Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Islámská doktrína o ženách Islámská doktrína o ženách Bill Warner (p)

Obdobné dílko by autor mohl sestavit též například z bible. Citáty z textů vzniklých před staletími, vytrhané z kontextu a bez zasazení do dobového pozadí, zvyklostí a znalostí dobových reálií nelze brát jako dogma. V každé společnosti jsou lidé slušní i ti, kteří vše řeší hrubou silou, bez ohledu na doktríny i zákony.

12.12.2022 1 z 5

Ženám patří půlka nebe Ženám patří půlka nebe Pavla Frýdlová

Velmi výstižný název. Některé příběhy by mohly sloužit jako varování, ale to správné poučení každý získá hlavně ze svých vlastních životních přešlapů. Kromě osudů jednotlivých žen je zajímavé sledovat vývoj životní úrovně během tří generací. Dobrý dojem z knihy mi trochu pokazilo závěrečné vyprávění nadšené fanynky USA.

09.12.2022 4 z 5

Ledová past Ledová past Kitty Sewell

Zápletka s otcovstvím stojí na hodně vratkých základech. Z líčení života na drsném severu vyplývá poučení, že pro útěk před sebou samým je lepší zvolit klimaticky příznivější končiny.

05.12.2022 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

I tak objemné dílo lze „zhltnout“ za pár dní. Až na několik málo úseků je totiž velmi čtivé. Prvotní nadšení však s odstupem času nahrazuje rozpačitost a otázky. Bylo nutné za všech okolností tak pevně propojit příběhy všech hlavních osob? Zbytečně to zeslabuje uvěřitelnost děje. Zatímco se je zdařile navozena atmosféru strachu, suše popisné líčení zázraků emoce nevzbuzuje. Zvolený způsob přejmenování je dost rušivý, hlavně u všeobecně známých postav ministra zdravotnictví a Felixe.

02.12.2022 4 z 5

Osud máme ve svých rukou Osud máme ve svých rukou Věra Keilová

Ve svých rukou máme nejen osud, ale i výběr jeho vykladače. Ne ke každému ze zde zpovídaných bych šla s důvěrou. Návštěvou kartářky, která je zároveň dobrou psycholožkou, lze získat nezávislý a neovlivněný pohled na sebe sama, odnést si podněty k zamyšlení a třeba i lehký pocit závanu tajemna.

29.11.2022 3 z 5

Vzpomínkomat Vzpomínkomat Renáta Šťastná

Vskutku fungující prostředek na oživování zapomenutých vzpomínek. Vhodný pro čas nostalgie i veselí. Lze používat samostatně i v kolektivu, nejlépe osob stejné generace.

28.11.2022 5 z 5

Nevím, zda Bára a Sára budou bavit ještě někoho jiného, než Báru a Sáru. Na vymýšlení pohádek, ve kterých vystupují vlastní děti, unavený rodič moc sil nemá. Klasika – Karkulka, Rumcajs, Broučci – je jistota.

21.11.2022 2 z 5

Vojtěch Jasný Vojtěch Jasný Jiří Voráč

Četba této knihy pro mne byla větším požitkem, než sledování Jasného filmů.

18.11.2022 4 z 5

Bez otce Bez otce Alena Zemančíková

Život se často ubírá jinak, než si člověk vysní. Neměla by se z něj ale vytrácet radost. Vnitřní nespokojenost, osamělost, rezignovanost a melancholie zatěžují mysl hrdinek, které působí dost chladně. Atmosféra příběhů je poněkud depresivní.

15.11.2022 3 z 5

Abeceda komunismu Abeceda komunismu Luděk Navara

Důrazné opakování toho, co bylo již jednou řečeno, svědčí buď o snaze naplnit sjednaný rozsah publikace, nebo o metodu „vtlučení“ informace či názoru do hlavičky mladého čtenáře. Na staršího to nezapůsobí, neboť mu byly v mládí do hlavy „vtloukány“ jiné poučky, jen ho to při čtení otravuje. Co je správné, na to si každý přijde sám díky získaným životním zkušenostem. Autoři příběhy vybraných lidí hodně zjednodušili. Zaměřili se pouze na negativa. Vytvářejí tak dojem, že v období socialismu zde obecně panoval jen temný teror, což není pravda.

11.11.2022 2 z 5

Utajené hrady a zámky II. aneb Prahou podruhé po stopách panských sídel Utajené hrady a zámky II. aneb Prahou podruhé po stopách panských sídel Otomar Dvořák

Díky nadšencům, kteří objevují místa, kolem nichž chodíme bez povšimnutí. Svěže popsaná pátrání po historických objektech přímo lákají k návštěvám těchto míst. Cesty jsou již prošlapané a víme, na jaké detaily se soustředit. Pokud budou autoři ve svém záslužném díle pokračovat a vydají další svazky, měli by se v textu vyvarovat častých odkazů na předchozí díl. Ve velkém množství už nepůsobí jako reklama lákavá, nýbrž jako reklama rušivá.

08.11.2022 4 z 5

Můj dědeček Jakub Lachs Můj dědeček Jakub Lachs Jiří Lamberk

Přínosem nahlédnutí do běžného života židovské rodiny je seznámení se zvyklostmi, které její členové při různých příležitostech dodržovali. Škoda, že zpracování povídek zůstalo na amatérské úrovni.

07.11.2022 3 z 5

Libri prohibiti devadesátých let Libri prohibiti devadesátých let Jan Bauer

Zásadní otázku důvodů, možností, potřeby a vhodnosti zákazu některých knih velmi dobře nastoluje třetí kapitola. Výběrem vhodné četby lze vychovávat děti. Dospělí už mají vlastní úsudek, který těžko změní přečtení nějaké knihy. Samozvaní Koniášové by při své až dojemné péči o pěstění správného smýšlení lidu měli mít na paměti, že zakázané ovoce nejlépe chutná a opravdový zájemce se k němu vždycky přes všechny ploty a mříže dostane.

02.11.2022 3 z 5

Ozvěna Ozvěna Zora Beráková

Život Berty Suttnerové byl překvapivě pestrý a rozhodně vydá na román. Zdá se, že autorka neměla odvahu k většímu zdramatizování a spíše inklinovala k pomezí seriózní biografie. Žel, u historických románů si čtenář nikdy nemůže být jist, co je skutečnost a co se zrodilo ve fantazii spisovatele.

01.11.2022 3 z 5

Hugo Haas Hugo Haas Pavel Taussig

Autor se zabývá především Haasovým pracovním životem. Jeho divadelní i filmovou tvorbu představuje dostatečně. Skrze ni pohlíží i na člověka Hugo Haase, jehož osobního života se však dotýká jen v náznacích.

31.10.2022 3 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

V podstatě velice depresivní hra evokující slova Karly Hynka Máchy „Hledám lidi, mém jak ve snu žili, bez srdce však larvy najdu jen.“

26.10.2022 4 z 5

Invaze z vesmíru Invaze z vesmíru Václav Kajdoš

Autorovi se podařilo navodit napětí a strach o hrdiny příběhů. Povídky jsou nápadité, rozmanité a dobře vypointované. Pozor na koťata, mravence a mimozemšťany mezi námi!

21.10.2022 4 z 5

Žena v kurzu a další fejetonové povídání Žena v kurzu a další fejetonové povídání Zdeňka Ortová

Lehká odpočinková četba, ideální do dopravního prostředku při cestě do knihovny.

14.10.2022 3 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty František Kafka

Mikropříběhy s chytrými či přímo vychytralými hrdiny zaručeně pobaví.

13.10.2022 5 z 5

Kupte si štěstí v bazaru Kupte si štěstí v bazaru Jiří Žáček

Tento bazar nabízí drobné chvilky štěstí zcela zdarma. Některá dílka by se dobře vyjímala i ve starožitnictví, jiná patří spíše do vetešnictví. Celkově pobaví a často i překvapí svoji nadčasovostí.
Jaroslav Vojtěch Difficile est
Těžko je nepsat satiru –
řekl si satirik a sáhl po papíře.
Těžko je psáti satiru –
vzdychl si satirik, když seděl potom v díře.

Jaromír Pelc Česká ulička
Naše korektnost je známá i ve světě.
Respektujeme pravidla,
faul je faul,
to by z kopané nic nezbylo.
Chlapci začali dobře,
byli ve výborné kondici,
kouč Dr. Dobrý dokonce prohlásil:
Nechci předbíhat!
Pak nás ovšem
trochu proti pravidlům
klamali tělem
a co je moc je moc.

Tak jsme to dohráli jako rugby

11.10.2022 5 z 5