JaroslavN JaroslavN komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jak těžko se mi tato kniha hodnotí. Je to prostě zpověď člena jedné generace... Generace, která byla zničena válkou, i když unikla jejím granátům. Měla by být povinně v každé domácí knihovně....

04.10.2024 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Mistr hororu ve své plné kráse. Originální námět, děj neskutečně "odsejpá" a tak jak si oblíbíte hlavní hrdiny, tak záporáky budete k smrti nenávidět. A za každou cenu chcete přijít té záhadě na kloub. Někdy akční, jindy morbidně temné, občas hororové, občas detektivní. Skvělé...

08.10.2024 5 z 5

Spad Spad Leoš Kyša

Postapokalyptická jízda podobná Mad Maxovi. Pro fanoušky žánru naprostá nutnost. Obávám se, že pro běžného čtenáře to bude zavánět naprosto béčkovým scifi. Ono to vlastně je béčko jako vyšité, správně apokalypticky smradlavé a krvavé. Hlavní hrdina je pomalu stárnoucí bad boy co revolverem střílí jako sniper, ale na rozdíl od ostatních přeživších má v pustině pořád kouska cti v těle. Hlubokou čtenářskou rýhu kniha neudělá, ale zatraceně pobaví.

07.10.2024

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Četl jsem jako kluk v Rodokapsu, takže když jsem viděl na pultech knihu, musel jsem ji koupit. Zajímavě vykreslený postapokapyltický svět, kde lidé živoří v obřích mrakodrapech a pracují jako včelky a trubci pro par vyvolených. Kniha se dobře čte, představa, že bych žil jako trubec jen pro práci a množení... brr. Kdo má podobný žánr rád, může si k mému hodnocení nějakou tu hvězdu přihodit.

07.10.2024 3 z 5

Baron Trenck: Až na hranici pekel Baron Trenck: Až na hranici pekel František Niedl

Velice čtivé, až je člověku líto, že je konec. Opravdu moc pěkná sonda do života hraběte, který svůj život zasvětil boji a ukrutnostem, ale také cti a odvaze. A generál Laudon by možná nejel skrz vesnici nebýt Trencka. Vřele doporučuji.
p.s. Narazil jsem na knihu náhodou během pražského knižního veletrhu a také jsem se potkal s autorem.

07.10.2024 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Bible postapokalyptické literatury a nutnost pro všechny fanoušky tohoto žánru. I ostatní čtenáři ale určitě ocení s jakými detaily je vykreslený podzemní svět po zhroucení civilizace a globálním jaderném konfliktu. Dokonce jsem s chutí přečetl i filozofické pasáže, kterými je kniha proložena a začínám si kopat soukromý tunel do metra...

08.10.2024 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Detektivní postapo příběh jsem si nemohl nechat ujít. Až mě překvapilo jak reálné to může být. Civilizace bez energie se po pár dnech úplně zhroutí a bývalý technik a hacker tuší čím to může být. Jako hlavní hrdina je od počátku sympatický a člověk má tendence mu bezmezně fandit. Na druhou stranu, ne všechny pasáže se mi četly úplně hladce. Určitě ale řadím, i díky tématu, do nadprůměrné četby.

08.10.2024 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Surové, tvrdé, smutné, nabušené negativní emocí, plné amerického patosu a bohužel i naprosto reálné. Málokdy jsem si přál, aby byl závěř knihy pozitivnější.

07.10.2024 4 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Velmi těžká četba, ale Max Hastings je přední odborník na první světovou válku a do knihy doslova natlačil všechny informace o prvním roce války. Včetně drobných detailů. Přelouskání této prvoválečné "bible" trochu zabere, ale stojí to za to.

04.10.2024 4 z 5

Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740-1866 Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740-1866 Karel Richter

Velice dobře psaná kniha u které jsem měl občas pocit, že čtu beletrii a ne literaturu faktu. Vždycky jsem si přál umět takto čtivě popisovat bitvy a dějiny i ve svých knihách.

09.10.2024 5 z 5

Záhadná kukla Záhadná kukla Josef Pecinovský

Nejhorší je stav, kdy Vás hlavní hrdina románu začne štvát a není to ze záměru autora. Tedy alespoň předpokládám, že to nebyl autorův záměr. Na druhou stranu téma je poměrně zajímavé a život v prstenci kolem planety se mi osobně četl dobře. Škoda, že ten Al Yard je takový supermansky silný a odvážný a dokonalý a...

Mirzova vize Mirzova vize Josef Pecinovský

(SPOILER) Cestování časem je vždycky zajímavé počtení a cestování časem do doby dinosaurů je pro mě zajímavé už od dob "Cesty do pravěku". A skutečně bych řekl, že kniha je ze začátku velmi čtivá a děj v pravěku příjemně uběhne. Být jediný "samec" v osadě plné žen mě taky nepřijde úplně jako špatný osud :D Jenže kniha se posléze změní v takové postapo a celé se to maličko zadrhne. Poslední kapitoly knihy jsem překousal už trochu z povinnosti.

Válka na Jadranu 1914 - 1918 Válka na Jadranu 1914 - 1918 Milan Jelínek

Jako amatérský autor knihy o první světové válce samozřejmě zhltnu všechno co se, byť jen opře o tento konflikt. Všeobecně se má za to, že RU flotila toho na Jadranu moc nepředvedla, ale když čtete co se dělo den po dni, máte pocit, že tam naopak bylo velice rušno. Líbí se mi autorův styl. V Pule jsem si na paddleboardu připadal s knihou jako námořník ve válce.

07.10.2024 3 z 5

Matrjoška Matrjoška Josef Farkas

Mám moc rád postapo tématiku, takže kniha českého autora byla jasnou volbou. Nečte se špatně a rozhodně je postapokalyptická atmosféra z knihy cítit po celé knihovně. Přesto v porovnání s jinými tituly dějově trošku pokulhává a některé filozofické pasáže jsem četl spíše s povinnosti. Milovníci apokalyptických témat nechť si klidně přičtou dvě hvězdy.

Fregata pluje kolem světa Fregata pluje kolem světa František Běhounek

Vracím se k této knize po mnoha letech. Prvně jsem ji četl jako školák a moje hodnocení tomu také odpovídá. Tenkrát jsem byl uchvácen a každý večer si přál být v podpalubí fregaty Novara. Sdílet kajutu s Kalinou a jeho "nenažraným" kamarádem a vyrážet za dobrodružstvím. Škoda, že tohle mým dětem moc nevoní.

04.10.2024 5 z 5

Spojené státy v první světové válce Spojené státy v první světové válce Don Lawson

Rychlá projížďka 1. světovou válkou očima amerických "doughboys". O první válce je mnoho a mnoho lepších knih. Tuto považuji za jakýsi doplněk mé válečné sbírky. Po pravdě řečeno hodnotím z pozice milovníka historie této války a tudíž je do jisté míry zkreslené. Nezaujatý čtenář může sáhnout po jiných válečných knihách.

04.10.2024 3 z 5