jfialova jfialova komentáře u knih

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Opravdu zvláštní kniha, která se popravdě i těžko hodnotí. Přidávám hvězdu za originalitu. I když věřím, že někdo jiný zase může namítnout, že je to celé úplně o ničem. A ono svým způsobem opravdu asi je :-) Děj zachycuje jednu noc v Tokiu, kde se odehrává příběh několika málo postav. Ty se během této noci setkávají a jejich osudy se na krátkou dobu prolnou. Z dialogů postav se dozvíme něco málo z jejich minulosti, s koncem noci se ale vše utne a můžeme jen spekulovat, co se asi tak bude dít dál.

24.08.2022 4 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Kniha hororových povídek, jejichž společným jmenovatelem je voda. Japonské reálie jednotlivé příběhy ozvláštňují. Mně osobně se nejvíc líbily povídky Podmořský les (s hlavním hrdinou jsem se vyloženě ztotožnila a nebylo to teda vůbec příjemné) a Osamělý ostrov (to byla sice z hlediska možnosti, že by se to skutečně mohlo stát, asi blbina, ale zaujal mě autorův nápad). Neklidná voda měla sice zajímavý námět, ale přišlo mi to dost nedotažené... Akvarely jsem asi nepochopila :-/ V Plavbě snů mi hlavní hrdina přišel nějaký psychicky vadný, takže i přes dobrý námět mi to nějak nesedlo. Sádka byla velmi dobrá a Na širém moři taková trochu ujetá :-)

24.07.2022 4 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Kvalita jednotlivých povídek značně kolísá. Najdou se tam super kousky, na druhou stranu některé z nich jsou fakt slabé. Takže autor evidentně psát umí, ale občas mu to nějak drhne. Překlad slabší, takové knihy ale asi nebude překládat Milan Lukeš nebo Zdeněk Urbánek.

09.05.2022 3 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Nejde o žádný literární klenot, ale při čtení si člověk vyčistí hlavu a navíc musím říct, že fakt se nedá dopředu odhadovat, co se stane. Šílená vyvražďovačka, kde všechny postavy mají zhruba stejné šance na přežití, a to v podstatě nulové. Ani u hlavních postav si nemůžete být jistí, že to v dalším okamžiku neschytají. Podobnost s Beznadějí je minimální, možná jen jména některých postav se shodují, vlastnosti už ale nikoliv. Dalo by se kritizovat ledacos, ale podle mě je to zbytečné. Toto nemá být žádné vyšperkované dílo, podle mě to King ze sebe prostě "vyblil" a muselo se mu teda strašně ulevit :-)

01.02.2022 4 z 5

Kočka v botách Kočka v botách Ed McBain

Kniha je čtivá, ale nějak mi nesedla natolik, abych hodnotila výše. Možná i vinou slabšího překladu, třeba to věčné "nu" mi pak už vyloženě lezlo krkem. Prolínání různých časových rovin a příběhů vyprávěných z pohledu jednotlivých postav bylo zajímavé, to dávalo celé knize šťávu. Téma samotné mě ale nějak zvlášť neoslnilo. Poctivé tři hvězdy.

30.08.2021 3 z 5

Vražda předem ohlášená Vražda předem ohlášená Ed McBain

Mnozí dnešní autoři Edovi nesahají ani po kotníky. Opravdu není třeba, aby kniha měla 500 stran, aby vyšetřovatelé používali supermoderní počítače a laboratoře, hlavní postavy byly dokonalé a nesmrtelné, dosahovaly neuvěřitelných dedukcí a autor se snažil dílo ozvláštnit něčím extra. Chlapům z 87 stačí vlastní nohy a mozky, kávovar a maximálně policejní portrétista a databáze otisků prstů. Jednoduché, uvěřitelné, doplněné o fajn dialogy. Moc hezké čtení.

27.08.2021 4 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Průměrná detektivka, první ze série, která se mi dostala do ruky. Čte se dobře, začátek byl zajímavý a neotřelý, bohužel pak to sklouzlo do běžných kolejí-Reacher je ve všem největší machr, ostatní jsou tam víceméně do počtu a dělají mu křoví, jedinou ucházející ženskou samozřejmě dostane do postele, má neuvěřitelné dedukční schopnosti atd. Mimochodem, postup vyšetřování postavený na naprosto neuvěřitelných odhadech a dohadech, kdy se v podstatě ani jednou vyšetřovatelé nedostali do slepé uličky, mi přijde jako nejslabší část celé knihy. Pokud se ale oprostíte od přehnaných očekávání, jako odpočinkové čtení to není špatné.

04.08.2021 3 z 5

Neobyčejný benediktin: Advent bratra Cadfaela Neobyčejný benediktin: Advent bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Knihu jsem našla náhodou v domácí knihovně a jelikož mám radši silnější svazky, mnoho let unikala mojí pozornosti. Po přečtení úvodu jsem pochopila, že je součástí série (a jak to tak bývá, začala jsem od úplného konce). Nicméně to vůbec nevadilo, protože autorka do třech povídek, které tuto knížečku tvoří, dokázala vložit vše potřebné, aby i začátečník pochopil vše podstatné. Moc obdivuji, jak lze na 30 stranách vytvořit čtivý, napínavý, historicky poučný, zajímavý a hezky napsaný příběh. Určitě přečtu i další příběhy bratra Cadfaela.

23.04.2021 4 z 5

Mozkové vlny Mozkové vlny Leonard S. Goldberg

Mírně nadprůměrná detektivka z lékařského prostředí. Podezřelých je poměrně málo, ale každý v podstatě může být vrahem, takže pátrání je poměrně napínavé. Děj je plný zvratů, celkově je téma poměrně zajímavé a byť nejsem bůhví jaký odborník, zápletka ohledně nové technologie mi přišla dobrá. Bohužel některé momenty jsou slabší a jakoby nedotažené detaily ubírají na celkovém hodnocení. Překlad taky není z nejpodařenějších, i když znám horší. Dobrá odpočinková četba pro nenáročného čtenáře.

29.12.2020 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Od autora jsem ještě nic nečetla, tak jsem se rozhodla doplnit trochu mezery a sáhnout po poněkud náročnějším žánru. Tento historický román by se dal s trochou nadsázky přirovnat k pohádce pro inteligentní sečtělé dospělé-on totiž ve skutečnosti vychází z několika starých pověstí, mimo jiné i z biblické knihy Ester, která je v románu samotném několikrát zmiňována. Hlavní linka je jasná-milostný vztah mezi toledským králem a židovskou dcerou jeho státního tajemníka. Ten se prolíná celým příběhem, i když bohužel nekončí dobře, v tomto ohledu to moc pohádkové není. To vše je umě doplněno o skutečné historické postavy a události, které se prolínají s postavami více či méně fiktivními, filozofickými a náboženskými úvahami. Člověk trochu sečtělý se zájmem o historii i soudobé dění najde spoustu zajímavých myšlenek a nových pohledů na věc, přestože jde z jisté části o fikci. Čtení je to náročnější a mainstreamový čtenář podle mě knihu odloží nebo nebude hodnotit příliš kladně.

10.09.2020 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Jaroslav Hašek

Myslím, že Švejk má stále co říct a je aktuální i v dnešní době. Lajdáctví, debilita, byrokracie-to jsou věci bohužel běžné a patrně věčné. Vtipné historky mi velmi připomínají styl Bohumila Hrabala (legendární Pepin z Postřižin), někdy je však těžké porozumět kvůli množství německých výrazů, které již dnes z češtiny vymizely, zejména pokud jde o vojenskou terminologii. První dva díly nebyly pro mě nové, a to díky podařenému filmovému zpracování s Rudolfem Hrušínským, které knihy víceméně kopíruje. Jsem zvědavá na pokračování. Stojí to určitě za přečtení, kniha musela ve své době být skutečně jedinečná a odvážná.

05.04.2020 4 z 5

Démoni Démoni Karin Slaughter

Tento díl byl dle mého názoru velmi slabý. Překlad mi přišel odbytý, některé věty v češtině nedávaly příliš smysl a při odhadu původního anglického textu se dá tušit mnohdy jiný význam, což je pro čtenáře nepříjemné. Celý příběh je takový neslaný nemastný, vůbec jsem nepochopila proč se Sára na Willa naštvala. Reakce a citové pochody jednotlivých postav mi neseděly a přišly přemrštěné, myslela jsem, že to ani nedočtu.

14.03.2020 2 z 5

Hřbitov nadějí Hřbitov nadějí Karin Slaughter

Kniha je čtivá, ale žádná pecka. Možná je to tím, že doktorka Sára jako jedna z hlavních postav mi prostě k srdci nepřirostla-postava mi přijde velmi umělá. Postava vraha se v podstatě nedala odhalit, protože se v knize pouze mihne a projeví se až v samotném závěru, i když čtenář tuší, odkud asi vítr vane.

03.03.2020 3 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Knihu jsem četla už před časem, do ruky se mi dostala vlastně náhodou. Téma se mě osobně dotýká, tím víc se mi líbila. Blahoslavení chudí duchem... :-)

19.01.2020 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Námět zajímavý, děj napínavý. U padoucha jsem se dlouho nemohla rozhodnout, ale nakonec to tak překvapivé nebylo, když člověk vezme v potaz, že ten, co se nabízí nejvíc, to nikdy není. Záhadná choroba Ráchel mi přišla divná a jediný její důvod spatřuji v tom, že díky ní se Harry mohl věnovat vyšetřování, protože jinak by měl doma dusno. Ono vůbec všichni se nám začali usazovat, tak uvidíme, s čím přijde autor dále.

11.12.2019 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pachatele jsem odhalila hned na začátku knihy, což se mi teda moc často nestává, ale i tak jsem byla celou dobu napjatá, jestli to přece jen není trochu jinak. Chvílemi to vypadalo, ale nebylo. I tak jde o napínavé čtení se spoustou slepých uliček a nesbovských "mikrošoků", které jsou následně ihned uvedeny na pravou míru, ale udržují vás stále ve střehu. Přestože celkově byla kniha velmi dobrá a ve škále detektivek od Jo Nesba mi přijde podobně jako ostatním čtenářům jako jedna z jeho nejlepších, osobně mi finále přišlo příliš okázalé, což pro mě osobně celkově knihu řadí zpět do průměru autorovy tvorby. Moc se těším, co se vyvine z té vsuvky s plísňařem, řekla bych, že to nebude jen tak :-)

30.10.2019 4 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Musím říct, že Mika Waltari je opravdu pan spisovatel. Sepsat tak rozsáhlé dílo co do rozsahu i hloubky (tím nemyslím jen reálie, ale též duchovní úroveň), je obdivuhodný počin. Román je též skvělý jako učebnice dějepisu, musím říct, že jsem si mnohé osvěžila a spoustu nového dozvěděla. Hvězdičku ubírám za trochu useknutý konec a občas rozvleklejší dějové pasáže. Mimochodem postava Giullie je opravdu odporná.

08.08.2019 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Asi to není nejlepší kniha série, přesto jsem byla spokojená. Možná i díky tomu, že jsem dle zdejších hodnocení čekala katastrofální propadák. Těším se na další pokračování.

11.06.2019 4 z 5

Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě Miloš Kratochvíl

Výborná kniha pro děti, naprosto ojedinělá svým tématem i zpracováním. Líbila se předškolákovi i mladšímu tříletému bráchovi. Úplnou novinkou pro ně byly kvízové otázky na konci každé kapitoly, u toho jsme se teda vždycky pobavili :-) A též poučili. Jestli chcete dětem pořídit nějakou neotřelou knihu, která jim skutečně něco předá, vřele doporučuji.

30.04.2019 4 z 5

Srdce smečky Srdce smečky Bobbie Pyron

Drsný příběh o malém klučinovi bez domova. Naše děti jsou asi o kapánek mladší než je cílovka, nicméně nemohli jsme se od čtení odtrhnout. Chodili si dokonce dobrovolně po obědě lehnout, abychom mohli pokračovat se čtením :-) Nyní čelíme nátlaku na pořízení pejska... Na mě jako dospělého čtenáře a rodiče tento příběh působí rovněž velmi silně, děsí mě, že jde o příběh reálný. Dokument Děti ze stanice Lenigradská, z kterého kniha částečně vychází, doporučuji ke shlédnutí, je to ale pouze pro silné povahy :-(

22.04.2019 5 z 5