Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Tři medvědi Tři medvědi Lev Nikolajevič Tolstoj

Klasická ruská pohádka o holčičce Táně a třech medvědech - Ivanovi, Máše a Míšutkovi potěší každého malého čtenáře. Vždy mi byli líto medvídka, který z toho vyšel nejhůř. Proto jsem samozřejmě malého Míšutku měla nejraději a pojmenovala jsem po něm svého voňavého miminkovského chlapečka.
Krásné vzpomínky...

10.01.2020 5 z 5

Neobyčejný kluk Neobyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Co to znamená BÝT NORMÁLNÍ? Naštěstí pro každého něco jiného...

Hodně z nás si v dětství zažilo, co znamená být jiný, odlišný, prostě cítit se jako Auggie.
Dospělým tato kniha tento pocit pouze připomene, dětským čtenářům pomůže tyto pocity pochopit a zpracovat. A těm, co podobné pocity nikdy nezažili, těm je příběh určen úplně nejvíc, aby pochopili, jak se můžou jejich kamarádi cítit. Proto ji vřele doporučuji všem, bez rozdílu věku.

PS: Ano, August je jiný než ostatní! Je totiž neobyčejný!

PPS: Buďme laskaví víc, než je třeba!

Prak Prak Michal Vrba

Neobvyklá. Orginální. Emocemi nabitá.
Novinář Marek se za války podvolí ke spolupráci s Němci, překládá pro ně propagandistické texty a články. Češi na něj hledí jako na zrádce a zbabělce, Němci jako na veš a nicku a on sám na sebe jako na slabocha a ponížence. Rozhodne se pomstít a jako prostředek si zvolí svoji dávnou hračku z dětství.
Jeho osud sledujeme prostřednictvím deníkových zápisků, které v šedesátých letech najde mladá Alena. V postavách z příběhu postupně poznává svou matku i "strýčka" Tondu, se kterými právě tráví čas na chatě. Najednou soudruha tajemníka Tondu vidí v úplně jiném světle a z jeho přítomnosti jí není dobře po těle.
Bylo to velmi napínavé, čtivé a emoce se mou cloumaly u každého z charakterů jednotlivých hlavních hrdinů.
Krásná obálka je příjemným bonusem. Ráda doporučuji!

Smrtící hry Smrtící hry Steve Robinson

Áááá, já jsem začala od posledního dílu :-( to se mi stane jen zřídka, ale nevadí, teď už vím, že můžu číst na přeskáčku...
Genealogické hádanky, které mají sloužit k nalezení obětí, jsou velmi neotřelé - dodávalo to příběhu spád a šmrnc. Knize na kráse neubralo ani to, že zhruba od poloviny víme, kdo za vším stojí. U thrillerů jsem zvyklá na lehce rychlejší tempo, kdyby byla kniha o třetinu kratší, tak by jí to neuškodilo. Určitě dám časem šanci dalším Jeffersonovým případům.

10.01.2020 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Tentokrát se ocitáme přímo v revolučním listopadovém měsíci roku 1989, kdy nám autor vedle kriminální linky příběhu výtečně přibližuje atmosféru této přelomové doby, převážně z pohledu policejních složek... jaké vládlo napětí mezi řadovými pracovníky, kteří vedli vnitřní boj, na kterou stranu se přiklonit, jestli plnit pracovní úkol a bojovat za socialismus, nebo se přiklonit na stranu demokracie.
Samozřejmě vyšetřování vražd mladých žen je stěžejní linií příběhu a pánové z kriminálky nás opět nezklamou a jdou pachateli po stopě. Opět výborné čtení!

01.01.2020 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Na prvotinu dobrý počin. Irving je velmi zajímavý a sympatický kluk, který nám krůček po krůčku odkrývá svůj příběh. Co mi vadilo, a ráda bych si nechala od autorky vysvětlit, byly španělsky psané názvy kapitol. Pochopila bych, kdyby to bylo nějak odhaleno po přečtení knihy, jako že by se to čtenáři spojilo, ale to se nestalo. Ještě ke všemu slovo "tyvolear" nic neznamená a "seropram" je název antidepresiva, takže na mě to působí jako nepodařený pokus o ozvláštnění, který se ovšem moc nepovedl. Také motto knihy "Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality..." je zavádějící a dle mého názoru absolutně nekorespondující s obsahem knihy.
Tak příště snad jen sladit detaily, aby celek dával hlavu a patu a bude to super. Autorce přeji mnoho úspěchů do dalšího psaní!

31.12.2019 3 z 5

Doufejme v to nejlepší Doufejme v to nejlepší Carolina Setterwall

Tak tohle byl můj osobní omyl roku.
Autorka je zároveň i hlavní postavou tohoto nekonečného příběhu, který nás provede sedmi lety jejího života. Ten se jí sesype, když jí nečekaně zemře manžel. Zažíváme s ní její smutek a naprostou bezradnost co si dál počít se životem. Ač ji všichni její blízcí jsou neustále k dispozici, není schopná svůj život znovu uchopit do vlastních rukou. Všechny pocity jsou rozebírány neustále dokolečka, a to, že mi byla Carolina strašně nesympatická, mi velmi ztěžovalo čtení. Taky mě šíleně iritoval "švédský styl výchovy," to jejich stírání genderových rozdílů úplně nesnáším (Ivan si obuje svoje růžové botičky, Ivanovi jsme nachystali domeček pro panenky), nebo: "Pochválím ji, řeknu, že je to krásný obrázek, a v mžiku toho zalituju. Děti se nemají za výtvory chválit. Mám se jí zeptat, co to vyrobila, a popovídat si o tom, co to znamená. Mám se vyhýbat slovům jako "šikovná," "hezké" a "krásné."

Spoiler: Mimochodem, ta poslední třetina knihy, kdy do jejího života vstoupí nový muž a kdy na závěr provede to, co provede, to jen vypovídá, že této paní zřejmě nepomůžou ani všichni psychologové světa. Chudák Ivan, co z toho může vyrůst...

Dočetla jsem jenom z principu, že knihy neodkládám, ale bylo to se všemi zatnutými zuby.

30.12.2019 1 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Jupí... to byla zase jízda! Tentokrát se spoustou mrtvol, jak čerstvých, tak v různých stádiích rozkladu. Kim se svým týmem začne pátrat po vrahovi mladých žen a postupně rozplétá nitky vedoucí k velkým křivdám do minulosti. Kim se musí napojit na myšlení vraha, aby mohla jeho pomstu zastavit. Případ se pro ni opět stává velmi osobním.

"Já to slyším," pronesl Bryant bezvýrazně. "Změnu tónu ve vašem hlase. Takhle mluvíte, když případ přestane být případem a stane se osobním posláním. Začínáte každý případ s touhou zjednat spravedlnost. Postupně se vaše motivace změní, když víc poznáte oběti, nemám na mysli jen ty živé. Stejné je to s mrtvými. Nějak si k nim vytvoříte blízký vztah a pak nastane ta změna. Už nechcete chytit vraha v zájmu spravedlnosti. Teď je to osobní..."

Jó, to je celá Kim... prostě skvělá! Opět jsem si to užila!!!

12.12.2019 5 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Příběh Básník chronologicky navazuje na knihu Uzel, takže se opět ocitáme v předrevolučním roce 88 a zároveň v úplných kriminalistických začátcích Richarda Krauze. Ten už svým kolegům ukázal, že není žádný zelenáč a že má zároveň i koule, když sám spustil akci Rusalka.
Tentokrát umírají mladé ženy, které jsou úzce spjaty s Krauzovou osobou. Vodítkem jsou básničky, které psal jako mladík do školního časopisu. Všechny důkazy směřují proti Krauzovi a ten je od případu odstaven a je ostře sledován jako hlavní podezřelý.
Rozuzlení je překvapivé a dramatické, díky důvěře mezi detektivy je vyústění naštěstí pozitivní. Užívám si četbu celé této série, líbí se mi špičkování mezi chlapi, reálnost a uvěřitelnost všech situací. Obdivuji jejich výdrž, vzhledem k tomu, kolik chlastu dokázali zkonzumovat... ale asi to byla nutnost, aby vydrželi :-D

08.12.2019 5 z 5

On On Elle Kennedy

Ufff... tak na tohle jsem nebyla připravená :-D
Abyste tomu rozuměli, nafrkám si žádanky do knihovny a po (zpravidla) delší době, mi začnou knihy chodit (většinou všechny naráz) a já vážně nemám tušení, co jsem si to objednala (nechávám se ráda překvapovat). A teda tohle bylo překvapení ve všech směrech.
Pokud nejste příliš úzkoprsí, nevadí vám spousta sexu mezi dvěma mladými, krásnými a vysportovanými hochy, tak vzhůru do čtení! Bylo to žhavé, romantické a vtipné zároveň, já jsem si to užila!

08.12.2019 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

"Psí láska je jako nebe, nikdy nenajdete její konec."

Statečný Gump nám vypráví svůj příběh psíma očima. Jeho start do života byl plný překážek, bolesti i utrpení, ovšem vždy s prosvítající nadějí na lepší zítřky... které naštěstí přišly. Jeho velké psí srdce nám ukazuje, co je to bezpodmínečná láska, kterou nám lidem dokáží pejsci věnovat.
Ač je to příběh krátký, psaný jednoduchým "psím" stylem, jeho poselství je nedozírné.
Až ho dočtete a začnete si psí i lidské postavy propojovat s následujícími fotkami, teprve tehdy vám to dojde... srazí vás to do kolen... zalijí se vám oči slzami...

Je to obrovsky pravdivé.
Je to neskutečně smutné.
Je to velice nadějeplné.

VELKÉ DÍKY patří všem, kteří dnes a denně pomáhají bezbranným, autorovi za Gumpa, za knihu, za organizaci Se psem mě baví svět, všem ostatním za mediální podporu, která pomáhá upozornit na nutnost podpory útulkům a všem pejskům v nich.
A že je to komerční? Ano, zaplaťpánbůh za to, protože tentokrát je to více než žádoucí!

"Proč psi jsou tak závislý na lásce od lidí, proč tu lásku lidem potřebujeme tolik dávat? ... Jsme tady na ochranu lidí, ale ne tak, jak některý z vás myslíte, aby vám někdo druhý neukradl kolo ze zahrady. Myslím tím, že chráníme hlavně vaše srdce, ukazujeme vám, jak láska je jediný bohatství, který se tady na tom světě nedá ukradnout. Ukazujeme, co jediný má tady na tom světě smysl."

04.12.2019 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Krátká povídka o pohledu na život a na smrt. Jak moc na životě lpíme a za jakou cenu jsme ochotni se ho vzdát? Jestli vůbec... Co pro nás znamená zanechat za sebou v životě nějakou stopu? Každý to máme určitě jinak a tak to je správné.
Tento autorův počin vyšel jako novelka v časopise a můj názor je, že to tak mělo i zůstat... na knížku prostě slabší čajíček. Budu se těšit na vaše další knihy pane Backmane!

30.11.2019 3 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

Kniha Uzel zahajuje celou sérii úžasných dánovek. Poznáváme Richarda Krauze v jeho úplných začátcích při nástupu do mordparty, kde si ho pod křídla bere zkušený vyšetřovatel Eda Burger. Dějem se ocitáme v socialismu, ač na jeho sklonku, tak s komunistickými praktikami stále v plné parádě. Postupně se rozvíjí několik zdánlivě nesouvisejících příběhů v čele s vraždou dělníka v ropné rafinerii. Mně se moc líbil i případ Dany Hauskrechtové s nekonečnými výslechy na StB. Zajímavé bylo dozvědět se, jak to v praxi fungovalo na nejstřeženějším úseku státní hranice podél břehu řeky Moravy. Osud pilota Žemly mě naprosto dojal...
Jak bude tento gordický uzel rozpleten a kam až sahají jeho konce si pojďte přečíst!
Vřele doporučuji!!!

30.11.2019 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Ano, jsem od přírody zvědavá ženská, takže jsem po x letech od přečtení série Padesát odstínů chytla po Greyovi. Po tak dlouhé době mi nevadilo, že je děj jen zrcadlově přepsaný a k domu doplněný několika útržky z Christianovi minulosti a také samozřejmě vyprávěný jeho očima, což mi vyhovovalo víc než roztoužená vnitřní bohyně Anastazie.
Jenže shrnuto a podtrženo... nemohla jsem se dočkat konce, celý děj je prostě uměle natahovaný, aby z toho mohly vzniknout další dvě knihy. Četla jsem daleko lepší erotické romány než je tento. Dobrý marketing je polovina úspěchu... takže čau baby :-)

27.11.2019 3 z 5

Pán z Kocourova Pán z Kocourova Hana Vrbová-Piskáčková

Ukrajinskou pohádku Pán z Kocourova momentálně čteme s dvouletým synem pořád dokolečka. Má nádherné ilustrace a příběh je jiný, než naše české pohádky. Nejoblíbenější částí je, když zvířátka vaří boršč a potom když kance píchne komár do ocásku :-) aneb jak málo k radosti stačí...
Pevná vazba leporela umožní i malému prckovi snadnou manipulaci. Teď už nezbývá než tento více než třicetiletý poklad z mého dětství uchránit před pastelkami...

Vezu husu v autobusu Vezu husu v autobusu Zdeněk Hanka

Je mi velkou ctí, že jsem jedním z vlastníků této útlé poetické knížečky. Mám v ní osobní věnování od pana Zdeňka a o to je mi vzácnější. Pana spisovatele si velmi vážím a jeho celou tvorbu obdivuji. Básničky jsou prodchnuty lehkým humorem a inteligencí, které jsou autorovy vlastní. Děkuji!!!

Zdeněk Hanka zkusí, říct vám příběh husí

Vezu husu v autobusu,
na rozdíl od jiných hus
dám té huse v klusu pusu
řídí totiž autobus.

Jen si peří nakadeří
bílý pták se chopí pák
cestující huse věří
zítra bude řídit vlak.

Tisíc východů slunce Tisíc východů slunce Sabina Zelená

Život nikdy není takový, jak si ho představujeme. K mladé Pavle byl obzvlášť krutý, protože jí v jednom z nejcitlivějších období vzal oba muže, které nadevše milovala. Zdrcená Pavla utíká před realitou zpět do míst svého mládí, do Hor Páně ke své drahé babičce Věrce. Ta Pavle pomáhá překonávat nejhorší trápení a pokouší se ji opět vtáhnout do života. Osud přivede Pavle do cesty uzavřeného Zbyška, jeho milou sestru Elišku a také úžasnou fenku Mandy... rázem život začne dostávat nový směr.
Kouzelné. Dojemné. Milé. Smutné. Romantické. Nadějeplné.
S radostí doporučuji!!!

"Tisíckrát slunce zapadlo za obzor, nechalo utopit svět v šeru a pak zase vyplulo na oblohu, aby svými paprsky temnotu prozářilo. Jako připomínka toho, že dneškem nic nekončí a zítra nás čeká něco nového, pěkného..."

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Je to moje osobní kniha roku. Zanechala ve mně velmi silný dojem, rozbouřila moje emoce, zaplavila mě smutkem a zároveň naplnila krásou. Od přečtení už uběhly víc jak čtyři měsíce a já se pořád dokážu vcítit do osamělého Raye a do jeho hloubky citů k Jednookovi. Prošla jsem s nimi sice jen čtyři roční období, období s nádhernými názvy jasno, lepo, podstín, zhyna, ale cítím se, jako bych s nimi prožila daleko větší kus života. Je to hluboký, lidský příběh o síle přátelství, o potřebě mít někoho svého, sdílet s někým svoje pocity a někam patřit... s kým jiným to může být čistější, krásnější než s nejlepším přítelem člověka!
Nádherná slovní spojení a poetické obraty tomuto niternému příběhu dodávají na síle a kráse. Autorka i překladatelka mají můj neskonalý obdiv.
Neobyčejné a úžasné, vřele doporučuji!!!

22.11.2019 5 z 5

Stmívá se dřív Stmívá se dřív Sabina Zelená

Stmívá se dřív je už třetí příběh, který od autorky čtu a musím říct, že je opět velmi povedený. Je tedy fakt, že když si nějakého autora oblíbím, což se u paní Sabiny stalo, nedokážu být příliš kritická v hodnocení. Tento romantický příběh mě sice nechytil za srdce tak, jako se to povedlo těm dvěma předchozím, ale i přesto byl velmi dojemný. Oba hlavní hrdinové, Simona i Hynek mají už ledacos v životě za sebou a a oba mají obavy z nových začátků. Jestli síla jejich krátkého románku v penzionu na Vysočině bude stačit k tomu, aby překonali svoji nedůvěru a otevřeli svá srdce novým začátkům, si pojďte přečíst!
Romantické, smutné ale nadějeplné... ráda doporučuji!

Autorka má svůj nový román volně ke stažení http://www.sabinazelena.cz/index.html

22.11.2019 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Ježišmarjá já jsem byla napnutá jak malý kšandy. Tentokrát se těsně po revoluci Richard Krauz a Eduard Burger dostanou k sedm let pohřbenému kostelníkovi Karolu Kloknerovi, který má zatlučený hřebík v hlavě. Stará vražda taky vražda. Pro vyšetřovatele žádná minulost, ale čerstvej případ, do kterého se Krauz zakousne svým pověstným pitbulím stiskem. Postupně začne rozplétat nechutné praktiky Stb a ruku v ruce i tajemství starého templářského řádu.
Víc už neprozradím! Bylo to napínavé, vtipné a poučné. Jednoduše opět skvělé!!!
Docela mě mrzí, že naše knihovna nevlastní knihy ve slovenštině, měly by určitě větší šmrnc.

21.11.2019 5 z 5