Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Další příběh o tom, jak zakořenění v rodné hroudě v mlýnské usedlosti, se přetvoří díky letité tradici charaktery a osudy, k ní se vážící.
Majetnictví domova je dokonalá harmonie pro život.
Mlýn - nostalgie s romantikou pohádkových příběhů se bije s realitou uživit se dřinou, i když ve svém.
Pocit trudné svobody a doživotní obětavosti knize razí punc historické zvěčnění doby.
Poutavá, leč netěšitelná audiokniha.

18.07.2022 4 z 5

Žena, která lovila sama Žena, která lovila sama Magnus Jonsson

Je to prozření - malé války v době míru, partizánština - sami proti agresi neonacismu rozvětveném v evropské politice, neschopnost policie v zabahněných zákonech migrace.
Z pohledu současného válečného stavu, kdy upozorňování na šířící se rozmach nové formy nacismu bylo jistým překvapením, se četbou této knihy čtenář dostane do obrazu komplikovaných střetů, o nichž "sedmá velmoc (česká)" mlčí, a tudíž popírá tuto existenci.
Prozření, že bitvy jsou pro účastníky celoživotní snahou pro věc i nasazovat život.
V poklidu ale nejsou severské státy, kde migrační vlny zasahují do života a nesouhlas se i v demokratických společností nebere na zřetel. Důsledky jsou silně zneklidňující.
Řešení je v labyrintu nedohledna.

Série "Nenávist" je akční extračtivo.

15.07.2022 5 z 5

Dlouhý John Silver 3 a 4 Dlouhý John Silver 3 a 4 Xavier Dorison

Neromanticky o legendě - jak jinak od "Crwe" to by to ztratilo tu chaotickou údernost.
Citace:" Vzpomínat na ty potřásá a na největšího z nich....na toho, který zmizel, ale jemuž se podařilo se nikdy zcela nevytratila.
Protože člověka zabít můžete...
...Ale legendu nezastaví nic."

Fantazie ve špičkové formě.
Ale jaksi nevyladěná.

08.07.2022 4 z 5

Dlouhý John Silver 1 a 2 Dlouhý John Silver 1 a 2 Xavier Dorison

Fajnůstka, ale jaksi rozplizlá, hrdinu ne a ne ukotvit. Takže jízda jako na obálce.

Ambiciózní a zlatachtiví aktéři se snaží zdolat oceán i konkurenci.
Chtěla jsem najít drsného Adonise, ale zjevně se autorovi (kreslíři) zatím hrdinu daří tajuplně skrývat. Hezká Lady by si vzhledný protějšek zasloužila.
Tak snad v dalším díle.
Zatím dobrý.

08.07.2022 4 z 5

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Autorka je z letité zkušenosti a policejní praxe v obraze z níž čerpá v tomto případě frustrovanou neschopnost potrestat skryté zločiny.
Je to odvážné a vypovídající.
Jako z "Desatera" by měla být zákonitost uplatňována u těch co jsou vyvolení.
(Ale jak je vidět i na politické scéně jsou tací jenž vlastní pocit nadřazenosti přetaví své ego v klamnou nedotknutelnost.)

Příběh o zpytování, který musí zákonitě napadnout, neboť : hoď kamenem, kdo jsi bez viny.

Ideál je asi pouze v románech.
Superčtivo, upravený obraz ze jsoucna.

08.07.2022 5 z 5

Dlouhá noc v Paříži Dlouhá noc v Paříži Dov Alfon

Superčtivo.
Je poznat autorův zralý rozhled - Izraelská rozvědka s věhlasným renomé ( je třeba průšvih řešit větším a okázalejším), čínské kriptovlivy, ruské stopy, americký dohled a francouzká samolibá nonšalance.
Kiberspecialista si z nudy zahrává s Goliášem ...

Citace:" Ministr se na přítele zadíval s neskrývaným pobavením. Použít vzrušenou rétoriku k zakrytí kolosálního selhání resortu, vršit jeden argument za druhým bylo směšné a geniální zároveň. Směšné z toho důvodu, že to bylo současně vycucané z prstu, nepodstatné i mimo mísu. A geniální proto, že jim to poskytne příležitost zaútočit na jeho soka ve vlastní straně, konkrétně na předsedu Senátu, na nějž se teď soustředí všichni :novináři, Twitter, politici, taxikáři."

Citace z obálky:" Ďábelsky zosnované, očistně svižné. A přitom pěkně poťouchlé."
The Guardian

Doporučuji vřele **********

02.07.2022 5 z 5

Básnik a vražda Básnik a vražda Robert van Gulik

Audiokniha.
Vysvětlení na konci knihy - společenské kulturní události byly zpestřením života a každý uchazeč o školní vzdělávání na vyšší úrovni musel ovládat krasopis štětcem. Básně byly předpokladem úrovně vzdělanosti a znalost těch kastou vyvolených byla společenskou samozřejmostí.

Tato smetánka kulturní společnosti nabubřelá svými afektovanými postoji má v historii své hříchy a potomci jejich zrad se touží pomstít.

Autor s jemu vlastním stylem, příběh o známé čínské poetce zasadil do tohoto detektivního případu.

29.06.2022 3 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Kdo by to byl řekl, že si k takovému názvu knihy dám výstižné slůvko "radost".
Ale je to tak.
Doba Václava IV. s mistrem Janem z Husi má v tomto díle životoblahý náboj.
Z ponurých husitských filmů byla atmosféra temná a plná strachu.
"Pouť oběšenců" je skoro balzám, že lidskost je pestrá a má se ukazovat v celé šíři spektra, aby obrazy doby byly pro duši co nej......

Charaktery postav jsou v sérii již zakořeněné a i tak se vždy překvapení z nových excesů dostaví.
Jednoduchost myšlení má za následek těžko vyšetřovatelné zločiny.
Zato společenská vzájemnost je nadmíru složitá.
Práce na rychtě má své závistivce, patolízaly, přisluhovače, podvodníky, soudní oplétačky a musí držet na uzdě chudinu, nepoctivce, lotříky i kuplířský cech, ale hlavně dbát na královské výnosy a blaho.
Audiokniha v luxusním provedení.

Nové království Nové království Wilbur Smith

Autor ve své superformě.
Jeho Egypt je v představách tak silným zážitkem, že uvěříte, že nehostinná písečná krajina má v zapadajícím i vycházejícím božském slunci Ra své kouzlo, a že na hladině božské řeky Nil se v nočním jasu hvězd, hvězdy zrcadlí.

Příběh o vyzrávání charakteru hrdiny z mladicky odvážné loupeže přes zradu, propad jistot, zločinné nařčení, a v zájmu přežití se zrady vrší v horu a zní pád je dalším dobrodružstvím na cestě k v níž sen o Novém království je neskutečně náročnou vizí.

Hezká, podmanivá četba.

Vyhazovač Vyhazovač David Gordon

Jako J. Evanovich - má srdcovka.
Má to ty správné stimuly co vzbudí pocity z fádnosti.
Po dlouhé době mě všetečnost dohnala ke stránkám oblíbeného Notina (znalost známé charakteristické vůně mi chyběla), loupež takové vzácnosti jsem podvědomě chápala coby neodolatelnost.
Vše ve zmatku a bitek s myslí svůdně obluzenou se přitažlivost aktérů jeví jako vzácnost nad jiné.

Citace:" ...představil si ...cítíš, jako kdyby čichový vjem, stejně jako paměť, přicházel zevnitř, a ne z venku. Jako kdyby tam byl někde uložen, někde v mozku nebo jako šňůrka korálků podél nervů nebo spící někde v krvi: všechny sny, noční můry, radosti i bolesti a dokonce i láska - jako by to všechno čekalo, až je ta pravá kombinace kapiček, ten pravý elixír, odemkne. A přesně takhle tu jsou ve sklenicích lapené tyto pachy - pěkně za sklem spí, dokud je někdo nepustí do světa, ať už to bude k užitku, nebo ke škodě."

Další díl bych moc ráda, má to totiž šmrnc.

26.06.2022 5 z 5

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Další audiokniha - Čínské vraždy klincom.
Poutavé vyprávění o tíživém životě ve svazcích manželských pouť.
Autor si opět vybral téma smrti s neprůkazným důkazem a rozehrál soudní přelíčení v níž urputnost a drzá sebevědomost s patřičným právním nárokem vezme soudci Ti šanci na lehké vyšetření, jakoby přirozené smrti.
Je to na ostří nože, kdo z koho, buď a nebo.
Má na kahánku soudce Ti. Pocit profesní zodpovědnosti je neskutečně brutálně krutý.
Ale zlo v podvědomí je cítit.

Hezký poslech, jako vždy v imaginární i kruté době za působení soudce Ti.

17.06.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Autorka z Hollywoodu je expertka na fantasy podivnosti.
Žít a pracovat tam, musí ovlivnit mysl každého, kdo má fantazii coby lehkonohou vilu v divošském tanci zkrotit.
Zvyknout si je třeba, neboť děj je akční až na doraz a pro svou jistou cudnost
má drama přitažlivost i s těmi živými pa-tvory.
Audiokniha určitě dobrá, ale po knize bych asi nesáhla, taková představivost by asi chtěla komiks.

16.06.2022 4 z 5

Slovo o pluku Igorově Slovo o pluku Igorově neznámý - neuveden

Hezký epos o době dávno minulé a bohatýrech bránících ruskou zemi.
Už nevím kdo z autorů nazval svou vlast Rus - Máťuškou. Matička Rus - jak krásný přívlastek, je v něm cit, úcta a láska k rodišti - vlasti.
Je pak patřičné vzdávat ji poctu oddaností.

Citace:" Tvou družinu supi křídly skryli, kníže,
krev tvých bohatýrů
divoká zvěř líže."
Bratr Brjačislav křik bojový neslyšel,
bratr Vsevolod mu na pomoc nepřišel.
Skrz ohrdlí zlaté
Vasilkovič v hluši
jako bílou perlu
vydechl svou duši.
Zmlkly šťastné písně,
pláče země rodná,
žalně lkají trouby
nad hradbami Grodna.
Vnuci Vseslava a vnuci Jaroslava!
Praporce své složte,
do pochvy meč vložte.
Vaše různice a nekonečné hádky
dobré jméno slavných předků pokálely,
vaší vinou se teď pohanská sběř dělí
o Rus nešťastnou
o Vseslavovy statky,
váš spor polovecké dravce přivolává,
vy jste vydali svou zemi nepříteli.

Mlat je mrtvolami vystlán,
krev ho kropí,
z těl jak plevy z klasů
vyletují duše.
U Němigy zrno neosilo hlínu,
jsou do ní zasety
kosti ruských synů."

Vzpomínka na Ruské byliny a pohádky.

15.06.2022 5 z 5

Návrat psa baskervillského Návrat psa baskervillského Miroslav Macek

Sherlock Holmes v rozverné formě svého kreativního myšlení.
Překvapovat logickými závěry bylo vždy jeho krédo.
Případ "Návratu" je riskem (do stejné řeky...), který v konečném výsledku celkem překvapil, takže jiný pohled na Baskervillskou psí mstu.
Pocta siru A.C.Doylovi a jeho hrdinovi je v knize zřejmá. Její rozsah má studijní, fanouškový charakter.

Vydavatelství si dalo záležet, ale ilustrátor se moc neznažil.
Jako vždy od autora zajímavý počin.

15.06.2022 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Doba zážitkového vjemu se ustálila.
To je tak, když se vrhnete na oblíbenou špionážní celebritu (její dostupnou knihu), a bez zájmu o čem to bude (nečtouce curikulum vite), vpadnete do osidel (teď vím, že ) fikce.
Pocit, že autor je znalec a ví, jak se dá politika formovat díky špionážním hrám je DNES jako pozdrav z Delf.
Google to prozradí, to co bylo pravé, byl šok. ( I zde.) Nedivím se, že "krtka" hned nedostali, byl (je) sympaťák na první pohled. (Kdyby mu nechali psát paměti, možná by to stálo za to.)

Jaksi by měl povolaný - vyvolený politik pro zahraniční hrátky prokázat (nepolitické komisi) ZNALOSTI, DOPADY a DŮSLEDKY špionážních praktik.
Jinak by se předvídavým nestávaly tak hrozné kiksy.

Vše prolnuto - skutečnost i vize, fikčně a fikaně poukázáno na hrozbu neonacismu ( dílo vyšlo 1997).

Vzpomínka na glosy redaktora, autora - specialistu J. Petránka na SSSR a jeho vztahy se světem, nám dnes katastrofálně chybí.

NEZNALOST (problému) NEOMLOUVÁ (ani politiky).

12.06.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Má to glanc opravdovosti.
Ostuda politických rozhodnutí jenž se vymkla kontrole.
(Dnešní doba, by mohla být v jiné formě politických rozhodnutí v téže situaci.) !!!
Kam s politickou historií jenž nás nešlechtí.
Do románů přeci, aby zbyla v pamětech.

Hlavní aktér Terenc je pečlivka, co si na odhalování nešvarů dává systematicky záležet.
Jak by mohl nechat plavat případ bezdomovce z chatrče nota bene, když to není ten pravý.
Minulost je tajemství jenž z dobře situované osoby udělá trosku s parazitárním nadělením odhalujícím jeho trudnou cestu životem.

Zdařilý počin, bravo.

05.06.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Audiokniha.
Do tří čtvrtin to bylo o snobské důležitosti, než to nabralo na dramatičnosti.
Dramata, která okrajově vnímáme se do podvědomí vnoří a plevelí mysl.
Představivost je pak krutá. Což zdraví nesvědčí.

Příběh je v konečném důsledku ukázkou, jak se dostat do doživotních problémů.
Nepomůže zhola nic, snad jen krutá arogance.

Zdlouhavé, ale působivé.

04.06.2022 4 z 5

Plán úniku Plán úniku Steve Hamilton

Zdařilé dílo, super.
Plán úniku je obtížnější než se může zdát. Jde o to, který z možných forem autor upřednostňuje.
Chytře sestavená po letech znovu nastolená soudní obhajoba zločinného bosse, nebo únik agenta z infiltrace zločinecké mafie.
Oba typy jsou akčně zabijácké, takže ran, krve a mordů nadmíru, tudíž uspokojivé.
Jak se excelentně daří v zemi "Svobody" přetočit zákony a jejich paragrafy je toto dílo ukázkové.
Citace:" Jste rakovinou tohoto města," pokračovala soudkyně.
"Rakovinou, kterou jsme už jednou z našeho těla vyřízli a odstranili, bohužel se ale zase vrátila a metastázovala."
"Jestliže tito svědci působili v době odhalení zmiňovaných důkazů jako placení informátoři a jestliže už tito svědci u obnoveného soudního procesu nemohou vypovídat, nemá tento soud jinou možnost než uvedené důkazy odmítnout dle pravidla o vyloučení nezákonně získaných materiálů ... Jde totiž o takzvané plody otráveného stromu."

Dobře vymyšlené superčtivo.

(Nicku, co tak jednu fušku v ČR?)

03.06.2022 5 z 5

Orlové Říma. Kniha III & IV Orlové Říma. Kniha III & IV Enrico Marini

Další díl v dech beroucím spádu.
Mladíci dospívají a jejich rody je zavazují k věrnosti v tradici.
Lásky komplikují jejich cesty a bitvy jsou v novém postavení důležitější než dávná přísaha a slib.
Římská říše prosazuje svou moc a řád silou.

V pokračování série pevně doufám.

31.05.2022 5 z 5

Orlové Říma. Kniha I & II Orlové Říma. Kniha I & II Enrico Marini

Fajnovost.
Pokaždé si hořce přiznávám, jak mi chybí v knihách ilustrace.
Ne každý komiks má to privilegium aby byl považován za světový.
Tento řadím do luxusních.
Téma historie Římské říše je obrazově dokonalé, bohatost a pestrost scény je úžasná.
Kruté válečné bitvy, nepřízeň osudu, krví zpečetěné přátelství mezi nepřáteli, výchovný dril, lásky půvabné i zrádné.
Řím se vším co fantazie nabídne, krásu města, paláců, hostin, bojiště kruté a postavy příběhu jsou zpodobněny přímo excelentně.

Paráda.

30.05.2022 5 z 5