Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor je satirické drama. Revizor Chlestakov dokonale zblbnul tehdejší zkorumpované úředníky.

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Sluha dvou pánů je pro mě nejlepší veselohra. Nezapomenutelný sluha Trufaldino. I když si myslím, že knižní Trufaldino je dokonalý, tak Miroslav Donutil je nezapomenutelný Trufaldino.

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Čtyři hvězdy za Komenského putování.

03.04.2018 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Dokonalé drama o pomstě.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Shakespeare napsal daleko lepší díla. Pro mě bylo toto drama moc předvídatelné již při prvním čtení.

03.04.2018 3 z 5

Ílias Ílias Homér

Krásná antická klasika.

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Tato kniha mě upoutala od samého začátku. Hemingwaye zde prakticky prožívá v jistých knižních scénách, převážně na frontě svoji vlastní autobiografii. Sice jsem byl trochu zklamavý, když Frederik zdrhnul a děj se stal o něco málo slabší, ale poté jsem si řekl: ,,Vždyť se to jmenuje Sbohem, armádo."

28.03.2018 5 z 5

Vojna a mír III. Vojna a mír III. Lev Nikolajevič Tolstoj

Hned po prvním díle je tento pro mě nejvíce úspěšný. Děj je krásně situován spolu s historickými událostmi a příběh je o to více pro čtenáře zajímavější. Lev Nikolajevič zda obdivuhodně popsal císaře Napoleona i Pierrovo uvědomí a probuzení do reality. V prvním díle Tolstoj popsal Slavkov, tady ve třetím Ševardino a Borodino.

24.03.2018 5 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

První díl této epopeje je asi z těch čtyř dílů nejlepší. A to nejen proto, že je v něm popsána bitva u Slavkova.
S hlavními postavami se seznamuje docela rychle. Intelektuál Pierre Bezuchov a muž činu Andrej Bolkonskij - dvě hlavní mužské postavy. A kráska, i když v tomto dílu ještě příliš mladá Nataša Rostova. Zatímco u pánů jsem se s jejich charakteristikami zžil docela rychle, tak Nataša byla pro mě minimálně v tomto díle trochu upozaděnou hrdinkou.
Tento díl nejvíce vypovídá o Andreji, to je, ale jen ku prospěchu jinak by jsme se k Slavkovu, tak moc nedostali.
Navíc jsem se naučil nových pár vět francouzsky, díky tomu, že v této epopeji postavy často mluví francouzsky a i text byl francouzsky s českým překladem (minimálně ve starších vydáních).

24.03.2018 5 z 5

Život sira Alexandra Fleminga Život sira Alexandra Fleminga André Maurois

Jedná se o velice zajímavý životopis sira Alexandra Fleminga, slavného lékaře a objevitele penicilinu. Tuto knihu napsal a Flemingův život krásné popsal francouzský historik André Maurois. Jedná se asi o jednu z nejvíce vzorovějších prací pro historiografické odvětví dějiny medicíny.

Magie ve středověku Magie ve středověku Richard Kieckhefer

Zajímavá publikace Richarda Kieckhefera o pojímání magie ve středověké Evropě. Velice krásně popsán vývoj vnímání magie středověku a poté i popisováni ti, kteří měli být těmi hlavními představiteli magie ve středověku. Pro mě byla asi nejzajímavější a nelepší ta část, kdy pojednával o středověkých léčitelích a věštcích.

21.06.2024 5 z 5

Lidová kultura v raně novověké Evropě Lidová kultura v raně novověké Evropě Peter Burke

Zkrátka a prostě. Krásná odborná knížka Petera Burka o lidové kultuře raného novověku v Evropě. Detailně popisuje dané aspekty této lidové kultury.

Věk katedrál Věk katedrál Georges Duby

Dodnes jedna z nejváženějších odborných knih v rámci historické vědy a to napříč světem. Georges Duby v ní krásně popisuje umění a kultury středověké společnosti, a nic na to nemění ani fakt, že je frankocentrický, naopak je to správně, jelikož kdyby to tak neuděl, tak by patrně asi ani nebyla taková radost tuto knihu číst. Ale na druhou stranu tam popisuje i univerzální myšlení středověké společnosti.

Scooby-Doo!: Týmovka Scooby-Doo!: Týmovka Sholly Fisch

Scooby-Doo se srdcovka mého dětství, tudíž, když jsem se dozvěděl, že bude první komiks ním přeložen do češtiny, tak jsem tomu samozřejmě nemohl odolat. Jako takové odpočinkové čtení to bylo v pořádku, ale přesto jsem očekával o trošičku více. Jelikož když si vzpomenu na animovaný crossover ještě z počátku sedmdesátých let minulého stolení, tak tomuto chybí potřebný náboj a dejme tomu určité ucelenější vyšetřování případů. Raději bych bral jeden velký případ, než 6 krátkých dvacetistránkových. Přesto i tak většina těchto povídkových komiksových případů v celku ušla, konkrétně první dva a poslední dva. Zároveň vše krásně nakresleno. Na všechny postavy, hlavně Wonder Woman, se dívalo krásně. Překlad trošku slabší, ale ujde. Takže po započtení nostalgie slušně čtyři hvězdy. Byť musím uznat, že originály v angličtině, např. od DC Comics či ještě ze 70. let od Gold Key Comics mají o něco více vyšší kvalitu. Takže doufám, že do češtiny bude přeloženo i něco z tohoto sortimentu.

17.06.2024 4 z 5

Asterix v Itálii Asterix v Itálii Jean-Yves Ferri

Velice velice nadprůměrný díl celé série a jeden z nejlepších nové autorské dvojice. Sledujeme krásné závodnické dobrodružství Asterixa a především Obelixe napříč celou Itálií, občas mi to trochu připomnělo i Top Gear v dobách jeho největší slávy. Množství vtipných míst, nejlepší bezvýhradně byl maskový závodník Coronavirus a jeho spolujezdec Bacilus. Konečně byl do popření postaven víc Obelix. Zkrátka další výborný díl Asterixových dobrodružství.

Asterix - Caesarův papyrus Asterix - Caesarův papyrus Jean-Yves Ferri

Myslím si, že Didier Conrad a Jean-Yver Ferri už dobře najeli na Goscinnyho a Uderzeho dědictví. Tento díl je velice vtipný, akční a jsou zde i mnohé zajímavé historické vsuvky. Je to mnohem lepší díl než Asterix u Piktů.

Asterix gladiátorem Asterix gladiátorem René Goscinny

Velice velice nadprůměrný díl Asterixe. Asterix s Obelixem jdou do Říma zachránit barda Trubadixe, kterého chtěli dát jako dárek Caesarovi do arény a hrozilo mu setkání se lvy. Mnoho vtipných momentů, např. Asterix a Obelix v lázních, skvělí gladiátoři a asi nejlepší věc na tomto dílu je fénická obchodní společnosti. A tak bych se nebál tento díl řadit k těm nejvíce nejlepším.

16.02.2024 5 z 5

Idefix a smečka nepoddajných: Žádné slitování s Římany! Idefix a smečka nepoddajných: Žádné slitování s Římany! Matthieu Choquet

Tak a už máme vedle Asterixových dobrodružství i ty Idefixovy. Je to docela zajímavý spin-off od relativně mladých francouzských autorů. Je to docela vtipné, hravé a zábavné. Oddechové čtení a návrat do nostalgických let mládí. Ale trochu se mi hodnotí těžko, jelikož kvalita těch jednotlivých povídek se různí. Zatímco první komiksová povídka je těžký průměr a druhá lehký nadprůměr, tak ta třetí jménem Labiene, mě nedostaneš! je dle mě nejvtipnější a nejvíce povedená na pět hvězd, takže z průměru nakonec dávám čtyři hvězdy.

16.02.2024 4 z 5

Bratranci Daltonovi Bratranci Daltonovi René Goscinny

Lucky Luke se nám po delším čase opět vrátil. Opět vidíme krásné Morrisovi kresby a můžeme číst Goscinnyho humor. Skvělý a nápaditý díl, kde se Lucky Luke poprvé potkává s Daltonovými, respektive s bratranci původních historicky reálných Daltonů. Tento díl je zajímavý také tím, že je místy laděn i docela vážně, a to mu přidává bonusové kredity a má takovou zajímavou atmosféru. Zkrátka je tu opět zábavný a humorný díl Lucky Luka. Zároveň se pro mě osobně jedná asi o jeden z nejlepších dílů.

Příšera z laguny Příšera z laguny Thomas Brezina

Tuto knížku jsem přečetl spíše proto, abys dokončil tuto sérii a udělal si tak nostalgický návrat do dětství. Sice už to nebylo úplně ono, ale stále mě to bavilo číst. Což je dáno asi také tím, že to je docela čtivé. Příběh od začátku do konce naprosto napínavý a zajímavý, všechny postavy jsou hodny zamilování se čtenáři. A konec docela překvapivý a zapamatovatelný. Krásný nostalgický návrat do dětství.