Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Pět krvavě rudých *.
Musela jsem si je vygooglit, hrady v Horních Uhrách.
Mohutnost a rozsáhlost staveb budí obdiv a úžas.
Po přečtení románové série si člověk uvědomí čeho a koho si má vážit.

Řež a zmar, vše pod velením zapřísáhlých protivníků, neznajících slabosti.
Citace::
"Ve jménu Božím dejte jim nažrat ohně!"
"Zkáza byla všudypřítomná. Z kouře slzely oči, ze smradu masa prožraného škvrčící smolou dehtem se obracel žaludek."
Oheň a dým, oslepující záblesky výstřelů a explozí. Neustávající déšť hlíny, štěrku, střepů, úlomků, třísek, krve a vlhkých kusů těl. Řev raněných, umírajících a mužů hledajících úkryt, štěkání důstojníků, prosby k Bohu, andělům a všem prorokům a světcům, které kdy nosila zem."
A nakonec, po neskutečné ohnivé smršti, sborový útočný pokřik bušící do bastionu že tří stran." Ve jménu Krista!". Za Boha a za císaře!"

Krvavé dějiny.

19.11.2020 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Těžká klasika své doby.
Prožívat příběh bylo jako trest.
Odhalená ruská realita až na dřeň, snad pomsta režimu v bezútěšnosti, snad zklamání z marných snah a vizí.
Audiokniha, které jsem vyčítala každou banalitu, hloupost, tupost, nelásku a nelad.

19.11.2020 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Touha být kráse na blízku v srdci zažne lásku, žárlivost a bolest.
Citace:" Trnul jsem, abych nezjistil, že Markéta není hodna mých citů."
Byl bych rád pro tuto dívku trpěl, a byl bych rád, kdyby mě nechala čekat."
Touha po změně v životě nemocné Markéty je nereálná, je zadlužená a žít jinak než jako kurtizána nemůže.
Přijmout roli je mučením, neboť přání požádat o lhostejnost ve vztahu je podivným důkazem lásky, za kterým je skrytý cit oběti.
Nevyřčený slib je náhrobním kamenem,
Audiokniha v cituplném přednesu.

19.11.2020 4 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Jako předešlé díly je i tento strhující a úžasný.

Cenné reálie z nichž mrazí. Letitý boj o zachování křesťanské kultury za cenu největších obětí.
Ze šarvátek do bitev, ze svobody do zajetí, z okovů do útoku, v srdci touhu po klidu, po stmelení rodiny, ale pověst vždy předčí plány a renomé má hodnotu cti, která se jen tak neodkládá.
Citace :" Nad bojištěm vzlétl hlahol tureckých trubek a bojovné volání z hrdel, která ještě neochraptěla křikem v krvavé skrumáži. "
Úctyhodné dílo, co do studie historie krutých bitev a válek s osmanskými zeměmi.

11.11.2020 5 z 5

Angelský zvoník Angelský zvoník Francis Bret Harte

Povídky z amerických "gogo fogo" poměrů.
Citace:" Nechvátal nikterak, aby se připojil ke společnosti dole...Byl tu nedávno "ošlechtěný" baron, jehož " krvavá ruka" patrně smazala poskvrnu jeho dřívějšího radikalismu a jehož bývalé venkovské soběstačné sebevědomí bylo nahrazeno stejně venkovským skepticismem. Byla tu jeho žena, která veskrze všechny nesnáze jejich změněného postavení podržela statečné cnosti skotské měšťanky a byla _ " slušná". Byli tu i "pracovníci", mužové značné moci, schopnosti a vlivu v několika různých oborech. Opravdu tu byla ta obecná nadměrnost rozumnosti, a to s nadmírou menších společenských kvalit. Byl tu cizinec s latinskou hybnosti, horlivostí a nechápající přizpůsobivosti.Bylo tu půl tuctu fešně oděných žen, které jsouce toho velmi vzdálené, aby byly velmi všední, až na vyjímku, americkou ženu, která byla více skotská než její skotský manžel. "
Zápletky povídek gradují do nečekaných konců.
Šmrcovní archaičnost.

06.11.2020 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Audiokniha a pěkně napínavá.
Se vzpomínkou na rakouský skutečný horor jsem se docela bála, jenže nic není "černobílé".
Snad pokračování v pitevně svědomí, by byl další díl o rodinách tím vráceným bumerangem hozeným do kiberprostoru.

Děti jsou téma tém.

05.11.2020 5 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Černý led - kluzká plocha, zde jen přirovnání k závažnosti jiného názvu.
Vzkaz :" Zjistil jsem, kdo jsem," je návodem ke směru vyšetřování, a zároveň tahem pro cestu k bludišti.
Z jistého zápasu - citace:" Je to umění úskoků. Umění přežít. ..aby ošálil smrt, musí ji poslat jinam, než kam jde on. Musí být statečný...riskovat...čím blíž k němu smrt přijde, tím chrabřejším se stává. Nikdy nedat najevo strach. Projevit strach znamená prohrát. A prohrát znamená umřít. V tom je to umění..."
Fajnovost, v mých "F".

03.11.2020 5 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Verše jitřního mládí.

Citace :" ad libitum "
-to jsem já, který tu o sobě hraji a kterého poslouchá svět,
na každou strunu připadá 5 mých minulých let.

Sednice v prvním poschodí jako zvon houpe se na modré věži noci,
uchystali mi bílou postel, chléb a petrolejovou lampičku s čarovnou mocí,
tři okna sedí v lípových haluzích jako tři pohádkové květy,
na nebi hvězdy nebeské a na zemi lidské jsou rozesety,
já jsem ve zvonu srdcem a biji do jeho stěn,
aby každý věřící to slyšel a byl z toho potěšen,
tato krása je příliš těžká pro člověka jediného,
moji přátelé jdou za hlasem zvonu okusit se mnou štěstí všeho,
ale i pro nás je příliš veliké a těžké toto štěstí,
dej, Bože, ať všichni lidé jsou naši přátelé, ať přijdou a pomohou nám je nésti,
aby nám nespadlo, nerozbilo se a neporanilo této spící dědiny,
člověk by umřel už tím, že zůstal by na světě jediný. "

Básně psané citem mladosti, neb víc mu nebylo osudem dopřáno.

30.10.2020 5 z 5

Záhady Záhady Stan Sakai

Komiks lidsky zvířecí, vydařený tah.
Po úvaze, proč zvířecí, mi to došlo. Jak bych asi rozeznala japonské tváře v tak velkém množství postav?
Autor to pro svět delikátně zjednodušil.
A tak jsme v obraze, ( sice rozčarování z nebarevného komiksu během četby přešlo, za to, být to mé vlastnictví, tak bych to brala jako výzvu omalovánkovou), s dobře sestaveným příběhem v sérii, kterou je třeba, pro výsledek (který tuším) shánět.
Dobrý, tak zas někdy ...

28.10.2020 4 z 5

Malé básně v próze Malé básně v próze Charles Baudelaire

Podařený výtvor, jehož důmyslnost není lehkovážná.
Citace :" Pes a flakon
"Můj krásný pes, můj dobrý pse, můj drahý pejsku, pojď sem blíž a přičichni si k výtečné voňavce, koupené u nejlepšího voňavkáře v městě.
A pes vrtě ocasem, což jest tuším, u těch ubohých bytostí znamením odpovídajícím smíchu a úsměvu, přiblíži se a položí zvědavě svůj vlhký čenich na otevřený flakon, načež náhle a s hrůzou couvaje, zaštěká proti mně jakoby s výčitkou.
"Ach bídný pse, kdybych ti byl podal balíček výkalů ,byl bys jej s rozkoší očmuchával a snad i ....Tak i ty nehodný druhu mého smutného života podobáš se obecenstvu jemuž nelze nikdy podávat delikátní parfumy, které je přivádějí v zoufalství, ale pečlivě vybrané nečistoty."

Nadčasovost.

27.10.2020 4 z 5

Gepard Gepard Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Skvělý román noblesního stylu s nostalgií postupující změny v době po Garibaldových bojích za sjednocení Itálie 1860 - 1910.
Sicílie - Palermo, ještě ani zmínka o mafii, ale po přečtení se dá pochopit ten naturel, ve kterém se zrodila.
Patriotismus ostrovanů je tu v krvi a naturel se nemění.
Citace:" Nebylo dovoleno nenávidět nic než věčnost."
Vulgárnost nevědomců mu řekla ze všech pórů."
"Nikdy nebyli tak nejednotni, jako když byli sjednoceni."
"Vedl ji do středu smyslné smršti."

Uchu lahodící poslech z audiočetby, s představou filmových hrdinů A. Delona a C. Cardinálové, byl fajnový zážitek.
(Jen pro změnu v roli hraběte jsem si vysnila Roberta de Nira.)
Film jsem zatím neviděla, ale ty popsané pocity a emoční hnutí by mi ve filmu určitě chyběly.
Super.

26.10.2020 5 z 5

Merekvice Merekvice Michal Šanda

Správně praštěné pohádky.
Citace :" ...u Pakostů zase měli takovou umouněnou šmudlu, přebírala hrách a popel a v ošatce našla oříšek, rozlouskla ho mezi zubama, a div se neudávila, pusu plnou svatebních šatů, ,,"co to melu? " zhrozila se Huderová, "že já do kafemlejnku místo kafe nasypala pohádky, co jsem měla ve škatuli na zaštupování."

Fajnovůstky v mém seznamu F v sekci Fimfárum pro pohádky. :-)

24.10.2020 4 z 5

Básně Básně François Villon

V Čechách se pěje "Kdoš sú boží bojovníci" a ve Francii Francoa Villon provokuje svými nespoutanými verši všechny, kterým vadí jeho svérázně bujarý život na dně společnosti.
Obraz z historie, první ve své době a už s tak mistrovskou rétorikou.
Autorovi verše chrlí obvinění z kobky na svět zkažený a nelítostný. Jeho krédo "žít jak se jen dá" jej ničí a myšlenky na neutěšený konec je v básních drásán na kost.

Citace:" Tím, že jsem podal supliku,
já prostě spoleh na předtuchu.
Když notáři, co sedí v suchu,
"Pověsit!" vyřkli, splaskla pýcha,
a když jsem se už houpal v duchu,
tak co? že měl jsem zůstat zticha? "

Jako jeho verše zobrazovaly pohrdání a provokaci v seriálu " 30 případů m. Z." , tak by se daly použít i dnes, ale jiné, (bonzácká politika , ničící vztahy), (Balada o jazycích klevetníků).Něco tak drsného v lektvaru na jazyky klevetníků by snad ani satanáš nevymyslel. (Ti potrefení by si tu představu měli zažít - trochu děsu neuškodí.)
Síla, živé verše, jako život sám.

Překladatelský mistrovský tah. *****

22.10.2020 5 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Další díl ve skvělém stylu "drsné školy".

Citace:"Má vzácnou schopnost s člověkem jednat tak, že on či ona má pocit, že je jedinou lidskou bytostí na planetě...měli jste pocit, že právě setkání s vámi, ať z jakéhokoli důvodu, představuje středobod jeho života."
"Nebyl příslovečně prázdná nádoba. Ztělesňoval zlo. Jeho prostoduchá tupost se vyznačovala schopností do nekonečna absorbovat zlo.
Ještě dobrou minutu tam stál, hypnotizoval mě pohledem,. To stačilo, abych si připadal pokořený, poskvrněný, špinavý a potřísněný po celém těle."

Už ne černo-bílá, ale mstivě zákeřná, enormně vyšinutá posedlost je v hledáčku obrazu americké společnosti.

Superdílo.

20.10.2020 5 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Tichý jazyk - případ šmodrchy hýřící.
Česká šlechta kuje za tepla požadavky vůči ve Vídni usazenému králi.
Kdo je "tichým jazykem" - špionem na královském dvoře?
Informace si žádají morální oběti a kamufláž halí závoj nad nezvyklou, dobře konspirativní lstí, které se zločin lepí na paty.
Rčení je vžitý názor, ale i nejslabší článek chytrystiky.
Audiokniha opět skvělá.

19.10.2020 4 z 5

Sešlost Luďka Nekudy Sešlost Luďka Nekudy Tomáš Sláma

Potěšení - útlá knížečka rozverností jazyka a kreseb.
Kdo to tehdy nemiloval, nebyl vlastenec.
Cizinec nechápal, nerozuměl; a my měli radost z nádherné jedinečnosti jazyka - řeči, která dávala smysl jen nám -vyvoleným.
Citace :" Buď na mě chvíli vraživá ... tvůj Kuda.

15.10.2020 5 z 5

Inkognito Inkognito Sue Townsend

Kapku hořký humor, ale nápad coby návod jak poznat, odhalit a obhájit svůj názor na postoj politika je pro Anglii, trefně pro danou dobu podařený.
Možná vhodná, v jisté době jako povinná četba pro vlny nových světoobčanů, aby jim iluze ztmavly.
Ale ze zrůžovělých pobídek se staly ty iluze skutečností.
Není nad to, když je do čeho tepat. A v tomto případě, to má autorka v hledáčku vyjasněné.
Citace:"(dotaz v parlamentu) Mohl by nám laskavě pan předseda vlády říci, kdy jel naposled vlakem?" zeptal se úlisně Tím...To, co Edward odpověděl, změnilo jeho budoucí život. Předseda vlády litoval, že něco takového vypustil z úst, ještě dříve než svou odpověď dořekl.
Věta :"Vlakem jsem jel naposledy před třemi dny se svou ženou a se svými třemi dětmi." se stala stejně slavnou jako výrok W. Churchilla:"Slibuji vám jen krev, pot a slzy."
Tou dobou v domku kdesi na předměstí pilný fotograf-amatér Derek Fisher, který poslouchal živý přenos Otázek pro ministerského předsedu na Rádiu 5 posílal e-mailem na internetovou stránku deníku Daily Mail snímek ministerského předsedy a jeho rodiny.
...vůdce opozice dostal na mobil zprávu :" Zeptejte se předsedy vlády, jestli vlak ...odjel a přijel na čas a také kterou tratí jel?"
Vůdce opozice se rozhodl, že odloží dotaz o selhání kontroly leteckého provozu, který již měl připravený, a zkusí své štěstí. A tak otázku položil.
Předseda vlády se zvedal z lavice velmi pomalu.
"Mám to potěšení sdělit ctihodným pánům, že vlak přijel i odjel včas."
"Zdá se že šlo o okružní jízdu, " řekl Tím..
Na galerii pro tisk kolovala z jedné cynické ruky do druhé fotografie. Nikdo z novinářů se už dlouho nesmál tak od srdce, a tak dlouho, jako když se nyní dívali na svého ministerského předsedu v basketbalové čepici a džínové bundě s koleny skoro až u uší v dětském pouťovém vláčku, který se podle velkého pestrobarevného nápisu na boku jmenoval "Húúú húúú".
Novinky ...prosákly do zadních opozice...ozývaly se výbuchy hysterického smíchu.
Ve stejném okamžiku ale Tím .. naléhal, aby upřesnil , kterým vlakem jel.
Předseda vlády odmítl odpovědět a uvedl, že mu v tom brání bezpečnostní důvody.
Konzervativci...řvali smíchy a předseda sněmovny se marně snažil, aby byl přes jejich ječení slyšet.
Zatímco si Edward sedal, na lavicích za ním se rozhostilo ticho. "Neboj se Eddy, z toho se zase vzpamatuješ."
Když opouštěl sněmovnu, slyšel, jak někdo zpívá :"Když mi můj oranžovej expres houká do uší..húú húú."

(Bylo 1.4. - dodatečné spásná záchrana)

Inkognito v pestře bědném prostředí anglického království.
Poutavá četba od oblíbené autorky.

14.10.2020 4 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Znovu do historie s excelentní Vondruškiádou.
Příběh z panství Královského písaře má pro něj v předvánočním čase velké mrzutosti, které z překvapení nevyjdou.

Citace:"Modlitbou děti nezplodíš."

"...Sodomie... Zhovadilí lidé ..."
"Když se při milování nelze políbit a pohlédnouti si do očí, pak to není láska."

Mamonu je vždy nedostatek. A tak mordů, přibývá, lži a podvody se mísí do příběhu ze sekce MORYTÁTY.
Opět skvělý zážitek z audiočetby.

13.10.2020 5 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Každý příběh má tu nutnost překvapit. Zdeť vrchovatě splněno.
Propadnout se do Pohádkova je děs na entou.
Změna osobnosti je tak okolnostmi a podmínkami pro vysvobození se, vyhrocená do nepříčetna.
Z maličké zelenovlasé Gertrudy se stává Postrach.
Pohádkové tvorstvo je fascinující, zlé nestvůry , a coby novotvar - usměvavá hlavička s ručičkama s tělem dlouhého fialového jazyka světélkující rohaté stvůry bylo na "uff".

Citace :" Jestlipak v říši Leebeek znají frázi "To by blbej neřek"? "

Čtivý zážitek z edice "Crew" s pocitem, že ne vše, už bylo vymyšleno. Fantazie je síla až děsivá.
Další svazek si nenechám ujít.

12.10.2020 4 z 5

Něco jako láska Něco jako láska Tracy Brogan

Další od oblíbené autorky ve stejném stylu.
Dobře situovaný příběh co do prostředí a společnosti.
Každý jedinec v tomto příběhu je svérázně akční a pestře komplikuje hrdince milostné drama, ve kterém si ona konflikty tvoří tristně samočinně.
Citace:"Tak proč jsi odešla?" ...
"Možná bychom na to mohli jít trochu pomaleji? Jako třeba, ne fyzicky? Můžeme to tak zkusit? zeptala jsem se.
"Tak jo," přikývl a opřel se o gauč.
A tak jsme tam jen tak seděli a krátce se vyhřívali v ironickém horku vzájemné shody, že nebudeme mít sex. Jenže už za chvíli to začalo být trapné.
... Zjevně zatímco já jsem četla Návod k randění pro totální idioty, on měl prostudovaný Návod k randění s totálními idioty.
Film... Najednou mě probudilo mé vlastní zachrápání. ...pak mi došlo, že jsme oba usnuli. Usnula jsem a slintala jsem mu na břicho. Ježíši! ...přemýšlela jsem, jak by tohle zvládla autorka příručky o etiketě. "

Ergo - potěšení.

11.10.2020 4 z 5