Kontryhelka Kontryhelka komentáře u knih

Krtek a zelená hvězda Krtek a zelená hvězda Hana Doskočilová

Nádherná klasika, která opravdu nepotřebuje širšího rozboru. Spousta generací byla a je Krtečkem ovlivněna a fascinována. Krásný příběh a kresby a i filmové zpracování učinily z Krtečka nesmrtelnou dětskou postavičku.

Zvířátka Zvířátka Josef Lada

Co na klasiku od pana Lady říci více? Milovaná a krásně ilustrovaná kniha úžasných obrázků, které musí milovat každé dítě. Ladovy kresby jsou překrásné, zapamatovatelné a provázejí nás od dětství. Díky jeho kresbám si spoustu knih pamatujeme, protože nikdo jiný (kromě paní Zmatlíkové) neumí zaujmout, tak jako tento vynikající pan malíř a pohádkář.

Vařila myška kašičku Vařila myška kašičku Olga Štruncová

Nádherná klasika, na kterou nedám dopustit. Další cenná a skvělá kniha našeho dětství, takový malý základ perfektních říkadel, lehce zapamatovatelných. Paráda. A kresby paní Zmatlíkové - legendární.

La Fontainovy bajky La Fontainovy bajky Jean De La Fontaine

Nádherné, poučné a i celkem vtipné bajky. Bajky jsou ze života a místo lidí jsou tam zvířátka, která mají lidské vlastnosti. Moc hezké čtení. A velmi k zamyšlení.

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Velice známé dílo hlavně z hodin literatury, rozbor díla a příprava na maturitní zkoušku.

Sedmero krkavců Sedmero krkavců Božena Němcová

Milovaná pohádka u které jsem se vždycky jako malá trochu bála. Bylo mi líto bratrů zakletých do krkavců. Ale díky lásce a oddanosti jejich sestry vše dobře dopadlo. A to je na pohádkách to krásné. Dobrý konec, štěstí a láska.

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Moje první seznámení s K.V. Raisem bylo právě o letních prázdninách u babičky, která tuto knihu měla v knihovně a já zrovna neměla co číst. Román z dob národního obrození, nadšeného očekávání nových lepších věcí a i zklamání a smutek. Taková klasika, která je dost známá. Dílo jsem přečetla opravdu jen jednou, více nemusím, ale ráda na knihu vzpomínám.

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Další příjemná detektivka. Vrah a rozuzlení jako vždy perfektní.

23.01.2022 5 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Tuhle milou knížku jsem sestře předčítala před spaním. Moc pěkné čtení a hezké kresby paní Zmatlíkové.

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Moc hezká kniha o lidech z doby bronzové. Hodně staré vydání, ale pro mně má velkou cenu, hlavně citovou.

22.01.2022 5 z 5

Astronef Merkur Astronef Merkur Jean-Pierre Garen (p)

Úžasná oddychovka, která je zvláštní. Ale neuvěřitelně vtáhne do děje a vše příjemně plyne. Navíc Mark Stone je příjemný a sympatický člověk, který se vždycky dostane se svým přítelem Rayem ze všech prekérností. Moc hezké nostalgické čtení.

Vyvraždění rodiny Greenů Vyvraždění rodiny Greenů S. S. Van Dine

Za mně jedna z vynikajících detektivek od autora. Hodně nostalgické dílo, které milovníky starších detektivek jistě potěší. Dobré i filmové zpracování.

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Jedna z mála dětských knih, která mi nikdy k srdci nepřirostla a byla mi i dost protivná.

21.01.2022 1 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Kniha i seriál parádní.

Rebeka Rebeka Daphne du Maurier

Krásná kniha a pro milovníky paní Daphne i povinnost.

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Stará dobrá klasika, která mile pohladí všechny milovníky tohoto druhu literatury.

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Přečteno v rámci povinné četby. Dílko, na které se jen tak nezapomene. Za mně nostalgie.

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Klasika, kterou není třeba představovat. Pro pamětníky jistě agitka, ale taková prostě byla doba a kniha i film zapadají právě do této doby a příběh je pěkný, i když syrovost té doby z ní čiší.

Bouvard a Pécuchet Bouvard a Pécuchet Gustave Flaubert

Dva střelený dědkové, co vymýšlejí blbosti. Ale v dobrém slova smyslu. I seriál je výborný.

17.01.2022 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Knihy pana Bradburyho byly pro mně těžkopádné a nemohla jsem se do nich začíst. Tím neříkám, že jsou špatné. Ale pro mne tento druh literatury prostě není. A to jsem zkoušela i s odstupem let. Ale zase abych nepomlouvala, tak určitě je to dílo, které v sobě má i hluboké myšlenky nad kterými by se lidstvo mělo zamyslet.

17.01.2022 2 z 5