jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Marketing jako šachová hra Marketing jako šachová hra Jaroslav Tručka

Neměl jsem sílu toto "veledílo" dočíst a pochybuji, že se k tomu někdy vrátím.
Věřil bych tomu, že autor zvládá jednodušší šachové strategie, ale docela pochybuji o jeho dovednostech v marketingu. Myšlenka spojení šachu a marketingu je velice nešťastná. Možná to bude jen tím zpracováním.
Kdyby se autor držel tématu, zbytečně nenatahoval stránky, neustále neodbíhal k otravným narážkám na politiku a vlastně vůbec řešil marketing, jak v úvodu slibuje… byla by to dobrá kniha.
Pak už by zbývalo dořešit jen pár drobností. Například nedávat tam trapná šachová přirovnání (jsou tam i dobrá), naučit autora pracovat se zdroji a odnaučit ho odkazovat na pochybné weby.
Takovou knihu bych s chutí dočetl.

Jak můžu hodnotit knihu (216 stran) na základě 50 stran? Je to prosté. Autor se neuměl prodat. Neudržel mou pozornost a na dva týdny zničil mou chuť číst cokoliv dalšího o marketingu. Knihu z jiného žánru bych takto zle nehodnotil a četl bych dále… ale tady jde o knihu, která má učit umění prodávat. A sama se prodat neumí!
Jak by řekla Jolanda (budiž Zemi Jolanda lehká): "Já vidím velký špatný!"

24.01.2021 1 z 5

Pozor, v knihovně je kocour! Pozor, v knihovně je kocour! Klára Smolíková

Chápu to dobře, že tato knížka má být pro dospívající čtenáře?
Zdánlivě nenáročná kniha totiž ukrývá nemilé překvapení. Pro plné pochopení požaduje jistou úroveň znalosti českých dějin. Neznám přesně osnovy základních škol, ale myslím, že tuto knihu lépe pochopí až středoškolák. Pro toho ale zase může být odrazující příběh, který na první pohled vypadá jako pohádka pro děti.
Naštěstí je kniha krátká, takže se tím prokouše i průměrně zdatný, lenivý středoškolák.
Je to taková jednohubka na kratší čtení před spaním, při které se člověk i leccos dozví. Jen kdyby ty texty v komiksech nebyly tak malé, užil bych si čtení mnohem více.

08.01.2021 4 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Autorova představivost byla nepochybně veliká, jeho schopnost předat to čtenáři v této knize už byla poněkud horší. Jinak skvělý děj zabíjely dlouhé popisné pasáže, které by se daly zredukovat na pětinu.
Kdo chce lepší čtivo od Stanislawa Lema, nechť sáhne po knize Solaris.

13.12.2020 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Přečíst tuto knihu zabere pár chvil. Je v ní nahusto nasázeno mnoho tipů a rad co a jak dělat. Kniha opakuje věci známé (nejspíše je autor někde ukradl, jak sám radí), ale často opomíjené.
Jestli si z této knihy odnesete alespoň jednu dobrou radu, tak to stálo za to.

10.12.2020 5 z 5

Hadí šupiny Hadí šupiny Richard A. Knaak

Nečekal jsem od knihy mnoho a počítal jsem s jistou mírou stereotypičnosti, druhý díl trilogie však překonal mé očekávání.
Varování: čtení této knihy vyvolává silnou touhu zahrát si hru Diablo

09.12.2020 4 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Kdyby na téma knihy vznikla PC hra, tak by byla hodně podobná hře DOOM.
Jen by byla ještě krvavější, násilnější, vtipnější a krvavější.

18.11.2020 5 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Trilogie? Kdepak! Šup sem se čtvrtým dílem.
A ono to kupodivu je dost čtivé. Nejen že čtvrtý díl krásně navázal na předchozí trilogii, navíc navázal i na sérii o robotech.

"Robot je staré slovo, z dnes už neznámého jazyka, i když podle tvrzení našich vědců se jeho význam vztahuje k práci."

23.09.2024 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Kontrola a moc nad myšlením a společenskými systémy, to je, oč tu běží.
Má člověk svobodnou vůli i přes to, že je jen figurka ve velkém Plánu? Jakou váhu mají činy jednotlivce?

23.09.2024 5 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Jacek Rembiś

Klasické povídky převedené do komiksu. Tady nebylo moc co pokazit (oproti polovině komiksů se zaklínačem).
Z komiksu sice mluví především vliv hry Zaklínač 3, ale čelenka na hlavě Geralta odkazuje na klasičtější zpracování – starý dobrý polský seriál. I ta zbroj na mě působí jako něco krapet staršího, jako zbroj ze hry Zaklínač 1.
Za mě je toto skvělé a doufám, že se dočkáme i dalších povídek v podobném provedení.

23.07.2024 5 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá Gó Tanabe

Jo! Tady jsem nechtěl usínat. Když to srovnám s původním zněním, tak je to rozhodně krok dobrým směrem. Ale ani tak není Lovecraft mým oblíbeným autorem. Prostě je to takové neaktuální, neživé, zkamenělé, 100 let staré.

28.02.2024 4 z 5

Válka světů / Stroj času Válka světů / Stroj času Dobbs (p)

Dva oblíbené sci-fi náměty pohromadě v jedné knize a k tomu tak okouzlující kresba – 5 hvězd jak vyšitých.

Doteď jsem znal pouze filmové zpracování obou těchto klasik. Komiksová verze knihy mě inspirovala k tomu, abych se pustil i do originální předlohy tedy až se k tomu jednou dostanu :)

Zamiloval jsem se do těchto komiksových zpracování. Není to jen jednodušší varianta pro děti, které by se jinak od telefonu neodlepily. Poslouží to taky skvěle dospělým, kteří si udělají čas na chvíli k večeru a chtějí knihu začít a ten stejný den ji taky dokončit.

08.01.2024 5 z 5

Obraz Doriana Graye (grafický román) Obraz Doriana Graye (grafický román) Amálie Kovářová

Poklona před ilustrací! Ta byla opravdu povedená a dodala čtení to správné kouzlo. To tajemno by se dalo krájet.
Jen od konce jsem čekal trochu více. Ale to už nejspíše není kritika komiksu, ale jeho předlohy. Kdo ví, ještě jsem originál nečetl.

28.12.2023 4 z 5

Proměna (komiks) Proměna (komiks) Franz Kafka

Nevím, dál.
On ten Kafka asi nebude autor určený pro mě. Nebo to bude možná tou komiksovou adaptací vážně nevím. Ale prostě mi to nějak nesedí.
Kresba byla zajímavá, to ne že ne. Taková jiná, trochu divná, ale rozhodně zajímavá.
Kritika tedy půjde spíše na Kafku. Nebo zůstane u mě – za to že jsem tak dutý, že jsem to nepochopil.

28.12.2023

Za 15 minut filozofem Za 15 minut filozofem Anne Rooney

Nevěřte názvu! Rozhodně tu knihu nepřečtete za 15 minut. Ale určitě knihu po 15 minutách neodložíte.

Kniha má 27 kapitol (zhruba 15minutových), které probírají různá filosofická témata od existence čehokoliv (včetně boha / bohů), přes otázky jazyka a každodenního rozhodování, až po smysl života a smrti.

Být tato kniha vydána o pár let dříve, tak se s ní spokojím a nejdu filosofie studovat :D

Rozhodně zajímavé shrnutí, které se nezajímá o historii filosofie, ale shlukuje jednotlivé myšlenky a filosofy do kapitol a nechává je promluvit ke čtenáři.
Může dost dobře sloužit jako úvod do filosofie, tak i jako kniha pro každodenní zamyšlení.

28.12.2023 4 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Z kresby jsem nebyl ani nadšený, ani zklamaný. To samé platí i o ději. Prostě to ani neurazilo, ani nějak zvlášť nenadchlo. Ale ani se mi na to nechce psát pořádný komentář.

18.12.2023 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asimov bez Robotů a bez Nadace je taky velice čitelný.

Na druhé části knihy se autor doslova vyřádil. Děj se odehrává v paralelním vesmíru, který má jiné zákonitosti, než ten náš. Je to taková sci-fi verze Platóna. Asimov tam vlastně popisuje tři složky duše podobně, jako to dělá Platón v dialogu Faidros. Způsob, jakým to prezentuje čtenáři je ale čtivější, než u velkého řeckého myslitele.

16.12.2023 5 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Opět líbivá kresba. Je to fajn odpočinek odběhnout na chvíli od japonské kresby k něčemu, co se více blíží realitě. Svým způsobem.

Jen ten děj je fakt nic moc. Keanu, toto se ti moc nepovedlo. Zůstaň u akčních filmů (jen ne prosím u Džona Vika, toho už bylo až trapně moc).

09.12.2023 3 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Nádherná kresba, to je u komiksů a mangy na prvním místě.
Přeci jen, člověk čte obrázky a ty se musí líbit.

Dějově je to tak průměr, ale co bychom pro Keanu nevytrpěli, že jo :)

Jediné, co mu nemůžu odpustit je papírová mapa a velké město z kamene před 80 tisíci lety

09.12.2023 4 z 5

Berserk 12 Berserk 12 Kentaró Miura

Jeden z nejlepších (a nejhlubších) dílů Berserku. Samozřejmě, pro plné ocenění musí mít člověk načtené díly předtím... a nejlépe i ty díly potom.
Obětování se (a hlavně ostatních) velkému snu není jen věc fantasy. Stačí se podívat kolem. Třeba takový Bezos by mohl působit jako Gryffith, i když není tak krásný.
Doporučeno k poslechu pro tento díl:
Hell for all eternity - Beast in black.

06.10.2023 5 z 5

Deus Ex: Černé světlo Deus Ex: Černé světlo James Swallow

Takhle vypadá naše budoucnost. Řídí ji korporace, lidstvo se zotavuje po katastrofě, policie nefunguje, města řídí gangy a augumentovaní lidé jsou noví černí (jezdí v buse vzadu).

Pro milovníky PC her Deus Ex Human Revolution a Mankind Divided je toto povinná četba na doplnění dějové mezery mezi herními tituly.

Kdybych nebyl tak velkým fandou hry (už i té původní z roku 2000), tak tomu dám méně hvězd. Takto to ale pro mě bylo skvělé čtení na 5 hvězd.

09.05.2023 5 z 5