Z neba spadli tri jablká přehled
Narine Abgarjan
Ako dať tragédii zmysel? To je ústredná myšlienka románu Narine Abgarian, za ktorý získala literárne ocenenia aj priazeň čitateľov. Autorka nás pozýva do malej horskej dediny, ktorá sa už po generácie vyrovnáva s dedičným prekliatím, ktoré im - ako sa obyvatelia domnievajú - prinieslo skazu a smrť. Ochrannú silu majú dlhé ženské vlasy, ktoré si miestne ženy roky nestrihajú. Čo sa stane, keď násilnický muž utne Anatólii jej dlhé vrkoče? Narine Abgarian sa priamo hlási k odkazu Gabriela Garcíu Márqueza a román Z neba spadli tri jablká sa stáva akousi arménskou odpoveďou na Sto rokov samoty. V jej tvorbe nachádzame prvky magického realizmu, pre ktorý je typické, že realistické a fantasktné existuje vedľa seba, a že príbeh fiktívnych ľudí z fiktívnej dediny a fiktívneho časopriestoru dokáže zrkadliť veľké dejiny nášho sveta. „...nech vo svojich chladných rukách prevracia tri jablká, ktoré potom, ako sa v maranských legendách vždy hovorilo, pustí z neba na zem – jedno tomu, kto uvidel, druhé tomu, kto príbeh vyrozprával a tretie tomu, kto si ho vypočul a veril v dobro.“ Kniha v preklade Zuzany Bujačkovej vychádza v edícii - klad, ktorá sa zameriava na kvalitnú súčasnú svetovú beletriu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2022 , Artforum (SK)Originální název:
С неба упали три яблока (S něba upali tri jabloka), 2015
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Z neba spadli tri jablká. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (108)
Kniha obsahuje mnohé prvky typické pro literární tvorbu zakaukazských autorů 20. století: popisují realitu za dob Sovětského svazu, v rozporu s proklamovanou snahou o udržování národních tradic nejsou napsané v národním jazyku, ale v ruštině, přitom tematicky těží z národních mýtů, tradic, zvyklostí. V tomto směru mi Tři jablka připomínají knihy mého oblíbeného Čingize Ajtmatova.
Na strašlivě ničivé zemětřesení v Arménii v roce 1988 si moc dobře pamatuji, opravdu celý svět tehdy strnul v šoku a pomáhal. Postavy tohoto románu dokazují, že žít lze i u propasti - jejich nezdolnost, fatalizmus a soudržnost jsou velmi sympatické, až dojímavé. Zarazila mne pouze epizoda s instantním droždím - přišlo mi poněkud divné, že hospodyně, která neumí číst ani psát si dovede přečíst (a na den přesně respektovat) doporučené datum spotřeby na obalu výrobku.
Příběh je čtivý, místy magický, plný zajímavých receptů na tradiční arménská jídla, některé epizody odkazují na mnohé - časově blíže neidentifikované - historické události těžce zkoušené Arménie, jedné ze zemí světa, která za poslední tisíciletí nezažila snad ani deset kontinuálních let bez války, bojů, ohrožení. To se na postavách tohoto příběhu podepsalo. Některé postavy by si - dle mého názoru - byly zasloužily více rozvinutý svůj osobní příběh, zejména u Nastasji jsem čekala větší "záběr", než jenom skici zanechané na parapetu. Ale stejně - bylo to hezké.
Nejedná se o klasicky líbivou knihu, takovou tu, kterou nemůžete odložit a přečtete na jeden zátah.
Je to taková zajímavá, má jisté kouzlo, vyprávění připomíná vyprávění babiček o době, když byly mladé. Umí překvapit, zaujmout, trochu nudit a zase překvapit. Nakonec jsem si ji docela oblíbila. Rozhodně to nebyl ztracený čas.
Související novinky (2)
Město v oblacích, Území vlků a další knižní novinky (18. týden)
01.05.2022
Knižní novinky (39. týden)
20.09.2020
Citáty z knihy (1)
„V zahálce a prázdnotě ztrácí život smysl. Život opravdu ztratí smysl právě v tu chvíli, kdy člověk přestane být pro ostatní užitečný.“
Kniha Z neba spadli tri jablká v seznamech
v Právě čtených | 7x |
v Přečtených | 531x |
ve Čtenářské výzvě | 113x |
v Doporučených | 48x |
v Knihotéce | 195x |
v Chystám se číst | 375x |
v Chci si koupit | 77x |
v dalších seznamech | 4x |
Štítky knihy
přátelství tradice Arménie láska Kavkaz magický realismus vesnice arménská literatura
Byla to velmi zvláštní kniha. O životě obyvatel ve fiktivní arménské vesnici, v neurčeném čase. Byla zde nádherně popsaná pospolitost vesničanů, jak žili jeden pro druhého, vážili si jeden druhého, vždy pomohli, třebaže sami měli nouzi. Úplně mě dostala pasáž při zvelebování obecní knihovny a pasáž s kvasnicemi. Trochu mě rušilo časté nečekané odbíhání do minulosti, vadily mi věty, které byly někdy dlouhé i třetinu až polovinu stránky. Kniha určitě nebude pro každého, není to jedna z knih, od které se nemůžete odtrhnout, ale měla své kouzlo.