kacaabba kacaabba komentáře u knih

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Komorní příběh v tónu přírodní krásy a těžkosti žití těch nás mnohých obyčejných.

23.10.2018 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Tak za prvé: kdyby se neřeklo, že tím autor napadá tehdejší mocenský systém, nebylo by to k poznání. Takže promiňte, ale to je asi divné. A jestliže kniha srší sarkasmem, ironií, nečistotou a absurditou, není to moje čtení a stydím se, že takový titul je předkládán mladým lidem jako literatura k maturitě. Pachuť, která mi po knize zbyla se dá vyjádřit dvěma slovy: strangulace a deflorace.

16.10.2018 odpad!

Říkali mu pan Letnice Říkali mu pan Letnice Bob Slosser

Tak trochu jiný příběh člověka, který měl na prvním místě v životě poslušnost k Bohu. Spíše pro křesťany, protože tento člověk v drtivé většině sloužil uprostřed církve a pro církev.

23.09.2018 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Zvláštní kniha, která mne tak do poloviny svojí poetičností velice otravovala, ale došlo ke smíření a přijetí tohoto stylu.

12.09.2018 4 z 5

Lester Sumrall Lester Sumrall Tim Dudley

Pro člověka, který nevěří v Boha to bude něco mezi blouzněním a přeháněním. Protože jsem o tomto muži věděl už dříve, a protože dodnes jeho křesťanská služba pokračuje v jeho následovnících, jsem nadšen. Nemám co bych k tomu více dodal.

28.08.2018 5 z 5

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Poměrně starý příběh vlastních zážitků trosečníka v nehostinné pustině Severního ledového oceánu. Snad právě pro tuto zkušenost sepsal řadu dalších knih, které rekonstruovaly příběhy skutečných trosečníků. Čeština už poněkud postarší, příběh zajímavý.

10.08.2018 5 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Pro mne lepší než Karlíkova čokoládovna.

03.08.2018 5 z 5

Odpusť, Natašo! Odpusť, Natašo! Sergej K. Dakov (p)

Rozhodně lepší, než jsem očekával. V jednom komentáři je upozornění na dokumentární film, který údajně dokazuje, že to bylo hodně jinak. Nevím, ale vím, že některé věci se stále opakují; při čtení se mi připomněly 3 jiné knihy: "Oliver Twist" s šéfem kapsářů, který také děti neustále povzbuzoval, aby byly ještě větší mizerové a nazýval je svými dětičkami, potom "Slzy mé duše", o severokorejské atentátnici, která prožila hlubokou vnitřní proměnu vyúsťující ve víru v Boha, a nakonec "Smrt je mým řemeslem" o člověku, který byl úspěšným likvidátorem lidí a svědomí ponížil pod rozkazy svých nadřízených.

16.07.2018 5 z 5

Veľký objav Veľký objav Ulf Ekman

Osobně to beru jako výpověď osobní cesty jednoho manželského křesťanského páru, který začal tím, že protestoval proti návštěvě papeže ve Švédsku a skončil odchodem do katolické církve. To, co bylo pro tyto lidi objevem, je vnímavému a zajímajícímu se pozorovateli známo, a tudíž je jejich cesta specifická údivem nad širokostí světa uvnitř katolické církve.

08.07.2018 3 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Celistvější obrázek o tomto období se mi ukázal až s předmluvou a doslovem knihy. Samotná kniha je zajímavá tím, že se zabývá oním nepříjemným - podlehnutímu. I to je třeba zaznamenat, moci si promyslet, zda je to opravdu k odsouzení.

30.06.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Marně přemýšlím, proč takové knihy bývají zařazovány do mauritní četby... Že bychom jako národ neměli kvalitnější písemnictví nad toto?

31.05.2018 2 z 5

Byl jsem muslimem Byl jsem muslimem Naeem Fazal

I přesto, že se mi kniha líbila, upozorňuji potenciální čtenáře, že pokud by knihu četli s tím, že to bude o islámu verzus křesťanství, tak mohou být zklamaní. Konverzi autor věnuje několik málo stránek. Spíše je to životní příběh (svědectví) o části životní pouti dnešního kazatele, bývalého muslima. Autora knihy mimochodem, bez problémů najdete na YouTube.

25.05.2018 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Vlastní příběh byl fakt moc prima. Jen jsem nepochopil vydavatele, že panu spisovateli nenechal dopracovat způsob, jak se k nám příběh dostal - vyprávění Ronovi mi přišlo velmi nevěrohodné.

08.05.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ve skutečnosti 4,5 hvězdiček. Gordon není v mých očích tím nejlepším vypravěčem, který dokáže strhnout, užasnout, leč jeho příběh o lékaři z Anglie byl velmi zajímavý. Jedna věc mne opakovaně rušila a vůbec mi do historického románu nesedla: podrobné líčení milostných erotických scén. Spíš to ukazuje něco o spisovatelovi, než že by to pozvedlo vlastní příběh...

02.04.2018 5 z 5

Ježíšovy ruce Ježíšovy ruce Philip Mohabir

V zásadě pro mne známé informace, takže vyloženě nic nového, ale jak se říká "opakování matka moudrosti". Je dobře , že je tato kniha k dispozici i v češtině.

27.03.2018 5 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Způsobem vyprávění neuchvacuje, ale ukázka ohromující vytrvalosti a houževnatosti z toho dělá příběh hodný přečtení. Film se inspiroval začátkem a koncem knihy. Přesto jej hodnotím výše než knihu.

25.02.2018 4 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

V podstatě byl pro mne druhý díl zajímavější. Ne ani tak kvůli vlastní hlavní postavě, ta mne se svým volnomyšlenkářstvím nijak neimponovala, ale nastaveným zrcadlem naší západní kultury. A vůní domova, kterou jsem intenzivně vnímal, když přijela domů a procházela byt, ve kterém vyrůstala a procházela ulicemi svého města... Tu vůni domova známe, že? Už se těším domů! Navždy!!!

17.01.2018 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Nejprve film, pak kniha(y). Všechnu chválu napsali předchozí komentátoři, takže co dodat. Snad jen, že o to více bych si rád přečetl knihu o iránské revoluci od Clavella. Jo, a taky se mi stále více zdá, že mezi autory, které nás na školách učí jako "světové", chybí další skvělí spisovatelé z téměř 3/4 světa. Že by uměli "světově" psát jen ti ze "západního" (a ruského) světa? Něco mi tu nehraje... ;-)

15.01.2018 5 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Potěší rýmy, děj nic nového. Rozhlasová dramatizace s hudbou J. Suka velmi milá, povedená, filmovou podobu zatím neznám.

23.12.2017 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Pan Asimov se trefil více, než asi sám tušil. V době , kdy psal tyto povídky, bylo pár let po 2. sv. válce, o počítačích nebylo vidu ani slechu... A on už řešil inteligentní roboty, které se nyní lidstvo snaží přivézt na svět. Ten jeho svět byl lepší v tom, že roboti byli na Zemi zakázáni, u nás to tak nebude a zřejmě nebudou k rozpoznání od skutečných lidí. Horší varianta :-( Filmové zpracování kompiluje řadu postřehů z povídek a samozřejmě jako základ ponechává 3 robotické zákony, které spisovatel zformuloval. Jinak si filmovou podobu neztotožníte s žádnou povídkou. I filmové zpracování ale hodnotím velmi vysoko.

23.12.2017 5 z 5