ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Mikro Mikro Michael Crichton

Jedna * za námět a jedna * za to, že autor měl všechny problematiky poměrně kvalitně nastudované. Ale jinak je kniha hotovou pohromou.

09.03.2017 2 z 5

Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Katrin Unterreiner

Prosím pěkně, toto není odborná studie, nýbrž populárně naučná kniha! Hledáte-li komplexnost, jděte do archivu a tyto knihy nečtěte a nekažte jim hodnocení.
Za mě naprostá spokojenost, dozvěděla jsem se mnoho nového o dětství chudých, bohatých i těch ze střední vrstvy. Zřejmě nejvíce jsem na knize ocenila citace z deníků, dopisů a výpovědí "přímých účastníků" a samozřejmě krásný a hodnotný výběr literatury (i když se jedná o do češtiny nepřeložené prameny). Příjemným oživením pro mě byly fotografie.
Kniha je rozhodně pro každého, kdo chce nahlédnout do zatím příliš nezpopularizované tematiky, přitom ale nechce být úplně zahlcen informacemi. Je ale také dobrým začátkem pro ty, kteří se začali o toto téma zajímat hlouběji.

02.03.2017 5 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Hned na počátku se musím přiznat, že jsem si při reflexi knihy (asi podruhé nebo potřetí v životě) vypomohla recenzemi lidí, kteří vědí o literatuře přeci jen trochu víc než já. Pomohly mi, ale ne dost na to, abych knihu plně docenila. Za velký úspěch beru, že jsem se bez větších potíží pročetla až ke straně 220, kde jsem hupsla do divočejší řeky, ve které jsem se definitivně utopila o dvacet pět stránek dál. Ani úplný závěr, respektive poslední kapitola, mi moc nepomohl, takže bohužel, Steinar Bragi bude muset přijít s něčím docela jiným, aby ještě jednou upoutal mou pozornost.

25.02.2017 3 z 5

Opavština pro samouky Opavština pro samouky Vít Skalička

Hned, jak jsem ji zahlédla v obchodě, musela jsem knihu mít (a trvalo to pouhé dvě hodiny, než skončila na mojí poličce, čímž se prolomil dosavadní rekord jednoho dne). Opavština pro samouky bude jednou z mnoha památek, které si po krásně strávených letech na Slezské univerzitě odvezu domů, do Prahy, a ke které se budu vracet ještě jako stará, vrásčitá babka :)

24.02.2017

Gaia vrací úder : proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo Gaia vrací úder : proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo James Lovelock

Ještě nikdy se mi nestalo, abych do hodnocení zahrnula hodnocení za sebe a hodnocení tak zvaně za ostatní čtenáře. Vysvětlím.
Osobně mi kniha ve své podstatě nic nového neřekla, nejzajímavější pro mne byly Předmluva a druhá kapitola s názvem Co je Gaia?. Vlastně jsem to ale měla čekat, o problematiku se zajímám už dobrých 15 let. Navíc jsem ale s autorem v některých věcech kvůli své osobní zkušenosti nesouhlasila a ano, dokonce jsem se na něj za jeho slova hněvala a něco nepěkného si o něm myslela. Jenže pro čtenáře, kteří se nikdy o problémy v knize popisované příliš nezajímali a vzali si tuto knihu, aby to napravili, stává se Gaia vrací úder nedocenitelnou studnicí informací a poznání.
V konečném výsledku: za mě 1*, za ostatní čtenáře 5*.

28.01.2017 3 z 5

Audience u královny Audience u královny Peter Morgan

Přiznávám, že při hodnocení této hry jsem hodně ovlivněná jejím zhlédnutím ve Stavovském divadle. I tak si ovšem troufám říct, že je to velmi povedené dílo, které se mi vrylo pod kůži. Je v něm neuvěřitelně mnoho inteligence, jemného humoru a pochopení. Možná však pro někoho bude dílo přístupnější právě teprve po zhlédnutí divadelní hry, se kterou se krásně doplňují.

23.01.2017 5 z 5

Kosmonaut Kosmonaut Katri Lipson

Opravdu silný příběh, který rozhodně není pro každého a který rovněž není pro každou chvíli. Hrátky s jazykem i s narativní stavbou se mi ohromně líbily, hodně mi to připomnělo jinou finskou autorku, Kristinu Carlsonovou, která už se řadí k mým oblíbeným. První česky vydané dílo Katri Lipsonové mě anotací vůbec nezaujalo, po přečtení Kosmonauta jsem si ovšem jistá, že se k němu časem vrátím.

22.01.2017 5 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Vynikající knížka, ke které jsem se dostala tak trochu netradičně: líbil se mi trailer k filmu. Líbila se mi natolik, že jsem s Roaldem Dahlem rozhodně neskončila, i když asi ne všechna jeho díla mi takříkajíc půjdou pod nos. Důvod, proč jsem přes své nadšení snížila hodnocení, je neúnosné množství chyb. Přišlo mi, že vydání z roku 2016 korekturou vůbec neprošlo. A pokud ano, tak to byla pěkně odbytá práce. Opakuji se, ale musím to napsat, chyby v dětských knížkách nemají co dělat!
P. S. Film knížku krásně doplňuje, jejich vzájemný vztah je pro mě stejně kvalitní, jako vztah knížky a filmu Noc na Karlštejně.

10.01.2017 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Pod bahnem neumětelského/odbytého překladu se skrývá text podobných ne-li stejných kvalit, jakými se pyšní thrillery Harlana Cobena. Zkusím přečíst ještě Ďábelské hry, ale jak bude ten příšerný překlad pokračovat i tam, s českými verzemi této série končím. Nemluvě o tom, že na výskyt jména Ludmila Hanzlíková (překladatelka) v tiráži si odteď budu dávat sakra velký pozor.
To baja1122 a dalším, kteří mají pocit, že linie sester Nicoly a Beth nebyla vysvětlena. Byla, vizte strany 317-322 a 328-332.

08.01.2017 3 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

Po prohlénutí knihy v knihkupectví jsem hodně zklamaná. Nejraději bych udělila odpad nebo jednu hvězdičku, ale vzhledem k tomu, že jsem nečetla ani větu, neudělám to a jen případné zájemce o knihu varuji. Ilustrace jsou sice úžasné, ale to, že v knize chybí popis tak důležitých zemí, jako je Slovensko nebo Irsko (Irská republika), to je trestuhodné.
Edit 5. 1. 2017 Mám stále pocit, že jsem řádně nevysvětlila svou kritiku. Jestliže tuto knihu považují za jednu z nejúžasnějších výukových knih i pedagožky, začínám mít obavu o řádné vzdělání svých budoucích potomků. Mému dítěti tento atlas nikdy do ruky nepřijde, nehodlám z něj mít polovičního vzdělance.
To Triatlet: Atlas nemusí být nafukovací, aby se do něj vešly všechny země. Stačí jen vzít do ruky ten správný - Školní atlas světa. A mimochodem, počet stránek je cca 170, což je o cca 60 stránek víc než obsahuje tento atlas. A přitom je v něm všechno tak, jak má být. Všechny země, všechny důležité záchytné body a mnoho dalších zajímavých map navíc.

19.12.2016

Milý papeži Františku Milý papeži Františku Jorge Mario Bergoglio

Unikátní knížka, o které jsem hned věděla, že si ji musím pořídit do své knihovny. Dnes mi ji maminka koupila a já ji přečetla vlastně za chůze při nakupování posledních vánočních dárků v obchodním centru. A pak jsem si ji doma přečetla ještě jednou. A zítra si ji přečtu znovu. A pak zas a znova... Milý papeži Františku je knížka, která ve vás vyvolá příliš mnoho emocí na to, abyste je dokázaly ovládnout. Zapláčete si - a budou to slzy štěstí i smutku - zasmějete se, zahloubáte se, budete se podivovat... zkrátka, tohle je knížka s velkým K. Je pro všechny, kdo alespoň trochu přemýšlejí o vyšších hodnotách, pro dospělé i pro děti, pro mladé i pro staré. Je to kniha, která se vám vryje hluboko do srdce i do duše. Čtěte... a naslouchejte... a berte si ponaučení...

19.12.2016 5 z 5

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Pro mě velké a krásné překvapení. Před lety jsem jako první viděla film a byla jsem tak zklamaná, že na knihu ve své knihovně jsem se celé ty další roky jen nevraživě dívala. Špatná volba. Kniha je poutavě napsaná, ilustrace jsou krásné a skvěle text doplňují a částečně ho i nahrazují. Hugo a jeho velký objev je skutečně kniha pro malé i velké, pro milovníky textu i pro milovníky ilustrací. A hlavně je to kniha pro všechny, kteří mají rádi záhady, u nichž se ukáže, že alespoň částečně vycházejí ze skutečných událostí, byť to zní jako ta největší pohádka.
Edit 27. 1. 2017 Znovu jsem se podívala film a tentokrát se mi moc líbil. S knihou se krásně doplňují.

19.12.2016 5 z 5

Záblesk světla Záblesk světla Garth Stein

Pro mě bohužel obrovské zklamání. Cíleně jsem si do knihkupectví pro knížku šla, sotva vyšla: všechno naznačovalo tomu, že to bude jeden z klenotů v mé knihovně. Leč, bohužel, Garth Stein nenapsal příběh, který by mě dostatečně zasáhl.

18.12.2016 3 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Jedna z nejlepších autobiografických knih (ne-li vůbec nejlepší), jakou jsem kdy četla. Poirota i Davida Sucheta jsem si opravdu oblíbila už kdysi, ale teprve teď jsem si je navždycky vryla do paměti i do srdce. Dojemné, krásné vyprávění, které nemůžete s Davidem Suchetem neprožívat. Vzpomínky, které vás nutí číst a dívat se na filmy a shánět záznamy divadelních představení. Poirot a já je rozhodně jedna z knih, kterou potřebujete mít v knihovně.

29.11.2016 5 z 5

Imaginace Hispánské Ameriky Imaginace Hispánské Ameriky Anna Housková

Další úžasná knížka, ke které jsem se během svého studia dostala. Vřele ji doporučuji jak odborné veřejnosti, tak té laické.

27.11.2016 5 z 5

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Zajímavé, ne že ne - hlavně co se vyprávěcích postupů týče -, ale něco tomu prostě chybělo. Nebo tam něco přebývalo. Nejsem si jistá. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale vracet se k ní nebudu. Dílo Pera Pettersona však sledovat budu, řekla bych, že jiná kniha by mi mohla "sednout" o něco více než tento zvláštně melancholický příběh.

21.11.2016 3 z 5

Na Knížecí Na Knížecí Karel Šiktanc

Krása. A tentokrát - na rozdíl od Českého orloje - dostupná skutečně všem, bez nutnosti číst doprovodnou literaturu. Karel Šiktanc je skutečně jedním z našich největších Básníků a je jen škoda, že spousta čtenářů o něm a o jeho díle vůbec nic neví.

09.11.2016 5 z 5

Sociologie a literatura Sociologie a literatura Miloslav Petrusek

Knížka už je možná v lecčems zastaralá (a proto jedna hvězdička dolů), ale já jsem byla spokojená a informace z ní jsem do sebe nasávala doslova jako houba.
Přitom ještě před dvěma lety jsem nevěděla, že nějaká sociologie literatury existuje. A o hodně jsem tím přicházela. Náhodou jsem si přečetla, o čem by vypsaný předmět s mým oblíbeným pedagogem měl být, a hned jsem měla jasno, že tenhle předmět musím absolvovat.
Jakmile jsem se dostala na magisterské studium, už jsem se zapisovala. A nyní, po dočtení knihy, jsem ještě raději, že se, byť v půlce semestru, ale přeci jen, výuka sociologie literatury otevře a já se dozvím ještě další zajímavosti z tohoto neprávem opomíjeného předmětu, který možná bude stát za rozšířením mé bakalářské práce na diplomovou a - kdo ví - třeba i na doktorskou.
Stejně jako tuto určitě doporučuji přečíst i další knihy o sociologii literatury. Vyšly u nás přinejmenším tři, další dvě, které s tématem souvisejí, jsou poměrně známé tituly Knihovna v noci a Dějiny čtení.
Věřím, že se jednoho dne najde více lidí, kteří krásu tohoto oboru ocení.

27.10.2016 4 z 5

Ztracený ráj Ztracený ráj John Milton

Smekám, taková nádhera od génia, který byl v době psaní tohoto impozantního díla slepý! Rozhodně jsem nečetla naposledy, rozhodně si musím vydání z roku 2015 pořídit do své knihovny, protože s jinými ilustracemi, s jinou vůní papíru už si Ztracený ráj neumím představit.

24.10.2016 5 z 5

Nepokořené mládí Nepokořené mládí František Buriánek

Škoda té poplatnosti době. Bez ní by to byla špičková kniha, ke které by se jistě čtenáři často vraceli.

13.10.2016 4 z 5