jfialova jfialova komentáře u knih

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Výborné pokračování příběhu o Hannibalovi.

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Výborná čtivá kniha, napínavá. V podstatě koresponduje se stejnojmenným filmem.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

No nevím, kniha obsahuje hezké momenty, ale na druhou stranu se snaží v dětech vyvolat jakýsi strach. Nezapomenu na popis toho, jak Bobešovi umřel malý bratříček a měl ještě v noze zaraženou třísku z drsné dřevěné podlahy. Jasně, děcka by měly vědět, že život není žádná sranda, že dřív fakt lidi byli mnohdy tak chudí, že neměli co jíst a že by si měli vážit toho, co mají. Ale co si budeme nalhávat, kniha byla poplatná době, ve které vznikala a patrně měla takto formovat děti už od útlého věku. A to se mi na ní nelíbí.

18.03.2019 2 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Kniha je sice lehce ideologická (údajně byla napsaná na objednávku režimu, aby vylíčila idylický kolektivizovaný venkov), ale já jsem ji milovala jako dítě a mým dětem se taky moc líbila. Knihu doprovází krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové.

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první nesbovka. Dobré napínavé čtení. Nezapomenu na scénu s kadibudkou.

18.03.2019 4 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Klobouk dolů před panem Poem. Ještě dnes se to dá číst a jak horory, tak detektivky jsou napínavé.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Ta ženská mi byla celou dobu tak protivná! Ale to bylo vlastně cílem, ukázat na lidskou sebestřednost, chamtivost, hloupost a sobeckost. Jazyk a styl psaní je poplatný době, kdy kniha vznikla, takže kdo nemá rád poněkud do detailů zabíhající styl, bude zklamán.

Bídníci II. Bídníci II. Victor Hugo

Pokračování známého románového příběhu. Opět se střídají dějové a popisné pasáže. Je třeba být na to dostatačně naladěn.

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Dala jsem to ještě na základce, takže vzhledem k rozsahu díla to byl pro mě tenkrát hodně náročný kousek. Dějová linka se střídá s poměrně obsáhlými popisnými pasážemi, což je však pro Huga typické. Naprostá klasika.

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Krásně a výpravně napsaný historický román. Dobře se čte a osvěžíte si dějiny.

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Vynikající kniha, která vás vzdělá v dějinách lépe než kdejaký dějepisář.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Moje první kniha se Sherlockem Holmesem v hlavní roli. Sir Doyle byl génius.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Dobře se to četlo, ale měla jsem přehnaná očekávání, takže mě to trochu zklamalo. V mém okolí to byla naprostá kultovka, ale myslím, že autor má lepší knihy.

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Popravdě nevím, jak tuto knihu hodnotit. Čte se dobře. Děj je víceméně srozumitelný, sice je tam určitá dávka nadpřirozena, takže nelze úplně předvídat co se bude dít dál, ale to mi nevadilo. Některé momenty jsou poněkud praštěné, ale zas člověk musí ocenit originalitu. Pro čtenáře prahnoucí po hlubokých myšlenkách a filozofických moudrech se tam taky něco najde. Celkově čtyři hvězdy, ale neptejte se proč :-)

Hlas hory Hlas hory Jasunari Kawabata

Příběh z japonského mikrosvěta jedné rodiny, kde se střetávají hodnoty dvou generací.

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Super hororová klasika. Film jsem neviděla, ale mám ho v seznamu na čekací listině.

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Výborná kniha. Mám ráda i původní japonské filmové zpracování, americký remake je na mě moc komerční.

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Výborná kniha, skvělé filmové zpracování. Každý, kdo zachránil v té hrozné době byť jediný lidský život, byl hrdinou.

Ďáblova dílna Ďáblova dílna Adolf Burger

Kniha na pomezí románu a dokumentu. Bohužel není ani jedno ani druhé. Určitě se dozvíte nějaké nové a zajímavé informace, já jsem třeba o padělatelských dílnách v rámci koncentračních táborů neměla ani potuchy, ale myslím, že to mohlo být zpracováno lépe.

18.03.2019 2 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jedna z prvních knih, které jsem si sama přečetla. Pro osmiletou čtenářku to nebyl zrovna jednoduchý kousek, ale už jsem prostě nemohla číst pořád jen ty dětské knížky, které mi přišly uvozené :-) Moc se mi líbilo, jak vymýšleli pořád nějaké další fígle, aby si udělali život jen o trochu snesitelnější.