katasokolov katasokolov komentáře u knih

Americký král Americký král Sierra Simone

Série Nový Kamelot. Co k této třídílné záležitosti říct ?. Asi to nejlépe vystihne věta, kterou autorka použila v doslovu poslední knihy - “Je to příběh o lásce, moci a všem, co znamená být člověkem.” Ano, místy je to velmi zvrhlé a rozhodně bych knihy nedoporučila puritánským čtenářům :D, ale poselství celého příběhu se mi líbilo moc ‼️ Já sama, stejně jako autorka, zbožňuju Artušovské legendy, takže tenhle nápad a provedení byly super. Jinak jsem ráda, že jsme na jedné vlně a obě máme mezi svými oblíbenci Mordreda a Morganu❤️. Co musím opravdu vyzdvihnout je to, že všechny tři díly byly velmi čtivé a já jsem si u toho opravdu odpočinula, což je po tomhle roce opravdu velké plus ‼️ No a autorka mě navnadila na znovushlédnutí filmů Merlina, Krále Artuše, Mlh Avalonu a Labyrintu s Bowiem. Bylo to zase přesunutí se k jinému žánru knih, který už jsem delší dobu nečetla, ale rozhodně to pro mě nebylo zklamáním ...

25.12.2020 3 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Řekla jsem si, že tenhle rok si teda přečtu na Vánoce nějakou tu vánoční knížku, že jo :). Jako celek to nebylo zase až tak hrozný, ale prostě pro tuhle knihu už rozhodně nejsem cílovka, a to mám young adult fakt ráda. No, pár vtipných i milých momentů se tam nakonec našlo... ale knihu doporučuji spíš mladším ročníkům. Ohodnotím tedy třemi hvězdičkami, a to jenom za tu neskutečně skvělou obálku (jo, a už vím proč má ta dívčina kolem svetru ta světýlka :D), která je teda btw mnohem hezčí než ta zahraniční, tu obrovskou praštěnou rodinu s italskými kořeny (nejvíc za praštěnou matriarchu rodu:D) a za zmínku GoT v jednou z rande naslepo.! Jinak si ale myslím, že celá kniha by asi působila líp ve filmovém zpracování..

12.12.2020 3 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Kniha byla velmi zajímavá, ale seriál mě chytil přeci jen víc.

04.11.2020 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

(SPOILER) Hlavní hrdinka Jelena neměla jednoduché dospívání a nakonec byla nucena svého dlouholetého trýznitele zamordovat!. Následně byla uvězněna a měla ji čekat poprava, na kterou naštěstí nedošlo, protože přišla nabídka milosti, výměnou za služby ochutnavače. Před naší hlavní hrdinkou leží hned několikero nebezpečenství.. po cestě samozřejmě potká přátele na život a na smrt, kteří ji pomohou v jejím nelehkém úkolu a nakonec se tu objeví i amour:). Kniha se četla dobře, obsahuje krátké úderné kapitoly a jako první díl série je všechno naprosto dostačující. Líbilo se mi prostředí, které autorka vytvořila a celkem sympatické byly i hlavní a vedlejší postavy. Autorka tam dokonce procpala i témata týkající se postavení žen ve společnosti a otázku pohlaví (tady je jedno velké překvapení, které čeká na čtenáře na konci knihy :) ). Kniha měla takový temný nádech a to já mám ráda. Takže suma sumárum: další díly si přečtu (i když jich je asi 6 :D). Těším se až Jelena konečně najde svou pravou rodinu a magické dědictví.

21.10.2020 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

“My mimoňové musíme držet pospolu.” Vítejte na Akademii Aurora (taková vesmírná OSN ;) ), kde se cvičí ty nejlepší legie v celém širém vesmíru. V den výběru hvězdné posádky najde alfa Tyler dívku, která naprosto překroutí a změní plány týkající se jeho budoucí kariéry. Ani posádka jeho lodi není taková, jakou si původně “snaživka” představoval a dobrodružství může začít. Takže se pěkně usaďte, připoutejte se a cesta téhle trochu zvláštní party může začít. Jako celek hodnotím knihu převážně kladně. Přiznám se, že sci-fi mi nic moc neříká (krom asi pár seriálů, jako třeba Roswell nebo Andromeda - mimochodem myslím si, že tvůrci knihy Andromedu stoupající viděli taky a možná se trochu inspirovali :) ). Kniha je prošpikovaná akcí a o vtípky taky není nouze (najdeme tam i scénu jako z Dannyho parťáků;) )!! Čteme i o podobných věcech, které používáme dnes - jeden příklad za všechny - takový unikom je tak trochu vylepšená Siri :D. Pobavily zmínky o Pánovi prstenů i narážky na předchozí Kristoffovu trilogii :). No a třeba takový “tah” si autoři ukradli/vypůjčili od S. Meyer a jejího “otisku” :). Prostě sečteno a podtrženo - kniha mě bavila, i když jsem neměla velká očekávání, a rozhodně se pustím i do druhého dílu! Jo a můj oblíbenec je Kal, kdyby to někoho zajímalo :D :D

04.10.2020 4 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Opravdu mrazivý thriller ! Výborné počtení!!

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Takže, nebylo to zlé. Hlavní hrdinka, jak poukazují i anotace, je směsice Lisbeth Salander a Jacka Reachera. Lisbeth jsem si oblíbila moc a kniha Muži, kteří nenávidí ženy patří mezi špičku! Jacka Reachera jsem zatím viděla jen v podání Toma Cruise, ale ke knihám se časem taky probojuji. Knížka byla čtivá, samozřejmě měla lepší i horší pasáže .... hlavní hrdinka mě bavila (zejména se mi líbilo, že vlastní knihkupectví :) ), ale na můj vkus tam bylo až moc rvaček a různých potyček. Nicméně, pokud vyjde pokračování, přečtu si ho.

27.09.2020 3 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Miluju tuhle sérii, ať si každý říká co chce!! Skvěle vystavěný příběh a rozhodně mi nepřijde, že by byl nějak uměle natahovaný, jak hlásají některé recenze.

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Tohle je další skvělá série, která mě bavila až do konce!! Kdo by se na chvíli nechtěl ztratit ve světě démonů, čarodějek a upírů !! Bože, jak já se těším na leden 2021 a na druhou řadu seriálu!! It begins with absence and desire. It begins with blood and fear. It begins with a discovery of witches. / Once the world was full of wonders, but it belongs to humans now. We creatures have all but disappeared. Deamons, vampires and witches hiding in plain sight, ill at ease, even with each other./ But in every ending there is a new beginning.

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Rozhodně se jedná o zajímavou knihu...mohu doporučit! Největším plusem u fantasy knih je, když narazíte na nějakou stand-alone. Člověk nemusí čekat na pokračování a má příběh ukončený hned. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu je to velmi dobré, čtivé a plné mnohých neotřelých nápadů!! Hlavní zápletka se točí, jak už název knihy napovídá, okolo smrti královen. Ty jsou čtyři jako Kvadranty, jimž vládnou. Kvadranty jsou naprosto odlišné, stejně jako lidé, kteří v nich žijí. V knize najdeme spoustu vynálezů budoucnosti - jako dermaobleky, komunikační čipy (které zde mají svou velkou úlohu), lék, který vyléčí skoro všechno a tak dále. Můžeme nahlédnout i do témat jako genetika, eugenika, cena lidského života a mnohé další ... a je tu i velké plus, že kniha je i detektivkou ( je tu ale i láska of course). Za mě velká spokojenost.

Před námi Před námi Anna Todd

Tuhle knižní sérii jsem si oblíbila. Je to skvělá oddechovka, když nechcete na nic myslet a jen se ponořit do příběhu Hessy (i když mi někdy oba lezou na nervy :D ) Ano je pravda, že většinu příběhu jsme si už přečetli v prvním díle After: Polibek, ale co už.... opakování matka moudrosti a vidět tentokrát všechno Hardinovýma očima rozhodně neuškodilo .... bylo hezké, že autorka nezapomněla ani na ostatní postavy a v krátkých kapitolkách zmínila i jejich pocity.

27.09.2020 4 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Příběh o ženě, která přežila skoro všechno (nebo měla kliku jako prase :D ), přesně jak už nás upozorňuje název knihy. Skrze těžké dětství v chudinské irské čtvrti, potopení Titaniku, Lusitanie, bojiště 1WW, ruskou revoluci a irskou válku za nezávislost se dívčina probojovala až k tomu, co je v životě nejdůležitější (no jistě, že je to láska a sounáležitost :) ). Falconer píše opravdu zajímavé knihy, vždy inspirované a okořeněné historickými událostmi a fakty (na konci i doporučuje literaturu a probírá texty a knihy, které mu sloužily jako inspirace). Když tenhle jeho nový počin porovnám s jinými jeho knihami, tak je pravda, že to bylo trochu slabší ... ale přesto byla kniha zajímavá a dobře se četla.

27.09.2020 3 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Co se stane, když se vůdci “tak trochu mafiánské rodinky” připlete do cesty neobyčejná zlodějka? Tak přesně na tohle dostanete odpovědi v této knize. Přiznám se, že předchozí autorčinu trilogii jsem nečetla, takže mi chvíli trvalo, než jsem se v ději zorientovala.... nakonec jsem ale spokojená... byla to milá oddechovka, kde můžete najít intriky, boje o moc {trochu mi to připomnělo rozdmýšky městských států v Itálii a moje oblíbené Medičejské}, krásně popsané dějiny jedné rodiny {opět nechybí ani bohové} a samozřejmě nechybí ani láska. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, i když Jase je mi sympatický přeci jen o trošku víc. Jinak taky jste si všimli, že v poslední době je skoro v každé fantasy knize hlavní hrdinka zároveň talentovanou zlodějkou ? :D Četla jsem za poslední dobu alespoň 3 takové knihy.

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Druhý díl byl ještě hezčí než ten první!! Rozhodně mohu s čistým svědomím a srdcem doporučit. Autorka krásně vystavěla svět, do kterého zasadila kouzelný příběh s ještě kouzelnějšími postavami. Romantická linka byla vkusná a hlavní dvojice uvěřitelná.

Tajný deník Tajný deník Sebastian Barry

Odeonka, která popisuje deníkovou formou osudy dvou lidí, kteréžto se nakonec protnou v překvapivém a dojemném finále celé knihy! Děj se odehrává v Irsku 20. století, přičemž obě hlavní postavy žijí a balancují na pozadí náboženských a politických událostí a změn ... v knize je krásně vidět, jak si některé vzpomínky a minulost sami v sobě upravujeme, aby pro nás byly nějakým způsobem stravitelnější ! Irské dějiny 20. století byly opravdu mnohdy krutou etapou, která poznamenala mnoho lidských životů, tak jak to můžeme vidět i v tomto příběhu ! Román byl po právu oceněn na Costa Book Awards za nejlepší knihu roku 2009! Jednu dobu jsem byla Irskem hodně “posedlá” a našla jsem si film Padlé ženy, který taky můžu jenom doporučit ...

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Skvělá špiónská série (krom konce, ten mě vyloženě nakrknul!!). Je vidět, že autor pro CIA pracoval - skvěle zpracované, byť trochu černobíle napsané. Nicméně se stejně těším až vyjde poslední díl v češtině. Film má s knihou pramálo společného, takže kdyby někdo váhal, nechť si přečte raději knihu (i když uznávám, že ani film nebyl až tak strašný :) ).

Americká princezna Americká princezna Katharine McGee

Takže tady jsem se hodně sekla, bohužel mi na tom nesedlo skoro nic a měla jsem opravdu problém dočíst!! Jedno slovo, které vystihne celou knihu je - vykrádačka ‼️ Jedno velké klišé za druhým ..... tuhle knihu ani nemusíte číst, abyste věděli, jak dopadne!! Druhý díl s klidným srdcem vynechám .... V recenzích píšou, že pro někoho, kdo měl rád Gossip Girl, je kniha jako dělaná - já ten seriál zbožňovala, ale kniha se tomu opravdu ani zdaleka nepodobala... spíš mi přišlo, že se autorka koukla na seriály typu The Royals a The Crown a namíchala tam k tomu veškerá klišé, která po cestě nasbírala .... nechápejte mě špatně, já mám některá klišé a romanťárny ráda, ale autor tam musí dát alespoň nějakou svoji originální myšlenku (tady je originální pouze to, že USA jsou monarchií - a co jako ? :D ). A ať teda jenom nekritizuju, tak tam bylo pár cute momentů - třeba, když Jeff přinesl Nině její oblíbený M&M´s koktejl.. Rozhodně tomu ublížilo i vyprávění ze čtyř různých ženských pohledů (jinde mi to nevadí, tady jsem to nemohla vystát, zejména kapitoly o Daphne byly děs běs). Jo a jediná zajímavá postava byla ta vedlejší - víc tety Margaret pls (i když to taky byla jenom vykrádačka z The Crown a skutečného života sestry královny Alžběty II. :)). Jo a ať teda nejsem jenom hnusná, tak kniha strašně hezky voní, takže pokud se k ní někdy vrátím, tak jenom si čichnout :D Pár pasáží se v knize povedlo, ale to je tak bohužel vše !!

27.09.2020 odpad!

Zajatkyně Zajatkyně Sarah Rivens

2,75/5*

Víc jak první polovinu jsem zápasila s velmi nesympatickým (lehce podané) hlavním mužským protagonistou, který neváhal sáhnout k násilí a výhrůžkám.

Ve druhé části knihy byl Asher stále úplný blb, ale už začaly, alespoň z malé části, prosvítat i jeho lepší stránky.

Knihu autorka zakončila otevřeně, jelikož nás čeká pokračování, u kterého se ještě musím rozmyslet, zda se do něj pouštět.

Z celého textu jsem dost rozpolcená, protože si nemyslím, že by se jednalo o romantický příběh a je velmi nepravděpodobné, že po tom všem by k Ashovi Ella chovala jakékoliv kladné pocity - zejména poté, čemu byla nucena čelit ve své minulosti (těžko by se s ním cítila v bezpečí, jak tvrdí autorka). Okolnosti asi člověka dokáží změnit, ale ani různé literární šedé postavy z dark romancí se nechovaly ke svým polovičkám takhle.

Spoilery ohledně úletů hlavní mužské postavy:

- spálil jí ruku na kamnech, úmyslně
- hodil ji do bazénu k umělým hadům (po otřesu mozku) - to ale nevěděla - haha :(
- udělal si z ní cvičný terč
- škrtil jí, jelikož ho rušila od spánku, protože měla noční můru
- nechal ji spát v zimě venku a ve sklepě, nedával jí najíst
- měl nemístné poznámky k jejímu vzhledu
- vyhrožoval jí smrtí a ohrožoval na životě, nejednou
- poslal ji k násilníkovi
- a další ……(o tomhle určitě sní každá žena :( )

02.06.2024 3 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

3,75/5*

ROZBITÁ přátelství a zpřetrhané rodinné vazby, výměnou za vysněný život učence a spisovatele na úrovni, jenž navždy unikl chudobě a nuznému venkovskému životu.

Naprosté odtržení od minulosti svého dětství a dospívání. Změna mluvy, vizáže, chůze, smíchu, gest, jména ….

Náhodné známosti, skrze které pomalu dosahoval svého stanoveného cíle. Napodobování mužů a žen z jiných společenských vrstev. Autor měl na lidi okolo sebe celkem kliku.

Na finálních stránkách konečné přiznání, že někdy by si přeci jen přál zastavit čas a k něčemu se navrátit.

První knihu, kde autor popisuje, jak chtěl zapadnout a nevybočovat jsem nečetla, ale tahle druhá o snaze vymanit se z předem nadefinovaného osudu byla velmi zajímavá. Po dočtení mám celkem chuť pustit se do jeho románové tvorby - skoro dvacet let byl literaturou nepolíben a díky doporučení akademiků a francouzské inteligence se dostal k mnoha zajímavým a obohacujícím textům.

Jinakost a rozdílnost života na severu Francie s životem ve velkoměstech byla bijící do očí a úsměvné bylo zejména to, že nakladatelství mu jeho autobiografii nechtěla vydat, jelikož se domnívala, že ve slavné “la Franče" takhle není možné živořit. Doporučuji k přečtení, jen asi nejsem až tolik unešena jako jiní recenzenti.

27.04.2024 4 z 5