Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Slasti a strasti letních bytů Slasti a strasti letních bytů Jiří Šoukal

Publikace má lákavé téma, pěkný obrazový doprovod a dobře se čte. Nepřináší však nové poznatky. Časté opakování již sděleného navozuje otázku, zda se opravdu jedná o nosné téma pro knihu daného rozsahu.

03.10.2017 3 z 5

Móda za železnou oponou Móda za železnou oponou Konstantina Hlaváčková

Publikace upoutá už svojí obálkou. Obrazový doprovod je velmi bohatý. Módu autorka představuje v pevném kontextu s politickými událostmi. Osobně bych uvítala více informací o výrobních podnicích textilu, oděvů a doplňků.

29.09.2017 4 z 5

Ženy - podnikatelky v minulosti a současnosti Ženy - podnikatelky v minulosti a současnosti Pavla Slavíčková

Po příspěvcích o možnostech podnikání žen v historii jsem očekávala více zaměření na konkrétní ženy - jako je například pěkná studie o životě Elisabeth Arden. Kapitoly věnované současnosti však přinášejí hlavně obecně známé skutečnosti založené na statistických přehledech.

29.09.2017 3 z 5

Paranormální fenomény Paranormální fenomény Vladimír Liška

Autor přehledně shrnuje snad vše, co by bylo možné zařadit mezi paranormální jevy. Nezbývá však prostor pro detailnější rozbory a více příkladů.

27.09.2017 3 z 5

Po smrti se probudit Po smrti se probudit Paul Perry

Kniha není dobře napsána. Autor často opakuje zásadní momenty svého života a zdůrazňuje chyby, jichž se dopouštěl. Tato rekapitulace je hodně zjednodušená a působí příliš černobíle. Roztěkané líčení života "po" odráží těžký proces hledání sama sebe, ovšem výsledek připomíná spíše překotné vyprávění, než propracovaný text. Samotný zážitek je nepopiratelný a stojí za přečtení. Jen je otázka, nakolik se promíchal s reálnými obrazy všeho za život viděného a slyšeného uloženými v mozku, navíc ovlivněného silnými a dlouhodobými dávkami léků. Pozoruhodné je jeho křesťanské zaměření.

25.09.2017 2 z 5

Jedna loď (Laura Blair) Jedna loď (Laura Blair) Ivan Diviš

Kýčovitě romantický děj rozervaný vypjatou naléhavostí existenciálních sdělení. Dílo ozvláštňuje samoúčelná ozdoba v podobě anglických pasáží. Není to hezká balada. Ale ani snadno zapomenutelná.

19.09.2017 4 z 5

Číhání na med Číhání na med Petr Olmer

Sbírka je rozsahem velice malá, možná proto působí jako bez jednotící ideje trochu roztěkané hledání stylu i další cesty vývoje. Za horizontem: "Za horizontem let, co kreslí obrazce po tváři, za mořem, po jehož přeplavání už dávno nejsi dítětem, po šesti láskách, které se smály a pak náhle zmizely, po pohlavku, který dodnes tě pálí a tvoji mámu bude mrzet do smrti, za knihou, kterou nedopsanou našli v šuplíku vězněného básníka, za tím vším už není nic, jen život a smrt, pak můžeš lehnout si a zavřít oči, čekat na další vrásky, další překážky, další lásky a další pohlavky, další vězení."

11.09.2017 3 z 5

Kosočtverce na ohradách Kosočtverce na ohradách T. R. Field

Zábavná, hravá poezie. Etymologický zádrhel: "U potoka, kde je bláto, na ucho pad pado-uch. Do uší si bláto nabral, vyrost z něho blato-uch. Nepaměti do propasti klesl bídný samo-uk. Na dně začal učit pávy, skončil jako pavo-uk!"
Nevadí, že občas některá báseň není zcela dotažena a vybroušena, i pijácké rýmy mají své osobité kouzlo. Sympatické je, že autor svůj satirický pohled neupřel jen na kolegy od pera, ale pozornost věnoval i dobovým událostem politickým. Národní správce 1945: "Soudruzi, to zde je traktor! To je důležitý faktor. Až to všechno zvoráme, tak ten traktor prodáme."

10.09.2017 4 z 5

Přízraky Přízraky Milan Děžinský

Přízraky bez tajemna, zaujetí, nevzbuzující emoce. Chybějící duši v nich básník ani nenahradil líbivostí veršů. Světlou výjimkou je Smutná neděle: „Je tak smutno a šero, i pes loudí o mou přízeň, Jana a Matyáš odjeli do Slezska; hledám, čím bych se zabavil; jako dalších deset tisíc v tomhle městě, čtu si v telefonních číslech. Někteří jdou z návštěv, těch je málo, nesou si buchty v míse. Do listopadu schoulení holubi sedí tak opuštěně na protější střeše, stmívá se, modrá světla v oknech, ale nesvítí se.“

07.09.2017 2 z 5

Za oknem Erben Za oknem Erben Jaroslav Kovanda

Za oknem je vesnice. Sice jiná než ta moje prázdninová, ale má podobnou atmosféru, zemitost, přímočarost i idyličnost. Okreska: „… když do Ždánic jdeš jen tak po svých štaflích kropenatých ných natých ečných ičných ových istých ičelých.“

06.09.2017 4 z 5

Úzkost Úzkost Josef Hanzlík

Zdánlivě nahodilé obrazy snů, někdy i poněkud drsnějších, skrývají nápaditou hru s jazykem.
Z Variace VI (otázka): „Proměníme vodu v otrávené víno? Zabije nás vzduch napotkání? Padneme tuto noc pod kola vozu? Umí smrt i bez brýlí? Umí zpaměti? Umíš se do sebe schovat, abys ho ještě před zrozením naučila zpívat? Umím každé druhé dítě oběsit na švihadle? Je pravda ve lživých punčochách pravdivou lží? Lze předběhnout minulost a vrátit se do budoucna? Umřu?“

05.09.2017 4 z 5

Kostel v mlze Kostel v mlze Josef Straka

"Šedá barva pozdějších let než tvé dětství se v tobě rozmazává..."
"Ale jinak nic, šedivá mlha, sedět pak na židli a mít na dlouhý čas hlavu v dlaních."
"Jen jisté tónování šedi, ostatní barvy už léta chybějí..."
Autorův svět je osobitě šedivý. Což takhle zkusit do této monotónní palety života přidat další barvu? Obraz by získal jas a čtenář by neupadal do melancholických nálad.

01.09.2017 3 z 5

Sovák potřetí Sovák potřetí Slávka Kopecká

Vyprávění je už více poznamenáno věkem a zdravotním stavem pana Sováka. Ale historky z jeho života i tak zaujmou a pobaví.

21.08.2017 4 z 5

Azurové inferno Azurové inferno Milan Ohnisko

„Mám chuť udělat něco ale opravdu šílenýho, něco co by cknockoutovalo všechny: mé přátele odpůrce i ty jimž jsem lhostejný, musela by to být naprosto nevídaná věc, žádnej odrbanej candrbál s rachejtlema, musel bych položit život, a to rovnou na place. Je to má touha je to můj sen musím vymyslet jen – hlavně klid co by to vlastně mělo být.“
Básníkův sen se realizoval vydáním této sbírky. Ale je v ní jedna zdařilá báseň – Hruška.

18.08.2017 1 z 5

Stopy paměti Stopy paměti Jiří Doležel

Kniha by měla být povinnou četbou. Představuje vhodnou formou naše dějiny 20. století. Osudy vypravěčů i jejich rodin jsou velmi dramatické. Přitom lze říci, že se jedná o lidi ze sousedství. Kolik obdobných příběhů už odešlo spolu s jejich aktéry?

17.08.2017 5 z 5

Dva ořechy / 10 000 piv Dva ořechy / 10 000 piv Petr Motýl

Sbírka Dva ořechy představuje dnes hojně oblíbený styl psaní poezie – poskládání různorodých povrchních vjemů, v nichž si čtenář může najít cokoliv, nejčastěji však nenajde nic, neboť je-li v nich vůbec nějaká filosofická myšlenka obsažena, autor udělal vše pro to, aby zůstala utajena. (Záhada: „anděl se vysune z bedničky - přeplave moře - a zase se do ní vrátí - rybářská síť – pihy - ostrov s modrou růží - zůstanou viset ve vzduchu - nad vrzajícími parketami - haló! haló! a potmě?“). Druhá sbírka 10 000 piv se možná po 10 pivech může někomu zdát geniální, abstinent ji však těžko ocení. (Hospůdka – Praha Dejvice: „ožralí studenti – ožralí docenti – o kus dál – stejný obrázek – ožralí studenti – zblblí docenti – o kus dál – stejný obrázek – zblblí docenti – ožralí studenti – prostě – dvě vysoké školy“).

16.08.2017 1 z 5

Napůl ve vzduchu Napůl ve vzduchu Irena Dousková

Svět z pohledu Ireny Douskové je poněkud bezútěšný a šedivý. Ovšem jeho atmosféru autorka umí velmi dobře vystihnout a čtenáři předat.

15.08.2017 4 z 5

Kurňa! To je život Kurňa! To je život Pavel Zedníček

Zachytit atmosféru rozhovoru se nepodařilo. Kniha působí rozpačitě, Petr Nový je v roli tazatele nejistý, nepřipravený, neví, na co se ptát. Možná by lepší výsledek přineslo, kdyby pan Zedníček své vzpomínky sepsal sám a posléze spolu s redaktorem upravil.

08.08.2017 3 z 5

Klamorna Klamorna Zdeněk Kotrlý

Přesnější než „próza v poezii“ je možná „poetická próza“. Stačí odmyslit si grafickou podobu stránek. Začíst se není snadné. Lépe uchopitelné jsou pasáže s Hanušovým příběhem (originální „oběšenec“). Střídají se však se spíše moralistními a nábožensky silně zabarvenými úvahami o lidských touhách a hledání ukotvení, které působí odtažitě, občas až nepřátelsky.

02.08.2017 2 z 5

Obrázky z dob starého Kladna Obrázky z dob starého Kladna Jaroslav Vyšín

Velmi zdařilá publikace. Zajímavé informace nejen o rozvoji Kladna a jeho okolí, ale především o rozvoji fotografování, zejména amatérského. Výběr fotografií ze sbírky byl pro její rozsah určitě nelehký.

23.07.2017 5 z 5