Lessana Lessana komentáře u knih

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Autor v predhovore píše, že: "Přestože se mi nic nepsalo snadněji, nikdy jsem nepsal s menším požitkem."
Úplne presne mu rozumiem. Rady zkušeného ďábla sú aj dnes trefným popisom toho, ako človek ľahko (pomaly, isto, malými hriechmi) nastúpi na cestu temna (tmy, zla, diabla... ako chcete) a často pokračuje až na jej koniec, pričom verí, že je na svetelnej strane (už to totiž nedokáže rozoznať).
Pri čítaní Zmarchrobových listov Tasemníkovi má človek mimovoľne ťaživý pocit, keďže je to, žiaľ, aj dnes častá realita vôkol.
Čiže verím, že opisovať ju je ľahké, no keďže je príliš presiaknutá diablom/tmou, píše sa s pramalým pôžitkom.
Jednu hviezdičku z hodnotenia uberám preto, že sa i číta obdobne neradostne..., hoci pokúšaný "pacient" napokon "prozře". A hoci je to napísané bravúrne, ako sme u Lewisa zvyknutí = s hlbokým Poznaním a "Věděním". Rovnako ako u Tolkiena, ktorému túto knihu Lewis venoval a s ktorým boli priateľmi (dve vyspelé duše, bytosti s obrovskou fantáziou a schopnosťou bravúrne ju vyjadriť písmom).

28.11.2020 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Opäť príjemný návrat do Troch borovíc k starým známym - obyvateľom (ktorých vnímam skoro už ako priateľov), pohľadom (na obec, domy, námestíčko, klzisko, borovice, kostol, lavičku...), vôňam a chutiam (jedál od výmyslu sveta u Gabriho a Oliviera v bistre)... a samozrejme sympatickému vyšetrovateľskému tímu. Vždy ma baví sledovať autorkine bystré postrehy o ľuďoch, ich najhlbších motívoch správania a vôbec o medziľudských vzťahoch. Zápletka okolo CC de Poitiers je v príbehu perfektná a hoci som páchateľov uhádla hodný kus pred Gamacheom či Beauvoirom (ktorí sú ako dvojica vyšetrovateľov veľmi vierohodní, ľudskí a sympatickí), aj tento diel Prípadov z pera L. Pennyovej sa čítal skvelo!

22.06.2020 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

K prvému dielu som sa dostala až po prečítaní niekoľkých nasledujúcich, keďže ich čítam podľa toho, ako ich v knižnici práve majú. No a neostáva iné, len autorku pochváliť. Pilotný kus série určite navnadí na čítanie pokračovaní. Prostredie kúzelnej dedinky Tri borovice a jej rôznorodých obyvateľov zvládla vykresliť na výbornú. Ako aj detektívnu, takpovediac nosnú konštrukciu príbehu. Hoci "padoucha" som uhádla skôr ako sympaťák Gamache s Beauvoirom (a v tomto prípade) aj s Clarou. To však nič nemení na tom, že si veľmi rada prečítam ďalšie príbehy "Troch-borovičanov" :))).

15.03.2020 5 z 5

Tulák po hviezdach Tulák po hviezdach Jack London

Tulák po hviezdach bol mojou prvou prečítanou knihou od Londona. Veru, veru. Tak zvučné meno, a ja sa k nemu dostanem až teraz... po kdejakých, treba povedať absolútne neinšpirujúcich, "anotáciách" o autorovi a jeho diele ako takom, po kadejakých, teraz už viem, že totálne mylných a scestných, zaškatuľkovaniach, ktoré sa "normálne" o ňom učia na školách. Avšak opäť som, vďaka tejto stránke, objavila pre samu seba ďalšieho človeka, čo sa narodil pre písanie. Vďaka za to.
Ešte som nepoužila vo svojich komentároch slovo "strhujúci", ale na tento román to presne sedí. Myslím, že som nečítala nič, po čom by mi ostal tak intenzívny pocit, ako to bolo po Tulákovi po hviezdach (snáď len Obraz Doriana Graya, no na pomyselnej škále pocitov je to kdesi inde). Je to napísané tak dokonalo, že jednoducho musíte čítať ďalej a ďalej, kým sa nedozviete jednak, ako to s hrdinom dopadne, a jednak, čo bude výstupom tak rozsiahlych a predsa v konečnom dôsledku len jedného postrehu. Že duch je večný a len na ňom záleží, a že hmota, a teda i telo, je dočasné, pominuteľné a preceňované. Z mnohých Darrelových zážitkov (či z minulých životov, alebo toho súčasného) až mrazilo, tak sugestívne boli spracované. Aká úľava, že autor v katarzii dochádza k poznaniu, že tým najpevnejším pojivom všetkých našich životov je láska. Tak je to veru...
Ak sú všetky knihy autora také silné ako táto, bude to chcieť trochu času, kým siahnem po ďalšej. No určite sa tak stane.

07.04.2017 5 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

Človek sa pýta, či tá Rowlingová nie je náhodou platená od strany... Pričom, jeden by si myslel, že už len jej meno (alebo nefunkčný pseudonym) na knihe zaručuje skvelý predaj (a pre ňu skvelý zárobok). No nič... ako zarytý fanúšik som sa na knihu tešila a prečítala ju napriek obrovskému množstvu strán za pár dní. Čo svedčí o pútavom štýle a mojej zvedavosti, ako to dopadne (s príbehom i s dvoma hlavnými hrdinami). Nejde síce o literatúru, ktorá by človeka kdesi posunula, ale cení sa, že autorka do svojich detektívok vždy zakomponuje aj dôležité a aktuálne témy (náročnosť výchovy, pošramotených jedincov, zneužitie internetu atď.). Škoda len, že vzťah medzi Robin a Cormoranom je vykreslený naozaj ako zo ZŠ. Chápem, že je to schválne, aby sme čítali ďalej a držali im palce, no človek by sa potešil aj vtedy (a možno oveľa viac), keby boli ukázaní ako fungujúci a milujúci sa pár s nadšením a zápalom pre rovnakú prácu. Ale nič to, autorka zvolila tento prístup, tak čo my tu namudrujeme, nie? Tak či tak budeme čítať aj ďalší diel :).

18.02.2024 4 z 5

Z neba spadli tri jablká Z neba spadli tri jablká Narine Abgarjan

Krásne rozprávanie o živote v arménskej dedine. S obyvateľmi, ktorí prirastú k srdcu, ktorí toho prežili (vojnu, zemetrasenie, hladomor, rozmary prírody...) a napriek tomu alebo práve vďaka tomu sa nevzdali a žijú ďalej svoje zmysluplné životy. Páčilo sa mi, aké mali rodiny prívlastky a podľa čoho :). Rovnako prepojenie medzi všetkými, či už rodinné, alebo priateľské. Srdečnosť dýchajúca zo vzťahov medzi ľuďmi. I nádej, ktorá sa zaleskla na konci knihy, s novým životom, takým nečakaným, no o to povzbudzujúcejším a ešte viac všetko stmelujúcim. Skvelé! Teším sa na ďalšiu knihu od Narine.

20.06.2022 5 z 5

Na ceste Na ceste Jack Kerouac

No... tak mi pri čítaní napadlo, prečo sa o tomto "diele" učí vôbec na školách (dokonca už na základných). Z osnov je vyhodený napríklad taký Jules Verne (!) (nám ho pani učiteľka "podsunula" mimo osnov, aby sme neboli ukrátení, a dobre urobila), ale tomuto tu, celej tzv. beatnickej generácii, je venovaných niekoľko vyučovacích hodín. Aký nepomer!
Literárna (nad)hodnota nijaká. Štýl rozprávací, zrejme vo svojej dobe nóvum, v poriadku - ale výsledný pocit je chaos, a to už nie je v poriadku. Podsúvať ho čitateľom a maskovať za umenie je zločin.
Postavy nesympatické a nevľúdne. Stratené, zblúdené, bez poznania, bez akejkoľvek zodpovednosti k sebe, blízkym, k životu, manželkám, deťom... S drogami a alkoholom povýšenými na čosi normálne a bežné. Len sa rútiť vpred, bez cieľa a zmyslu. Bez ohľadu na ujmy (fyzické, psychické - svoje i tých druhých). Toto nie, vážení. Nikdy viac.

09.03.2022 1 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Repete tretieho dielu ma bavilo viac ako jeho prvé čítanie. Má veru zmysel čítať túto sériu po poriadku (keď sa ovšem čitateľovi páči). Človek lepšie precíti vzťahy medzi členmi Sûreté. A lepšie pochopí aj Ruth (jej lásku maskovanú v obrane za nevľúdnosť) či Petera (jeho žiarlivosť na Clarinu tvorivosť). Zápletka je opäť výborná, pri vyšetrovaní čitateľ podozrieva snáď každého "na scéne", tak je to šikovne napísané. Jedlo a nápoje od Gabriho a Oliviera priam rozvoniavajú z písmeniek v knihe, rovnako ako prebúdzajúce sa jarné kvety v dedinke Three Pines či ihličie v lesoch vôkol. A emócie, dobré i tie pokrivené, plávajú hore-dole, od postavy k postave (žiarivá Madelaine, zaľúbená Sophie, žiarlivá Hazel, m. Béliveau, Jeanne, Odile, Gilles... ale i zradný M. Brébeuf, Lemieux či pokrivený Francoeur), a človek má príležitosť zamyslieť sa nad vlastnými reakciami, traumami a ich (ne)úspešným spracovaním. Mám rada tento presah literatúry do života. Tak to má byť. To je účel.

09.02.2022 5 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Pre mňa (zatiaľ) najlepšia foglarovka, akú som čítala. Napínavá od začiatku do konca, bez jediného hluchého miesta. Sympatickým hrdinom držíte palce pri všetkých ich mládežníckych zážitkoch, inak to ani nejde. Pán Foglar krásne vystihol chvenia mladej mysle i srdca, nástrahy pre charakter, nádherne opísal Zem nikoho vo všetkých ročných obdobiach... Poznám a rada navštevujem podobné miesta, takže mi to bolo blízke. Nápad so Zemou nikoho je skvelý, takisto všetky zápletky okolo hlavných hrdinov (hodinky, predaj novín, Ontario, Terasy atď.).
Jediné, čo ma mrzelo, ako Slovenku, že jediný Slovák tam vykreslený bol cigán z akejsi cigánskej osady z východného Slovenska, ktorý vždy dej poriadne zamotal a prejavoval sa... no svojrázne.
Ale to nie je mínus knihy, tá je dokonalá a ja ju vrelo odporúčam :).

01.09.2021 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Po Prázdnom mieste som myslela, že som s knihami od Rowlingovej skončila (s výnimkou občasného nostalgického prečítania celej série HP). Nedalo mi ale, keď bolo minule v knižnici k dispozícii Volanie kukučky, a zobrala som si ho. No a bolo to perfektné! :) Prekvapivo perfektné. Pútavé, bez štipky hluchého miesta, skvelo gradované, že sa nedalo od knihy odtrhnúť, so sympaťákom Cormoranom a šikovnou Robin, no a, samozrejme, s dobrou kriminálnou zápletkou a postupným (i napínavým) odhaľovaním "padoucha". Akoby Prázdne miesto napísal ktosi iný a Cormorana opäť autorka HP.
Pribudli mi teda dve ďalšie sympatické postavy vyšetrovateľov (Cormoran Strike a Robin) do "zbierky" a ďalšie (zatiaľ) tri knihy v priečinku "chystám sa čítať" :).

12.11.2020 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Ďalší prípad inšpektora Gamachea je za mnou. Tentoraz som páchateľa neodhalila skôr ako vyšetrovací tím. Stretnutie so starými známymi ale bolo opäť veľmi príjemné (konečne viem, ako Ruth prišla k svojmu vtáčiemu bábätku; ako začala Peterova žiarlivosť na Clarino dielo; ako je to s agentkou Nicholovou, s Lemieuxom atď.). Pribudli aj nejaké nové tváre (pochopiteľne - aby sa mohla rozvinúť detektívna zápletka). Bavila ma tiež linka so Sûreté a v tejto súvislosti krásne sa vyvíjajúci a opísaný vzťah Gamachea s Beauvoirom. Oceňujem tiež dvojitú gradáciu v závere - tú vyšetrovaciu a tú v rámci Sûreté. A v neposlednom rade postavu Armanda Gamachea - jeho charizmu, vnútornú silu, múdrosť, trpezlivosť, láskavosť a ďalšie cnosti, ktoré z neho robia nesmierne sympatickú literárnu postavu.

27.07.2020 5 z 5

Cesta do stredu Zeme Cesta do stredu Zeme Jules Verne

Nesmrteľné dobrodružstvo, ktoré ma nadchlo ako dieťa a ku ktorému som sa s nostalgiou vrátila počas niekoľkých minulých večerov, už ako "veľká". Treba povedať, že rokmi nestratilo na svojom čare a ja som si opäť (ani neviem po koľkýkrát) pripomenula netradičný výlet pre vedu zapáleného profesora mineralógie Liddenbrocka, jeho synovca Axela (vtipného rozprávača príbehu) a oddaného, statočného, hoc mĺkveho Hansa - ich sprievodcu nielen Islandom. Opäť sa mi sprítomnila trpezlivá Grauben, inšpirátor cesty do stredy Zeme Arne Saknussemm a jeho runové podpisy... a opäť som zažívala zostup do sopky Snaefell, napínavé scény o nedostatku pitnej vody, nekonečné putovanie i plavbu, elektrickú búrku, súboj pravekých jašterov, údiv nad nálezom rastlinstva, živočíšstva i obyvateľa stredu Zeme - obra, ako aj záverečné vyvrhnutie našich hrdinov z Etny. Trochu nezrovnalostí a nelogiky je maličkosťou v porovnaní s tým, ako autor dokázal a stále dokáže prebudiť čitateľovu fantáziu i zápal pre rôzne vedy a skĺbiť to v pútavom príbehu s rytierskymi hrdinami!

05.03.2018 5 z 5

Hvězdné deníky Hvězdné deníky Stanisław Lem

Lem bol geniálny. Spisovateľ, vizionár, lingvista, štylista, humorista, fantasta, tichológ... Všetky poviedky v tejto knihe sa vyznačujú obrovskou explóziou nápadov (o budúcnosti/súčasnosti, o človeku, ľudstve) a situácií. Vlastne čo veta, to gag. Je tu toľko námetov, že by vystačili na desiatky samostatných románov či noviel. Mnohokrát som si pri čítaní pripomenula bratov Strugackých - a to práve spomínaným tobogánom fantázie, idúcim tak neuveriteľne rýchlo, a pritom tak zľahka a bravúrne (akoby nič), až to vyráža dych. Nehovoriac o (v mnohých prípadoch žiaľ) už splnených autorových víziách o ľudstve a svete. Myslím, že by Lem zaplakal, keby videl, že sa nemýlil... A tiež z toho, ako bratia (či najnovšie už sestry?!) Wachovskí spotvorili jeho matrixovskú ideu.
P. S. Futurologický kongres obsahuje všetky poviedky z Hviezdnych denníkov + najdlhšiu s názvom Futurologický kongres, po ktorej je pomenovaná aj kniha samotná.

28.06.2021 5 z 5

Čudná príhoda so psom uprostred noci Čudná príhoda so psom uprostred noci Mark Haddon

Veľmi zaujímavo napísaná kniha. Z pohľadu 15-ročného Christophera s Aspergerovým syndrómom. Poznám troch takýchto ľudí, takže zodpovedne prehlasujem, že to autor zvládol skvelo, úplne to vystihol. Tú racionalitu, logiku, chýbajúcu empatiu a schopnosť dešifrovať reakcie a pocity druhých, strach a bezradnosť pri narušení istoty, stratu dôvery... a to všetko v (podstate, žiaľ, bežnom) príbehu jednej nefungujúcej rodiny.
Jediné, čo ma rušilo, boli často prítomné hrúbky v texte (psi/psy a pod.) v slovenskom vydaní z r. 2004 (IKAR).

03.12.2020 4 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Ďakujem štyrom mojim obľúbeným užívateľkám za knižný tip. A vlastne aj za objavenie, pre mňa nového, autora. Pán Kožík si získal moju úctu a veľmi rada si od neho ešte niečo prečítam. Život najväčšieho z Pierotov podal tak nádherne citlivo a dojemne, až mi hrdlo zvieralo a oči sa mi slzami plnili (pri rodinných zážitkoch, priateľstvách, láskach i pri jeho poslaní - pantomíme pre ľud). Štýlom čistým a vycibreným, až radosť a pôžitok čítať. Život jedného na pozadí pohnutej (nielen) francúzskej histórie s kulisami literárnych salónov a známych dejateľov v nich. O osobnosti divadla, ktorú som dosiaľ nepoznala. Jean-Baptiste Gaspard Deburau - ten, ktorý všetko povedal, hoci nikdy nepreriekol.

24.12.2019 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Napínavé čítanie o živote "jedného vlka", precízne ukazujúce, ako prostredie a bytosti vôkol dokážu formovať charakter jednotlivca a byť príčinou jeho (zdanlivo) nevrlých reakcií.
U Londona veľmi oceňujem schopnosť udržiavať v napätí a najmä schopnosť krásne ukončovať (ktorá nie je vlastná všetkým spisovateľom). A dokonca pri vypointovaní ešte zvýšiť gradáciu...
Ako citlivá duša nerada čítam o utrpení (zvierat či ľudí), ale Jack to umne využíva ako, povedala by som, "predkatarzné zátišie", aby v závere dal VŽDY vyniknúť láske, tej najušľachtilejšej zo všetkých "hnetacích hmôt", z ktorých sú bytosti stvorené. A to je krása!

27.06.2017 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Prečudesné úmrtie na vidieckom panstve v pochmúrnej krajine vresovísk. Tajomné a zradné slatiny obklopujúce strašidelný zámok Baskerville. To je scenéria najslávnejšieho detektívneho románu všetkých čias. Skvelo budovaná zápletka, napínavý dej od začiatku do konca, dokonalo prepracované charaktery postáv, atmosféra, z ktorej miestami až behá mráz po chrbte - jednoducho perfektné detektívne čítanie!

02.05.2016 5 z 5

Smrtiaca biela Smrtiaca biela Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Asi som už zaujatá, to priznávam, ale musím dať opäť plný počet hviezd. Cormoran a Robin ma bavia, nemôžem si pomôcť. Aj štýl autorky, samozrejme. Od Harryho až po Strikea (jedinou výnimkou je pre mňa Prázdne miesto).
V Smrtiacej bielej máme opäť zaujímavý prípad. Tentoraz z prostredia politického. Do toho celú podarenú rodinu z vyššej vrstvy. Autorka zas nezabudla ani na fyzický hendikep u postavy (slepota u Delly) či psychické narušenie (Billy) a rozšírila tak svoje pole pôsobnosti. Potešila nás, že Robin konečne došlo, koho že si to vlastne vzala za blbca. Trošku nasilu bola do príbehu zas vložená aj Charlotte, aby rozdúchala tú správnu mieru žiarlivosti. No a záver a la James Bond, keď je "padouchovi" siahodlho vysvetľované, prečo je vlastne "padouch" :), aby sa natiahol čas pri záchrane Robin, ktorá sa už akosi tradične ocitá v najnebezpečnejšom finále. To ale nie je kritika, len konštatovanie. Príbeh sa mi páčil a aj napriek únave ma vždy po večeroch priťahoval ako magnet. Takže hor sa na piaty diel! :)

02.03.2023 5 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Veľmi zaujímavo riešený diel. Na preskáčku sme v súdnej sieni s Gamacheom a otravným prokurátorom, hoci, ako u autorky vieme, všetko je inak, ako sa zdá... Spracúvaná téma svedomia, (ľudmi vymyslených) zákonov a vlastného morálneho a etického kompasu skvelá a nadčasová. No a okrem súdu sledujeme aj udalosti, ktoré mu predchádzali, avšak všetko na striedačku, kapitola po kapitole. Pennyová je zručná, to už sme sa mnohokrát presvedčili, takže sa v tom čitateľ nestráca, ale s napätím sleduje, ako sa všetky línie pospájajú, kde sa stretnú a čo sa z toho vykľuje. Nápad s cobradorom výborný (zase sme sa niečo nové dozvedeli), zápletka okolo 5 mladých ľudí pútavá, hoci smutná, starí známi z Troch Borovíc potešia, no a do toho drogové kartely, záverečné vyvrcholenie a smútok pre Isabelle... skvelý diel, ako je už u Louise dobrou tradíciou :).

21.07.2022 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Výborné, ako už tradične. Príbehom sa vinie niekoľko zápletiek (Laurent, Antoinette, hra, superdelo a mnoho ľudí okolo neho), pričom bez spôsobenia gulášu, naopak všetky prepojené a rovnako dôležité. Prekvapivé bolo, že sme sa (konečne) dozvedeli, čo a kedy sa vlastne stalo Ruth, že je vždy v POHODE :). Ako aj Gamacheov pôvod (zrejme absolútne neprekvapivý vzhľadom na úspech série) či niečo z histórie Troch borovíc. Zaujímavé bolo i nové postavenie našich hlavných hrdinov v rámci hierarchie v Sureté. No a tiež predpokladaný vývoj vzťahu Beauvoir a Annie. Som veľmi zvedavá, čo bude ďalej s Armandom, ako sa rozhodne... Tiež mi krúti závitmi, ako bude napredovať Ruth. Slovom - musím sa nutne dostať k ďalšiemu dielu :)).

24.05.2022 5 z 5