Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Prázdniny s Julií Prázdniny s Julií Fan Vavřincová (p)

Kniha, u které se nemusí přemýšlet, jen se nechat bavit. Doporučuji nejen na léto, ale především na podzimní deštivé a mlhavé dny.

25.10.2013 4 z 5

Usínáš, lásko, jako zeleň stromů Usínáš, lásko, jako zeleň stromů Josef Hanzlík

Rýmované verše se velice hezky čtou, z těch volných je zase více cítit opravdovost autorova sdělení.

18.10.2013 4 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky Jaroslav Vrchlický (p)

Žena, které básník recitoval tyto verše, mu určitě nemohla dát košem. Od autora bych však očekávala trochu nápaditější nalezení rýmů. V této Vrchlického sbírce je dost takových, které jsou obecně hojně používané.

08.10.2013 4 z 5

Encyklopedický slovník Encyklopedický slovník kolektiv autorů

Výborná pomůcka pro rychlé nalezení nebo ověření informace. Pro luštitele téměř nepostradatelná.

07.10.2013 5 z 5

Blízko mízy Blízko mízy Marcela Zengrová

Ze sbírky mě nejvíce zaujala Kavárna na periferii a vtipná Orientální, aneb tygr v zelí. Celkově sbírka zanechává příjemný dojem, leč ne tak hluboký, abych se k ní znovu vracela.

Hořely kopretiny Hořely kopretiny Marcela Zengrová

Některé z básní jsou pěkné náladovky, mají v sobě i lehký vtip.

Papírový motejl Papírový motejl Marcela Zengrová

Verše se dobře čtou, ale zdá se mi, že nejdou příliš do hloubky.

Zahrada Popelčina Zahrada Popelčina Josef Hora

Básně působí jemně, rýmy nenásilně plynou. Je to moc pěkné čtení. Hezký dojem z knížky mi pokazil jen doslov J. Hájka, který na dvaceti devíti stranách pojednává o autorovi a jeho tvorbě s hlavními důrazy na to, že pomýlený básník opustil komunistickou stranu. Inu, sbírka vyšla v roce 1961.

30.09.2013 4 z 5

Dny narkózy Dny narkózy Stanislav Rudolf

Není lehké psát román o obyčejném životě obyčejného člověka z maloměsta. Kniha má slušné tempo vyprávění, rozhodně nenudí a může inspirovat k tomu, aby si každý někdy našel čas na vlastní sebekritický pohled na svůj dosavadní život.

29.09.2013 3 z 5

Nový výbor básní / Dva Gotikové Nový výbor básní / Dva Gotikové Giosuè Carducci

Carducci mě příliš nenadchl. Sbírka začíná oslavnými verši, které ve své mnohoslovné květnatosti působí až trochu kostrbatě. Následující oddíly s milostnou či přírodní lyrikou jdou básníkovi více od srdce a je to hned znát. V celém výboru jsou nejzajímavější básně Na polích u Marenga a V klášteře del Santo, a to nikoliv pro svůj obsah či formu, ale protože jsou uvedeny hned ve dvou různých překladech za sebou. Sologubovy povídky na netradiční témata (hlavně nápad zmenšování u Človíčka) nepostrádají trochu tajemství, typický ruský smutek a krutou grotesknost spojenou s tragičností.

24.09.2013 3 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Hodně silný příběh. Z dolu na olovo mrazí snad ještě více, než z cesty Sibiří. Tato kniha patří mezi ty, které si časem přečtu znovu.

20.09.2013 5 z 5

To nejlepší z poezie 19. století To nejlepší z poezie 19. století * antologie

Zdařilý výběr z tvorby nejznámějších autorů té doby. A dobrá připomínka školních let, neboť obsahuje hodně básní, které jsme se učili nazpaměť.

14.09.2013 4 z 5

Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Ian Stewart

Se svým (ne)nadáním pro matematiku nejsem schopna řádně ocenit výsledky a řešení, k nimž autor dospěl. Ale příklady uvádí zajímavé a občas i vtipné.

13.09.2013 3 z 5

Vady na kráse Vady na kráse Ondřej Holubec

Vadou na kráse této sbírky je její trochu zatrpklý pesimismus. Je to autorova póza, do které se stylizuje, nebo opravdu vidí svět tak neradostně?

10.09.2013 2 z 5

Trojlístek soutěží Trojlístek soutěží Marta Pluhařová

Stará kniha má svůj půvab. I když je moralizující a s dialogy, které dnes zní dost škrobeně.

09.09.2013 3 z 5

Pavučina slov Pavučina slov kolektiv autorů

Díla, ač autorů různých, celkem splývají. Možná kvůli editorovi, který dle svého vkusu vybral tvorbu obdobného rázu. Denní pohled např. na literární server Písmák ukazuje, že tvorba jeho autorů je mnohem pestřejší a nápaditější, než přináší tento výbor. Nicméně jsem díky sborníku našla několik autorů, s jejichž tvorbou se ráda blíže seznámím (Lucie Filipská, Biri, akredit, hanele martinez, guy, tynic, Ivana Pelcmanová/Yfča/).

08.09.2013 2 z 5

Poslední slovo má ďábel Poslední slovo má ďábel Jan Bauer

Kniha nabitá dějem, napínavé čtení. Ale co ten Karlštejn místo Křivoklátu na str. 210? Chyby v textu působí rušivě v celé trilogii.

05.09.2013 3 z 5

Ve stínu pětilisté růže Ve stínu pětilisté růže Jan Bauer

Druhý díl se mi zdá lepší než první. Jen už začínám ztrácet přehled, kdo je čí špión. Příběh končí v nejnapínavějším okamžiku, takže je nutné si přečíst i třetí díl. (Dokonce i korektor se mírně polepšil).

04.09.2013 3 z 5

Paris a Helena Paris a Helena Publius Ovidius Naso

Paris je vlastně bezohledný sobec, kterého na ženě zajímá jen krása. Až by mu Helena zestárla, jistě by neváhal vyměnit ji za mladší a krásnější. Paridové jsou věční, stejně jako Ovidiovy verše.

03.09.2013 3 z 5

Cikády Cikády František Hrubín

Sbírka je prodchnutá jemným, tichým smutkem. (Copak měl asi básník z přírodopisu, když cikády nazývá cvrčky?)

30.08.2013 3 z 5