Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Zdeněk Pohlreich v akci, aneb, Šéfkuchař, který snědl vtipnou kaši Zdeněk Pohlreich v akci, aneb, Šéfkuchař, který snědl vtipnou kaši Zdeněk Pohlreich

Tohle byla jasná volba, jak se říká " I kdyby na chleba nebylo ", takže pro pocit české sounáležitosti ve vztahu k jídlu, k jeho "vařičům", i rádoby tvůrcům smyslových požitků, je toto dílko esencí pro nadhled i terč v zorném poli živočišné činnosti pro zahánění ( nejlepšího kuchaře) - hladu. ;-)
Citace: Jak říkávala moje maminka :"Drobné vzhledové nedostatky jsou známkou ruční práce."
"Hlavně že ses oholil, byl jsi zarostlej jak rezervní Kristus."
"Dobrý? To je málo, ty se z toho musíš pos.at, když to nandáváš. Ty lidi musí sedět a řvát hurá."
"Ve vzduchu je cítit jaro a zároveň velkej gastronomickej průser."
Jedna pecka za druhou, jedinečně skvělé.
V mých F.

01.03.2019 5 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Audio, mnoho smrti, mnoho podezřelých, jednoduchý motiv.
Všichni mají možnost, všichni mají příbuzné či jasné potencionální dědice a všichni se znají, všichni se podezřívají a je ten na konci opravdu pachatel ?
Bylo to nerozhodné do poslední chvíle. Tak jak to má být.
Stačí jen divný nápad pro přátelství dokonale nevhodný, a možnost způsobu smrti si nelze vybrat, i když ......
Dobrá klasika.

28.02.2019 4 z 5

Holubí mambo Holubí mambo C. D. Payne

Zásada - Nevžívat se do role hrdiny, jinak je to na (šavlí hod) - nefajnost.
Citace :"Nemůžeme žít s emocemi uzavřenými do klece. Emoce jsou tu od toho, aby poskytovaly alibi pro neomluvitelné chování."
"Nějak jsem si neuvědomil, že jsem šest pater nad zemí s ostříhanými křídly, která by neunesla ani na kost vychrtlou mouchu."
"Co to je? Maltézský sokol, v kovové kukle."
Protože z vlastní zkušenosti znám, jak si umí Rozela pestrá v samčím podání před samičkou vyparádit křídla na pásky 1x12 cm. natrhaným v barevným časopise z podestýlky v kleci a Napoleon malý vyšpekulovat únikovou trasu ze zavřené klece, zacvaklou, kancelářskou sponkou a zapínacím špendlíkem (sichr) takříkajíc zadrátovanou klec, ve vzácně pravou chvíli na balkoně, otevřít a nechat se omámit svobodou a odletět do nenávratna. Nic ho nepřivábilo, nechal po sobě vzpomínky, jak se naučil od našich Bichonků vrčet, a vždy komentoval naše stravování, coby žalující člen rodiny na zkoušce ochutnávky. Ach jo, byly časy byly.
Takže autora chápu, zvláště když má tu ptačí reálnost v zorném poli.
Je to svérázný, nepohádkový pranýřující pohled,
Nevěřím, že velikost a váha centrální nervové soustavy je v přírodě to nej pro hbité myšlenky a činy.
Po čem C.D.P. sáhne z toho je zážitek.

27.02.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Audiočetba a mistrovská, sérum strachu při lesním bloudění, natož v noci a v zimě, v neznámých končinách, jen tak nezapadne v zapomnění.
Tríbeč, prostor pro boj logiky a fantazijní možnosti nevysvětlitelného. Všechny možnosti jsou zde ve hře. A tak změna podmínek pustí fantazii do víru chaosu.
Horor, žádná krev, žádné monstrum, spíš jen pohádkové bludičky, lesní náruč, tiché louky, staré sídliště, a výzva k výletu pod širák, pár fotek, pár dokladů z trezoru a zvídavost spolu se snahou prezentovat zajímavost na netu , sestava pro úzkostný horor, která vyšla dokonale.
Není nad "hození zpráv do placu" - (netu), bez úprav ve vývoji v následném časovém sledu. To si pak informace žijí vlastní příběhy, a pak to stojí za to.
Pošlu tam odvážné příbuzenstvo, ale asi budou chtít, abych šla s nimi, tak nevím.....asi by mi měl stačit zážitek z poslechu,... i když ten noční s tím hlukem, v termálních možná geopatogenních zónách,... asi bych potom musela zvažovat intenzivní ošetření fytoterapií v lázeňském prostředí s romantickou, hudební kulisou a labužnickým choutky.
Citace:"Když se ztratíš, a nevíš, kde jsi, je to malá smrt - je to vybočení, vypadnutí ze známého vesmíru."
Asi na tom " otevírání se" na netu, něco je, (má brzdná dráha ve skluzu).

25.02.2019 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Vývoj doby, námět zločinu.
I když se zdá důvod složitý, stačí se vžít do zdroje pocitů aktéra a nápad bude z počátku podobný.
Pečlivost se vyplácí, a tak cestičky k rozuzlení jsou kamenité a jen ty stopy na nich čitelné jsou vodítkem do plánovaného labyrintu.
Ta francouzská výpomoc na poslední chvíli - byla podpásovka, kaz.
Citace:" Není snad fér, že za to zaplatí, namísto toho, aby se schovával za právníky a psychiatrické posudky?"
Čtivé.

23.02.2019 5 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Literatura faktu, umístěná jako nálož v reálném po úspěchu bažícím Chicagu, kdy je třeba se prezentovat na světové výstavě více eiffelovsky než samotný Eiffel v Paříži. (Výš a honosněji.)
Píše se rok 1891 a po soutěži má vítězné město Chicago po Paříži uskutečnit světovou výstavu ke 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.
Je to neskutečně ambiciózní výzva, a tak se rodí Bílé město. Statistika boří představitelné rekordy ve všem. Velkolepé plány, stavby pavilonů, hotelů, první elektrifikace pouličních lamp, železnice, aj. Pracovní příležitosti pro tisíce. Rubem jsou nehody, požáry, zločiny.
Výstava vzbuzovala nadšení, statisícové davy navštěvovaly denně snové město, vzorový ideál se stal skutečností ve stavebních prvcích a monumentech pro vyjádření svébytnosti Ameriky. Antické sloupy - nejen Kapitol, hotely, banky, každá mocná vládní instituce.
Symbol síly - musel mít stavbu hodnou obdivu, mohutnou a impozantní, jediný volný prostor byl ten, kde pro úžas je třeba vzhlížet.
Podnětem z výstavy se stala závislost na snové práci pro celou generaci rodiny Disney.
Návštěvnost - 27,5 mil.
A v tomto mumraji si tu plánovitě staví speciální hotelovou tvrz pro svou osobní potřebu H.H.Holmes.(jméno dané v úvodu, netřeba odhalovat, jde o popisný vývoj)

Audiokniha se poslouchá dobře, takže proč se nekouknout do Googlu. A pak je to v reálu.
Vše s celou parádou i výstavní. Pro info, neboť hlavní aktér je převážně uváděn jako úžasný, modrooký sympaťák, tak v tv seriálu jej hraje, ten do koho byste tu bestii neřekli L.d.C. (Má to těžký, poslední dobou samý drsňárny.)
Jak říkám, nač vymýšlet hrůzu, když skutečnost je někdy horší.
Skvěle zveřejněná historie. Doporučuji.

20.02.2019 5 z 5

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

Poválečná msta na bojovém antifašistickém komandu.
Námět akční a dobře ztvárněný.
Válečné koncentrační zlo bylo pro výzkum cennou znalostí a tudíž pomsta je v režii autora zla.
Audiokniha s dávkou adrenalinu.

18.02.2019 4 z 5

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Citace z obálky : "Způsob jakým Meyerová povzbuzuje čtenářovu zvědavost, udržuje napětí a kontroluje tok informací, je jednoduše virtuózní. Lidé nechtějí knihy Meyerové jen číst, chtějí do nich proniknout a žít tam."
Řekla bych, konečně agentka - na žádoucí úrovni skoro ve všem.
Zdařilý počin - vývoj jde dál, a tak zde, jsme v obraze možností v dalším levelu; instinkty v pohotovosti, ochrana předimenzovaná, akceschopnost všestranná, výkonnost s vědeckým požitkem úspěšná.
Citace:"Většinou pracovala s muži, a tak neznala všechna pravidla kontaktu s dvojitým chromozómem."
"Nehodlám se vypořádávat s dopady některého odhalení, dokud si nebudu jistá, že jsem zvážila všechny možné formy odezvy, které by to mohlo vyvolat."
Mám pocit vyzrávání autorky od komiksu a fantasy k reálnému, jako u Š.K. a jeho Rychlovky, knižky v mých FsF.

18.02.2019 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Příběh jaksi kašírovaný, nadstavovaný, každý nápad (asi arzenál agentky C.W., viz. Poděkování) se hodí, o překvapení tu není nouze v každém momentu, kdy je předpoklad pro hluboký nádech k dalšímu dramatu.
Citace:"Ale někde hluboko ..ve mně .. bobtnaly pochybnosti, které tam dřív nebyly . Nepříjemný pocit, že pokud se ti znovu příliš přiblížím , pokud ti dám najevo až moc lásky, jednou ráno se sebereš a zase zmizíš. Nechci si znovu připadat jako chyba."
Čtivé to jo.

13.02.2019 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Po těch dvou předchozích knihách se mi tato pod kůži nedostala, ale jako nedramatická poctivě odvedená detektivka s obrazovou sekvencí fríských koní se mi líbila.
Další ostrovní příběh a se jménem Lars, návaznost opět bezděčná, (A).
Citace :" Tenhle člověk je ztělesněním noční můry ekonomů a byznysmenů; dokáže se dobře bavit, aniž utrácí, nebo vydělává peníze. Kdyby jako on smýšlela většina lidí, systém se zhroutí...lidem by stačilo prostě jen být." (ostrovan- sběrač)
Ostrovní prostředí zde ovlivňuje všechny a vše.

11.02.2019 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Takhle psát, tak to je sen.
Měla bych se zajímat o další oceněné knihy Britského společenství, jestli tuto úžasnou knihu něco překoná. Řekla bych, že možná další od téhož autora.
Dvě noci jsem dumala nad vyznáním, všechny se mi zdály nevhodné z důvodu obsahu. Jak můžu napsat něco v čem by byl pocit mimořádné ušlechtilosti, když se tu i brutálně válčí.
Mám dojem, že nic tak přesvědčivě obsažného, jako je tento dokonale vygravírovaný životní příběh, jsem zatím neposlouchala, ( v tomto případě jde o audioknihu, mistrně načtenou od L. Mrkvičky 5*), a to mám toho už hezkou řádku přečtenou.
Skutečnost v neskutečně bohatém vyobrazení s detaily, co rve city na cáry a zas poté z jejich kousků tvoří ornament. Je zde vše, co tato doba mohla pro drama nabídnout, i tu sílu a moc Řeckých božstev.

Citace: Po válečném pustošení; "Zemětřesení..město v plamenech...,rozběsněné výkřiky kněze... On ovšem božstvo nezapřísahal, aby ustalo, on mu lál, chrlil všechna zapovězená slova ..."To jsem tě dost nemiloval ? Ty nevděčnej smrade, ty ďáblovo lejno"... Hluboké zadunění mu bylo odpovědí.... kakofonie hřmotu, nahodilé zvonění zvonů, vzdouvající se země.... rozrušený gigant."

Asi bych neměla odvahu zhlédnout film, aby se mi zážitek nenarušil. Za to četbu hodnotím na * z drahokamů.
Doporučuji.

08.02.2019 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Skoro bych řekla nominace na knihu 2018.
Perfektní, beru to jako bezděčně vydařený dárek (4.2.) od "Áčka".
Svérázný hrdina od svéráznějšího autora.
Úplně nová spisovatelská hvězda? Styl je výrazně výrazově perfektní.
Z fotek jde obava, a tak lepší je se zavrtat do strhujícího děje, což se podaří hned po první větě, a donutit se ke spánku, to pak jen tak nejde.
Citace:" Když bude mít osoba na tý fotce na nose blechu a ta blecha na p ...i chlup, chci vidět jeho barvu."
Suprový, Metallica, bicí - v masáži vůle, série v plánu.
V sekci českých hned po Rychlopalbě.
Doporučuji

05.02.2019 5 z 5

Dětská hra Dětská hra Max Karpov

Současná kamufláž : jméno-ruské, tvář (z Googlu) - typický ruská, a tak jsem se těšila na špionážní debut konečně z druhé strany politické polarity. Chyba. Opak je pravdou.
Citace:" Sofistikovaná propaganda - vyprávění příběhů, které funguje jako zbraně."
"Mám povinnost o takových věcech psát správně? "
Nejde mi to neporovnat s R. Ludlumem, který v jednom ze svých děl měl podobné téma, které ale v důsledku daleko přesahovalo banality rivality, když šlo o vyhrocený střet, tak jistá státnická důvěra získaná léty, byla cennější než konfliktní rozvrat.
Z podtextu "Příběh o moderních metodách špionáže, ruské kybernetické válce a fake News", tak jen ten FN zde hrál prim.
Četba zátěžová. Strategie jednostranná, bez nadhledu, jako hoax Obálka čistá, bez informací, ty na Googlu v angličtině.

04.02.2019 3 z 5

Picassova sladká pomsta Picassova sladká pomsta Ephraim Kishon

Dva malíři co totálně změnili svět.
Jeden, co ho nechtěli uznat - Adolf Hitler
a druhý, co ho uznávali až příliš - Pablo Picasso.
Citace - vyznání od P. Picassa : " Od té doby , co umění už není potravou těch nejlepších, může umělec použít svůj talent pro všechny proměny a nálady své fantazie. Všechny cesty jsou otevřeny intelektuálnímu šarlatánství. Lid v umění nenachází ani útěchu, ani povznesení. Ale rafinovaní, bohatí, povaleči a ti , kdož si potrpí na efekt, v něm hledají zvláštnost , originalitu, přepjatost a pohoršlivost. Já jsem kritiky uspokojil mnoha nesmysly , jichž jsem se dopustil, obdivovali je tím víc, čím míň jim rozuměli. Dnes nejsem jen slavný , ale i bohatý. Když jsem však sám se sebou, nemůžu se považovat za umělce ve velkém slova smyslu. Velcí malíři byli Giotto, Tizian, Rembrandt a Goya. Já jsem jen klaun, co rozuměl své době a z hlouposti, smyslnosti a ješitnosti svých současníků vytřískal, co se dalo."

Báseň pod dojmem jediné moderní výstavy ze zámku Holte-Stuckenbrock od akademika Dr. Joachima von Winterfielda.
Citace :
"Člověk jenž co se vkusu týká,
se s rozumnými lidmi stýká
a zejména pak v umění
svůj správný postoj si cení.

Své vzdělání si rozšiřuje,
když staré sbírky navštěvuje.
Chce získat nové znalosti
a tvůrčí lidské činnosti.

Zde kusy kovu spojované
a kameny zří provrtané,
na stěnách svítí barev vrstvy,
snad rozmázly je dětské prsty.

Jsou tu i čáry, kruhy, kola
postavy křivé shora zdola.
Tři oči zdobí lidskou hlavu
co má být vpředu, je tu vzadu.

Člověk je zmaten jako děcko,
přítomný znalec ví však všecko.
Pomocí učených výrazů,
vysvětlí záhady obrazů.

Proud jeho řeči je tak silný,
odborný žargon neomylný,
Na výzvu: Má někdo otázku,
stojí tu všichni bez hlásku.

Kdo má rád Goetha a Schillera,
Verdiho, Mozarta, Durera,
Michelangela či Rubense,
či jiné proslulé umělce,

zeptá se sám sebe nakonec :
Jsi snad opravdu pitomec?"

Citace :" Když dnes totiž přinese samozvaný umělec ze skládky pomačkanou rouru od kamen a pár zrezivělých drátů z kola, celé to sváže dohromady a prohlásí za geniální výtvor, média se doslova rvou o to, aby takového psychopata představila veřejnosti jako opravdového umělce."

Jak odvážně pravdivý pohled. ( Přínosem by kniha byla Jako plakátová výzdoba na VŠU.)
Kdyby nebyly v knize umělecké skvosty, tak by přehlídka tohoto moderna byla impulzem pro "hod šavlí". (zestetičněno).
Humor je v tomto případě ostrá zbraň, (jen těch bojovníků se nedostává).
Asi zatím nedoceněné knižní extradílko.

02.02.2019 5 z 5

Černá vdova Černá vdova Daniel Silva

Otvírajíc tuto sedmnáctou knihu od autora špionážní brilantnosti, vytane mi na mysli doporučení celého díla od D.S. pro choť našeho velvyslance Veroniku, ne kvůli děsu, ale pro obezřetnost, aby ji pro nás, ten úsměv i po těch rodinných trampotách, ještě zbyl.
Stejně jako v předchozích dílech z náročnosti autor nesleví a ve vizích se skutečnost zrcadlí. Černé vdovy jsou postrachem s následky tragickými.
Citace :" Štěstí bylo jeho trestem za to, že přežil."
"Já na poctivý boj nikdy nevěřil. Proto jsem taky špion, a ne voják."
"Za války je pravda tak vzácná, že by měla být neustále provázená tělesnou stráží lží." (W. Churchill)
Jako vždy super.

29.01.2019 5 z 5

Epické básně (Epické básně, Mýty I, Zlomky epopeje) Epické básně (Epické básně, Mýty I, Zlomky epopeje) Jaroslav Vrchlický (p)

Četba celé knihy by mi duši roztála, a tak ji hladím, a v nočním tichu kouzlo krásné poetiky užívám jako kapkový lektvar na blaženost.

Citace : " Píseň trubadúra"

"Noc nemá tolik hvězd
a tolik rosných perel pažit,
co lásky v srdci jest,
víc než ji možno v světě zažít.

Dnes pohostí mne hvozd
a zítra pyšné síně hradu,
můj soupeř dnes je drozd
a zítra v pěvců stoupám v řadu.

Všech devět vzbudí Múz
mé loutny nejjemnější chvění,
můj oř je Pegasus
a jeho křídla roztoužení.

Jen láska je můj pán,
co král a papež proti tomu?
Můj zpěv jen láskou tkán
zní jak smích hrdliček v bouř hromů.

Jen číše je můj brat,
ve lásky nezmaru mne těší,
když smutku pavouk řad
svých sítí mi kol věší.

Tu sáhnu v zlato strun
a ve snu vidím svoji paní,
a žezlo, meč a trůn
jsou hračky, když pomýšlím na ni.

Tak život prchá, sen,
a motýl, který letí k stráním,
ten neví, zamyšlen
a pohnut, proč se dívám za ním."

Má hvězdná stálice - poetický mág.

28.01.2019 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Audiokniha, opravdu mrazivý námět.
Dovedně vypracovaný příběh v nichž každá postava má svou osobitost, která obohacuje pohled na problém svým úhlem pohledu.
Sama jsem si říkala, že po nastaveném úvodu, jsou možnosti vývoje nadstandardně velké, autor je plně využil, ale takový závěr mi na mysl nepřišel.
Představivost mučící svědomí žene děj přes láskyplný cit k dětem, po tragédii od citové msty, k podezřívavosti, nevraživosti, až skoro k zatracení.
Citace:" Láska je jistá forma sebevraždy."
Čiší z toho bolestná zkušenost.
Skvělé načtená Regínou Řandovou.

26.01.2019 5 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Pohodové čtení, zahřívá to ego, to české, které se v cizině nezpronevěří českému humoru.
Citace:" V cíli pochodu padám únavou na zem, nevstanu ani za zlaté italské prase. Zrada. Alpští myslivečtí muzikanti spustili, trošku disharmonicky, nějakou skočnou.
Parta sedících spokojených rodičů povstala, vstávám také, a abych ukázala nezničitelnost české ženy, začínám tancovat jako první.
A jako jediná.
Hrají totiž italskou hymnu."

Dolomity v pořadí už třetí kniha z této oblasti za poslední půl rok.
Maličkosti tvořící pestrý život s úsměvem a srdcem na dlani.
Hezký.

24.01.2019 4 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Jasná a aktuální nominace. P o z o r - DOPORUČUJI - nečíst vnitřní obsah obálky, budete mít o zážitek víc!!!!!
Současná doba, z křivého pohledu v nelítostné společnosti - drama s mobilem - svědkem vašeho soukromí.
Citace :" Proč je snazší zabít, než odpustit?"
" Vystoupal až úplně nahoru, na samotný úsvit ... vztahu, tak jak si ho zapamatoval telefon."
Když nemažete, je zde život na dlani.
Rusko, obraz nových a starých zavedených praktik a marnost vymanění se z nich je v dálavě.
Rezonance - zlatý bestseller.

23.01.2019 5 z 5

Pod rouškou noci Pod rouškou noci Dennis Lehane

Můj letošní parádní objev - Dennis Lehane, no senzace.
Kniha - v novém stylu Drsné školy + Kmotra.
Nevěřila bych, že autor není potomkem, nebo částečnou odnoží z rodokmenu hlavního hrdiny.
Životopisný, pestrý příběh v době prohibice a jako ukázky z filmů z přepadů bank, drsného vězení, z pouličních honiček, floridského luxusu i přírodních záludností, rasismu a kubánského rumového a doutníkového odéru, mi na mysl přišel ten, co hold "Někdo to rád horké", pro dokonalost představy atmosféry, kde mi autor zprostředkoval iluzi svým postřehem - Elitní floridský club, plyšové koberce, křišťálové lustry a celý prostor obložený dubovým dřevem z r u m o v ý ch s u d ů. ( To pak zareagujete - zavřít oči, výdech, nádech, nedýchat a nechat se vtáhnout do děje).
Citace :"Jedině tak se člověk mohl udržet na špici, všichni o něm museli vědět, že si dávno amputoval svědomí."
"Na tomhle druhů podnikání, s nímž svázal svůj osud, ho čím dál, tím víc znepokojovalo, že pokaždé, když jste se v zájmu osobního prospěchu zaprodali o další kousek své duše, bylo to o něco snazší."
Super, doporučuji.
Filmové zpracování je bravurní.

21.01.2019 5 z 5