ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Slovák na Venuši Slovák na Venuši Ľubomír Feldek

Krásně udělaný výbor a kvalitní překlad: co více si přát? Snad jen trochu ticha. Před takovými básněmi, před takovým autorem, před takovým překladem smekám.

14.08.2015 5 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Pro mě bohužel velké zklamání. Už od začátku mi na knížce něco nehrálo a pak jsem si uvědomila, že mám pocit, jako bych četla Toni Morrisonovou, ale hodně, hodně, hodně nevyvedenou. A po dočtení mi došlo, jak moc se v některých aspektech knížka podobá jedné konkrétní knížce této nositelky Nobelovy ceny za literaturu: Lásce. Neříkám, že Smolný rok nebyl v ničem originální, byl, ale raději bych, kdyby byl takový, jak jsem si ho z krátké anotace vysnila. A to se nestalo.

13.08.2015 3 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Druhý díl mě možná potěšil ještě víc než první... Protože si udržel stejně vysokou úroveň a já se tak můžu těšit na další díly. A taky na tu dovolenou v Bretani :-)

03.08.2015 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Proč mám takový pocit, že v dnešní době je tradiční detektivka považována za něco nudného a nezajímavého? Jen řečnická otázka...
Ke knize: naprosto mě pohltila! Už hodně dlouho jsem po něčem takovém prahla, problém byl v tom, že jsem o tom nevěděla :-) Hlavní postava se mi moc líbí, děj je více než uvěřitelný a hlavně dokonale zamotaný. A pak ta Bretaň... nejpravděpodobnější místo mé příští dovolené.
Jediné, co by se dalo vytknout, byl počet překlepů. Ale čím více knih čtu, tím více si říkám, že to už je takový náš (nezáviděníhodný) standart (samozřejmě se svými světlejšími i temnějšími odstíny).
A tak se s radostí vrhám na další díl, který jsem si dnes prostě musela jít koupit!

27.07.2015 5 z 5

Britské obrázky aneb album z Albionu Britské obrázky aneb album z Albionu Milan Kocourek

Po celou dobu čtení jsem byla z knihy na rozpacích a ty trvají i teď, po dočtení. Chvílemi jsem byla nadšená, chvílemi mírně znuděná a pak jsem taky s několika názory prostě nemohla souhlasit. Inu, je to knížka napsaná v publicistickém duchu, a tak tu asi hodně záleží na míře ztotožnění či neztotožnění se s autorovými názory, která pak určí i výsledné hodnocení.

23.07.2015 3 z 5

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

Osmnáct dětí, osmnáct životních osudů, osmnáct snů - v podání Jiřího Šotoly.
Ne, toto není jednoduchý historický román, jakých dnes najdeme na knižních pultech desítky. Tady se musí přemýšlet. A taky trochu s knížkou hovořit. Vlastně trochu víc.
Tovaryšstvo Ježíšovo je svým způsobem docela průhledné. Osmnáct Jeruzalémů ne. A to je možná dělá o něco kouzelnějšími.
Jednou se ke knížce určitě vrátím. A dost možná to nebude jenom jednou.
"Meruzalém je všude, Prďošku. Akorát že lidi si ho nevšimnou."
P. S. Protože se v komentářích objevuje jedna a ta samá výtka stále dokola... Toto není historický román à la Kaplický nebo Sienkiewicz. Ty "historické nepřesnosti" tam jsou záměrně a nevypovídají nic o kvalitě knížky! Kdybyste měli o mých slovech pochybnosti, doporučuji si přečíst něco o autorově díle z hlediska literární vědy.

22.07.2015 5 z 5

Pravidla sýrárny Pravidla sýrárny Michael Paterniti

Pro mě je to jeden z literárních skvostů současné literatury. Všechno, co bylo slíbeno na přebalu knihy, se dostavilo, mnohdy v mnohem intenzivnější podobě, než jsem očekávala. Skvěle promyšlená kompozice, citlivé mísení žánrů, hravý dialog se čtenářem, inspirativní filosofie, okouzlující mýtický příběh. A poznámky pod čarou? Do těch já jsem se prostě zamilovala! Bez nich by to nebylo to pravé sýrové...
Zkrátka, Pravidla sýrárny, to je kniha o ŽIVOTĚ, to je ŽIVOT sám.
Jediné, co mi trošičku vadí, byl název knihy. Přestože Pravidla sýrárny vůbec nezní špatně a přestože si s příběhem rozumí více než dobře, myslím, že Povídárna (překlad originálního názvu The Telling Room) by asi přeci jen byl lepší.

19.07.2015 5 z 5

Filmový příběh Filmový příběh Walt Disney

Přečteno při hlídání synovce a musím říct, že mě překvapilo nízké hodnocení. Mně se knížka moc líbila, ačkoliv na samotnou špici opravdu nedosahuje. Až sestra bude dětskou knihovnu rušit, pro tuhle si přijdu.

16.07.2015 4 z 5

Kniha princezen Kniha princezen Ann Braybrooks

Přestože už dávno nejsem malé dítě, miluji pohádky od Walta Disneyho. Autorka této knížky si ovšem s příběhy opravdu moc dobře neporadila. Řekla bych, že pokud děti neznají příběhy dostatečně důvěrně, mohou se v jednotlivých příbězích poměrně lehce ztratit. Navíc mi vadilo, že Malá mořská víla vlastně nedošla svého skutečného konce a v Krásce a zvířeti se někam vypařila podstatná část příběhu. Ani po stylistické stránce jsem nebyla příliš spokojená. Rozsáhlé popisy nepodstatného se střídaly s doslova profrčenými záchytnými body pohádky.
Zřejmě jsem na knížku neměla zrovna pozitivní názor ani v dětství, protože teď jsem ji náhodně našla v knihovně... přečetla ji... a posílám dál.

15.07.2015 2 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Jak už bylo napsáno, mezi knížkou a filmem jsou značné rozdíly. Nicméně oba si zaslouží pozornost a pochvalu. Jen na knize vidím dva šrámy, nad kterými jsem se po zralé úvaze rozhodla přimhouřit oči. Oba se přitom shodou okolností týkají kolísání. Zaprvé jde o kolísání mezi žánry a zadruhé o kolísání stylistické kvality (ačkoliv toto může být zapříčiněno ne zrovna pečlivým překladem). Tak jako tak je škoda, že zbylé díly knihy nebyly do češtiny přeloženy.

15.07.2015 5 z 5

Evelyn Evelyn Evelyn Doyle

Film byl asi o něco lepší, ale tohle je nepřikrášlená skutečnost, tudíž základní pramen. Četl se mi velice dobře, podle mého názoru umí autorka s jazykem zacházet na poměrně vysoké úrovni. Nicméně pro oživení příběhu asi budu sahat přeci jen po filmové verzi.

24.06.2015 5 z 5

Výpověď otce McGreevyho Výpověď otce McGreevyho Brian O’Doherty

Z knížky jsem nakonec byla hodně zklamaná, zdálo se mi, že její fabule není příliš soudržná a promyšlená. Možná jsem rovněž čekala něco trošku jiného. Každopádně po hodinách přemýšlení jsem se nakonec rozhodla hodnocení o hvězdičku zvýšit. Koneckonců, nějaké to poselství o Irsku přeci jen předala. Ale znovu ji číst nebudu.

22.06.2015 4 z 5

Naši netopýři Naši netopýři Miloš Anděra

Tak přesně takto by měly vypadat podrobně zaměřené encyklopedie. Mám pocit, že v této knize je prostě všechno. Navíc je to kniha plná krásných a hlavně kvalitních fotografií, která je tištěná na neméně kvalitním křídovém papíře. A cena 120 Kč? To je nádhera! Celkový přímo skvostný dojem tak kazí jen odbytá práce jazykové redaktorky.

20.06.2015 5 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Možná už jsem příliš náročná, možná jsem se knížky, respektive příběhu, dopředu naděsila tolik, že jsem pak při čtení prostě musela zůstat téměř chladná.
A pár věcí mi překáželo a nejvíce asi postava Ursuly. Vadilo mi, že vlastně měla nad Cillianem stále navrch. Vyškrtla bych ji, stejně jako sem tam nějaký ten odstavec. Ale jak říkám, už jsem asi trošku postižená (ach, to studium literatury, obnášející kritické čtení textu) a důkladně zkoumám, co bych si měla prostě jen užít.

20.06.2015 3 z 5

Literární mýty, záhady a aféry Literární mýty, záhady a aféry Petr Kovařík

Pro mě o chlup lepší než podobná kniha z pera Radko Pytlíka Záhady literárního světa, a to proto, že se zajímá i o méně známé postavy literatury (Karel Ladislav Kukla, T. R. Field) a (po)zapomenuté události českých literárních dějin (Jdu s vámi zúčtovat, pane, Aféra anonymních dopisů aneb Šalda proti Karáskovi). Nicméně stejně jako u jmenované knihy i u této platí, že už jsem zvyklá číst odbornou literaturu, a tak jsou pro mě takové knihy pouhým zpestřením.

10.06.2015 4 z 5

Slovenská literatúra po roku 1989 Slovenská literatúra po roku 1989 Igor Hochel

Vynikající příručka, která mi - s trochou nadsázky - zachránila život při tvoření seminárních prací ze současné slovenské literatury. Stručná, jasná, a co nejvíce mě zaujalo, také ochotná si přiznat, že v tak malé zemi, jakou Slovensko (ale i Česká republika) je, se prostě nemůže každý rok zrodit velký spisovatel.

07.06.2015 5 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Opravdu překrásné dílo! Jak jsem se dosud Zeyerovi vyhýbala (či snad na něj neměla čas?), tak teď mu to rozhodně vynahradím. Jen zamrzí množství chyb ve vydání nakladatelství ARTUR, Praha 2006. Pevně doufám, že druhé vydání už je opravené.

04.06.2015 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Ke knize jsem přistupovala opatrně, s vědomím, že je to autorova prvotina, s vědomím, že je hodnocena jako nejslabší z celé série. Sice by to chtělo na několika místech provést nějaké ty škrty a osobně bych uvítala větší propojení aboridžinských legend s případem, protože tohle bylo jen tak naznačené, zato s až podezřelým důrazem, přesto jsem s výsledkem spokojená a chystám se i na další díly.

22.05.2015 4 z 5

Spisovatelé ve stínu Spisovatelé ve stínu Jaroslav Med

Pro každého, kdo se zajímá o katolicky orientovanou literaturu, nezbytná kniha!

12.05.2015 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Musím přiznat, že jsem očekávala podobné verše, jakými se pyšní Bondy (a jaké, jak jsem u nich uvedla, jsou pro mě jen těžko srozumitelné), a byla jsem proto Magorovými labutími písněmi mile překvapena. Nejvíce mě přitom upoutaly právě kontrasty mezi jednoduchostí a složitostí, mezi lidovou slovesností a hlubokou vzdělaností. Řekla bych, že tak se Jirousovy verše mohou snadno dostat jak k průměrnému člověku, tak ke člověku vysoce vzdělanému, a to je (alespoň podle mého názoru) podstata dobré poezie.

09.05.2015 4 z 5