Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Vyšel jsem dřív než hvězda ranní Vyšel jsem dřív než hvězda ranní Alexandr Sergejevič Puškin

Sbírka bàsní

Citace :
Exegi monumentum

Svůj pomník vztyčil jsem a nezaroste travou
ta k němu pěšina, jíž jde a půjde lid.
Nad sloupy císařů se vznáší vzdornou hlavou
až v nebes jas a klid.

Vím zajde tělo mé - dál duše, v lyru vkleta,
však bude zpívati, až tělo bude tlít.
Ctěn budu, dokavad zde na prostranství světa
jediný básník bude žít.

Rus širá nesmírná, v ní každý jazyk živý
mé jméno vysloví, mé lyry pozná zvuk;
i Kalmyk, stepí syn, i Tunguz, dosud divý,
i Fin i Slávů hrdý vnuk.

A dlouho milovat mne bude lid, pln vděku,
Jejž dobrým citům jen jsem učil zpěvem svým.
Vždyť volnost volal jsem a v tom našem krutém věku
a milost k psancům ubohým.

Jen vůle boží dbát je povinností Musy.
Nebát se urážek a slávy nežádat.
Být k chvále lhostejna i klevetám luzy
a s hlupákem se nehádat.
1836

Pro Slovany klasika.

27.05.2018 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ďáblova hora je místo v JAR kam si lidé v této knize chodí pro pohled na moře a město, jako chvilkový únik z ďábelské reality.
Jak obdivuji autora, za jaksi skutečné zobrazené problémy bez příkras trhákům vlastní, tak tím víc se mi zdá život v této zemi hrozný, chápu, že právě tento pres dává knize punc - jiný kraj, jiný mrav.
Citát s účinkem šoku ( léčení AIDS ) - toto bylo na šavli, jak to zní dvojsmyslně, obojí výklad je patřičně trefný.
Citace : "Včera ho zbavili obvinění ze znásilnění dítěte. K vůli procesní chybě. Debilní policajti ztratili jeho složku, - obyčejná administrativní chyba. Dostal AIDS od jedný paničky v base. Za mřížema strávil skoro celej život a pak ho propustěj na podmínku a von jde a znásilní děcko, prej aby si vyléčil AIDS.. "

Jen tak úvaha, z jiné kauzy, jestli se Káčko dostane zpátky, tak by z něj i v tom arestu z těch dojmů tam, mohl být úspěšný autor ze života převyprávěných thrillerů. (Uvidíme).

Jak jinak než neodolatelně čtivé .

27.05.2018 5 z 5

Ariel alebo život Shelleyho Ariel alebo život Shelleyho André Maurois

Tato kniha má být spíš dílem romanopiscovým než prací historika nebo kritika.
Skutečnosti jsou ovšem pravdivé a nedovolili jsme si připsat Shelleymu ani větu, ani myšlenku, která by nebyla obsažena nebo naznačena v pamětech jeho přátel, v dopisech nebo v básních; ale pokoušeli jsme se ty skutečnosti seřadit tak, aby budily dojem postupného odhalování a přirozeného růstu, jak je to vlastní jen románů.
Ať tedy zde čtenář nehledá ani erudicí, ani nějaká odhalení, a nemá-li skutečnou zálibu v citové výchově, ať dílko ani neotvírá.
Ti co se zajímají o historii a přejí si naše vyprávění porovnat s jinými, najdou na konci svazku seznam dostupných pramenů. A.M.
( Z předmluvy Laskavému čtenáři ).

24.05.2018

Hotel Hotel Arthur Hailey

Bezvadný. Obsahově pestře dramatické dějové zápletky v malém světě s názvem Hotel.
Krize u začínajícího zlomu rasismu.
Podnikatelský rozvoj celé země nese pro hotely výzvy, ze kterých by se i dnes, po tak strašně dlouhé době, nejednomu z hoteliérů zatočila v omámení hlava, (plány a vize).
V tomto světě společně a každý jinak prožívají své radosti, starosti, strasti, štěstí, prohry , podvody, segregaci i zločiny, aktéři vlivní, se šlechtickým titulem, finančně mocní se svými choutkami, mazání chmatáci, podvodníci , naivky, ale i ti kterým je práce v hotelu nadevše - (?), opravdu všem ?
Barva byla důležitá natolik, že i finanční a životní ztráty neovlivnily změny pravidel v jejich přísném dodržování.
Kniha nabízí detailně jedinečný a realistický pohled na společnost, svým způsobem, je to výpověď své doby.
Audioverze poutavá.
Doporučuji.

24.05.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

No, napětí to mělo, základní myšlenka Hnutí za ..., byla zneužitá zákeřným způsobem.
Dvojtvářnost je maskou msty od mládí cizelovanou.
Pozná se, kdo je před, a kdo je za, čarou hranice normálnosti, když společnost má vše pro absurdně trestuhodné radovánky?
Snad avízo pro postřehy ze života, svým způsobem bizarně zinscenované.
Audioverze poutavá.

21.05.2018 4 z 5

Zdravý život s babiččinými bylinkami Zdravý život s babiččinými bylinkami Dionýz Dugas

Šperk v mé knihovně, obálka s pozlaceným nadpisem a květinovým motivem, kompletní přehled s návody použití a fotografiemi.
Recept pro tento čas - má kombinace, : květy akátu, květy černého bezu, natrhané lístky máty jahodové, citron - kyselina citronová, minerální voda (z Ochozské studánky - u říčky Pilávky), vše za studena den, dva odležet, poté slít a přidat cukr, (med)
Do limonády pro zážitek mimořádné chuti,
kapka voňkovice (alkohol z meruněk, rynglí a slív) se mi někdy vnutí.
Jaro, ten krásný čas, rozvoň květy své zas.

18.05.2018 5 z 5

Medicejští: Muž u moci Medicejští: Muž u moci Matteo Strukul

Gradace a to parádní, jak by ne, historie slavného rodu ve společnosti Leonarda da Vinciho za časů konfliktů, zločinů a spiknutí. Historické reálie se z prvního dílu posunuly v čase a posedlost vlivem se rozšířila od šlechty po papežský stolec.
Citace : "Papež byl duchovní vůdce a on (Lorenzo) naopak udělá vše pro to, aby mu ukázal svou laickou moc, která je plodem umění a síly intelektu."
Mít moc je trestuhodně opojné, ale zátěž na celý život.
Citát : Je snadné být idealistou bez zodpovědnosti za řízení města.
Pro zážitek, jsem si na netu našla v knize zpodobněnou nádhernou skicu dívky od L.da V.
Citace : Doufal, že si ho nevšimla, uviděl v té tváří takovou čistotu, jakou ještě nikdy nespatřil. ...cítil se jako zloděj výrazů. Měla téměř zavřené oči, dlouhé jemné řasy, vlasy spadající dopředu, aniž by zakrývaly tu něžnou tvář, která jako by byla samotnou podstatou křehkosti a ženskosti.
Posuďte sami, kouzlo spatřeného - okem mistra Leonarda
Tato historicko-kulturní trilogie zanechává stopy zážitků a tím je mimořádná.

16.05.2018 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Líbila se mi, dívčí odhodlanost mladé Angličanky převzít nelehký úkol rozvědčice v Paříži okupované fašisty.
Atmosféra jako v seriálu Sedmnáct zastavení jara, ale zde jsou vztahy mládí a lásky dány napospas válečným skutečnostem.
Konec příběhu této kruté doby není razantně jednoznačný, a tak naděje má svou moc a snad i pokračování.
Audiočetba, velmi působivá.

15.05.2018 5 z 5

Medicejští: Dynastie u moci Medicejští: Dynastie u moci Matteo Strukul

Citát z Poděkování : " V určitém smyslu je to historie příběhů, nebo tím je aspoň pro mne, protože vypráví ságu nejmocnější rodiny renesance, Medicejských."
Takže přioděná pravda z Florentských letopisů od N.Machiavelliho a Dějin Itálie od F. Guicciardiniho s drobnými náznaky modernosti, citace : "Věřím, že mi to odpustíte."
Období děje : únor 1429 - září 1453.
Renesanční umělecký duch zachvátil rodinu M., - stavba katedrály Santa Maria del Fiore ve Florencii dala podnět ke kritice a nařčení z okázalého kultu rodiny M.
Boje vlivu mezi republikami Benátskou, Milánskou, Luccanskou a Florentskou nebraly konce.
Jako největší bankéři měli M. mocný kapitál vždy k dispozici a tím i posilovali svou sílu nejen po moci, ale i touhu po ztvárnění ušlechtilé krásy. (Florencie perla umění).
I. díl Cosimo
II. díl Lorenzo "Nádherný"
III.díl Kateřina Medicejská, fr.královna
Báječné vyhlídky na další pokračování.
Pro fajnšmekry magická přitažlivost, to každopádně.

11.05.2018 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Ze série první díl s vypovídající obálkou.
Systém vyšetřování hledá logiku, ta je zakamuflovaná v síti náhodných střetů s podsvětím. Ale nic není jak se zdá. Pachatelův důvod logický je, a tak nakonec stačí ledabyle, vlastně trestuhodně - náhodně naznačit, a v reakci se klubko zločinů rozmotá, a takové to štístko má S.C.

09.05.2018 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Autorovo poklidné vyprávění dovede naladit strunu pohody i v detektivce. Relikvie ve středověku měly magickou moc, sběratelská vášeň byla proto i důsledkem podvodů, klamů, zločinů i bitev.
I v tomto pestrém příběhu má záviděníhodný předmět v důsledku zločinnou sílu šířící kolem sebe smrt.
Komu je jí nutně třeba a k čemu asi? Cennost ,necennost když se přidá ta extra správná bajka původu, je o dramatu rozhodnuto.
Skvělá audiočetba.

07.05.2018 5 z 5

Krvavý rubín Krvavý rubín Johann Christian Günther

Celá sbírka má přes třicet básní a každá z nich je zušlechtěná citem mládí.
J.Ch.Gunther zemřel ve věku 28 let. Osudová ztráta pro poezii.
Přeložil : Josef Hilšar 5*, paráda.

Ukázka : Když stěžoval si na její svévoli

Kdo nehorlil by v rajské chvále,
kdo jako já zná líci tvou,
každý tvůj pohled svědčí stále,
že po právu tě anděl zvou.

Pomni, že celá bytost tvoje
je rozkošná jak jarní sen,
na všech tvých údech napsáno je:
ten zjev je bohům podoben;
přirozeným se nechce zdát,
žes dokonalá, bez všech vad.

Zrcadly, z nichž se kouzla loví,
v pohybu stále otáčíš,
když na pahorky Amorovy,
co houpají se níž a výš,
pohledí závist, musí říc:
Přírody div? Ne, to je víc!
Když pomyslím na poklad cností,
jejž labutí hruď ukrývá,
doznávám (jaké zbytečnosti),
žes socha cnosti zažívá,
a napadá mě, ztrácím klid,
žes víc, než člověk může být.

Ale ach, všecky výtečnosti
jsou téměř jako onen ráj,
kde v dobách dávné nevinnosti
byl dokonalý celý kraj.
Tomu však, co Bůh zakázal,
největší míru krásy dal.

Pomyslí jen, mé druhé žití,
že slunce dává luně svit,
že ona bledým jasem svítí
a květ ji nesmí obšťastnit;
ba, jak nás učí oka hleď,
že služeb slunce tyje svět.

Což tuto tvrdost, u všech všudy,
a nevlídnost a drsný chlad
mohou chovat tvé něžné údy,
z nichž jinou věštbu mohu brát?
Zde nesouhlasí s andělem,
že služba je mu údělem!

Jak dlouhé hodiny se zdají,
když smyslům něco chybí tu,
pomni, co muk jsem v srdci zranil,
když spaloval je bez citu
plamen, co se v něm rozhořel,
když poprvé můj zrak tě zřel.

Tvou nevinnost ctím bez ustání
a neváhám jí úctu vzdát.
A splní-li se mi mé přání,
že v stejném ohni budem stát,
pak po pravdě chci potvrdit,
že víc, než anděl můžeš být.

04.05.2018 5 z 5

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Citace :" Že by motýl kradl jaro ?
Ve třetím měsíci
na květů šik
vrhá se motýl
loupežník,
posbírá jaro,
posbírá pyl,
celičké jaro uloupil
a odnáší v krajinu jinou.
U cesty sedí
opuštěn, sám,
ubohý poutník,
chvěje se zimou.
Šao Jung "

Cituplné verše a hezké chvíle s nimi.

03.05.2018 4 z 5

Titáni Titáni Leila Meacham

Citát :"Člověka určují jeho motivy."
Titáni - i ti jsou zranitelní, americký styl života na přelomu století.
Bláhové nadějné vyhlídky se nevydaří a opak lásky je skutečnost, která zmrazí city. Nic na tom nemění pouto krve. Je jen štěstím, že to není dědičné.
Čtivé.

03.05.2018 5 z 5

Dech středověku byl v posledních dnech vůkol mě, v rozkvetlém sadu a v zahradě plné kvetoucích plevelných bylin s libozvučným hudebním doprovodem z těch dob a melodickým přednesem.
Citáty :" Už naši pohanští předkové říkali že " Ve víně je pravda", a proto mi ultrakvisté uctíváme Kalich."
"Slova umírajícího císaře Zikmunda na smrtelném loži ve Znojmě : "Chraňte víru otců !
Stoupenci Aláha jsou největším nepřítelem a nebezpečím pro naše křesťanské země.""

"Lidé nechtějí mít víru jako okovy, ale jako křídla."
;-) " Na zdraví našich předků !" :-) Výzva pro další díl.
Příjemný zážitek - za svou ideu k udržení odhodlanou pravdou, v naší pamětihodné historii.

30.04.2018 5 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Má své kouzlo nostalgie časů minulých. Dnešní akčnost by tomu možná nedala šanci hned v zárodku, ale fascinace představou má svou sílu a ochromení mysli je brzdou včasné reakce. A tak se za šachovým postavením odvíjí další vyšetřování se sebe-nesebe vraždou.
Citát : " Tak co teď ? Má poslat telegram Agátě Christie ?"
Audiočetba bravurní, 5*.

29.04.2018 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Jak jinak než knižní klenot, citovost se vlní v láskách s něhou, výčitkou, trýzní, sebepoznáním, oddaností a vzpomínkou, vždy má vroucnost a mé pocity - jsou souznění.
Tohle nemít, byla bych chudší o kouzlo z veršů pro lásku ztvořených.

27.04.2018 5 z 5

Přežijí jen nejsilnější Přežijí jen nejsilnější Robin Hawdon

Dílo hodné ocenění.
Dodatek - Darwinovy nezveřejněné myšlenky - jsou grandiózním zásahem do iluzí. Je zřejmé proč, nemělo by , ale jde z toho mrazení.
Jedna linka knihkupec - sběratel vzácných prvotisků, pátrající po deníku Emmy Darwinové.
Druhá linka - vězněný agent - spolutvůrce AB, jeho životní praxe s tezemi CH.D.
Třetí linka - deník E.D. s radostmi i tragickými strastmi v rodině, kde vědátorský výzkum byl prvořadým živlem, přes traumata z neladu, odéru a osudů zkoumaných vzorků života.
Citát :"Cítím naléhavou potřebu odít své pocity do slov, abych se zbavila jejich tíhy. Doufám tímto způsobem nalézt úlevu pro srdce přeplněné pocity. Doufám, že snad vesnický kaplan otec J.I. bude úspěšnější než já a podaří se mu přesvědčit mého muže, aby neobracel svět naruby."
Vše s výňatky z knih Charlese Darwina -O původu druhů a O původu člověka, se zásadním významem.
Paradoxem je, že sláva z jeho věhlasného díla - O evoluci, mu s poctou zabezpečila poslední místo odpočinku tam, kde by si jej vlastně vůbec nepřál.
Poutavá četba zanechávající nesmazatelné stopy s rezonujícím zážitkem.
Obálka - krásná perokresba.

27.04.2018 5 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Pomsta - líbila se mi zápletka, která vystihla ten citový generační vztah - konflikt po rozpadu rodiny, spolu s detektivním žánrem v soudním procesu.
Citace :..."jako by všechny kolem sebe připravovala o vitalitu, nasála ji a měla jí nadbytek. Těžko říct, zdá bylo toto odčerpávání energie záměrné, nebo to byl tryk, který si neuvědomovala. Ale H. měla pocit, že je to vědomé."
"Připisovala body navíc klientům, kteří dokázali výmluvně lhát a neztráceli přitom duševní klid."
"... a že po jeho nedávném zavolání, kdy ji v podstatě popřál pěkný život, se jí neulevilo, jak by mělo, ale že jí to naopak zdrtilo."
Napínavá pohodovka.

22.04.2018 5 z 5

Polibek Polibek Ed McBain

Polibek - s pachem smrti, od mistra klasiky detektivek vtáhne do děje.
Jako - extra tah - ve vyšetřování byl náhled budoucnosti pro podezřelého, soudkyní na jeho očekávaný pobyt s možností výběru ve vězení.
Citace : "Takový hezký běloch, víte vy vůbec ve kterém státě jste ? Zde ve státním vězení je poměr ( barev ) 1 : 10, zato federální , to je společenský klub."
Možnosti, kterých se za něco dalo využít.
Audiočetba, potěšení z napětí, bez drsňáren a potoků krve.

20.04.2018 5 z 5