jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Rituál Rituál Sergej Djačenko

(pozor spoilery!) Zvláštní netypická ukrajinská pohádka. Neschopný drakodlak, který selhává v jediném svém poslání - žrát princezny - omylem unese jinou dívku, než jakou chtěl. Potřeboval nádhernou, získal hodně ošklivou. A většina knihy je potom o zvláštním vztahu dívky, která nezapadala do svého světa, a muže draka, který zas nezapadal do toho svého. Tohle byla ta půvabná část, která mne nalákala, tohle se mi na pohádce líbilo. I když je to psáno v er-formě a tím pádem tak nějak odosobněně, ich forma by byla lepší.
(pozor spoiler!) Ze závěru mám ale hodně rozporuplné pocity. Drak se jí z lásky vzdá, ona se s klidem jen tak provdá za prince, co ji "zachránil". Opravdu? To zapomněla na vše, co se tam stalo? A pak ten useknutý dramatický závěrečný boj o život... vždyť ani není jasné, jestli opravdu přežil, jestli přežije, jestli můžou být spolu, když je vdaná? Teda, no pár stran navíc by fakt knize prospělo. Mám raději uzavřené a jasné závěry.
Za nestandardní a zajímavý příběh si kniha hvězdičky zaslouží, ale pocity z ní mám teda dost rozporuplné.

PS: S filmem "Legenda o drakovi" (2015, režie Indar Džendubajev) to nemá skoro nic společného. Opravdu se to liší snad ve všech podstatných věcech. Jsou to dvě naprosto rozdílná díla, byť se uvádí tato kniha jako předloha.

04.05.2022 3 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

(SPOILER) Celá série Letopisy Pozůstalých je náročnější čtení, které se točí především kromě lží, falše, politiky, zrady, intrik, válek a bojů o moc. Romantická linka mi přišla spíš jen tak trochu na pozadí toho všeho, milostný trojúhelník je, no, vlastně zvláštní. Tady mi tak nevadil. Hlavní hrdinové prošli poměrně velkou proměnou od vzpurných puberťáků až k přespříliš zodpovědným dospělým, kteří se vzdávají svého štěstí ve prospěch ostatních. A právě kvůli tomu ve mne zůstal po přečtení takový smutný tíživý pocit. Ostatně tam taky zemřelo dost milých vedlejších postav, těžce jsem to nesla.
První díl je všech tří ještě ten odlehčenější a vzletnější a příběh, kdy se v hostinci, kde se skrývá princezna, setkají princ i zabiják a tráví tam vlastně takové "letní prázdniny" byl vlastně milý. Autorka to fakt dobře umí se zatajováním informací a tak trochu matením čtenáře. Prostě tam důležité věci píše, až opravdu v tu správnou chvíli a člověk je překvapený, kde se to vzalo. Musela jsem listovat a vracet se, abych pronesla pár hezkých "aha...!".
Po přečtení celé série si nejsem jistá, jestli mám z knih dobrý pocit. Spíš mne příběh tížil. Ale čtivý a kvalitní rozhodně je a plné hodnocení si zaslouží, jde o zajímavé dílo.

03.05.2022 5 z 5

Běhá zvíře po papíře Běhá zvíře po papíře Daniel Biderman

Naprosto překrásné poetické akvarelové ilustrace. Fakt. Ilustrace jsou tam super, ale s textem básniček už jsem měla problém. Tohle totiž navzdory popisu a zařazení prostě není kniha pro děti 6-10 let. Ale milí dospělí, vy po ní sáhnout můžete, pro vás už to bude. Koupila jsem ji pro osmiletého syna, u něj jsme dost pohořeli. Opravdu se jeho svět netočí kolem alternativní medicíny, učňáku, piva na vandru, zánětu, telky, očkování, akné, neví, co je "pravý norek" ve smyslu luxusního oblečení, trvalá, telenovely ani branky body vteřiny. Neřeší ještě milování, ani odtučňovací kúry a aromaterapii.
Tyhle básničky jsou prostě fakt určené starším dospělým, kteří je fakt pochopí a budou se smát. Dětem ji ale nekupujte, je to zbytečné. Kdyby byla propagována pro dospělé, hodnotila bych ji jinak. Takto ale víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu.

02.05.2022 2 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Jde opravdu jen o pár stránek navíc. Doplnění pro fajnšmekry, připomenutí již psaného. Jediné, co posunulo příběh krapet dál, byla kapitola o usmíření pana Reeda s otcem. Těšila jsem se na nějaké další milé interakce mezi dvěma hlavními postavami, ale ničeho významného jsem se nedočkala. Těch pár stránek mi za koupi knihy až tak nestálo. Kniha mi nic moc navíc nepřinesla, ale chápu, že kdo opravdu velmi obdivuje příběh Kroniky prachu, ten si tam najde to svoje.

26.04.2022 3 z 5

365 tučňáků 365 tučňáků Jean-Luc Fromental

Jednoduchý zábavný příběh, který je plný čísel s trochou základních počtů a pár vtipných postřehů se soužití s tučňáky. Ideální kniha pro děti, které mají rády matematiku a počty a čísla, jsou fakt jemně a pěkně zakomponované do příběhu. Textu je v knize jen trochu, ideální pro čtenáře, které moc čtení nebaví - tuto přečtou za chviličku.
Syn četl knihu v druhé třídě a byl nadšený, ale myslím, že si ji víc užijí děti až ve třetí třídě, kde ocení i to počítání s vyššími čísly a narážky na násobení. Jen ekologická pointa mi přišla hloupá a přitažená za vlasy, ale celkový dojem z knihy mi to nezkazilo. Pro ekologickou výchovu to prostě podle mne moc není.

31.03.2022 5 z 5

Tanec v srdci Tanec v srdci Petra Martišková

(SPOILER) Příběh lásky dvou lidí, kteří spolu tančí v taneční skupině. Zápletka mi ze začátku přišla zajímavá, postupné sbližování dvou lidí, kteří se nemusí vystát, bylo milé. Autorka zde zúročila svůj cit pro trefné hlášky a vzájemné pošťuchování. Nicméně zklamalo mne, že příběh byl nakonec o nevěře a hrdinka o tom věděla, co dělá. Myslím, že se to dalo vyřešit i jinak, no zklamalo mne to.

19.03.2022 3 z 5

Nikdy neříkej nikdy! Nikdy neříkej nikdy! Petra Martišková

(SPOILER) Takový normální český příběh prázdninové lásky. Nečekejte žádnou velkou romantiku a sbližování, postavy se dají dohromady v podstatě skoro hned, jak se potkají. Moc na příběhy, kdy dívka skončí s klukem hned v posteli nejsem, takže mne ani tato hrdinka moc nenadchla, navíc mi vadilo, jak jí připadlo normální, že byla předtím ve vztahu s klukem, který ji podváděl. Ale na takové jednorázové letní čtení knížka asi ujde, přecejen autorka píše opravdu čtivě. Mám radši novější příběhy od této autorky.

19.03.2022 2 z 5

Láska nemá vzorec Láska nemá vzorec Silvia Demovičová Jezerská

Takový nemastný neslaný young adult příběh ze slovenského prostředí určený patnáctiletým děvčatům. Hlavní hrdince Nině se jedna za druhou bortí představy, které si o prvním ročníku na gymnáziu udělala. Jedna nepříjemná věc stíhá druhou. Ona mezitím ale poznává přátelství a nakonec i lásku. Pro patnáctiletá děvčata může jít o milé nenáročné čtení, starším čtenářkám ale podle mne kniha nemá moc co nabídnout.

11.03.2022 3 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Silný příběh o posledních chvílích dcery s nemocným otcem a zachraňování rodinných vztahů. Přesně o tomto primárně kniha byla, romantický příběh mezi dvěma mladými lidmi podle mne probíhal hodně na pozadí. Hrdinka se v nově začínajícím vztahu chovala hodně nedospěle a podle mne vlastně tak nějak hloupě. Navíc letní prázdninové vztahy obvykle nesou nepříjemné konce s nutným rozloučením a vzájemnou vzdáleností. Ne, romantiku jsem si tady neužila. Kniha je posmutnělá, myslím, že na takové silné čtení opravdu musíte mít "náladu".

10.03.2022 3 z 5

Koruna kouře Koruna kouře P. M. Freestone

(SPOILER) Rozpačitý závěr fantasy duologie ze světa vůní. Zatímco první díl mne nadchl svou originalitou, hezky držel jasný cíl (uzdravit prince) a střídaly se pohledy dvou hlavních hrdinů a ti byli především spolu, tak druhý díl byl naprosto jiný. Nebyl tady žádný cíl, postavy moc nevěděly, co dělají, nedalo se ničeho moc chytnout a děj prostě jen zmateně plynul. Najednou jsme viděli situaci i z pohledu jiných osob, ke kterým jsem třeba já prostě nějak nezískala vztah. Neuvěřitelně jsem se v tom ději kvůli tomu ztrácela. Doslova. A na konci jsem to prostě nepochopila (co udělali? jak udělali? kde? čím?), třeba mi někdo v komentářích pak vysvětlí, jak se to tedy celé vlastně vyřešilo.

(spoiler) Romantická linka mi přišla taková, no, nestandardní. Nějak nejsem zvyklá, aby se postavy nějak zpovídaly z lásky jak k ženě, tak k muži. To by mi ještě tak nevadilo, kdyby se to, co já vím nějak víc asi vyřešilo. Přišlo mi to takové neuzavřené. A ten konec? Nepochopila jsem, proč se od sebe na nějakou dobu oddělili. No, z romantiky tady mám tedy rozporuplné pocity, stačilo už jen to, že se ti dva potkali až v půlce knihy na to, aby se za chvíli znovu odloučili.

28.02.2022 2 z 5

Láska přes mobil Láska přes mobil Bianka Minte-König

(SPOILER) Milá knížka pro 13-15 leté puberťačky o lásce k neznámému ctiteli, který jí zamilovaně volá na mobil. Postavy v knize jsou lehce potrhlé, nápady jsou tam prostě, no, z puberty, a tak si myslím, že starší dívky nebo třeba ženy tahle knížka asi zrovna neosloví. Ale pro mne to bylo takové milé odpočinkové čtení o takové té zamilovanosti, kdy se pořádně ti dva setkají vlastně až na samém konci knížky a po první puse knížka končí. No, proč ne. Taková pohádka. Myslím, že brzy zastará (v době, kdy má dnes každý v mobilu internet, možná čtenáři už nepochopí, proč si ti dva třeba nepsali přes Whatsup a jak mohlo být to číslo anonymní a tak...).

27.02.2022 3 z 5

Léto s frajerem Léto s frajerem Petra Martišková

Roztomilá pohodová letní knížka pro patnáctiletá děvčata. První láska na táboře, kde je dívka Berenika jako vedoucí. Nechybí spousta táborových aktivit, jedno rozbité přátelství a jeden nebezpečný incident a taky pár nedorozumění. Celkově jde o milé čtení.

18.02.2022 5 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

První díl dvojdílné dobrodružné série o osudu děvčete ve světě námořníků. Nechybí bouře na moři, potopené vraky, poklad, prostě rádoby pirátská tématika, byť o piráty tady nejde. Příběh je především o hledání svého místa ve světě, hledání rodiny, hledání přátel i lásky. Zvratů v knize není moc, jde spíš o milé, oddechové čtení s malou špetkou romantiky. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl... už jsem si u konce říkala, jak je to podezřele všechno milé a urovnané a nutně se to přece musí nějak celé totálně pokazit, k čemuž na poslední stránce došlo. No, teď nezbývá než čekat na vydání dvojky.

14.02.2022 5 z 5

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Milá dobrodružná romantická pohádka, která se odehrává ve vymyšleném světě. Ale nečekejte žádnou fantasy a kouzla, nic takového tam není, maximem jejich kouzel je použití střelného prachu. Dva mladí lidé, kteří toho moc o světě ještě neví, se nedobrovolně vydávají na cestu a velké dobrodružství, dospívají, mění se, potkávají přátele a zanechávají za sebou změny, které otřásají jejich světem a mění pravidla. Romantika je tam jen taková lehká, nevinná, milá, spíš jen na okraji celého toho dobrodružství. Hezky se to četlo. Byla tam spousta takových opravdových chvil, kdy prostě princezna z ostrova zvyklá na lodě prostě neumí jezdit na koni a ani po zaučení si netroufá na to, že by byla excelentní jezdkyně... a princ si neuvědomí zásadní možnost požádat o pomoc spojence... prostě z nich autorka nedělala mistry světa, ale chovala se k nim přiměřeně jejich věku.
Psáno v er-formě, ale tak pěkně, že mi to nevadilo (preferuji ich-formu).

21.01.2022 5 z 5

Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Teagan Hunter

Roztomilý nenáročný romantický příběh jednoho vztahu. Tak o tomhle knížka je a o ničem moc navíc. Žádný pořádný zvrat, žádný problém ani vlastně žádné děsivé tajemství. A přesně tohle si já ráda někdy přečtu. Pro někoho možná nuda, pro mne ale příjemný odpočinek. Velkou část knihy tvoří přepisy chatu, nebo prostě zpráv těch dvou, na začátku ještě i e-maily. Přišlo mi netradiční číst si o jejich flirtování v této podobě, bavilo mě to. Jejich dvojsmyslné narážky byly vtipné a dobré, společná péče o kočku byl roztomilá.
Nečetla jsem vůbec první díl (a ani to nemám v plánu) a nijak mne to neomezovalo a pro pochopení děje to podle mne vůbec nebylo podstatné.

18.01.2022 5 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

(SPOILER) Druhý díl série Kroniky Černé čarodějky plynul v pomalém tempu stejně jako první. Člověk měl dost času se ponořit do celého toho kouzelného světa a pochopit všechny ty spletité problémy, které v něm jsou. Děj je postupně temnější, nenápadně vyplouvají na povrch více a více děsivé souvislosti. A začínají umírat blízcí a rodiny. I když to kolikrát bylo smutné čtení v chmurné atmosféře, kniha za to stála.

29.12.2021 5 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

První díl zajímavé urban fantasy jsem se nějakou dobu odhodlávala číst. Nerada čtu o smolařkách, které všechno pokazí a nic jim nejde a proto jsem hodně váhala, jestli vůbec číst. Naštěstí, tahle hrdinka je sice zatraceně zamindrákovaná, ale nakonec se jí daří zajímavé kousky. Kniha je prvním dílem, takže vlastně nastolí hodně otázek a podezření a na většinu z toho neodpoví. Co se týká romantiky, blýsknou se tam hned tři zajímaví muži a je celkem jasné, že pokud o nějakou romantiku půjde, tak spíš v dalším dílu, tady prostě pořádně ne. Ale nevadilo mi to. Jsem zvědavá, co všechno si autorka pro hlavní hrdinku připraví dále a čím si projde její sebevědomí a jak se změní a těším se na to. První díl mne akcemi (které se holt koncentrují spíš ke konci knihy) navnadil, že to možná bude zajímavá jízda.

30.11.2021 5 z 5

Mám tě ráda Mám tě ráda Astrid Desbordes

Půvabná kniha pro maminky malých rošťáků, takový hezký skvost do knihovničky dítěte. Nejprve jsem ji často synovi četla třeba před spaním a nebo když na to byla nálada a potřebovali jsme si udělat svoji chvilku spolu. To, když byl ve školkovém věku. A jakmile se sám naučil číst, tak mi ji pro změnu četl on sám (začátkem druhé třídy). Na každé stránce je jen jeden nebo dva řádky a k tomu velké půvabné jednoduché ilustrace, takže se mu to krásně četlo a knihu dá na jeden zátah (nemá rád dlouhé texty a stránky plné písmenek, toto mu vyhovuje více).
Celá kniha ukazuje, že maminka má prostě svého syna ráda napořád a ve všech chvílích.
Na začátku knihy je prostor pro věnování, pokud ji dítěti chcete věnovat. A ke knize existuje i varianta "Co mi řekl táta".

25.11.2021 5 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Tento půvabný příběh mne doslova nenechal spát. Tolik napětí v jedné jemně romantické knížce, to byla síla. Lehce jsem se bála, často usmívala a párkrát při čtení skoro zapomínala dýchat. Kniha je nádherně čtivá, přijde mi, že tam nebylo ani o písmenko navíc, než mělo být. Žádná nuda, žádné zbytečnosti, jen to opravdu podstatné. Plně Vám doporučuji zkusit se do této knížky ponořit a nechat se unést, je skvělá. Hlavní hrdinové působí opravdově a velmi sympaticky. I když už znám celý příběh, stejně ji čtu znovu a znovu jen pro ten půvabný příběh a to napětí.

27.10.2021 5 z 5

Útěk za láskou Útěk za láskou Petra Martišková

Tohle vlastně není ani tak kniha, jako spíš filmový scénář k přeslazené lehce akční americké romantické komedii. A když se smíříte s tím, že čtete něco absolutně nereálného a nelogického a nemožného, tak je to vlastně skvělá knížka. Prostě se prokousáváte typickým americkým bijákem s tak nesmyslnou zápletkou, až to bolí. Ale mile bolí. Číst si o holce, která holduje parkouru a free runningu, mě bavilo. Její sebevědomí v americkém prostředí jsem autorce moc nebaštila, ale vlastně mi to nevadilo. Vždyť to byl jen takový hloupoučký naivní "film", tak proč ne. Pokud se povznesete nad tím nereálným nápadem a berete příběh s velkou lehkostí, myslím, že si jej zamilujete. Škoda, že se vydavatelství nesnažilo věnovat aspoň chvilku lepší obálce, takhle fotka z fotobanky už je ohraná ;-)

26.10.2021 5 z 5