LiLinka LiLinka komentáře u knih

Homo psychoticus Homo psychoticus Michaela Malá

Knihu jsem si pořídila na základě přednášky s autorkou, kdy mě její vyprávění zaujalo a chtěla jsem se dozvědět o jejím prožívání více. Kniha je zajímavým pohledem do duše člověka, který je na tom zdravotně jinak než většina populace. Doufám, že po přečtení všichni pochopí, že stigmatizace je špatná a budou na lidi s duševním onemocněním pohlížet stejně jako na své "zdravé" kamarády, rodinu, známé,... Doporučuji.

24.12.2017 3 z 5

Frankieho otázky před spaním Frankieho otázky před spaním Kate De Goldi

Knihu bych určitě doporučila, to je první a hlavní věc. Má v sobě, přes (za mě) celkem vleklý a místy prázdný děj, hlubší myšlenku. Setkáváme se s pocity člověka, který není tak úplně kompatibilní s okolním světem. Plusem jsou také krásné ilustrace na přebalu knihy.

28.10.2017 4 z 5

Sama sobě majákem Sama sobě majákem Kateřina Rezková

Váhala jsem, jestli si knihu objednat. Teď bych si za to liskla.
Spíš budu váhat, jestli ji někomu vůbec půjčím. Jestli ji dám z ruky. Je skvělá. Dává tolik otázek, i když je to vlastně povídání o někom jiném, než o nás. Každý, kdo chce v životě něco změnit, zlepšit, dosáhnout, dokončit, zvládnout... a prostě všichni, by si ji měl přečíst. Doufám, že to není první a poslední kniha, kterou Kate vydala, protože přesně tohle potřebuju. Miluju, děkuju.

15.10.2017 5 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

4/5 hvězdiček dávám jen mojí vinou, díky tomu, že jsem si děj kouskovala a nepřečetla knihu na jeden zátah.... tím pádem jsem se nedokázala do děje naplno přenést a nevcítila se do postav tak, jak by si zasloužily... je to krásný příběh a i když už nejsem úplně cílová skupina, tak se mi moc líbil a doporučuji i starším čtenářům.

25.09.2017 4 z 5

Psychiatrie Psychiatrie Nigel C. Benson

Za mě tato kniha co má dobré a zajímavé, tak jsou ilustrace. Text se mi zdál horší, ale to možná hlavně proto, že je to 7 let stará kniha a informace (zejména ohledně farmakoterapie) se značně posunuly kupředu. Co se týče základních informací pro laiky, kteří nemají tušení, co se skrývá pod názvy jednotlivých duševních onemocnění, tak doporučuji.

04.09.2017 2 z 5

Danteho holka Danteho holka Courtney Cole

Letošní prázdniny jsem se ponořila zpět do mých pubertálních let a přečetla si dívčí románky. Tento patří za mě mezi ty povedené. Děj je sice ohledně lásky předvídatelný, což se však netýká ostatních vedlejších zvratů. Jediné, co mi trošku vadilo bylo grafické zpracování textu, ale to je maličkost. Rozhodně doporučuji přečíst všem, kteří si chtějí odpočinout a nechat se unášet letním počasím a atmosférou řeckého ostrova. :)

03.09.2017 4 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Co k tomu říct (čti napsat)... Knihu jsem měla už déle na seznamu těch, které si chci přečíst, protože mě problematika duševního zdraví a nezdraví zajímá. Tušila jsem, že to bude spíše YA, takže v tomto ohledu nemohu být ani zklamaná, že děj byl takový, jaký byl (téma schizofrenie tak nějak klouzalo po povrchu). Vlastně mi to ani tolik nevadilo, řádky utíkají jeden za druhým a kniha má spád.

Neměla jsem tušení, jak kniha dopadne a bavila mě do poslední věty. Dokonce jsem se přistihla, že jsem po dočtení pár minut jen seděla, hleděla do prázdna a přemýšlela, jak je vše pomíjivé... Doporučuji.

01.09.2017 4 z 5

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Knihu jsem objevila náhodně při procházení se knihovnou. Zaujala mě anotace, kde se objevovala prosluněná Itálie. Je to příjemné letní čtení, ani chvilku jsem se nenudila. Plusem je určitě i vyprávění z pohledu více postav a (celkem) nečekané zvraty.

23.08.2017 4 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Zajímavý rozhovor o nadčasových tématech. Knihu bych doporučila, ale nepřišla mi tak dobře napsaná jako kniha rozhovorů Kde bydlí lidská duše?, kde na otázky odpovídá prof. Cyril Höschl.

27.07.2017 3 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Nejen letní slaďárna, která mě tak pohltila, že jsem ji přečetla téměř na jeden zátah. Do náhradního kluka se rázem zamilujete a budete doufat, že nebude jen náhradní.

18.07.2017 5 z 5

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Skvělé letní čtení, které má neskutečný spád a nutí vás číst stále dál. Za mě by mohla být jednou tak dlouhá a proto bych byla ráda za pokračování. Knihu jsem objevila v pravou chvíli, pár dní po návratu z Erasmu z Florencie a tím, že jsem si znovu vybavovala ona zmiňovaná místa jsem se do knihy naprosto zamilovala. Děj lehce napínavý, postavy nadmíru sympatické a touha (znovu) ochutnat gelato neutuchající.

16.07.2017 5 z 5

Sirotek č. 8 Sirotek č. 8 Kim van Alkemade

Knihu jsem si pořídila s očekáváním hrůzostrašného příběhu o experimentálních pokusech na dětech. Toho jsem se sice úplně nedočkala, ale i tak mě děj knihy zaujal. Že začátku jsem se sice do čtení musela celkem nutit a poměrně dlouho kniha stála ladem rozečtená, jakmile jsem se ale začetla a dala jí šanci, pohltila mě a já četla, dokud nebyl konec. Závěr na můj vkus až příliš useknutý, ale s hezkou myšlenkou, odkazující čtenáře zpět do děje a nutící zamyslet se...

13.07.2017 3 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Jelikož se nedívám na filmy, tak jsem měla to štěstí, že jsem děj knihy předem neznala od Hitchcocka. Před touto knihou jsem však dostala volné pokračování Psycho: Sanatorium a v něm jsem se děj téměř dozvěděla. Jelikož mě pokračování nadchlo a to hlavně díky psychologii postavy, musím toto dílo ohodnotit pouze 4 hvězdičkami. Je to však skvělé dílo, které rozhodně stojí za to si přečíst.

26.03.2017 4 z 5

Psycho: Sanatorium Psycho: Sanatorium Chet Williamson

Nevím, jestli je to tím, že jsem nečetla Blochovo Psycho, ale tento příběh mě dokázal naprosto vtáhnout do děje a byla jsem jím pohlcena. Děj má spád, napětí i psychologický podtext. Mám teď velkou touhu přečíst si právě původní knihu Psycho. Postava Normana Batese mi byla nějakým způsobem sympatická, i když taková psychická porucha není vůbec nic příjemného, milého a pro okolí bezpečného.

05.03.2017 5 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Kniha, která ve mě zanechala zvláštní pocity. Dlouho jsem ji měla ve své knihovně, aniž bych tušila, o čem vlastně je. Náhodou jsem ji při vánoční pohodě objevila v knihovně a jelikož se zajímám o problematiku autismu, vrhla jsem se do čtení. První stránky utíkaly rychle, ale postupně mě kniha začala nudit. Očekávala jsem od ní více propracovanou hlavní postavu? Sama nevím... Posledních cca 30 stran se však stalo něco neočekávaného a já se plně vcítila do Karen. Konec je opravdu povedený a donutí člověka se zamyslet...

12.02.2017 3 z 5

Kde bydlí lidské duše Kde bydlí lidské duše Jeroným Janíček

Prof. Höschl je skvělým popularizátorem psychiatrie a tato kniha to jen potvrzuje. Jeho život je inspirativní a obdivuhodný. Rozhodně stojí za přečtení všemi, kteří se o toto téma zajímají. Ráda bych si ji pořídila do své knihovny, abych se k ní mohla stále vracet, bohužel je všude nedostupná a nevím, zda je plánovaný dotisk.

04.02.2017 5 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Obdivuji autora, že dokázal dát dohromady něco tak dojemného a zároveň tolik napovídajícího a poučného pro nás "normální" (řekla bych spíš pro nás tolik nevnímavé). Knih o autismu jsem nečetla mnoho, ale i tak je jasné, že toto je jediná z x, které nám konečně napoví, jak se cítí a můžeme se podle toho začít chovat a dělat jim svět příjemnější. Měl by si jí přečíst každý, ať už se ve svém okolí s autistou setkal nebo ne, nikdy nevíte, na jakého člověka kde narazíte a pokud budete vždy mít v hlavě tyto rysy chování, tak se zachováte správně...

23.12.2016 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Uff. Tak nějak si nemůžu uspořádat myšlenky o této knize v hlavě a natož je nějak rozumně sepsat. Byla to velice zajímavá, poučná, napínavá kniha, zároveň ale až zbytečně moc dlouhá. Pořád dokola se tam opisovaly některé pasáže, díky kterým by kniha mohla být o 100 stran kratší. (Nejde o to, že nemám ráda dlouhé knihy, ale zde to bylo opravdu zbytečné a zdlouhavé, zatímco konec byl zvláštně utnutý.) Velice obdivuji, jak autorka dokázala popsat chování a prožívání člověka s Aspergerem. Rozhodně by si ji měl každý přečíst a zapřemýšlet nad tím, že každý z nás je osobitý jedinec.

13.07.2016 4 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Od knihy jsem podvědomě očekávala více, takže jsem obsahem byla malinko zklamaná. Myšlenka pěkná, ale s postavou jsem se nedokázala nějak sžít a tím pádem jsem řádky tolik nehltala. Závěr je předvídatelný, ale i tak pěkný.

17.06.2016 2 z 5

URBEX.CZ – Krása zániku URBEX.CZ – Krása zániku Katka Havlíková

Prostě krása zániku. Krásné fotografie, příjemný doplňující text.

07.05.2016 4 z 5