Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Soudníček Soudníček Ivo Jahelka

+ CD Pojízdná soudírna
V pošmournu alespoň úsměv, kdo se tehdy nechechtal, když kytaru polechtal.
Rozdat skutečný veršovaný zážitek formou, na kterou si i dáte do pohybu i tělo a v mysli se usadí jako superfór, který navodí úsměvnou vzpomínku, přímo z análů té slepé s váhami, je počin bohulibý a ochranná známka pro autora by měla mít hodnotu medaile.
Z košatého obsahu ve zkratce - Soudka, Versáče, Pepánek, Andělové, Traktor, Výpomoc, Losos, Džudista, Elefant, Poučení, aj.
Soudnčky - perličky, a ze smíchu slzičky. :-)

11.11.2018 5 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

Brilantní, silné téma ze studené války a migrace, to vše v hektických vizích důsledků a následků musí vládnoucí mocní řešit na hraně popularity a politického pádu, vlastizrady a záchrany země před předpokládaným válečným konfliktem.
Jak dalece lze podlehnout citům při soudních migračních procesech? Zvraty a důsledky porušení zaběhlých zákonů jsou k vidění i dnes.
Autor s citem pro perfišto. Audiočetba poutavá.

09.11.2018 5 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Dost těžkotonážní, obsahově náročné, přesto za výdrž se odměna v rozuzlení dostaví.
Sektářské manipulace, výzkumy a pikle v minulosti, nesou i v dnešní době své ovoce zla.
Žádná procházka rájem, nebezpečí které existuje . ....
Audiokniha

06.11.2018 5 z 5

Dvakrát řež, jednou měř Dvakrát řež, jednou měř Janet Evanovich

Dušičkové období a v příběhu pohřební firma v problémech, no to mi teda nechtíc vyšlo, (A?).
Z citace :"Nepotěší ho, až se doví, že jeho klienty někdo ořezává."
" Pořiďte si zuby, jako mám já " poradila babička, " můžu je poslat k zubaři poštou."
No prostě radost protrpět.

05.11.2018 5 z 5

Za všechny prachy Za všechny prachy Janet Evanovich

První případ, ale můj druhý, a celkem zdařilý na rozjezd.
Citace :"Domyslela jsem si, že mám tak čtyřicet vteřin na to, abych ho přesvědčila, že se má (on) vzdát. Chce to odrovnat ho něčím těžkým, pomyslela jsem si. Zabrnkat mu na svědomí. "Co tvoje máma?"
Nepřehlédnutelné, šotkovina překladatelská nebo tiskařská? Stav - vypjatá, dramatická úzkost - citace :" Skoro jsem si cvrnkla do kalhotek ", v konečném důsledku nedošlo k pozměnění tvaru, ale i snad ani k původnímu dramaticky představitelnému záměru znečištění, což by asi předpokládat dalo, při takové akci, kterou aktérka tak hrdinně zdolávala.:-)
Steph je prostě živočišná star.
Fajnovka.

03.11.2018 5 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Audiokniha opět jako I. díl "Dívka, která spadla z nebe" je skvělá.
Citace :"Takže jsem něco jako želízko v ohni ? Kalená ocel, má drahá."
II. světová válka se mi poslední dobou knižně silně vnucuje. Je to téma, ve kterém jsou nově zaznamenané příběhy, na nějž zapomenout, bylo vlastně udržet mysl v mezích určitého stavu zdraví. Ale na zlo válečné se jen tak nedá zapomenout. A tak doposud utajené a polozapomenuté vzpomínky, díky citlivému zpracování, znovu ožívají. Je to dobře, kniha dovede ve své pestrosti životních osudů upoutat pohled na dobu a historii, a v tomto případě je četba veskrze supr.

01.11.2018 5 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Totální Rozpuštění je likvidace víry.
Příběh s poznamenaným hrdinou, řešící logiku a příčiny zločinů spolu s vlastními tělo i duši trýzněmi má v sobě víc poloh pro čtivost, takže fajn.
Z historických pramenů je to obraz doby, který je v dramatických událostech dějin prošetřován z jiné strany, nenápadně, jen tak mimochodem se zde tak mohou odtajnit i zločiny historické.
Relikvie, která mě odrovnala, nebyla ta s krví, nebo rukou, ale ta s mlékem, pak jsem už jen čekala na tu další, žlutou v kapalném stavu, tak ta se nekonala, díkyb... .
Každopádně si další díly ujít nenechám.

31.10.2018

Audiokniha a tím intenzívněji vnímaná, autor je sám překvapen svým prvenstvím v tomto směru. Pátrání z jiného úhlu nad gigantickými úspěchy v prvních dnech války, vedlo k osobě v pozadí, ale vůdci nejbližší, k osobnímu lékaři, který si na biokatalyzátorech postavil praxi, jenž vždy účinkovala (HEV- hormony, enzymy a vitamíny), při zákazu používání drog v Německu se tento artikl stal spolu s léčivy municí pro tělo, protože co by byl výřečný a jasnozřivý vůdce (abstinent, nekuřák a vegetarián - to vše až do smrti), bez vítězící armády? Dříve se to vysvětlovalo fanatismem a člověk mohl nevěřícně pokládat dotaz - copak to nebyli taky lidé?
Zde je vyjasněno - ujet v tanku na jediný zátah pětset km, to Francii dostalo na kolena, překvapení pro celou Evropu. (Výdrž nespavosti, opojné nadšení, pocit bezbřehé odvahy a všemoci - to byl ten div, na který ti nepojídači jen nevěřícně zírali.)
Citát :"Čím výš člověk míří, tím víc se dovede čehokoli vzdát." AH.
Výstižný název, perfektní zpracování z dochovaných zdrojů, thriller jako vyšitý a skvěle načtený, čtěte, Totální rauš.

25.10.2018

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Pravidla zdvořilosti - výzva ke čtení - jde se zdvořilostí vůbec zdárně existovat? Zdvořilost je zušlechtěná slušnost a dodržovat její zásady se jeví, jako žít v jiné vznešenější realitě. Takže tohle fluidum je tu v očekávání.
Citace :"Netrénovanému oku by všichni ti lidé připadali, jako figurky se sebedůvěrou podpíranou alchymií, bohatstvím a postavením. K vidění však byla i touha po úspěchu a závist, zrada a chtíč, stačilo jen vědět kam se dívat."
"Přestavila jsem si ho na Manhattanu, chudého vším, jen ne duchem, a pocítila lítost a závist, ale také špetku pýchy a trochu naděje."
Opojná atmosféra v luxusu, swingu, mládí, zde uplatňovat zásady zdvořilosti je vzrušujícím konfliktem.
Pro inspirativnější rozhled doporučuji, není nad to změnit stereotyp, alespoň na chvíli .....

23.10.2018 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Příjemné překvapení, audiokniha bezvadně načtená, příběh jako ze života.
Vyvážená pestrost problémů, malicherností, zásad, konfliktů a špatného svědomí je v tomto příběhu u postav a obětí zločinu důvodem, že možných pachatelů je nespočet, ale jen jeden si logiku zkreslil do ornamentu zločinu.
Autorka postavy příběhu vybavila vlastnostmi, tak, jak to v životě chodí, nadšením, tvrdohlavostí, skepsí, lehkomyslností, zlomyslností, naivitou i důvtipem.
Bezvadný

21.10.2018 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Inu audiokniha od páně Vondrušky už patří k mým svátečním chvilkám.
Po té předchozí knize se mi vše o historii jeví jako hezká plastová kytka vedle té živé, s intenzivní vůní. (To mám zdecimovat a přeorat doposud všechno hodnocení?) To bych asi byla sama proti sobě, a poškodila bych si to prvotní nadšení z tehdejší četby.
V této knize se mě docela dotklo, ta lehce dotknutelná nedotknutelnost královských dcer. Pro tak složitý případ jsou ale princezny ozdobou vznešenou.
Náročné a parádně komplikované, tudíž čtivé a doporučitelné fandům inspirace páně Vondrušky.

19.10.2018 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Toto dílo se jen tak nečte, to se prožívá.
Sotva vydání stačilo oschnout, připravuje se filmová verze s Tomem Hollandem v hlavní roli. Jestli u toho bude i autor ( kvůli vyjádření záměru), tak Filmové ceny budou pršet.
Reportérský talent nechá znovu přesvědčivě oživit období druhé světové války v Itálii.
Citace z recenzí na obálce : "Pod krvavými nebesy má všechno. Úplně všechno. Hrdinství, odvahu, hrůzu, pravou lásku, pomstu, soucit tváří tvář lidské bestialitě... Sullivan nám ukazuje, jaká válka skutečně je, a vypráví hluboce působivý příběh loajality, lidskosti a prostého strachu. Především nám však přináší příběh mladého Pina, jenž byl odhodlán žít con smania, s vášní..." (Joseph Finder, bestsellerový autor New York Times)
Knihu řadím mezi ty co dovedou zanechat stopu - Kámen a bolest, Egypťan Sinuhet.
Citace :"... když otevřeme srdce, odhalíme tím svoje jizvy, jsme pak lidští , nedokonalí a úplní."
"Mraky se zvedly ještě víc a objevily se suťová pole a dlouhé stěny Dolomitů, nejvelkolepější z božích katedrál v Itálii : jedna vápencová věž za druhou a za třetí, celkem osmnáct se jich zvedalo do výšky tisíce metrů k nebesům a vypadaly jako obří koruna se světle šedými hroty."
"Dnes v noci začíná povinné zatemnění. Odteď bude osvětlená jenom katedrála. Modlím se, aby ji piloti bombardérů uviděli, a tak užasli nad její krásou, že se rozhodnou ji ušetřit. Vybudovat tento velkolepý kostel trvalo skoro pět set let. Byla by tragédie vidět ho padnout během jediné noci. ...zadíval se na složitou fasádu masivní katedrály. Byla ze světle růžového candoglijského mramoru s desítkami věžiček, balkonů a fiál, takže stavba vypadala ojíněná, velkolepá a klamná jako Alpy v zimě. ... jediná stavba v Miláně osvětlená něčím jiným než požáry. ...vypadala nadpozemsky, jako seslaná z nebe."
Vila B. Mussoliniho u jezera Lago Di Garda, Como, Magiore, Alpy - úžasné scenérie a tolik hrůz. (zájezd.vzpom.)
Můj tip - Kniha roku 2018
(Chtělo by to opravit obálku, moje má pečeť zlatou a dle mého úsudku - po právu.)

17.10.2018 5 z 5

Poslední růže Poslední růže Rudolf Mertlík

Poezie tisíceletá a stále úžasná.
Citace : Životní krédo.
Stačí, když chatrným pláštěm jsem přioděn, otrokem bohů nejsem, blaží mě jen květy a plody všech Múz. Nicotným bohatstvím zhrdám, tím chlebem patolízalů, jakkoli nuzně, chci žít svobodně, povelů prost." (Parmenion)
"Pravé bohatství.
Bohatství lesk a šum ať v tobě nevzbudí pýchu,
ani ať starost a trud nezdeptá svobodu tvou,
neboť celý náš život se otřásá nestálým větrem,
který jej často vláčí v opačné strany sem tam.
Šlechetnost jen je stálá a neměnná, s ní jenom zdatně
překonáš vlny a bouře při plavbě životem svým."
(Paulus Silentárius)
Antika - doba svobodomyslných osobností.
Sestaveno do knižní podoby za časů omezených svobod.

14.10.2018 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Má první od T.W.
Thriller s poutavým názvem a obsah mu nic nedluží.
Dost hutný, zvrácenosti a naivita tomu nahrávají, policejní scénář je teda něco, krajina je dramaticky vykreslená tak, že se za to autor v doslovu obyvatelům tamního prostředí omlouvá.
Citace:"Oči nejsou jen oknem do duše. Jsou také nejspolehlivější detektor lži."
Polapí, a i když si řeknete -"na tohle už technika zná finesy, a zde by pes byl účinnější, a takhle naivní být přeci nemůže, o šrámech na těle nemluvě", tak jako správný thriller nepustí.

14.10.2018 5 z 5

A andělé půjdou každý den vedle tebe A andělé půjdou každý den vedle tebe Hana Stehlíková

Jaksi bezděčně, až teď jsem si všimla, že je to má pětistá kniha (500 je zcela jistě od mého "Áčka" schválnost -výroční kniha - a zrovna tato, to abych si všimla, že mě má stále v merku). Takto to mám s ním zase já, vím, když v Knihovně zavřu oči, nechá mi je otevřít na titulu, co stojí za to, si knihu pod ním přečíst, fakt, je to tak.
Zážitky z knihy - Francouzská kavárna - nábytek - Ludvík XIV. stylový porcelán, šanson, dámské zdobené klobouky, vůně parfémů a vonící šálek kávy s pralinkami.
V Benátkách - v kavárně na nám. Svatého Marka, nábytek - rudý samet, rudý plyš, obsluha v livreji, slaná chuť deště, zdobené cukroví, vůně kávy a to, co vyloudí slzy jímavosti je kvarterní přednes Antonia Vivaldiho - Čtvero roční období. Osobnost, jehož dílo domovské Benátky dodnes hudebně zdobí.
(Vlastní zážitek, a díky knize, ve vzpomínce znovu prožitý.)
Jeden deštník pro dva je v Benátkách brzda v rozhledu. Takže pláštěnka byla řešením pro mě. Na lijáky se zaplaveným náměstím jsou zde připraveni, ale jak chcete chodit po lávkách a koukat nahoru na tu parádu, to raději se brodit ve vodě a spatřit okřídleného lva, trigu, filigrán na fasádách, zlatem zdobené chrámy, mistrovské sochy, ve výlohách výšívané gobelíny a krajky, ach jo, krajkoví jako sen, masky zlatem se lesknoucí a bohatě zdobené kostýmy na maškarní rej jako za časů, kdy zde rodák a svůdník Giacomo Casanova trpěl ve vězení ze kterého pomocí další svedené šťastnice uprchl. Takže na konci prohlídkové procházky stojíc na hlaďoučkém mramorovém chodníku v dešti, po kotníky ve slané záplavě, i přes pláštěnku i ten deštník zmoklá jako kaňa, pod podloubím, zírajíc nevěřícně na tu uměleckou historii rozkvetlou v bahnité močálovině, se z kavárničky ozve Vivaldi. Vlastně ten "Áčkový" zásah dostanete v plné síle, potom otázka " Prosím tě, proč brečíš ?" je jakoby vás stahovali z nebe. Fotka v tento moment by nebyla k zveřejnění, kapesníky nestačily, ale ten pocit, ten pocit, dodnes při vzpomínce na něj jihnu, na rozdíl od manžela a kamarádů- spolucestovatelů, dle nich - "no jo, tak tam jsme pěkně zmokli". Za to já jsem se v tu noční cestu zpět parádně odsolila, jen tak bez vzlyku, provlhlá na kůži, nedalo se to zastavit, řinulo se to jak vodopád. Zážitek pro vyčištění organismu - lázně pro obrodu těla i duše. To, čím by se mi viditelně podlomila kolena se nekonalo, neboť na našeho průvodce Ctirada žádná Šárka nečekala.
Tohle mi tato kniha vrátila, vzpomínky, podobné těm, v ní krásně sepsané.
Kniha, co se umí parádně dotknout.

12.10.2018 5 z 5

Tohle je téma, které čtené v e-knize jen v nočním čase, (ideální doba), je pro vnímavé " Darem".
Pocit souznění je neskutečně silný.
Umí vytvořit hojivý balzám na duši a na žití s laskavým vědomím.
Citace :"Každé léto má pro mě neuvěřitelnou voňavou příchuť. Mám v plánu přejíst se jahodami ze své vlastní zahrádky, vytvářím si představy o tom, jak trávím celý den na stromě, trhám třešně, mám je pověšené za výstřihem, na uších, krásně pocukrovaná bublanina na mě čeká na ozdobném talířku, vedle voní kávička z modrého porcelánu, to vše je umístěno na stole u pootevřeného okna, kterým lehce povívají záclony. Kouzelné, tajemné, snivé léto."
Doporučuji, pro vyladěný život.

10.10.2018 5 z 5

Až moc blízko Až moc blízko Eleanor Moran

Audiočetba, pečlivá, výstižná herecká dikce, někdy až až.
Kamarádství je v tomto případě o důvěře a podpoře v situaci nepochopilně šokující.
Ale když se přidá ženský prvek všemožných variant na téma "Ovládni slabosti naivních a panuj", tak se dějí zvraty i v přátelských vztazích.
Rozsáhlejší, pro trpělivé.

10.10.2018 3 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Skvělá audiokniha.
Případ bohatý na zvraty, postavy s hendikepem dodávají obsahu svérázný rozměr, neboť i přes krutost osudu musí meze zákona ctít. Zlo, které zaplaví město je skryté dokonale, důkazem je z počátku vlastně jen strach.
Prázdné křeslo je pojem pro dilema, budoucna paraplegika, ale i jako pomůcka psychologa, a ta se mi zde zdá jedinečná a inspirativní.
Od mistra musí mít a má děj něco navíc, broučkopis.:-) (termín krátce nejvýstižnější).
Autor s širším spektrem na problémy doby.

07.10.2018 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Vydařené dílko, mistrovské příměry mi braly dech a přiznávám i další emoční projevy.
Citace : "Mířil jsem do Národního divadla a byl si stoprocentně jistý, že mě tam čeká něco mnohem horšího než baletní provedení Mein Kampf ...."
Už jen v tomto bodě má nezkrotná představivost dodala množství adrenalinu ke skoro postižení některých orgánů.
Další pokračování v četbě mi vlastně podobnými výroky, tímto stylem upevnilo zdraví.
Není nad trénovanost.
Dodatek - František Kotleta superhrdinský od Martina Fajkuse je obdivně výstižné.
Fandům doporučuji, super vše.

05.10.2018 5 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Audiočetba, kniha FsF.
Vždy a znovu žasnu,
Jako vždy potěšení s hřejivými pocitem.

02.10.2018 5 z 5