jarynek jarynek komentáře u knih

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha druhá Batman: Dlouhý Halloween: Kniha druhá Jeph Loeb

Nějaké maličkosti by se tomu asi daly vytknout (především naroubování některých Batmanových nepřátel do příběhu mi přišlo zbytečné), ale celkově poutavý příběh, kde Batmanovi výborně sekunduje Harvey Dent. Vedle napínavého pátrání po tajemném vrahovi sledujeme přeměnu Harvey Denta v Two-Face, boj mafiánskch rodin o nadvládu nad Gothamem, tradiční škádlení Batmana s Catwoman a vše dohromady to šlape.

19.09.2018 5 z 5

Sága 7 Sága 7 Brian K. Vaughan

Ano, je to šablonovité, struktura vyprávění se díl od dílu moc neliší, autoři do příběhu hodí nové postavy a pár postav se zbaví. Ano, moc jsme se v tomto dílu v ději neposunuli. Ano, trošku se vytratil vtip. Ale stejně je to výborné. Fantazie autorů ve vykreslování světů a především postav nemá hranic a celé je to plné emocí v takové míře, že těžko se od knihy odlepíte, dokud nejste na konci.

12.09.2018 5 z 5

Smrtící Anděl Smrtící Anděl Jukito Kiširo

Oproti prvnímu dílu se zde za celou knihu v hlavním ději moc neposuneme. Většina děje se točí kolem motorballu, který je zpočátku prezentován spíše jako normální sport, kde se soupeři dlouhodobě utkávají a případně postupují či sestupují do jiných lig, avšak v této knize je z toho spíše boj o konečnou eliminaci co nejvíce soupeřů. Děj je tak zajímavý především ve vedlejších liniích příběhu a hlavně na konci, kdy už skončí motorball a kdy se opět více vracíme k Salemu. Jinak technologický svět vykreslený v knihách o Alitě opět výborný, někde jsem četl srovnání s Ghost in the Shell a pro mne tedy Alita o hodně lepší.

10.09.2018 4 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

Tak i za mne jeden z nejlepších Batmanů. Všichni - klaďasové i záporáci - proti jednomu a my nevíme proti komu. Příběh rychle plyne od svátku ke svátku, od mrtvoly k mrtvole, vzájemná nedůvěra a strach se prohlubují, Batmanovi plete hlavu Catwoman a Poison Ivy, Joker je nevrlý, protože mu někdo fušuje do řemesla. A ani kresba nezůstává pozadu. Tak snad to druhý díl nezkazí.

04.09.2018 5 z 5

Daredevil: Muž beze strachu: Omnibus: Kniha druhá Daredevil: Muž beze strachu: Omnibus: Kniha druhá Brian Michael Bendis

Dvojka navazuje na to nejlepší z jedničky. Ačkoliv jsou využívány superhrdinské atributy, tak o to superhrdinství jde až v druhé linii. Stejně tak jako jde především o Matta Murdocka a ne tak o Daredevila. Jde totiž o civilní život superhrdiny (přičemž místo superhrdinství bychom si mohli dosadit klidně něco jiného), o cenu, kterou člověk musí obětovat ve prospěch svého přesvědčení, o minulosti, která člověka dohání více než si je ochoten přiznat, o hranicích schopností, které má každý, a to i ten nejschopnější. Jsem hodně zvědav, kam to může zajít dále.

04.09.2018 5 z 5

Sekera a skála, meč a žár Sekera a skála, meč a žár Robert M. Wegner

Široké jest meekhánské císařství a tak nám mistr Wegner může předestřít povídky z drsného hornatého severu, ale i ze sluncem vyprahlého jihu. A tak jak se sever od jihu liší geograficky, tak se liší i autorovo vyprávění. Sever je především vyprávění o hrdinství družiny horské stráže, plnící nelehké úkoly na ochranu císařství, je zde výborně popásna velká bitva či drobnější střety s jinými národy, ale dostane se i na intriky a trocha té magie. Naproti tomu jih je více osobnější, vyprávění se točí kolem několika postav, kolem víry (a její ztráty) v určité hodnoty, kolem toho, že občas jsou hrdinové jen figurkami na šachovnici neznámých hráčů. Ačkoliv celkově se mi sever líbil více, tak nejvíce oceňuji první dvě povídky z jihu. To byla opravdová lahůdka. Naopak druhé dvě povídky z jihu velmi vysoko nastavenou laťku neudržely. Ale právě díky provázanosti povídek je třeba docením až po přečtení druhé knihy, na kterou se hodně těším.

30.08.2018 5 z 5

Eldorádo Eldorádo Karel Jerie

Nechybí tomu vtip, skryté významy, poselství, hlavní duch Voltairova díla, tj. atributy, na nichž byly zasazeny předchozí díly, ale přesto mi to přišlo oproti předchozím dílům slabší. Autor chtěl zdárně ukončit všechny dějové linie, vypořádat se se všemi postavami a ještě sdělit mnohé myšlenky, což vedlo k určité zkratkovitosti. Nic to však nemění na tom, že se jedná o zdárné zakončení velmi ambiciózního projektu, který svou kvalitou výrazně překračuje hranice naší kotliny.

28.08.2018 4 z 5

Prokleté zvony Prokleté zvony Mike Mignola

Výborná temná kresba vystihující atmosféru poválečného světa plného zmaru a zla ve všech možných podobách. Už to nejsou jen upíři a mor, ale i další příšery, šeredné čarodějnice s černou magií a kulty se symboly a hodnotami tak trochu podobné fašistickým. Snad ještě více než hlavní linie honby za dosažením pomsty mne baví vedlejší linie s fanatickým inkvizitorem. Jediné, co bych mohl vytknout je to, že lord Baltimore při boji se všemi možnými kreaturami prochází těmito boji jako horký nůž máslem. Možná bych těch nepřátelských postav mohlo být méně. Ale to je jen taková malá skvrna na jasně zářícím slunci.

28.08.2018 5 z 5

Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Brian Michael Bendis

Ne, že by v knize nebyla žádná akce, to se asi od omnibusu s Daredevilem nedá očekávat, ale rozhodně nečekejte nějakou akční orgii. Kniha je postavena na dobře se rozvíjející zápletce, dialozích (sice poslední příběh, který je skoro celý ze soudní síně, je asi nejslabší, tak i tento je výborný), skvělou kresbou podtrhnuté noirové atmosféře (zde hlavně druhý příběh z mafiánského prostředí) a především na pocitech. Pocitech viny za vlastní minulost, pocitech v boji o prozrazení své identity, pocitech lidí z okolí DD. Ačkoliv se v knize objeví hodně postav z Marvelovského světa superhrdinů, tak kniha jako celek působí hodně civilně - a rozhodně to není na škodu.

17.08.2018 5 z 5

Fell: Kruté město Fell: Kruté město Warren Ellis

Tato knížka mne chytila hned na první stránce a nepustila, dokud jsem nedočetl. Jediné, co jí mohu vytknout je to, že je tak krátká a že nemá pokračování. Od začátku skvělá hutná a temná atmosféra Snowtownu - města bez naděje, do něhož přes most, cestou, z níž není cesty zpět, přijde Richard Fell, aby tomuto městu (či spíše některým jejím obyvatelům) alespoň nějakou malou naději dal. Svým osobitým způsobem řeší případy, kdy občas účel světí prostředky, ale zde nelze vždy hrát podle pravidel. Možná trochu škoda malého rozsahu, díky němuž přece jen jsou případy vyřešeny zkratkovitě, na druhou stranu alespoň vyprávění neztrácí tempo. Vše je dokresleno svéráznými postavičkami, které skvěle hlavnímu hrdinovi v jednotlivých příbězích sekundují, jako např. odpudivá jeptiška, svačící ohledávač mrtvol, atentátník v převlékací kabince. Kresba na první pohled nezajímavá, ale při čtění jsem si říkal, že výborně doplňuje tento typ příběhů a nyní si k tom jinou jen těžko představuji. Tuto knihu jsem si opravdu užil:).

13.08.2018 5 z 5

Krvavé volby Krvavé volby Brian Wood

Pro mne trochu zklamání. Autoři rezignovali na téměř všechny postavy a děj se točí až příliš kolem Matyho (když kromě Matyho otce, z klobouku vytažené matky a nové postavy volebního lídra všichni ostatní spíše statují), přičemž všichni jednají s Matym jako s tím nejdůležitějším a jediným správným, a i samotný Maty oproti dřívějšku ztratil odstup a nestrannost. Téma voleb, různých zájmů, ovlivňování voleb, atd. je dobře popsáno, ale v předchozích dílech bylo více na čtenáři, jak si téma interpretuje, koho vyhodnotí za toho správného, resp. vše nebylo až tak černobílé. Jedná se o úvod k tématu, které je popsáno v dalších dílech, které však už u nás nevyšly. Pokud tedy budu hodnotit pouze tento díl, tak spíše průměr.

09.08.2018 3 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Samotný příběh není zatím nijak originální, spíše jednoduchý, ale svou kresbou se spoustou maličkostí, které skvěle vystavěly hororovou atmosféru, čtenáře vtáhne a nepustí. Alternativní konec první světové války a fiktivní svět plný zombíků, moru, upírů a dalších lahůdek a do toho vstoupí hlavní hrdina, jenž si na ramenou nese prokletí a v srdci neumdlévající touhu po pomstě. Těžko od prvního dílu čekat vysvětlení na všechny otázky, ale jako úvod do slibně začínající série mne kniha nezklamala. A konec navnadil možnými zápletkami zatím přímočaře ubíhajícího děje.

08.08.2018 4 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 5 a 6 Ekhö: Zrcadlový svět 5 a 6 Christophe Arleston

Ekho se trošku posunula - je zde méně humoru, méně erotiky. Na druhou stranu především v první části přibylo napětí, tajemna, kde při odhalování tajemství prikonů neschází žádný atribut napínavého čtiva. Druhý příběh z amerického jihu pak trochu brnká i na vážnější strunu náboženských fanatiků. Oproti předchozí knize, která částečně kopírovala schéma vyprávění z první knihy, tak v tomto pokračování dochází hlavně v prvním díle ke kompaktnějšímu vyprávění i posunutí děje. Tak snad se někdy v budoucnu dočkáme dalšího pokračování.

07.08.2018 5 z 5

Skrytá válka Skrytá válka Brian Wood

Povídky, z nichž některé doplňují hlavní dějovou linii a některé jsou zcela samostatné, k hlavní dějové linii se nijak nevztahující. Příběhy mi přišly trošku zkratkovité, bez větší gradace či pointy přišel rychle konec. Jako doplnění života válečného města a jednotlivých lidských osudů OK, ale ve srovnání s předchozími díly zde chybí atmosféra, která čtenáře více zasáhne.

07.08.2018 3 z 5

O tématu jsem dříve již něco četl, tak jsme byl zvědav, na soubornější zpracování problematiky. Ze začátku mne čtení bavilo, spousta zajímavých informací, hodně fotek. Postupem času mi však přišlo, že se zbytečně nastavuje kaše - např. několika stránkový přepis děje amerického filmu, popis počítačové hry, technické specifikace autobusu, apod., jsou zcela nadbytečné. Pokud by kniha měla poloviční rozsah, tak bych jí neměl moc co vytknout.

02.08.2018 3 z 5

Moon Knight Moon Knight Warren Ellis

Moon Knight byl pro mne úplně nová postava a koupil jsem si to jen kvůli autorovi, protože Ellisův styl vyprávění je opravdu specifický a já si na něj v každé jeho knize chvíli zvykám. Stejně tak i u Moon Knighta jsem zpočátku byl trochu v rozpacích, abych na konci po odložení knihy spokojeně konstatoval, že jsem si to užil. Rozporuplná, vnitřně nevyrovnaná postava, která se nebojí viníka potrestat způsobem, který se k superhrdinům moc nehodí. K úplné spokojenosti chybí ucelenější příběh, motiv hlavního hrdiny ke svému jednání, větší ponoření do jeho postavy. Takto jednotlivé příběhy působí trochu nedokončeně. Každopadně určitě komiks, který stojí za to. Musím ještě zmínit sekvenci s odstřelovačem a mizejícími obrázky zabitých postav, za to velký palec nahoru.

31.07.2018 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Tak toto je King v nejlepší formě: pan Spisovatel, kterého to opravdu baví a radost ze psaní z knihy jen vyzařuje. Při jeho delších románech je možno občas narazit na vedlejší dějové linie, které se mohou zdát nadbytečné, při krátkých povídkách zase King někdy vystřílí kvalitní prach příliš rychle. V těchto delších povídkách však kvalitní nápad výborně využije a dostane z něj napínavé vyprávění, od něhož je skoro nemožné se odtrhnout, přičemž až na jednu povídku (která mi přišla nejslabší) by se mohlo jednat o příběhy, které se mohou přihodit každému z nás (začínám přemýšlet, jak dobře svou manželku znám:)).

30.07.2018 5 z 5

Kámošky až za hrob Kámošky až za hrob Nate Diana Stevenson

Mnohem lepší než první díl. Z příběhu se stává ucelenější vyprávění a i charaktery jednotlivých postav jsou propracovanější. Z knihy na mne dolehly vzpomínky na tábornická léta, kdy jsme i v docela obyčejných věcech dokázali nalézt tajemná dobrodružství, navazovali pevná přátelsví a těšili se z každé společně prožité chvilky. A když hrdinové (tedy spíše hrdinky) této knihy čelí opravdovým tajemným věcem, tak o to více se knihou proplétá vše výše uvedené.

29.07.2018 5 z 5

Můj nejhorší nepřítel Můj nejhorší nepřítel Scott Snyder

Tak nějak jsem s novým začátkem čekal od Snydera něco více. Ne, že by to bylo špatné, ale ve srovnání se začátkem v New 52 je to o prostě slabší. Road trip Batmana s Two-facem, při němž se v příběhu mihne celkem dost dalších (ale spíše méně známých - alespoň pro mne) záporáků, přináší zase jednou zápletku, která vychází z Batmanova dětství. Two-face zde za záporáka neberu, jeho pojetí beru za největší klad knihy. Ke konci jsem však čekal větší gradaci, to ukončení mi přišlo takové rychlé.

21.07.2018 4 z 5

Záleskautky Záleskautky Nate Diana Stevenson

Toto mne moc neoslovilo, ani děti to moc nebavilo. V průběhu čtení jsem se podivoval, za co tady tomuto dílu byly dány různé ceny. Příběh jednoduchý, postavy, které nezaujmou a ani nejsou moc propracované a ta část nadpřirozena, která se v knize objeví, ale není ani náznakem vysvětlena, toho moc nezachrání. Takž kvůli konci tomu dám ještě šanci, ale zatím spíše zklamání.

21.07.2018 3 z 5