjádřeno v textu. Je zde jak kritika republikánů (ústy Gavaina rozmlouvajícího se Cimurdainem v cele před popravou), tak i Šuanů. Pohled na toto období dějin Francie není u Huga černobílé, což mě mile překvapilo.
nejbystřejší komentář ke španělské občanské válce.. ačkoliv některé věci se daly tušit, situace v Barceloně se mi zdála podle jeho vyprávění analogická s tou v Paříží o století a půl dříve.. jinak velice povedená ironie, kdy člověk neví, jestli se smát nebo se naštvat.
Výborné!! dokonce jsem u ní strávil celé odpoledne za hezkého počasí v knihovně..:))
Jasné, srozumitelné a velice čtivé i přesto, že se jedná o učebnici :o)
Knížka je výborně čtivá. Jen se mi zdá trochu poplatná tehdejší době, kdy východu opět hrozila germánská agrese, což je omluvitelné. Konflikt byl obyčejným bojem o moc a vliv, nelze jej ztotožňovat jako boj Germánů a Slovanů, respektive zlých proti hodným (jak je vylíčeno v knize). Tehdejšímu nevolníkovi bylo upřímně jedno, jestli jej ztrestá polský pán, či řádový komtur. Pro politologa inspirativní pro zamyšlení se nad fungováním křesťanských rytířských řádů a výkonem jejich moci.
Velice zábavné čtení. Ale v mnoha názorech nelze souhlasit a to nemyslím ideologickou kritiku z obou pólů..