jfialova jfialova komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Jaroslav Hašek

Od třetího a čtvrtého dílu příliš akce nečekejte. Knihy popisují cestu Švejka a jeho kolegů vlakem na frontu. Co chybí na akčnosti, vyvažují postavy (zejména Švejk) výřečností a přibývá historek "ze života"-musím říct, že některé z nich jsou fakt hodně vtipné. Přesto že jde o dílo humoristické, zaskočilo mě několik naturalisticky drsných vsuvek, což ale ještě více podtrhuje absurditu a nesmyslnost celého válečného úsilí. Určitě stojí za přečtení. Škoda, že autor nestihl dílo dokončit, zajímalo by mě Švejkovo počínání přímo v zákopech.

13.04.2020 4 z 5

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

S manželem jsme oprášili film Rok Ďábla a já na to konto vytáhla z knihovny tuto záležitost. Stálo to za to, protože i po několikerém přečtení vás tam pokaždé něco upoutá. Třeba aktuálně:

Vítr vane naším směrem,
snad se z toho neposerem...

Tak ať nám to vydrží :-)

24.02.2020 5 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Dobrá, čtivá a napínavá detektivka. Téma dosti brutální, bohužel dnes mezi tak obrovským množstvím vycházejících knih máločím může autor čtenáře upoutat tak, že sáhne zrovna po jeho knize-takže to chápu. Sympatické bylo, že dvojice hlavních vyšetřovatelů neoplývala žádnými pozoruhodnými dedukcemi, spíš se celou dobu motala dokola a případ vyřešila vlastně náhodou. Osobní problémy hrdinů mě nějak nevadily, dávalo to celé knize punc větší uvěřitelnosti. Dojem kazí doktorka Sára, tento typ literárních hrdinek nemám ráda.

24.02.2020 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Na poslední díl trilogie jsem se těšila. Po dočtení musím konstatovat, že druhý díl byl bezkonkurenčně nejlepší. Oblíbení hrdinové z předchozích dílů již nežijí popřípadě dosáhli tak pokročilého věku, že do děje již prakticky nezasahují. Čerstvá generace mě bohužel již tolik neoslovila. Rovněž mě mrzí, že část rodiny, která byla v minulých dílech pod drobnohledem, byla teď pouze okrajově zmíněna a o některých hrdinech se nedozvíte již vůbec nic. Tento díl je bohatý spíše na historické události, nám je do určité míry blízké téma rozdělení Evropy železnou oponou, i když se zde mluví spíše o DDR než o Československu. Velmi zajímavé bylo čtení o eskalaci jaderného zbrojení. Ještě po letech mrazí z toho, jak blízko jsme byli totální katastrofy. Autora velmi obdivuji za sepsání tak čtivého a faktograficky rozsáhlého díla.

16.02.2020 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Nestává se to často, ale jak již psali kolegové přede mnou, druhý díl je opravdu ještě lepší než první. Možná je to větší historickou blízkostí děje, autor si uvědomuje, že není třeba historické události tolik pitvat, protože čtenáři je znají. Věnuje se tedy naplno osudům jednotlivých postav, teď už druhé generace hlavních hrdinů. Opět se mi velmi líbilo zachycení rozdílu mezi způsobem života v jednotlivých zemích (izolované diktaturou sužované Rusko, zlatý americký sen, asketický válečný život ve Velké Británii a bída v meziválečném i válečném Německu-celkově téma trochu opomíjené, jak se říká: dějiny píšou vítězové). Těším se na třetí díl série.

30.12.2019 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Za mě určitě nejlepší díl (čtu jednotlivé díly za sebou, takže jsem četla většinu knih). Kniha má opravdu hustou, temnou atmosféru, zasazení do světa feťáků se podařilo. Oleg se nám teda pěkně vybarvil. Vývoj příběhu byl pro mě nečekaný a originální, závěr bych dopředu opravdu neodhadla. Trošku zklamáním je pro mě následující díl Policie, jsem zhruba v jedné třetině a zatím je to ve porovnání s Přízrakem slabota. Tak uvidíme.

14.11.2019 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Další z napínavých pokračování ze série detektivek s Harrym Holem. Tentokrát poodhalíme trošku více z jeho minulosti a seznámíme se s jednou z jeho osudových žen. Už v detektivce od Jussiho Adler Olsena s názvem Marco jsem se setkala se zasazením příběhu do romského prostředí a přijde mi, že je to z pohledu českého čtenáře takové divné téma. Asi na to máme trochu jiný pohled. Byť se rozhodně nepovažuji za rasistu a člověka trpícího předsudky, přijde mi, že autoři vytváří jakési romantické představy o tomto prostředí a celkově mi jejich knihy pak přijdou takové divné. Jo Nesbovi jsem to odpustila, protože jinak byl příběh poutavý a poctvé 4 hvězdy si zaslouží.

16.10.2019 4 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Výborná kniha. Řekla bych, že Sinuhet a Etrusk byli kapku lepší, nějak mi víc sedí Waltariho vyprávění zasazená do dávnějších dob. Nicméně po dočtení celého románu musím říct, že určitě stojí za přečtení hned z několika důvodů. Jde o vskutku zajímavou sondu do dějin a mentality obyvatel Evropy v první polovině 16. století. Byť je mi jasné, že v mnohém se pouze odráží spisovatelova fantazie, přesto to má mnoho do sebe. Cudnost tehdejších žen, bratrské dělení čehokoli a cokoli činěné po křesťansku jsou opravdu pojmy. Další důvod, proč se do této vskutku rozsáhlé knihy pustit, je samotný příběh. Děj je dynamický, popisy pestré (někdy až moc) a nechybí ani spousta zajímavých zvratů. Byť je román svým stylem lehce humorný (podobně jako třeba Sinuhet), některé okamžiky jsou opravdu smutné a člověk si uvědomí tehdejší beznaděj jednotlivce a jeho bezvýznamnost.

15.07.2019 4 z 5

Vystěhovalci Vystěhovalci Vilhelm Moberg

Knihy této série jsem četla v pubertě a dodnes si mnohé z nich pamatuji, proto hodnotím tak vysoko. Velmi silný příběh švédské rodiny, která kvůli obrovské chudobě a bídě všechno opustí a vyrazí plná nadějí za oceán hledat štěstí. Každodenní realita, které hrdinové musí čelit, je opravdu hodně drsná-neúroda, smrt dítěte, hlad, chudoba. Hezky napsáno.

28.06.2019 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Hezký příběh, který přečtete za pár hodin. Já jsem anotaci nečetla, takže mi to čtení nezkazilo. Stylově bych řadila spíše k románu Láska je jen slovo, který se týká též podobného tématu.

28.06.2019 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Dobře postavená detektivka, i když myslím, že tato autorská dvojice napsala už lepší knihy. Místy trochu překombinované, ale nic, co by se nedalo skousnout. Napětí nechybí, zůstává spousta otevřených možností pro další pokračování.

28.06.2019 4 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Kniha mi hlavní postavou lehce připomíná Hurá, ještě žijem!, ale je lepší :-) Špionážní romány nemám v oblibě, mám na ně poslední dobou strašné štěstí... Tento mi ale nevadil. Doplnění o originální recepty bylo super. Určitě něco ukuchtím.

16.05.2019 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Knihu jsem četla ještě předtím, než jsem viděla film-já vůbec raději čtu než koukám na filmy. Takže filmové obsazení mi potom moc nesedělo, protože třeba strýce Pepina jsem si teda představovala úplně jinak-ne že by Hanzlík byl špatný, ale prostě v hlavě jsem to měla nastavené jinak. Strýc Pepin vůbec tomu dává úplně jiný rozměr, co historka, to perla. Třeba jak tu babu lísklo po čuni poleno ze šporhelta, to si pamatuju i po 15 letech :-)

19.03.2019 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Moje první kniha se Sherlockem Holmesem v hlavní roli. Sir Doyle byl génius.

18.03.2019 4 z 5

Les Les Arkadij Strugackij

Vůbec nechápu, o čem to bylo, ale bylo to super :-) A podle komentářů nejsem jediná, což mě těší. Psychedelické kulisy, absurdní děj a takové to kafkovské uvažování a projevy postav z toho dělá neuvěřitelný koktejl, kdy vůbec netušíte, co na vás vyskočí na další stránce. Pořád čekáte, že se něco objasní a vy to celé pochopíte, ale prostě NIC. Pak to skončí a vy si říkáte, co to ... bylo?! Neuvěřitelné.

18.03.2019 4 z 5

Studená kůže Studená kůže Albert Sánchez Piňol

Za mě super, jedna z knih, na které nemůžu zapomenut. Úžasně vykreslená atmosféra mikrosvěta na ostrově, kde každý den je přípravou na noc a každá noc bojem o život.

18.03.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Čtenáři často oceňují, že je to detektivka, i filozofický román a zároveň historický atd. Mně osobně takové mísení žánrů až tolik nevyhovuje, raději si přečtu pět knih samostatných než jednu směsku. Tím nechci nic ubírat z uměleckých hodnot románu, jde o dílo vskutku výjimečné a kvalitní, stojící za přečtení.

11.02.2019 3 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Další super kniha do série asijské ságy. Šogun mě osobně přišel trochu lepší, ty Japonce prostě z hlavy ještě nějakou dobu nedostanu :-) Číňani mi nebyli tolik sympatičtí. Jak by řekl Dirk: Při boží krvi, jsou to pěkní zmetci! Jdu na Gaidžina.

04.01.2019 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Seriál jsem viděla několikrát, ale knihu jsem přečetla až teď nedávno v dospělosti. A i tak mě bavila, byla napínavá, přestože jsem věděla, jak to dopadne.

12.11.2018 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Podprůměrné pokračování výborné originální série. Autor zde nasadí další postavu s poruchou autistického spektra, zřejmě proto, že Lisbeth, sama trpící Aspergerem, je tak populární literární postavou. Lisbeth však už dle mého Lisbeth z originální série příliš nepřipomíná. Tady je pasována do role poloviční narkomanky a alkoholičky, která skoro nejí a nespí, přesto zvládá bravurně sebeobranu, a navíc je geniální hackerka. Tajemství, která postava původně měla, jsou odhalena, ale výsledný dojem je tak nereálný, že jsem to dočetla jen se sebezapření. Dvě hvězdy za snahu a za to, že příběh má jinak aspoň hlavu a patu.

12.11.2018 2 z 5