Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Noc Noc Bernard Minier

Audiokniha, a Jako vždy mistrně náročné; v rámci série to nemůže být jinak, neboť komplex vztahů, citů, nezdraví, zločinů, zrady a pomsty, autor v celé sérii systematicky ovládá, i když někdy přesah logice podtrhl nohy.
Citace:" Byl jsem tam, jako nástroj sebevraždy."
Poutavé, změny a záludné kombinace se hrnou se vší razancí, DNA je jistota a minulost má novou ratolest pro další vývoj.
V mých F..

06.07.2019 4 z 5

Srpnovští páni Srpnovští páni Vladimír Neff

Vypravěčský unikát.
Mám za to, že kdyby si soudobí spisovatelé historických románů a kronik přečetli toto dílo, asi by se takříkajíc chytli za nos, je to bohatší a košatější pohled na dobu sto let před dobou husitskou, kdy se zakládaly vsi, panství a poddaní se v nuzotě přizpůsobovali dřině na zúrodňování půdy, robotě a daním, a jejich život byl jen co pán dovolí, a jejich radost - církevní poučení. Citace:" Proč Bůh stvořil ďábla? Protože chtěl člověku dát svobodu. (had - pokušitel).
"Jakmile však Bůh stvořil ďábla, aby člověku dokonalost narušil, poskytl mu volbu mezi uposlechnutím a neuposlechnutím příkazu, a tím i svobodu."
"..na Nový rok se probudil, kořist byla pryč i s hrncem plným stříbra. Jisto je, že byl škodný ...však se také do večera oběsil. Stín hrozné viny ležel na celé vesnici,, přízraky nešťastných děveček a mládenců, uhořelých v čeledníku poletovaly nad střechami a za noci vyly do komínů, dožadující se odplaty a křesťanského pohřbu. Ale co byly platny nešťastníkům všechny zisky? Žalostně hleděli k nejbližším dnům a čím bohatší byl jejich lup, tím byli zkormoucenější strachem, že o něj přijdou, ale také čím byli chudší, tím byli zoufalejší, neboť ať budou konce těch hrůz, jaké budou, mohli aspoň byť sebekratší čásek mít, těšit se z vlastnictví, těžkat v dlani vzácný kov, hladit kožešiny, nebo halit se do hedvábu...dalo se čekat, že paní se vrátí co chvíle. Představa strašného výslechu a trestu trápila všechny, i křičeli ze spánku a za noci vyskakovali z loží a v pláči prosili nebesa o smilování - a přece ó nepochopitelná mrzkosi lidská, závist a řevnivost bujela nerušeně dál v jejich myslích. Ti kdo kradli málo, žehrali na ty, o nichž se vědělo, že nakradli mnoho, a ti, jimž krvavá noc nevynesla nic, dali se dohromady a usnesli se, že se vypraví za paní A... a povědí jí, sami nevinní, co se stalo, a požalují na své bídné a zlodějské sousedy. Nedohodli se však a rozešli se ve zlém, neboť jeden se jal sočit na druhého, že nevinnost předstírá a že přece jen něco ukradl."
Předzvěst nového myšlení ve výkladu evengelií, inkvizičních protiopatření a svobody myšlení.
Tip pro HBO na dobový seriál, dá se říct stejně jako série Petr Kukaň z Kukaně.
Zážitek skvostný, co do kultu jazyka a pestrosti příběhu.
Doporučuji.

04.07.2019 5 z 5

Dítě ohně Dítě ohně S.K. Tremayne (p)

Audiokniha, knihu bych nedala.
Výdrž chtělo sebezapření, příběh se zvraty a pochybnostmi, bludy a tajemstvím, v prostředí, kde vymírající rod musí zachovat tisíciletou tradici, historické hříchy, k tomu dítě a rodina na samotě v panském přímořském sídle s těžebními šachtami a podmořskými tunely. Vše koncentrované na úzkost, ale kašírované, přečančané, neuvěřitelné.
Citace :"Sněhové vločky se mi dojatě rozpouští v ústech. Mořské vlny se krčí a přemítají, jestli mají zaplavit to malé stvoření."
Tak na tohle nemám, i když některé oškolobrty zvládám vymyslet sama. Ještě, že u toho úplná zahálka nebyla.
Jde to, ale zasekává se a DŘE to.

30.06.2019 2 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Srdečný dík za "E-knihu zdarma", můj další veršovaný klenot pro noční bdění.
Po pravdě, ještě celou ji přečtenou nemám, jsou to noční dárky pro vzácný pocit potěšení duše, takže šetrnost je na místě.
Citace : (maličkost z jedné z povídek)
"Kolbiště stavěl věru jako král
Tvar hlediště byl přesně kruhový
a na sto kroků čnělo stupňoví
Na východ stála mramorová brána
na západ byla druhá budována;
Tak nejprve v tom stánku Venušině
bylo zřít na zdech žalné výjevy
bezesných noc ; povzdech, jenž se chví,
i svaté slzy; truchlé naříkání
i vroucí lásky roztoužené plání,
jež musí snášet lásky oběti;
přísahy, jimiž sliby pečetí;
naději touhu, ples i běsnění,
bohatství, mládí, krásu, smilnění,
násilí, půvab, lichotky a klam
strasti a slasti; a též zřel bys tam
..chtíč, tance,hry a bujné hodokvasy
a krásný šat, vše čím se láska hlásí,
a na co si jen tady vzpomenu,
to zpodobili všechno a stěnu.
Byly tam sady sličné jako panny,
i Zahálka co hlídá ji tam brány
i Narcis, jehož památku čas vzal,
i Šalamoun, ten láskou zpitý král,
i Herkules, jenž proslul silou lví,
i kouzla Kirké, čáry Médey,
...vše svědčilo, že moudrost ani síla,
krása ni um ni smělost zarputilá,
nic neobstojí vedle Venuše,
po jejíž vůli otáčí se vše.
...A u strmého svahu, na úpatí,
zbrojného Marta chrám jsi viděl státi.
Byl z lesklé oceli a jeho vjezd
byl uzoučký; žel (šel) z něho smrti děs.
A tady měl své chmurné obrazy
zločin a všechno, co jej provází:
zlodějství, duši sžírající strach
zrada, jež spícím chystá vraždění
žár líté bitvy, krev a zranění...
Smích Šílenství sem zřel a jeho vztek,
štvance vzpoury, šípy urážek..
kdo zemře láskou, koho skolí vrah
srovnati s věštbou psanou ve hvězdách.

František Vrba - překladatel, skvělé dílo, 5*

29.06.2019 5 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Příběh pod dojmem reality. Osudovost koncentrovaná do bezvýchodné situace s aktérem, který k vyřešení svých problémů dojde s trpělivosti k bodu konečnému.
Zákon, kterým lze loupit, je snad již ošetřen. Možná i díky autorovi.
Citace :" Jo, férové prachy...Půjčíme i vám, rychle, seriózně, férově....No a když už jsem byl pod vodou a trčela mi jen ruka, tak přišli tyhle k...y s tím, ať k nim tu ruku natáhnu, že mi pomůžou ven. A sotva jsem to udělal, tak mi sebrali hodinky."
Je v tom srdce, fajnovost.

27.06.2019 5 z 5

Prach, který se snáší ze snů Prach, který se snáší ze snů Louis De Bernières

Příběh "Prach se snáší ze snů" je okamžik, kdy v ranním slunečním svitu, v kruté válečné době, se zamilovaní probouzí se svým vyznání o štěstí a v zlatavém poletujícím prachu zanechávají své iniciály pod dojmem krásného snu o budoucnosti.
Období První světové války je v její předvečer náhled jednoduchý, naivní, pár měsíců a bude konec. Skutečnost pro ty, co se vrhli do služby vlasti jsou krutostí zaskočeni.
Jako ironie osudu se jeví, že v zákopech na vojenské linií, po palbě se spoustou raněných a mrtvých se při nářcích a pohřbech z protivníkovy strany ozývá tenorem zpívaná Brahmsova ukolébavka, dojetí a výčitky na zmarněný osud jsou na obou stranách.
Krutě krásné zpodobnění detailů válečných útrap, vývoj nelze zastavit, a tak " Prach ze snů " je ta nostalgie, která dnešní dobu obohacuje o tehdejší snovou realitu.
Super 5*

21.06.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Chtělo by se říct že "velkolepé", tak teď už vím jak se může žít autorům drsňáren, jak z toho kolotoče nelze vystoupit, jak tím lze ovlivnit masy, jak soukromí je křehká vzácnost a jak jsou čtenáři ovlivnitelně pak neovlivnitelní.
Citace:"Víte proč se M. D. Chapmen tak rozlobil na Lennona, že ho zabil ? Protože v písni Imagine požádal miliony fanoušků, aby si představili svět bez peněz a přitom utrácel milióny dolarů, kupoval si jachty, utrácel za drahý nábytek a platil si luxusní apartmá v Dakota Apartmans. Chapmen považoval Lennona za pokrytce a za zrádce."
Byla to jízda, v prostředí tak lákavém pro rozlet inspirace v literární branži, takže brzda zafungovala jako záchranný systém pro sebevědomí.
Suprdílo.

17.06.2019 5 z 5

Partyzánova dcera Partyzánova dcera Louis De Bernières

Partyzánova dcera vypráví - " Šeherezáda" v režii a moci L.De Berniéra, takže překvapení být musí, jinak by to nebyl on.
Tolik zážitků a postřehů z života rodiny z Jugoslávie před ní i po ní, že se hlava točí a člověku je někdy zatěžko číst dál, pak dojde na revizi citů a v důsledku je nutno uznat, že autor zatraceně umí.
Citace :" Bez vína není žádná civilizace."
" Ježiš, v Biskajským zálivu mi bylo pěkně šoufl. Moře bylo hnusný. Bouře a skály a vraky. Jeli jsme na motor, žádný plachty.F... poslouchal předpovědi počasí v rádiu. Pořád si kreslil čáry do map, víš. Ty vlny byly jako kopce, valily se na tebe z různých směrů a ty jsi do nich musel najíždět přídí, když jsi teda vůbec dostal čas otočit se. Na palubě jsem byla věčně promoklá a zmrzlá na kost, v podpalubí jsem zas zvracela jako alík.Kvůli vlnám jsem chodila přepásaná dlouhým lankem a karabinou a vždycky jsem byla k něčemu přicvaknutá. A pršelo, pršelo, pršelo a vítr řezel jako sklo."
(Zážitek, podobný mám též. Proto ta citace. Teď už jen ten další - trojúhelníková čučka trčící nad hladinou, v dohledu TÉ pláže, nechci, teď mi k tomu bude jen chybět to temné bubnování jako v tom filmu Čelisti, takže zase adrenalin.)
(Je mi s podivem, že když jsem knihu odložila, tak události ( foto z plavby) se vyvíjely a zapletly se mi do komentáře, jako kdybych dostala od této "Šeherezády" podnětně nákažlivý virus.)
Kniha má v sobě pestrý chaos, který je pro temperamentní vypravěčku přirozený, a tak dovídáme drby na politiky, hodnocení národností na Balkáně z pohledu složitého soužití a další příhody z rozčarování politických soubojů a vzrušující příběh s De Berniérovským koncem.
Autor dovede uhranout.

13.06.2019 4 z 5

Noc na Arnwaysu Noc na Arnwaysu Eduard Fiker

Detektivka z počátku minulého století, takže různorodost postav splňuje předpoklad pestrou motanici. Šlechta, duchovní, cikáni, blázni, soudce, soukromé očko, detektiv, pohledná dědička, dědici, sloužící, a k tomu pro totální chaos mají osoby kromě jména a příjmení ještě přezdívku, kterou ze jmen neodvodíte, (použito vše v nejednom souvětí). No když už, tak už.
Autor to zmákl v romantickém stylu i s překvapením na konci.
Kdybych nečetla Paklíč, tak bych byla o tu koncovku ochuzená, neboť toho divného zachraňování bylo až, až.
Citace :" Starý CH.. je asi zatracený pirátský dědeček. Přišel na to, jak ve své závěti podělit majetek, aniž by ho musel rozdělit."
E-kniha v seznamu detektivek pochodových.

13.06.2019 4 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Audiokniha, skvělé oceněné výpravné dílo zobrazující pohled na vysokou anglickou společenskou vrstvu, ve víru citů, morálky, mamonu, předsudků, uzákoněních mravů a vztahů.
Bohatství je pro zachování rodu pouto, které nemusí být v manželství tak pevné, tak jak by se zdálo.
Vývoj doby mění společnost i její názory. Ale jen těžko se mění city, i když by to byla pro pokolení záslužnost.
Každá z postav má v audioprovedení svou tvář ( známých herců), a tak jsme s nimi v době kdy se ke stolování nosil sváteční oděv, kdy dopisy se psaly s uctivým a vytříbeným stylem, kdy nejstarší z rodu měl úctu, respekt a vážnost.
Klasika v anglickém stylu na vysoké úrovni.

12.06.2019 5 z 5

Příběh vystihuje asi realitu doby, kdo by mohl říct, že jsou ve složkách MV jenom kovaní, srdcem oddaní, zákony ctící, zločinost mstící (to asi ne, jen se mi to hodí do rýmu), to už ani v bestsellerových románech nemůže obstát, některé vady jsou znakem přirozenosti, a tak i zde je tohle odhalení rubem detektivního směru, který je ale o to víc přitažlivý.
Zajímavý styl, boj na rozsáhlém poli s důvěrou i nedůvěrou a stojí ten objev vůbec za to ?

11.06.2019 5 z 5

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Veršovánky pro Výzvu s aprílem (dubnem).
Citace :
"V restauraci
Pozor ! Pozor !
Velký výběr vtipných kaší !
Zvláště pro ty,
kterým v hlavě straší !

Velká příležitost !
Žádná věda !
Každý bezbolestně
zmoudří u oběda ! "

Díky, za tu Výzvy zvláštní podmínku,
rozčeřila v mysli milou vzpomínku. :-)

10.06.2019 4 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Strohé bez příkras, pečlivé v maličkostech, vyprávění vyšetřovatele od nálezu mrtvého těla k odhalení špionážní skupiny v dobách, kdy z poválečných obětí se mohli vyklubat záškodníci, takže bystrost, logika a kombinačnost předpokladů pro nekalostí byly nutností pro profesi objasňování zločinů.
Má to spád a doba je zde jak na filmovém plátně.

10.06.2019 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Zkorumpovanost v plném rozsahu v složitě, ale dobře sestaveném příběhu.
Obžaloba slepých a hluchých ochránců, těch co dovolují zákonům přidávat smysl k pocitům nadmírné benevolenci v hodnocení kruté zločinnosti za podnapilost a tkz. nemoci duše.
Důvod pomsty je pochopitelný, zničené životy, bezútěšná budoucnost, odevzdanost v čekání na zapomnění není pro každého.
Příběh je reálným vykřičníkem nad společností bez svědomí.

08.06.2019 5 z 5

Nebezpečná iluze Nebezpečná iluze Winter Renshaw

Klasika z romantiky až za rov.
Čte se to, jako když usrkáváte Cinzano.
Autorka se zhmotnila do hrdinky podobou, jistě i povahovými rysy a vkusem ve výběru toho neodolatelného šperku, který hraje extra roli v příběhu, protože po takovém obálkovém trháku není možné nesáhnout.
Léčivá pohoda pro vyváženost zážitků.

07.06.2019 5 z 5

Pro srandu králíkům Pro srandu králíkům Josef Laufer

Povídky a to třetí, příjemná četba, pestrého spektra životních postřehů s humorem jemu neodmyslitelně vlastní. Další poznání charakteru osobnosti, té v mých Nej. *****.
Citace :"Staré indiánské přísloví říká, že v srdci každého bojovníka jsou dva vlci. Jeden je láska a druhý nenávist. Vyhraje ten, kterého líp krmíš."
Od idolu, všestranně nadaného beru tvorbu coby zážitkovou jízdu, to Áčko (adrenalin) v knižní koncovce mi nahrazují jeho hity a rauš při jeho (T.J.) "Sexbomb.
Tak určitě v té čtyřce, mistře. Tahle trojka konečná být nesmí ¡!!!!!!!

06.06.2019 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Audiokniha, knihu ne.
Příběh bohatý množstvím postav, z nichž propletené vztahy dávají spolu s představami a domněnkami jež se tradují z minulosti formu mystična; s upravovanou vylhanou skutečností, mění životy, ale otázky proč a svědomí jsou zde neodbytnou trýznivostí.
Kniha je lepší než ta první, ale šance na větší překvapení byla nevyužitá.

05.06.2019 4 z 5

3x na horké stopě 3x na horké stopě Miroslav Macek

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, a já jo. (No, skoro.)
Rozhodilo mě to. V první povídce se mi známá tvář vybavovala neustále, k tomu ten incident na půdě nedotknutelnosti, a tak názor na dílo byl po jistou dobu pod vlivem, a dala bych zapravdu Čefovi to s tím machrem, jenže dočetla jsem ji, a zůstala jsem paf. A pak - zde znovu "do stejné řeky" jenže ona už stejná stejně nebyla, což tedy citát platí, jsem začala znovu listovat, ale ten pocit své pokrčené logiky, která mi říkala, že je nějak divnej, tak jako zvrácenej, a tím se ještě jaksi chlubí, mi v té rychločetbě neponechal čas na úvahu, a tak mě M.M. v první povídce dostal. Ale to asi nebudu sama.
Další povídky nejsou až tak moc působivě uhranuté, jako ta první "Na rovinu".
Citace:"Žiju již pár let se starší bohatou paní, která mne vytáhla z nejhoršího svrabu, do kterého jsem se kdysi vlastním přičiněním dostal a musím přiznat, že se o mně stará celou tu dobu vzorně. Však jsem také o dost let mladší, a dle mínění mnoha paní a dívek značně pohledný, takže to pokládám za férový obchod."

" Jenže: zakázat nevěru je jako uzákonit zdraví."

Nesuďte předem, dočtěte a pak po zírání začnete znovu, jako já. ;-)
Je to originál s monogramem MM, který se podařil.

04.06.2019 4 z 5

Paní z Šedivého domu Paní z Šedivého domu Eduard Fiker

Audiokniha a jako klasika v postupu dedukce a vyšetřování zdánlivě jasného případu je naukou pro objasňování zločinu.
Je s podivem jakých detailů si musí vyšetřovatel všimnout a zaregistrovat v posloupnosti děje.
Například, proč volat na někoho do patra, když onen stojí v přízemí za privřenými dveřmi, proč dotyčný zakopl o květináč, který je léta na stejném místě mimo dosah, proč musí být tak velký počet svědků k objevení mrtvoly?
Tuto nahodilou monstrózní spletitost má na svědomí pachatel, který si dokonale krycích taktik zálibně užívá.
Logika a dedukce jsou zde jako v kurzu kriminalistiky ze všech stran vysondované až k objasnění.
Poučení od mistra.

02.06.2019 4 z 5

Paklíč Paklíč Eduard Fiker

No, senzace, jsem šťastná, že ji mám - e-kniha.
Citace:
"Paklíč - Týdeník pro hájení zájmů kasařských a příbuzných odvětví.
Svět se ničí. Pomalu, zvolna, ale jistě jsme zatlačováni. Není již téměř kasaře, kapsáře, prstýnkáře, skořápkáře nebo jiného příslušníka naší velké rodiny, aby nebyl policii znám. Nedávný křiklavý příklad půdaře S.., jenž za dvoje dámské kalhotky dostal plných šest měsíců, volá do nebe. Není románu nebo povídky, aby v ní hrdina našeho druhu neskončil za mřížemi. Proti této špatné výchově literaturou, která vlévá do srdcí našeho dorostu jen zbabělost, chceme promluvit vážné slovo...."
Z galerie fízlů.
Malý oznamovatel : Slovo 1 Kč, sprosté 2 Kč. Seznámení : Vrah břitvou hledá na čtrnáct dní družku života. Zn. Jemné zacházení... Kdo by měl zájem o spolupůsobení v partě penězokazů..? Slečna k chytání hejlů se přijme na fix a procenta... Vylupování kostelních pokladniček předám levně, zn.: Stálý počet věřících... Prodej a koupě. : Rukojmího na výkupné, dobře živeného, prodám pod cenou - klec se účtuje zvlášť ...
Dopisy " Ona dáma, které jsem omylem dal v baru U šilhavé dobrodružky´ facku¨, se žádá o bližší seznámení....
" V atlasu máme peníze , bankovky. V Evropě stokoruny, v Americe tisícovky atd. Moje paní ráda cestuje pro zotavení. Kam .. Jí je to jedno. Zhuntuje popřípadě všecky státy a potom cestuje po modistkách. " Proč se mi podsvětí vrhá na mou vilu? Je tam schůzka , živlů kalných. "
".. roztáhla pusu do úsměvu, o němž srdce nevědělo. "
Povedlo se, má záloha humoru od mistra.5*

01.06.2019 5 z 5