Lily101 Lily101 komentáře u knih

Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Monika Bittl

Já jsem zatím “jen” zasnoubená a z četby jsem měla trochu obavy (viz dle recenzí níže). Nakonec se konalo milé překvapení (tak, jak to popisuje recenzentka madem, zásluhou které jsem se rozhodla dát knize šanci). Možná by bylo super si knihu přečíst “až” za nějakou dobu coby “zkušená manželka”, ale pokud s partnerem žijete ve společné domácnosti, tak knihu také “oceníte”. Asi dvě části knihy ( z těch několika) mi přišly nezáživné, ale zbývajících cca 98% bylo zajímavé a oddechové. Doporučuji číst na dovolené (částečně jsem tak učinila i já a bylo to dobré rozhodnutí). Jedná se o knižní jednohubku (celkový čas čtení knihy u sečtělejšího čtenáře /=ten, který rád čte a neovládá rychločtení/ odhaduji na cca 4 hodiny). Mužům spíš nedoporučuji číst, neb kniha by měla být brána s nadsázkou a číst obdobný text o ženách bych nedokázala (protože ona nadsázka by mi chyběla), avšak pokud jste odvážný, tak proč ne. Na světě je spousta knih a tato Vám návod na pochopení ženského světa nepřinese (asi dvakrát jsem byla “zmatená” i já jako žena, zda to autorka myslí vážně a ona prostě nic v knize nemyslí tak úplně vážně).

13.08.2022 5 z 5

Dělej, co máš rád, měj rád, co děláš Dělej, co máš rád, měj rád, co děláš neznámý - neuveden

Milá útlá připomínka života. Zajímavě vybrané citáty, nad kterými, když se zamyslíte, tak zjistíte, že poselství jimi podané už znáte (sedí dle Vašich životních zkušeností), ale v hektickém životním tempu jste na ně pozapomněli a je dobře, že Vám byly připomenuty.

10.08.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Dle posledních komentářů jsem měla strach knihu číst….a obávala jsem si ji za 49,- v akci pořídit. Po dočtení mohu říct, že kniha byla top! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a měla uvěřitelný závěr (na rozdíl od mé první přečtené knihy od autora: “Zamkni poslední dveře”).

09.08.2022 5 z 5

Tak hodně štěstí Tak hodně štěstí Kristan Higgins

Začátek hodně dynamický, pak se vše rozvolnilo, ale v dobrém slova smyslu (text plynul a četl se dobře).

Téma obezity je skoro až špičkou imaginárního ledovce. Protože jsou tam jiná závažná témata.

Předpokládám, že přesně takhle by holky mohly uvažovat, byť otázkou (pro čtenáře) zůstává, jak moc jsou hlavní protagonistky při těle. Některým čtenářům to vadí, mi osobně to nevadilo.

SPOILER: Vadil mi sladký závěr. Přeci jen jsem to možná očekávat mohla, ale kniha je především o oné obezitě a kdyby byl příběh decentně sladký, možná by to šlo. Ovšem toto bylo jako z ukázkového romantického filmu, takže naprosto nereálné. KONEC SPOILERU.

Oceňuji otázky čtenářům na konci. Trochu to ve Vás evokuje otázky, které jste možná dostávali za úkol zodpovědět v rámci povinné četby ve škole (aspoň my to tak měli), ale současně pravděpodobně budete schopni odpovědět na mnohé z nich, jen na základě postřehů ze čtení samotné knihy a něco bude stát na Vašem dojmu. Správné odpovědi v knize nenaleznete, ale dle výše uvedeného to nevadí, neb si odpovíte sami.

Kvůli závěru,trochu i nutnosti dát do knihy co nejvíc závažných témat (jedno bych fakt nečekala a není to příjemné čtení) a tolik postav, že jsem se v tom skoro do půl knihy ztrácela (a musela si postavy napsat-hl. rodinné příslušníky hlavních protagonistek), plný počet hvězdiček udělit nemohu. Kdybych mohla, tak dám 4,5 hvězdičky, což zde dát nelze, takže zaokrouhluji na 4.

08.08.2022 4 z 5

Narozená v devadesátkách Narozená v devadesátkách Denisa Benešová

Nic ve zlém, ale…fakt toto muselo vzniknout? Nestačilo pár těch textů sdílet třeba na sociálních sítích (mezinárodní den deprese, výročí úmrtí autorky a tak)?

Sdílet školní práce, jako asi ok, ale v každé z nich se autorka vyhýbá odpovědi na zásadní životní otázky, které jsou účelem psaní práce.

Jedná se o soubor povídek a slohových prací (slohových prací je cca 6) v jedné knize. Následuje na poměry knihy opravdu dlouhý doslov (mnohdy se zbytečnými informacemi, jako by si z něj paní Mikulová dělala vlastní knihu; klidně at´ si ji napíše a vydá, nic proti ničemu, ale toto měl být knižní “pomník” autorce) a jestli v textu byly opraveny jen gramatické chyby, tak jak to, že tam pořád nějaké vidím :-D? Název knihy, jak již píše jeden recenzent pode mnou je hodně matoucí a čekala jsem těch příběhů z vyrůstání v devadesátých letech minulého století víc.

Možná by to autorka dotáhla dnes daleko, možná ne. Občas to hodně působí jako text, který dokáže vytvořit jakýkoliv vrstevník v dané době. Hloubku to místy má, ale tu tam dokáže vložit i jiný teenagerský autor té doby. Nicméně
zde vlivem životních okolností vidíme, že ten přesah je dán onemocněním psychickým. Autorka to měla těžké. Ještě bych dodala na okraj, že autorka studovala střední školu, která s knihama souvisela. To však nic nemění na tom, že to měla těžké.

Trochu mi to přijde za autorku nespravedlivé. Rodiče předali její texty a fotky někomu (možná i více lidem) za účelem vydat vše knižně a zpeněžit texty. Moc mě mrzí, že jsme nebyli jako čtenáři puštěni dál do textů související s nemocí, protože to rodina zakázala (a když ne, tak to byly intimní texty dle paní Mikulové, což opravdu být musely a to myslím zcela vážně).

A teď pozitiva knihy. Některé texty jsou velmi dobře v knize zařazeny, takže po přečtení předchozí “podkapitoly” na Vás zapůsobí. Pár z nich se mi moc líbilo (slovy asi dvě) a mají jistou nadčasovost, za níž autorce děkuji a současně tam nahoru gratuluji (neb napsat něco /úvahu, deníkový záznam…moc netuším, jak některé texty zařadit/ nadčasově je velký úspěch).Současně i fotky autorky mi přišly hodně zajímavé. #prvniknihasrpen

02.08.2022 3 z 5

Kniha byla vtipná (a za mě ne ve smyslu “na sílu”) a bavila mě. Milá oddechovka, příjemná knižní jednohubka a současně jsem se i něco málo dozvěděla.

V části knihy, kdy se píše o “osmé” sérii Gilmorových děvčat, jsem neodolala a na dva díly se ještě dnes podívala a až pak pokračovala v četbě.

Jediné, co vytýkám knize, je to, že je to spís kniha Lorelei a ne Lauren, neb dle těch dvou dílů (ze čtyř), které jsem zatím zhlédla, je kniha psána Loreleiným stylem, což vzhledem k tomu, že Lauren Lorelei coby postavu nevymyslela, “jen” výborně ztvárnila v seriálu, není úplně fér vůči scénáristům “Gilmorovy děvčata”.

SPOILER: Měla jsem velký problém s tím, že Lauren vyvíjela velké úsilí o to, obsadit co nejvíc blízkých přátel i osoby z rodiny do seriálu (a to nejen tohoto). Toto ovšem není součástí hodnocení knihy. KONEC SPOILERU.

30.07.2022 4 z 5

Bezonomie Bezonomie Brian Dumaine

Na jednu stranu je pro mě čest být prvním recenzentem této knihy v rámci tzv. "komentáře". Na druhou stranu si uvědomuji, jak nesnadný úkol je přede mnou.

Kniha autora na zadním přebalu uvádí, že se jedná o "podrobný, objevný a objektivní pohled na světově dominantní obchodní model společnosti Amazon". S tím ovšem nemohu souhlasit, neb objektivní kniha rozhodně není. Za mě byl autor jednostranně zaujatý s tím, že sice občas zmínil i protiargument, ale následně jej velmi obratně "zastřel" (nebo neobratně, ale ve většině případech mi přišlo, že velmi zvláštním stylem /co si budeme, je to vlastně svým způsobem umění/ protiargument slovně přešel). Na konci knihy sice zareagoval tak, že se přidal na druhou stranu, ale nebylo to úplně uvěřitelné.

Recenze opět na zadním přebalu knihy od "The Washington Post" zmiňuje, že se jedná o systematický popis fungování společnosti", s čímž také nesouhlasím. Občas byly témata hodně nahodilé, neustále se v textech míchaly roky (nejčastěji šlo o roky 2017-2019, kdy se toho v Amazonu nejspíš hodně událo). Navíc témata se občas opakovaly, někdy s přidanou hodnotou, tudíž místo aby bylo vše úhledně v kapitolách, tak obsahově jste poznámku např. na drony apod. nalezli napříč celou knihou.

Nadměrné užívání slovního spojení "setrvačník UI" (na konci knihy se od této zkratky ustoupilo, těžko říct proč a to na "setrvačník umělé inteligence") a opakovaně ve špatném tvaru se nacházející slovo "četné" (jednou, dvakrát to omluvíte-překlep, stane se každému-ale pak už to hodně tahá za oči a Vám začne připadat, že překladatel nejspíš slovo špatně užívá v každodenním užívání českého jazyka). A prosím to, že autor (spíš překladatel) nezná zpěvačku Nicky Minaj a proto její jméno uvede v mužském tvaru mi přišlo tragické (hl. v době internetu, kdy se dvěmi kliknutími můžete ujistit, jak to tedy správně je). Tolik k překladateli a tato část nebude součástí hodnocení, neb za toto autor nemůže.

Pozn. Raději dodávám také to, že srovnání informací na zadním přebalu knihy není součástí hodnocení. Jen jsem texty chtěla upozornit na body, které za mě povedou ke snížení hvězdiček (protože neobjektivnost tak do očí bijící a nesystematičnost knihy už je dáno obsahem, který autor ovlivnil).

Dále se kniha místy hůře čte, což je dáno nesystematizací knihy (viz výše) a dále jistou mírou kostrbatosti v souvislosti s údaji, které Vás pravděpodobně ani nezajímají (nebo je vyhodnotíte jako aspekty, které jsou vcelku jasné a není třeba je rozebírat), což pravděpodobně vede k tomu, že se do čtení knihy budete muset místy nutit, ale pak zase přijde část, která Vás naprosto pohltí a opět se dostanete do nezáživnější či chaotičtější části (vlivem proplétání různých informací napříč kapitolami, což Vás ale možná také udrží ve střehu).

A teď (konečně) k pozitivům:

Ačkoliv je autor zastánce jedné strany, předkládá i argumenty/zkušeností lidí protistrany. Po přečtení poděkování se dozvíme, komu za to pravděpodobně můžeme poděkovat. V této části jsem chtěla ocenit rozsáhlou rešerši autora, ale jak zjistíme také v poděkování, tak tato zásluha náleží především jiné osobě. (Tato část není nijak ironická. Jsem osobám, které se o toto postarali, vděčná, protože jinak by kniha byla prostě jiná nebo by ji autor psal tak dlouho, až by kniha "zastarala" dřív, než by se mohla uvést na trh.)

Pro někoho, kdo o Amazonu prakticky nic neví (ehm...ano, do této kategorie lidí spadám i já), je naprosto skvělá. Pokud si rádi procvičíte kritické myšlení (nebo si jej chcete osvojit), tak ještě skvělejší. Pro ty, kteří nemají přehled v tom, co všechno už umělá inteligence umí, bude tato kniha zajímavým námětem k zamyšlení a otevře Vám oči (ano, i u mně k tomuto došlo, protože do této kategorie také spadám). Pro ty, kteří si rádi utvářejí vlastní názor bude kniha také přínosem, protože ačkoliv autor mezi řádky svůj názor odhalí, tak Vám rozhodně nic nevnucuje a občas předloží i protiargumenty (ano, byly chvíle, kdy mě napadl zásadní protiargument na autorův text a gradovalo a gradovalo to, až na závěr autor protiargument skutečně zmínil / i když se lišil od toho, co napadlo mě jako první, tak to naprosto přijímám-navíc autor je starší než já a má víc zkušeností + víc hlav víc ví-každého může napadnout něco jiného jako první a aspoň si čtenář osvojí i další "úhel pohledu", jak na problematiku nahlížet/).

Suma sumárum: Budu znít protichůdně, ale toto je kniha, která se dnes po dočtení stává jednou z knih, která mi změnila život a rozšířila obzory (trochu v rámci podnikání, ale především v rámci toho, co vše už jako lidstvo technologicky umíme). Bohužel musím ubrat hvězdičku za nesystematizaci a vysokou míru subjektivity autora. Kdybych zde mohla hodnotit půlhvězdičkami, tak knize dám 4,5 hvězdičky a tu půlhvězdičku dám za to, že mi rozšířila obzory. Pět dát nemohu, protože by to bylo nefér vůči recenzím knih, které jsem četla před touto knihou. Rozumím, že autor si "zvedl laťku", protože napsat populárně naučnou knihu s takovým množstvím informací není snadné, ale třeba tak budu moci ohodnotit autorovu další knihu (a moc ráda to udělám, bude-li k tomu důvod)!

28.07.2022 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Za mě velice čtivá kniha se zajímavým koncem.

20.07.2022 5 z 5

Síla mysli -  Jak se naučit pracovat se svým vědomím a podvědomím Síla mysli - Jak se naučit pracovat se svým vědomím a podvědomím John Kehoe

Pro osoby, které se nikdy s danou tématikou nesetkali, je to podnětná kniha a věřím, že u nich dosáhne na plný počet hvězdiček v rámci hodnocení.

Já knihu četla dnes (ano, dá se za jeden den přečíst a moc doporučuji číst ve vlaku, pokud cestujete delší dobu-dokonce i to zpoždění vlaku jsem skoro nezaregistrovala, neb jsem prostě četla a snažila se z knihy něco nového dozvědět). Aktuálně jsem v situaci, kdy mám spíš pesimistické rozpoložení (pozn. měla jsem těžký měsíc červen) a kniha mě z tohoto rozpoložení sice nedostala, ale jistým způsobem pomohla v duchu: “problémy = příležitosti”. Vyzkouším i pár cvičení z knihy, ale s tím-dle autora- nejvíc zásadním cvičením mám ten problém, že mi nikdy nepřineslo pozitivní výsledky, ba spíš naopak (a to jsem bezmezně věřila, že se mi sen splní, tak jak autor uvádí, že je to třeba). Líbí se mi popsání afirmací s praktickým návodem (zatím jsem se s tak dobrou formou podání, jak afirmaci vytvořit a používat nesetkala; nyní tedy konečně vím, zatím teoreticky, co a jak).

#prvniknihacervenec

01.07.2022 4 z 5

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Wow; výborná kniha a mi nezbývá, než aspoň symbolicky autorovi zatleskat. Toto se povedlo!

30.06.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Kniha, při jejímž čtení Vám místy přebíhá mráz po zádech a moc doufáte, že hlavní protagonistka Lily včas procitne. Kýčovitý závěr i průběh podnikání (nemám s podnikáním osobní zkušenost, ale z mého nejširšího okolí vím, že počátek takto mnohdy opravdu nevypadá).

28.06.2022 4 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Velmi čtivá kniha. Děsivé témata included, takže nedoporučuji číst především nastávajícím maminkám či maminkám novorozeňat. Jinak, pokud máte s oněmy (víc kvůli možnému spoileru uvést nemohu) tématy problém, stačí pár řádků přeskočit (musela jsem to asi dvakrát udělat také).

Jediné, co mi “nesedí” je úvod a závěr; SPOILER neb to vážně chcete vyprávět malému dítěti takový příběh a ono to navíc, vše zaobalené náročnými tématy a popsané slovy dospělých, pochopí? Není to vůbec uvěřitelné. KONEC SPOILERU

27.06.2022 4 z 5

Lipová alej Lipová alej František Nepil

První psaná recenze někoho, na koho kniha nezapůsobila tak, jak by dle ostatních recenzentů měla.

Za mě první čtvrtina knihy skvělá a pak už jen patos v podobě příběhů stylu “Tam jsem potkal jednu paní a ta prala prádlo.”, na což následuje příběh, který Vám nic nedá a vlastně ho s místem, kde se stal, nespojuje zhola nic. Všechny běžné příběhy lidí nebyly špatné, ale co je moc, až skoro sentimentální nutnost vyprávět o něčem, co nikomu nic nedá, to je moc.

Líbilo se mi provázání měst a míst na známé osobnosti, jenže s ohledem na dobu jsem dost opatrná a je zapotřebí veškeré až lidové příběhy osobností přijímat kriticky, to jest ověřovat z jiných zdrojů. Dost (víc než bych kdy řekla) mě dostala v negativním slova smyslu první věta na straně 73 knihy, ve které se povídá o předávání naší země z mužské generace na mužskou generaci. V roce 1985 mi to už přijde odvážné tvrzení. Ale třeba se mýlím; přeci jen jsem v této době ještě nebyla na světě, tak co o tom můžu vědět, že?

Uděluji dvě obligatorní hvězdy autorovi i dalším osobám podílejícím se na vydání knihy za snahu. Půl hvězdičky přidávám za občasné milé slovo, které pohladí po duši, ale v konečném důsledku zaokrouhluji na dvě hvězdičky.

26.06.2022 2 z 5

Královna Petra Královna Petra Petr Čermák

Naprosto souhlasím s recenzentem pode mnou (gogo). Petra Kvitová je významná česká tenistka, která si rozhodně zasloužila víc, než tuto knihu. Naprosto souhlasím se všemi body kritiky uživatele “gogo”, které bych napsala sama, kdyby to za mě již neučinil někdo jiný a není třeba se opakovat.

Obvykle dávám knize dvě hvězdičky za snahu autora i práci lidí kolem vydání dané knihy, ale tentokrát učiním výjimku. Hodně překlepů (hl. v přepsaném rozhovoru, který vzhledem k rozsahu knihy mohl být kratší), špatná grafická úprava knihy (“podklad” obrázkové přílohy cca v polovině knihy, dost nepěkné fotky významné české sportovkyně/hodnotím to z pohledu ženy/, opakující se fotky/dost často právě ony ne úplně lichotivé/, obrovské písmo)…tak nějak je trochu i výhodou, že kniha je krátká, neb ji se sebezapřením vůle na sílu dočtete i přesto, že se hooodně text opakuje.

24.06.2022 1 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Mi se kniha z větší části líbila.

Ano, je tam dost pasáží do minulosti, ale to mi přijde autentické. O čem asi tak dlouhé měsíce přemýšlet, když jste sami mimo lidskou civilizaci…A trošilinku toho scifi v tom vidím také. Závěr mě překvapil.

Rozhodně nemám z celé knihy dojem, že by se jednalo o navázání na Franze Kafku, to byl asi jen marketingový tah (není součást hodnocení). Přišlo mi pár věcí nedomyšlených (předání klíčů od nemovité věci a tím se nabyla do vlastnictví nemovitost /co katastr nemovitostí?/ navíc v souvislosti s nedůvěrou na obou stranách, otázka identity) a dost lechtivých i násilných scén (především detailní popis procesu zabijačky).

24.06.2022 4 z 5

Přestaňte řešit h*vna Přestaňte řešit h*vna Gary John Bishop

Od knihy jsem čekala dle názvu něco trochu jiného (měla jsem za to, že cílí na to, když člověk přemítá nad tím, co řekl v rozhovoru, který si dost možná už ani další účastník hovoru nepamatuje).

Mrzí mě, že kniha je velmi povrchní (“nakousnou” se v ní zajímavé “situace/případy”, ale následně autor bez řešení rychle mění směr nebo nabízí v jedné větě řešení stylem: “Musíte si na to přijít sami.”).

Na druhou stranu je kniha hodně vtipně napsaná (hl. začátek) a min. některé části textu mnou nějakým způsobem rezonovaly, takže klidně zkuste tuto knihu také přečíst a…uvidíte sami!

22.06.2022 3 z 5

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Bohužel mi kniha nepřišla vůbec humorná. I ta detektivka byla trochu nadnesená, co se žánrů knihy týče.

Dozvěděla jsem se ale něco o golfu a (snad) rady i tipy praktičtějšího rázu z úhlu pohledu advokátky a soukromého detektiva.

13.06.2022 3 z 5

Plovárna Plovárna Libby Page

Kniha se mi moc líbila, až se sama divím. Dostala jsem ji jako dar (byla snad i ve slevě) a ten milý, sympatický svět, který autorka vytvořila, se mi moc líbil. Raději nemít ke knize žádné očekávání a brát ji jako oddechovou knihu a budete mít větší šanci, aby se zalíbila i vám.

Současně je to kniha, která ve mně osobně něco zanechá po nějaký čas. Asi tu atmosféru.

Nemohu si pomoci, ale mě kniha pohladila na duši. A kromě pár chyb v překladu, což se ale může stát, ji nemám, co vytknout.

09.06.2022 5 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Zajímavá kniha. Před čtením jsem slýchávala, že bude náročná na čtení (odborný styl), ale tak tomu úplně není. Je psaná vcelku čtivě a i odborné medicínské pojmy jsou dobře popsány. Také jsem četla knihu déle, ale jsem nadšená.

#prvniknihacerven

05.06.2022 5 z 5

Přepišme pravidla úspěchu Přepišme pravidla úspěchu Ivanka Trump

Jestli je autorka hrdá na to, jak daleko to dotáhla, tak já nemám daleko ke smíchu. Nesnáším konexe a brojím proti nim způsobem, že bych nikdy takovou práci nepřijala, ačkoliv bohužel nyní denně vidím, jak to ulehčuje život (jiný přístup,…).

Některé věci byly inspirativní, ale číst pořád dokola to samé (hl. profesní životopis autorky, což mi vzhledem k výše uvedenému min. z poloviny nepřipadá vůbec atraktivní) je ubíjející.

Kniha je psaná na americké poměry a rozhodně nedoporučuji číst mužům. Min. kvůli stylu podání, se kterým jsem také “bojovala”. Jsem vděčná, že jsem knihu dočetla (z prvu i postupem času stráveném čtením jsem myslela, že knihu budu muset odložit a rovnou dát do knihobudky-pomohlo mi asi jedině to, že knihy se snažím neodkládat nepřečtené a i “na sílu” je dočíst, byť už z tohoto principu nejspíš budu slevovat/mnohdy to za to nestojí a na světě je tolik knih a na jeden lidský život máme ne úplně hodně času/, ale až na “lepítka” u určitých pasáží (mnohdy myšlenky jiných), se ke knize vracet nebudu.

29.05.2022 2 z 5