KillHurt KillHurt komentáře u knih

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Druhý díl by mohl být o poznání kratší. Děj se táhne i přesto, že hlavní postava běhá jak namydlený blesk po celém Londýně. Vedlejší postavy jsou nevýrazné a lehce zaměnitelné. Celá série má velké ambice. Tento díl však za prvním hodně pokulhává. Snaží se dokreslit atmosféru, to se však děje na úkor děje. První díl mě navnadil, tento mě odradil. Vše zachraňuje závěr, kde se objevuje pořádná akce a rádoby překvapivý závěr. Časem dám šanci dílu třetímu.

09.10.2019 3 z 5

Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Scott Adams

Nějak mi to nepřišlo vtipné. Nevím možná je to tím, že moje drahá maminka je odjakživa účetní v korporacích a vše beru jako normu. Možná mě to jen nebavilo. Fakt nevím.

31.08.2019 2 z 5

Ve službách Spravedlnosti Ve službách Spravedlnosti Ann Leckie

Kniha je jiná. Autorka našla pěkný způsob jak ukázat, že se civilizace opravdu posunula ve vývoji. Nejsou to vyspělé technologie ani mimozemšťané. Stačila drobná úprava v jazyce. Autorka totiž v textu používá jen jeden rod a to ženský. Na prvních stránkách mě to hodně zarazilo, ale časem jsem zjistil, že to dává smysl. Rádčská civilizace nepotřebuje vědět, jestli jste muž a nebo žena, protože pokrok je na takové úrovni (plastická chirurgie, kosmetika, implantáty ...), že je to vlastně jedno. Volba ženského rodu je nasnadě. V případě mužského rodu by to tolik nevyznělo a střední by vypadal divně. Na konci knihy jsem si byl jistý v pohlaví asi jenom dvou postav. Chvíli mě to trápilo. Pak mi došlo, že v tomto případě je pohlaví postav pro příběh naprosto irelevantní. Kniha se zaobírá mnoha až filosofickými tématy, které ruku v ruce s neobvyklým stylem můžou působit rušivě. Ve službách spravedlnosti mi připomněla moji oblíbenou sérii Ender. Leckieová nedosahuje kvalit a geniality Orsona S. Carda, ale velice rád jí dám čas a další šanci. Další díly si rád přečtu.

16.08.2019 5 z 5

The Invincible Iron Man: Pět nočních můr The Invincible Iron Man: Pět nočních můr Matt Fraction

Velmi osobní příběh velmi mocného muže, který se musí vyrovnat se všemi svými démony a můrami z minulosti, ale i z budoucnosti. Kresba je originální a líbivá. Příběh samotný je velmi silný a osobní. Vše dotváří pozadí jednoho z nejlepších superhrdinů.

08.05.2019 4 z 5

Obležení Obležení Brian Michael Bendis

Epické zakončení a vyústění několika příběhových oblouků se spoustou superhrdinů. Autoři totiž v předcházejících příbězích udělali ve světě Marvelu neuvěřitelný "bordel" a právě Obležení se snaží s těmito fakty pracovat a uvést Avengers do původního stavu. Za mě se vše daří na jedničku.

08.05.2019 4 z 5

Wolverine Wolverine Len Wein

Zjišťuji, že staré komiksy s prvním objevením hrdinů jsou sice zajímavé a rád si je přečtu, ale opravdu mě nebaví. Zbytek knihy popisuje dvě Loganovy životní etapy. Jednu z dávné minulosti a jednu ze současnosti a obě se týkají Mystique. Osobně si myslím, že Mystique, její povaha a osobnost měly víc prostoru než samotný Wolverine. Možná to bylo tím, že se jednalo o moje první větší setkání s modrou mutantkou v komiksové podobě. Celkově příběh funguje jako dobrá sonda do psychiky obou postav a jejich vzájemného vztahu.

24.02.2019 4 z 5

47 róninů 47 róninů Stan Sakai

Nedokázal jsem si představit, že by se zpracování této legendy ujal někdo lepší než právě Sakai. Zvládl svůj úkol na výbornou i bez antropomorfních zvířátek a potvrdil, že japonské příběhy má v malíčku, stejně jako ostatní reálie. Kresba je dech beroucí a opravdu místy připomíná díla starý japonských malířů. Jsem rád, že se omezili na vyprávění bez fantaskních prvků, tak příběh získává na autentičnosti.

21.02.2019 5 z 5

Dvě mrtvé holčičky Dvě mrtvé holčičky Stephen King

Líbí se mi formát románu na pokračování. Bohužel jsem přišel o většinu napětí, protože jsem film viděl už několikrát. Aspoň si díly dávkuji postupně a z knihovny si je půjčuji po jednom do měsíce. Kniha samozřejmě skvěle dokresluje a obkecává děje, které jsem už věděl z filmu. Úplně si nejsem jistý, jestli zmatenost vypravěče je opravdu dána jeho věkem a nebo King psal román rychle chtěl si obhájit některé chyby v časové ose příběhu.

14.02.2019 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Film jsem viděl mnohokrát, takže se nevyvaruji srovnávání. Film je akčnější, vtipnější a atmosféra vojny z něj čiší jako milá kratochvíle. Kniha předkládá osobní postoje jednotlivých postav a čtenář pak snadněji vklouzne do neutěšeného ducha tehdejší doby. Osobně jsem se zasekl uprostřed, kdy kapitoly popisují návštěvu Lizetky, básnickou soutěž a další. Děj se skoro nehýbal vpřed, ale vykreslení tehdejších poměrů je zde excelentní. Také Danny je mnohem sympatičtější ve filmu. V knize je popsán v rozkolu jako intelektuál, neukojený muž a pesimista, který nemůže a ani nechce bojovat s režimem.

01.01.2019 4 z 5

Thunderbolts: Víra v monstra Thunderbolts: Víra v monstra Warren Ellis

Marvelovská verze momentálně známější Suicide Squad. Zasazení po Civil War byla perfektní volba, která potrhuje tvrzení, že Civil War nenechá/la kámen na kameni. Celým komiksem se nese myšlenka, jak je lehké z hrdiny udělat zločince a naopak a stačí k tomu dostatečná mediální masáž.

26.12.2018 5 z 5

Thor: Znovuzrození Thor: Znovuzrození Joseph Michael Straczynski

Kresba na mě působila neživě a studeně. Thorovy motivy jsou očividné a pochopitelné, i když se po celou dobu tváří ... no jako bůh. Možná proto jsem si v tomto podání k němu nenašel cestu. Přesto má komiks své velké chvíle, např. Thorovo setkání s Iron-manem.

26.12.2018 3 z 5

Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky Jeph Loeb

Kapitán Amerika bez Kapitána. A kupodivu to funguje skvěle. Autorům se povedlo vyzdvihnout důležitost Kapitána právě jeho nepřítomností. Rozdělení příběhu na pět stádií smutku funguje skvěle a navíc nám popisuje vztah vybraných superhrdinů ke Kapitánovi a vše co pro ně znamenal.

26.12.2018 4 z 5

Pachatelé zvláštních činů Pachatelé zvláštních činů Jana Rečková

Paní Rečkovou mám ve velké úctě a nějak u této knihy nejsem schopen pochopit, co se pokazilo. Povídky mají dobré nápady a vytvořený svět je životaschopný. Přesto jsem po celou dobu tápal, čeho se mám chytit, abych se zorientoval. Styl autorky znám a mám ho rád. Tady jsem se ovšem ztrácel. Možná tentokrát nebyla povídka vhodný formát a román nebo novela by těmto nápadům slušela lépe.

26.12.2018 2 z 5

Půlnoční výprodej Půlnoční výprodej Seanan McGuire

Jako fakt nejsem cílovka. Přesto mě to baví. Stále je to neoriginální, srdcebolných pasáží přibylo a jednání hlavních postav je stále nelogické. Ale... pořád je to fajn jednohubka a navíc to získalo na akčnosti, hlavní postava je pořád sexy a lehce se prohloubily reálie světa kryptidů. Navíc se objevuje několik svěžích nápadů. Chytromyši stále vládnou.

23.12.2018 3 z 5

Armagedon ve slevě Armagedon ve slevě Seanan McGuire

Příběh je neoriginální, místy naivní a chování některých postav je mnohdy nelogické - proč do toho kanálu nejít špatně ozbrojená na popáté, že. Mnoho vypjatých scén končí deus ex machina. Akční scény vypadají jak vystřižené z filmů. Bohužel na papíře nefungují tak dobře. Obrovský dík autorce, že si odpustila srdcebolné, romantické pasáže. Ze začátku jsem se bál záliby hlavní hrdinky v tanci, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Přes tyto výtky se jedná o příjemnou jednohubku, která se čte jedním dechem. Plus za některé originální myšlenky, kriptidy, pop-kulturní narážky a cynické popisy situací hlavní hrdinkou. A velké plus za chytromyši - trošičku mi připomněly dílo Terryho Pratchetta.

23.12.2018 3 z 5

Ocelový alchymista 4 Ocelový alchymista 4 Hiromu Arakawa (p)

Série přestává být epizodická a začíná být osobní. Autorka se nebojí páchat na čtenářích křivdy. Vypiplá si postavu, pak ji bez milosti zabije a jako bonus si do mrtvoly kopne. Dvakrát. Pak dostává motivace postav opravdové grady a je mnohem uvěřitelnější.

23.12.2018 5 z 5

Hulk proti světu Hulk proti světu Greg Pak

Autoři vymysleli další možnost, kdy si mohou hrdinové dát vzájemně po hubě. Hulk je naštvaný jako nikdy. Navíc prošel v Hulkově planetě vývojem, který z něj dělá velmi nebezpečného nepřítele. Také s ním na Zemi přicházejí jeho přátelé, kteří jsou s ním svázaní Válečným poutem. Logika jde stranou a postavy se zkrátka nebudou bavit jako normální lidé, protože proč mluvit, když můžou své schopnosti pustit ze řetězu a vzájemně si nakopat zadek. Hulk nestihl Občanskou válku, tak si to dostatečně vynahradil a zmlátil hrdiny na jednu hromadu.

04.11.2018 4 z 5

The Incredible Hulk: Hulkova planeta. Část 2 The Incredible Hulk: Hulkova planeta. Část 2 Greg Pak

Završení příběhu o tom jak se lidé bojí mocných postav. I když Hulk několikrát Zemi zachránil, tak není hoden klidného života mezi lidmi. Vše ho utvrzuje, že vlastně patří na svou novou planetu a pomalu přijímá svůj osud. Věšina postav má svůj příběh završený a po největších bojích by za Hulka položili život. Kresba stále super a příběh kvalitní. Svět je nádherně vykreslený a o fantastické výjevy není nouze. Jsem zvědav na naznačené pokračování.

26.10.2018 4 z 5

The Incredible Hulk: Hulkova planeta. Část 1 The Incredible Hulk: Hulkova planeta. Část 1 Greg Pak

Nikdo jiný se nehodí na mimozemskou planetu tak jako Hulk. Kresba je nádherná a je nedílnou součástí příběhu. Hulkova planeta je pokračovatelem klasických sci-fi (nejde v tom nevidět inspiraci Johnem Carterem). Všechny hlavní postavy postupně rozkreslují svůj příběh a postupně se díky Hulkovi stávají silnější.

26.10.2018 4 z 5

Lži Lži Greg Rucka

Tak tady jsme se vůbec nechytal a nevěděl jsem, která bije. V mém případě se nejednalo o "ideální start pro nové čtenáře". Přesto byla kresba pěkná a příběh poutavý.

21.10.2018 3 z 5