Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Eric Hobsbawm

Je to typická syntetická odborná práce o dějinách 20. století. Ovšem tyto dotyčné dějiny jsou velice ovlivněny samotným autorem. A jelikož je to historik marxistického zaměření, tak je snadné jasně vycítit jeho levicovost. Poznámkového aparátu používá jen pomálu. K určitým dějinným okamžikům jasně přidává své stanovisko. Patrné to je hlavně na vztahu k 90. letům 20. století, kdy místo větší míry svobody cítil pouze pocit zmaru. Ze všech knih autora, které byly přeloženy do češtiny je asi tato nejhorší, ale přesto je to zajímavá příležitost vhlédnutí do mysli marxistického historika. Jeho předcházející knihy, které jsou věnovány 19. století jsou o několik úrovní výše.

03.07.2023 3 z 5

Dvě století střední Evropy Dvě století střední Evropy Jan Křen

Osobně bych řekl, že se jedná asi o nejlepší odbornou práci Jana Křena. Kniha se krásně a zároveň i poutavě věnuje dvě stoletím Střední Evropy, přičemž zde autor zároveň vysvětluje pojem Střední Evropa, který se po skončení 2. světové války začal o hodně méně používat. Křen zde Čechy, český národ a české dějiny nezlehčuje, ale zároveň se také nevyhýbá přímé kritice. Mohu doporučit všem.

03.07.2023 5 z 5

Garfield - Pán z Ementálu Garfield - Pán z Ementálu Jim Davis

Ze začátku to tak nevypadalo, ale postupně do nabíralo grády a ke konci se z tohoto čísla stal nadprůměrný díl. Nejlepší stripy:
"(Jon vztekle bouchne dveřmi, jde ke Garfieldovi) - Jon: Hele! - Jon: Paní Fenyklová má fotku, jak jí ničíš zahradu!; Garfield: No dobrá... Podepíšu se jí."
"Veverka: Porazili můj strom! - Veverka: Kde teď budu bydlet? - Jon: Co to je na půdě za rámus?; Garfield: Veverky mají kupodivu spoustu nábytku."
"Jon: Už jsem vám to říkal, kluci... - Jon: Žádné plenění u jídelního stolu. - Garfield: Ale my jsme Vikingové. (spolu s Odiem oblečeni ve vikingském stylu)"
"(Garfield má noční můru, okolo něj pochodují svíčky z narozeninového dortu) - Hlavní svíčka: Jsme tady kvůli tomu večírku tento týden. Kde je dort?; Garfield: Kuchyň je támhle. - Hlavní svíčka: Dobrá, chlapi, ze mnou! - (svíčky pochodují, nemají konce) - (svíčky dál pochodují za vojenského marše, Garfield salutuje) - (svíčky pochodují dál) Garfield: Rozhodně jedna z těch depresivnějších narozeninových nočních můr."
"Jon: Ne, Lízo, v žádném případě. Aha, tak jo. - Jon: Jdu nakupovat - Jon (zuřivěji na Garfielda): Protože chci!; Garfield: Odevzdej průkaz muže."
"(Garfield jde) Cedule: Pozor pes. - Cedule: Který nějakým způsobem... - Cedule: získal zubařské nástroje.; Pes: Další. (Garfield se otáčí)"
"(Jon a Líza na romantické večeři, trapné ticho) - Jon: Kdybychom měli oči v uších, chodili bychom bokem? - Jon: Promiň, chtěl jsem vyplnit trapné ticho.; Líza: Někdy je trapné ticho lepší."
"Cedule: Ozvěna.; Garfield: Kašli. - Ozvěna: Kašli. - Garfield: Jsem nemocnější, než jsem si myslel."
"Jon: Víš, co je dobré? Špenát. - Garfield: Cha cha cha? Jone! - Garfield: Myslím, že to slovo se správně vyslovuje 'kobliha'."
"(Garfield čte malým myším pohádku) Garfield: 'Myšky se se sýrovou vílou srdečně rozloučily.' - Garfield: 'A ta mávla kouzelnou hůlkou a vylétla z myší díry.' - Garfield: 'Rovnou mezi rozevřené čelisti hladové kočky.'; Malý myšky: Béééé!"
"Jon: Dobré časy netrvají věčně. - Garfield: Budu si to pamatovat... - Garfield: Pro případ, že by začaly!"
"Garfield: Na vrcholu této hory sídlí moudrý muž. - Moudrý muž: Áááááá (padá z hory dolů) - Garfield: Dobrá, možná zas tak moudrý není."
"Jon: Nemůžu spát, Garfielde. - Jon: Myslím, že v šatníku je strašidlo. - Jon: Slyšel jsem ho naříkat.; Garfield: Nejspíš vidělo tvoje oblečení."
"Jon: Podívej na tohle, Garfielde. - Jon: Lidský mozek je lepší než všechny ostatní.; Garfield: O tom není pochyb, Jone. - Garfield: Měl by sis jeden takový pořídit."
"Jon: Hele, Garfielde, hodím ti hrášek a ty ho chytíš do tlamy! - (hrášek se odrazí od Garfielda) - Jon: Zapomeň na to.; Garfield: Jaké další číslo je na programu, principále?"
"Líza: Takže ty a Garfield dneska hodujete? - Líza: Jen tak náhodou, nemáte na sobě tógy? - (Jon i Garfield v římských tógách) Jon: Cože?; Garfield: Ještě hrozny."

02.07.2023 5 z 5

Garfield u koryta Garfield u koryta Jim Davis

Další vynikají díl Garfieldových stripů. Byť v tomto díle je trochu méně opravdových pecek. Nejlepší stripy:
"Myš: Jdu ohryzávat trámy. - (Jon je na Garfielda naštvaný) - Garfield: Doufám, že si vrazíš třísku do dásně!"
"(Garfield v převleku za Santu Clause, Jon nadšený) Garfield: Hou, hou hou! - (probíhají myši) - Garfield: Elfové."
"Jon: Myslíš, že mám?; Garfield: Tím nic nepokažíš. - (Jon se podívá a běží si sednou na klín Santa Clause) - Jon: ...a přítelkyni a chlupatou hruď a sebevědomí a... .; Garfield: Ještě nikdy jsem toho tlouštíka neviděl zadržovat slzy."
"Garfield: (k Jonovi) Neotravuj mě. - Garfield: Řekl jsem, neotravuj mě! - Garfield: Ty prostě mermomocí musíš existovat, viď?!"
"(Jon je ve stínu) - (objevuje se jako akční hrdina ve stylu Jamese Bonda) Titulek: Jon Arbukle - Akční hrdina - (Jon se pouští do boje) Titulek: Celosvětový ideál chlapa - (Jon ukazuje svá bojová umění) Titulek: Chodící reklama na testosteron. - (Jon proskakuje okna na laně s krásnou dívkou po boku) Titulek: Krotitel nejdivočejších srdcí! - (Jon se probudil ze snu) Jon: Áááchjóóó - Garfield: Další sen na téma: Kam jsem to proboha dopracoval?"
"Jon: A den je pryč, Garfielde.; Garfield: Bál jsem se, že nikdy neskončí. - Jon: Nemůžeme ho oživit.; Garfield: Oživit nudu? - Jon: Nikdy se nevrátí.; Garfield: Radši zamkni dveře, kdyby se o to pokusil."

18.04.2023 5 z 5

Garfield váží slova Garfield váží slova Jim Davis

Opět výborný Garfield. Lepší než minulé díly, ale ještě tomu kapánek něco chybí. Nějlepší stripy:
"Jon: Kruci, Garfield chce dovnitř. - (Garfield bouchá do dveří, Jon běží otevřít) - (Garfield vyvalil dveře) Garfield: Když chci dovnitř, chci dovnitř hned."
"Garfield: Hele, Nezmare, mohl bys mě naučit být taky roztomilý? - Nezmar: Jasně. Nejdřív otevři oči, jak nejvíc můžeš. - Nezmar: A teď zhubni asi deset kilo.; Garfield: Blbej vtip."
"Lyman: Odie, ke mně! - (Odie rychle běží, srazil Garfielda) - Lyman: Dnes tě budu učit dávat pac.; Garfield: Mrtvého psa novým kouskům nenaučíš!"
"Garfield: Jde sem další malá skautka. Sledujte. - Skautka: Odpal, moure! (kopne a odpálí Garfielda) - Garfield: Kam se poděly ty hodné holky z naší školky?"
"Garfield: Vesnická kočka vyráží na obhlídku svého pozemku. - Garfield: Náhodou objeví záhon čerstvého konopí. - Garfield: A probudí se druhý den ráno v Amsterdamu vedle panenky Barbie."
"Garfield: Tady je! - Garfield: Tvé dny jsou sečteny, bahenní příšero! - Jon: Proč jsi pobodal ty játra, Garfielde?; Garfield: V zájmu národní bezpečnosti, pane!"
"Jon: Vypadáš nějak zesláble, Garfielde. - Jon: Zajdeme spolu zase za paní veterinářkou. - Garfield: Pak spolu zase pozveme veterinářku na rande a pak spolu zase dopadneme jako sedláci u Chlumce."

16.03.2023 4 z 5

Garfield - ani sousto nazmar Garfield - ani sousto nazmar Jim Davis

Další výtečné příběhy s Garfieldem, Odiem, Jonem a Lízou. Věřím, že toto nebude dlouho poslední díl. Nejlepší stripy:
"(Garfield je naštvaný) - Jon: Už jsem se omluvil! - Jon: Naškrobil jsem mu čepici."
"Garfield: (píše e-mail) Santo, přines do našeho domu spoustu dárků. Budou tu sušenky. - Jon: Cha! Santu nemůžeš podplatit! - Santa Claus: Heleme se, sušenky!"
"Garfield: Už jen jeden týden musím být hodný! - Jon: Vánoční polka na harmoniku! - Jon: Vyvalte sudy vaječňáku.; Garfield: Nevydržím to, že ne?"
"Kulturistka Gréta: Dneska večer se připravíme na nový rok náročnou posilovací sestavou! - (Garfield telefonu Jonovi) - Jon: Haló? Haló?; Garfield: Za tohle tě zabiju."
"(Jonovi pípá mobil) - Lízina SMS: Jone, nepůjdeme dnes večer někam na večeři? Líza. - Jonova SMS: Jasně! Dobrý nápad! - Lízina SMS: Pojďme do té italské. Mají tam nejlepší lasaně. - Jonova SMS: Jsem pro! - Líza: (přichází) Ahoj, Jone, to jsem já! - Líza: Nenechala jsem tu telefon?; Lízina SMS:... a zbytky si odneseme domů.; Garfield: (píše z Lízina mobilu) Ajaj."
"Líza: Včera jsme si s Jonem vyrazili, Garfielde. - (Líza má zaražený výraz) - Líza: Tancovat.; Garfield: Mrzí mě, že jsi to musela vidět."
"Garfield: Ach jo. - (smutně se kouká z okna) - Garfield: ÁCH JO. - Jon: Ale no tak, Garfielde... - Jon: Já tě chápu... všem nám chybí. - Jon: Musíš vydržet, kamaráde. Vrátí se dřív než se naděješ! - Líza: Jaro?; Jon: Zmrzlinářské auto."
"Garfield: Á ha ha ha ha há! - Garfield: (směje se nad knihou) Ha ha ha ha ha! - (podává knihu Jonovi) - Jon: Á ha ha ha ha há! - Garfield i Jon: He, he, he, he, he. - Líza: (čte název knihy) Kočky a jejich vybíravost v jídle. - Garfield, Jon i Líza: Á ha ha ha ha ha há! (Garfield i bouchá do stolu)"
"Pes: Už tě skoro mám, kocoure! - Pes: Pošťák! - Garfield: Díky Bohu za neschopnost udržet pozornost.; Pes: Veverka!"
"Garfield: Měj jsem depresi. - Garfield: Ale Jon to napravil. - (Jon v klaunském kostýmu) Garfield: Teď mám strach."

Garfield to smaží Garfield to smaží Jim Davis

Další úspěšný díl s Garfieldem, který nezklamal. Konečně kompletně v barvě. Nejlepší stripy:
"(zvoní telefon) Jon: To bude určitě Líza! - Jon: Arbucklovo hnízdečko lásky... U telefonu Jon Francouzák. - Jon: Dobře, paní Fenyklová, a vy?; Garfield: Dej jí za mě polibek, francouzáku."
"Jon: Nasaď úsměv Mony Lisy. - (Garfield vytřeští ústa i celý obličej) - Jon: Tak se Mona Lisa nesměje!; Garfield: To jsi ji neviděl na koncertě Michala Davida."
"Líza: Ve městě je výstava panenek.; Jon: No tak půjdeme! - Líza: Vezmu si kabát! - Jon: Proč jsi mě včas nezarazil?; Garfield: Pozdravuj ode mě Annabelle."
"(Odie čichá) - (Odie jde okolo Garfielda) - (přejde ho, čichá dál) - (vyhrabe hromadu hlíny) - (našel kost) - (chce odhopkat pryč, Garfield ho chytí rukou za ocas, je v té hromadě hlíny) - Garfield: Ne tak rychle, bagristo."
"(Garfield se zarazí, když uvidí ceduli) - Cedule: Pozor zlý ples - Pes: Víš kolik jsem na té ceduli ušetřil?; Garfield: Ne dost."
"Jon: Že sis dnes objednala moc čínského jídla? (Garfield zbystří, vyráží) - (u Lízy někdo zvoní na zvonek) Líza: Počkej... Někdo zvoní u dveří. - Jon: On už je tam, že jo?; Líza: Přinesl si vlastní hůlky."

Garfield ve vlastní šťávě Garfield ve vlastní šťávě Jim Davis

Další porce úžasných Garfieldových stripů. Konečně vše v barvě. Nejlepší stripy:
"Jon a Líza: Všechno nejlepší, Garfielde!; Garfield: Co je to? - Jon: To je dort ve tvaru lasaní! Dělala ho Líza. - Garfield: (k Líze) Odejdi se mnou."
"Jon: Tumáš, Lízo. - Jon: To zbylo z tvé kytice poté, co s ní Garfield skončil. - Líza: No, tak děkuju.; Jon: A to je fotka tvojí bonboniéry."
"Líza: Nemyslím, že paní Fenyklová nemá Garfielda ráda. - Líza: Myslím, že je to jen nešťastná žena, která... - Líza: Hele, jde sem. - Garfield: (od hlíny a kytek) Celý den jsem byl doma."
"Číšník: Váš humr pane. - (Jon se dívá na vytřeštěné humří oči) - (už doma) Jon: Tak to je další restaurace, do které už nemůžu.; Garfield: 'Šílený host utloukl hlavní chod mlýnkem na pepř'."
"Jon: Píšu vzkaz pro Lízu. - Garfield: Taky potřebujeme deset konzerv tuňáka. - Jon: Ne každý papír je nákupní seznam, Garfielde.; Garfield: To si děláš legraci."
"Jon: Vsadím se, že se nudím víc než ty. - Garfield: To není možné. - Garfield: Ty tu nesedíš s tebou."
"Jon: Svět je malý. - (Garfield sní hamburger) - Jon: Protože jsi ho většinu sežral.; Garfield: Jako dezert prosím pečené Slezsko."
"Jon: (zpívá Líze serenádu v ordinaci) Jóóó, já pěnu u huby mám, z toho, že doktorku znám, jsem celý nemocný sááám... - Jon: Svou lásku mi předepiš, vždycky když uvidíš, že pěnu u huby mám, ou jééé. - Jon: Líbí?; Líza: Ééé...; Recepční: Všichni pacienti venku žerou trávu."

Garfield - Král zvěřiny Garfield - Král zvěřiny Jim Davis

Opět. Jeden z nejlepších dílů celé série. Minimálně patří do TOP 5. Spousta zábavných hlášek. Navíc od tohoto dílu i celý kompletně v barvě. Toto dává Garfieldovy ještě další rozměr navíc. Nejlepší stripy:
"Garfield: Píšu oslavnou báseň na pondělí... - Garfield: ale pořád nemůžu vymyslet, co se rýmuje na... - Garfield: bléééééé."
"Jon: Archeolog odkrývá silnou vrstvu usazenin... (oprašuje Garfielda) - Jon: a podívejme... - Jon: fosilie.; Garfield: Dej si pozor na pravěkou kletbu, kámo!"
"Jon: Podívej, Garfielde! Srnky! - Jon: Budeme pozorovat jejich přirozené chování. - Jon: Smějí se.; Garfield: A ukazují si na tvoji čepici."
"Kocour podobný Garfieldovi: Ahoj. Jsem tlustý, líný kocour!; Garfield: Jak se jmenuješ? - Kocour podobný Garfieldovi: Garfield.; Garfield: Počkej tady. - Garfield: (k Jonovi) Zavolej našeho právníka."
"Zvonění mobilu: Jsem pako... - Zvonění mobilu: Jsem pako, jsem pako, pako, pako,... - Jon: Garfielde, přestaň mi měnit vyzváněcí tón!; Zvonění mobilu: Jsem pako,..."
"Jon: Tak jak jsem dopadl?; Líza: Ještě sčítáme tvoje skóre. - (Garfield jí ukáže papír z minigolfu) - Líza: Na mobilu mám kalkulačku.; Jon: To je jedno!"
"Rybka: Hele, na co čumíš, chlupáči?; Garfield: Na oběd, pokud nezlepšíš chování. - Rybka: Cha! Kočky jako ty si dávám k snídani!; Garfield: Vážně? - Garfield: Dokaž to! (nese rybce zmateného Nezmara, rybka už se oblizuje)"
"Garfield: Co jsi zač?; Slepice: Jsem kuře. - Garfield: To určitě. - Garfield: Jestli jsi kuře, kde máš strouhanku?"
"(Líza přemýšlí) - Líza: Jone, musíš udělat pár změn v šatníku.; Jon: Musím? - Líza: Pojď, probereme tvoje skříně. - Líza: Hmmm... Podívejme... No, tohle musí pryč... Ale fuj, tohle taky...; Jon: Ale já mám tu košili rád! - Líza: A tohle taky a tohle a tohle a tohle a... Co je tohle?; Jon: Tohle? - Líza: (v hrůze utíká) ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!; Garfield: Chudinka. - Garfield: Našla to světle modré polyesterové diskotékové sako.; Jon: Pořád mi sedí!"
"Jon: Tisíc korun?!! - Jon: Za dovážku pizzy?! - Garfield: Policejní doprovod to prodraží."
"(Odie spí) Garfield: Odiemu se zase zdá, jak honí zajíce. - Odie: Raf! - (Odie kňučí) Garfield: Vždycky to skončí tím, že ho zajíc zmlátí."

Garfield - tučná léta Garfield - tučná léta Jim Davis

Už od minulého dílu jsem sledoval menší kvalitativní sešup. Stripy jsou sice dobré, ale bylo tam jen pár pecek. Minimálně pro mě. Nejlepší stripy:
"(Garfield se jde zvážit) - (váha vydává zvuky lodní sirény, mění hlasy) - Váha: (důstojnickým hlasem) Kapitáne, senzory cosi zachytily!; Váha: (kapitánským hlasem) Na obrazovku! - Váha: (kapitánským hlasem) Bože! Co to jen může být?!; Váha: (důstojnickým hlasem) Vypadá to jako gigantická koule sádla pane! - Váha: (kapitánským hlasem) Vypálit z phaserů! - Váha: (důstojnickým hlasem) Má příliš silný štít, pane! - Garfield: Nenávidím tě.; Váha: (důstojnický hlasem) Pane, zachytil jsem známky nepřátelství."
"(Jon ze vzteku řve, pohled na celý dům) Jon: ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ... - (pohled na dům zblízka, ozdobený vánočními svíčkami) Jon: ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ... - (pohled na dveře, svíčky pokračují dál) Jon: CHCHCHCHCHCHCHCHCHCHCH... - (pohled na ozdobený vánoční stromeček) Jon: CHCHCHCHCHCHCH... - (Garfield se směje, Jon nemůže dát svíčky do zásuvky, kabel není tak dlouhý, chybí mu pár centimetrů) Jon: JJJJJJJJJJÓÓÓÓÓÓ!!!"
"Jon: Tři, dva, jedna, běžte! - (Odie startuje, Garfield stojí) - Garfield: A už se nevracej!"

11.03.2023 4 z 5

Zelenáč Zelenáč René Goscinny

Docela dobrý díl Lucky Luka. Vtipný. Většinu času, ale na mě působil jako tako přívěšek či spíše krátká rekapitulace filmu Podivné dědictví s Terencem Hillem, byť komiks je starší. Filmaři se tímto dílem Lucky Luke asi dost inspirovali. Některé scény jsou nápadně stejné, ne-li rovnou totožné. Přesto pořád dobrý a zábavný Lucky Luke.

23.02.2023 4 z 5

Jihomoravské vaření s vínem Jihomoravské vaření s vínem Libor Jan

A máme tady asi tu nejnápaditější kuchařku celé historie české kuchyně. Její autor - profesor brněnské Masarykovy univerzity Libor Jan - nám v ní představil své osobní kuchařské recepty, ať už si je vymyslel zcela sám či k nim někde našel inspiraci z minulosti. Výhodou této kuchařky je i to, že dané recepty dokáže bez nejmenších problémů pochopit i normální chlap, a dokonce tyto netradiční, ale o to zajímavější a chutnější pokrmy uvařit. I když je v názvu knihy Jihomoravské vaření s vínem, tak některé recepty, minimálně názvy, nás zavedou do Itálie, Francie, či dokonce i na Blízký východ. Kniha je také obohacena o úvod docenta Václava Štěpánka a také kresbami Petra Veselého. Zkrátka nejlepší kuchařka všech dob. Vhodná pro kuchařky i historiky, či pro kuchaře i historičky.

Evropa osmnáctého století Evropa osmnáctého století Jeremy Black

Krásná přehledová práce. V tomto případě věnující se dějinám osmnáctého století. Britský historik Jeremy Black opět nezklamal. Odborná publikace, která hodí jak ke studiu, tak i do rukou fanoušků historie. Krásně popsal hlavně armádu, zbraně a techniku, ale na druhou stranu se dle mého názoru méně zaměřil na obchod a výrobu. Vždycky splní svůj účel. V mém případě zkoušku z raného novověku.

Marie Terezie a Evropa Marie Terezie a Evropa Victor Lucien Tapié

Je až s podivem, že francouzský historik Victor Lucien Tapié dokázal, byť je specialistou na barokní a raně osvícenské dějiny, tak skvěle popsat osobnost Marie Terezie v čele habsburské monarchie. Tapié se v této své odborné knize věnuje převážně politickým dějinám vlády Marie Terezie, ale samozřejmě zároveň s tím upozorňuje i na fakta z hospodářských dějin a dějin diplomacie.

27.06.2022 4 z 5

Rudolf II. a jeho svět Rudolf II. a jeho svět Robert J. W. Evans

A opět vynikající anglický historik Robert J. W. Evans. Tentokrát se v této své odborné knize pověnoval osobě Rudolfa II. a jeho dvoru a kultuře na něm. Zejména se zaměřil na umění v podobě pražského rudolfínského manýrismu, ale také okultním naukám. Velice dobře napsáno na svou dobu.

27.06.2022 4 z 5

Vznik habsburské monarchie 1550-1700 Vznik habsburské monarchie 1550-1700 Robert J. W. Evans

Robert J. W. Evans rozhodně patří mezi jedny z nejlepších anglických historiků, kteří se zabývají historickým prostorem střední Evropy. Vznik Habsburské monarchie je velice zajímavá a poučná strukturovaná práce. Velice krátce, avšak se schopností udeřit do středu myšlenky se postupně zaměřil na historický politický vývoj zemí budoucí monarchie, popsal jednotlivé země a jejich názor na společnou monarchii a nakonec upozornil i na intelektuální základy jednotlivých společenských stavů, které tuto monarchii měli scelit.

27.06.2022 5 z 5

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Josef Polišenský

Přehledně, krátce a jasně Josefem Polišenským popsány důvody, průběh a důsledky Třicetileté války z pohledu českých zemí. Krásně popsány jednotlivé etapy válka, jak politické příčiny, tak válečná tažení. Zajímavá práce o konfliktu, který je právem považován za nejkrvavější konflikt raného novověku.

27.06.2022 5 z 5

České dějiny : Doba předbělohorská. Kniha I, 1526-1547. Díl 2 České dějiny : Doba předbělohorská. Kniha I, 1526-1547. Díl 2 Josef Janáček

Josef Janáček zajímavě o pojedná o problematice Doby předbělohorské. V tomto díle autor zaměřuje především na dvě základní společenské vrstvy a jejich vzájemné soupeření. Tedy se věnuje osobě panovníka reprezentovaného některým z předbělohorských Habsburků a české stavovské šlechtě. V druhé části tohoto dílu nastiňuje politický vývoj zhruba od Šmalkaldské války v říši až po český stavovský odboj 1547. Oba dva díly jsou jedny z nejlepších prací na téma Doba předbělohorská.

27.06.2022 5 z 5

České dějiny : Doba předbělohorská. Kniha I, 1526-1547. Díl 1. České dějiny : Doba předbělohorská. Kniha I, 1526-1547. Díl 1. Josef Janáček

Josef Janáček zajímavě o pojedná o problematice Doby předbělohorské. V tomto prvním dílu se věnuje v politických dějinách historii od bitvy u Moháče, kde umírá Ludvík Jagollonský až po zvolení a vládu Ferdinanda Habsburského. Z hlediska hospodářských a sociálních dějin se zde věnoval celkovému hospodářskému vývoji země, společnosti, populaci a národnostním otázkám, náboženské ideologii a nakonec i české kultuře předbělohorské.

27.06.2022 5 z 5

Jagellonský věk v českých zemích 3,4 Jagellonský věk v českých zemích 3,4 Josef Macek

Josef Macek se v posledních dvou částech svých odborných kniha na téma vlády Jagellonců v českých zemích soustřeďuje jednak na postavení měst, kde popisuje jednak život českých měst v době jagellonské, dále jejich samotné členění, nejčastější vzhled z hlediska architektury, také sociální skladbu měst, a nakonec i jejich práva a povinnosti ke králi či vrchnosti a i jejich typické zvyklosti. V závěrečné části se pak věnuje životu venkovského lidu, přičemž pojednává o podobných problematikách jako u měst. Všechny z tyto knihy z jagellonského cyklu jsou napsány velice detailně a sáhodlouze, přesto však musím a chci konstatovat, že se jedná o nejlepší odborné publikace na téma Jagellonců v Českých zemích.