Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Kde začíná zítřek Kde začíná zítřek Václav Klaus

Velice krásná bilanční kniha Václava Klause s jeho velmi osobitými názory na každodenní problematiku politické reality. Václav Klaus nám, ostatně jako vždy, nabízí množství myšlenek a teorií a je těžké si z nich vybrat ty nejdůležitější. Dobrá knížka, ale má i lepší.

03.07.2023 5 z 5

Evropská vína v podmínkách české gastronomie-Vína Itálie Evropská vína v podmínkách české gastronomie-Vína Itálie Petr Doležal

Tento krátký průvodce Petra Doležala nás seznamuje s nejlepšími druhy italských vín. Popisuje jejich původ, historii i chuť. A seznamuje nás s jednotlivými klíčovými vinařskými oblastmi v Itálii. Doporučuji všem k nahlédnutí.

Florida Florida Heike Wagner

Krásný cestovní průvodce od zcestovalého člověka o asi nejkrásnějším americkém státu - o Floridě.

Bartoškova Kronika Bartoškova Kronika Petr Zemek

Krásná kronika, která nám podává velké množství svědectví o zajímavých historických dějin v rámci Uherskobrodska v době raného novověku.

Staromoravští rodové Staromoravští rodové Josef Pilnáček

Zajímavá kniha, která se věnuje historii i heraldice známých i neznámých starých moravských rodů. Mám tu moderní rozparcelovanou verzi této knihy.

Osudové bitvy dějin Osudové bitvy dějin Jiří Fidler

Krásná odborná kniha věnující se osudovým bitvám lidských dějin v rámci problematiky vojenských dějin. Rozhodně i kniha pro fanoušky vojenství. Krásné popisy průběhů bitev, krásné mapky a grafické znázornění vojenských postupů. Doporučuji k přečtení.

03.07.2023 5 z 5

Ecce homo - z rozhlasových fejetonů Ecce homo - z rozhlasových fejetonů Libor Vykoupil

Opravdu krásná kniha vybraných fejetonů s historickou tématikou. Velice vtipné, naprostá intelektuální zábava. Zároveň je tato kniha též poučná jelikož nabízí i mnoho zajímavých historických faktů.

Slovník českých dějin Slovník českých dějin Libor Vykoupil

Naprosto krásný a ideální slovník českých dějin. Dokonale propracovaný, krásně uspořádaný a zevrubně popsaný jednotlivými důležitými hesly. Kniha stejně dokonalá jako její autor. Jsem hrdý, že vlastním s pravým osobním podpisem samotného autora.

03.07.2023 5 z 5

Začínáme u snídaně... - osudy živných plodin Začínáme u snídaně... - osudy živných plodin Václav Jirásek

Navzdory staršímu datu vydání knihy se z ní můžeme dozvědět množství zajímavých historických faktů, které se týkají dějin jednotlivých plodin a potravin. Velice příjemná čtivá odborná historická kniha vhodná proto, aby si ji přečetl každý.

Země krví zbrocená Země krví zbrocená Jiří Hutečka

Krásná fascinující historická odborná práce Jiřího Hutečky z českého prostředí, která se zabývá problematikou Americké občanské války v USA. Nejsou zde popsány jen politické dějiny daného historického konfliktu, ale též hospodářské a sociální aspekty dějin života Američanů právě v této inkriminované době. Doporučuji všem k přečtení.

Americká občanská válka Americká občanská válka Leonid Křížek

I na dnešní dobu velice solidní odborná kniha, která se zaměřuje na dějiny Americké občanské války v USA. Kromě politických dějin se tato publikace soustřeďuje hlavně na otázky z vojenských dějin, tudíž se zde autor zaměřuje jednotlivé bitevní taktiky či výzbroj a výstroj Unie a Konfederace.

03.07.2023 5 z 5

Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Jaroslav Pánek

Krásná a zajímavá odborná historická publikace, kde se Jaroslav Pánek soustřeďuje na životní osudy svou posledních mužských příslušníků rodu Rožmberků - Viléma z Rožmberka a jeho mladšího bratra Petra Voka z Rožmberka. Kniha se nevěnuje nejen jejich životům, ale též se zaměřuje na aspekty hospodářských dějin, které oba Rožmberkové na konci české renesance určitě tvořili. Životní osudy obou Rožmberků Jaroslav Pánek na sebe plynule navazuje, kdy postupně z Viléma přechází na Petra Voka. Doporučuji k přečtení.

Svět české aristokracie Svět české aristokracie Petr Maťa

Jedná se o skvělou historickou odbornou publikaci, která se věnuje světu české aristokracie raného novověku v letech 1500 - 1700. Knížka je napsána čtivě. Je zde věnována pozornost, jak politickým dějinám, tak hlavně převážně hospodářským a sociálním aspektům dané historické epochy.

03.07.2023 5 z 5

Každodennost renesančního aristokrata Každodennost renesančního aristokrata Marie Šedivá Koldinská

Jedná se o velice krásnou odbornou historickou publikaci, kde se autorka věnuje aspektům z každodenního života renesančních aristokratů a aristokratek. Velice čtivě napsáno. Mnoho historických, a občas i peprných, zajímavostí. Doporučuji všem k přečtení.

Bohemia Sancta Bohemia Sancta Jaroslav Kadlec

Zajímavá kniha, která nám popisuje životy a činy jednotlivých českých světců a světic. Je to publikace pohybující se na pomezí odborného a církevně-hagiografického textu. Přesto doporučuji přečíst.

03.07.2023 5 z 5

Společnost a vědění II: Od Encyklopedie k Wikipedii Společnost a vědění II: Od Encyklopedie k Wikipedii Peter Burke

Velice krásně napsaná odborná publikace význačného kulturního historika Petera Burka. Zaměřuje se na dějiny vědění a na vývoj společnosti v tom smyslu, jak na přicházející vědění reagovala. Velice krásně navazuje na první díl.

03.07.2023 5 z 5

Společnost a vědění: Od Gutenberga k Diderotovi Společnost a vědění: Od Gutenberga k Diderotovi Peter Burke

Evropský duch Evropský duch Leon Brunschvicg

Zajímavý filozofický spis Leona Brunschvicga.

Filosofie 20. století Filosofie 20. století Friedo Ricken

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje myšlení a filozofii 20. století. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami. Patrně nejméně povedený díl série.

03.07.2023 4 z 5

Filosofie 19. století Filosofie 19. století Emerich Coreth

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje myšlení a filozofii 19. století. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami. Navíc v tomto případě je to značně zkrácené.

03.07.2023 4 z 5