Lubošovo Lubošovo komentáře u knih

Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Gabriel Wyner

Na tomhle titulu se mi nejvíc líbilo, že autor dává naprosto konkrétní tipy pro učení jazyků a většina z nich určitě funguje. Jelikož jsem se za život pokoušel naučit pět cizích jazyků, troufám si tvrdit, že doporučení Gabriela Wynera jsou nejvhodnější na úplný začátek a opravdu vám pomohou. Jakmile se ale dostanete na pokročilejší úroveň, s kartičkami a google obrázky už si nevystačíte. Bez učitele a komunikace s rodilými mluvčími to prostě nepůjde. Knize strhávám jednu hvězdičku za to, že je psaná zejména pro anglicky mluvící čtenáře a (ačkoliv se redaktoři snažili uvést příklady i v češtině), tím pádem ne všechny odkazy jsou využitelné nebo dobře ilustrující. Druhou hvězdičku strhávám za to, že se autor mnohokrát opakuje. O kartičkách, obrázcích a online výuce uslyšíte minimálně stokrát. Interpretace téhle knihy byla obtížná, protože autor uvádí příklady minimálně z 5 různých jazyků. Ačkoliv jsem velký fanoušek audioknih, tenhle titul doporučuji číst v papírové verzi. V knize je spousta obrázků, grafů a poznámek, které se do audioverze nedostaly.

24.08.2022 3 z 5

Legenda o Karlově mostě Legenda o Karlově mostě Ivana Pecháčková

Opravdu skvělé ilustrace, vyprávění poutavé. Škoda, že je knížka tak útlá.

18.08.2022 4 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Ačkoliv je tahle kniha spíš jen takový "rozcestník" na cestě za kvalitní angličtinou, vřele ji doporučuji. Autor do ní nacpal tolik tipů, odkazů a zajímavostí, že si na své přijde jak začátečník, tak i člověk, který se jazyk učí mnoho let. Vzhůru do ní ;)

14.08.2022 5 z 5

Křesťanství a okultní praktiky – 25 otázek a odpovědí Křesťanství a okultní praktiky – 25 otázek a odpovědí Vojtěch Kodet

Ve zkratce, všech 25 "pohanských" témat je v rozporu se křesťanstvím, a tudíž zavrženíhodné. Výjimku tvoří pouze bylinkářství a pálení čarodějnic, nad kterými by pan Kodet přimhouřil oko. Halloween, tetování, spiritismus, zen, jóga,...s tím vším by se měl správný věřící rozloučit!!!
Vítejte do 21. století.

29.07.2022 2 z 5

Deníky Deníky Virginia Woolf

Nádherně načtené Taťjanou Medveckou, obsahově ale spíš pouze pro autorčiny skalní fanoušky.

11.07.2022 2 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Hrabal má krásný jazyk, ale tohle mi bohužel nesedělo.

09.07.2022 2 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Příjemné překvapení. I jako dcera boha slunce můžete být odpadlice.

29.04.2022 4 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Mrzí mě to, ale jestli takhle mají vypadat moderní pohádky, tak radši zůstaňme u klasických. Prolínání historie se současností se mi nelíbilo a vůbec si nemyslím, že by se dětem měla motat hlava politikou. Ústřední myšlenka o tom, jak ošálit čas byla skvělá, ale zpracování se mi ve finále nelíbilo. Ačkoliv jsem velkým obdivovatelem Islandu, tak doporučím sáhnout spíše po jiném autorovi z této země.

24.04.2022 3 z 5

Duhová jiskra Duhová jiskra Daniela Fischerová

Každý kratičký příběh v sobě obsahuje srozumitelně podané moudro. Velmi povedené. Audioverzi navíc svými medovými hlasy načetli Hana Maciuchová a Viktor Preiss. Dokonalost.

07.02.2022 5 z 5

Stud Stud Viktor Dyk

Dyk uměl v tomto svém díle vykreslit dokonale temnou atmosféru. Bohužel se ale příběh zdá nedokončený, resp. nedopovězený.

03.02.2022 3 z 5

Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec Josef Kajetán Tyl

Příběh je prostý, ale hrozně mě bavila hravost jazyka. :)

02.02.2022 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Tahle knížka čekala na svůj čas několik let v mé knihovně, ale nakonec jsem stejně raději sáhl po audioverzi. V podání otce a syna Medunových mohu vřele doporučit. Co se týče samotné knihy, hodně mi to připomínalo Mnicha, který prodal své Ferrari. Západní žák se učí moudrům od východního mistra. Části, kde guru učí muže ze zhýčkané Evropy, se mi líbily celkem dost. Hlavní hrdina, tj. nespokojený francouzský učitel, mě bohužel moc nezaujal. Nešlo mi se s ním ztotožnit. Proto dávám jen 3 hvězdičky, ale kniha špatná určitě není.

13.12.2021 3 z 5

Půlnoční gang Půlnoční gang David Walliams

Vtipné, dojemné, chytré. Vřele doporučuju dětem i dospělým.

08.11.2021 5 z 5

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jen Sincero

Tahle kniha mě velmi příjemně překvapila. Nejde o klasickou americkou "příručku na štěstí". Autorka je na můj vkus trochu moc "ezo", ale její myšlenky dávají smysl, doporuceni jsou konkrétní a nikomu nic necpe. Ve formě audioknihy v podání uhrančivého hlasu Dany Černé velmi povedená záležitost.

17.10.2021 4 z 5

Z rebela mnichem Z rebela mnichem Choje Lama Yeshe Losal Rinpočhe

(SPOILER) Moc mě to mrzí, ale tahle kniha pro mě byla velkým zklamáním. Čekal jsem příběh napraveného rebela, který "uslyšel volání" a stal se vzorem ctností. Příběh byl asi podle mých očekávání zamýšlen, ale výsledek se nevydařil. Na začátku se dozvíme o autorově dětství, kdy se projevoval jako živější dítě, a pak byl vybrán pro mnišské učení, což se mu vůbec nezamlouvalo. Následuje část věnovaná vyhnanství a utíkání před čínskými pronásledovateli, ale je to napsané tak špatně a bez emocí, že to s posluchačem vůbec nic nedělá. Slibované "rebelství" se projeví až v době, kdy se autor dostává do západního světa, kde střídá auta, ženy, nálady a holduje alkoholu. Opět je to napsáno skoro faktograficky, takže to působí jak číst telefonní seznam. V závěrečné třetině Lama Joše konečně příjme svůj úděl a podílí se na budování buddhistických center v západních zemích. Text je okořeněn popisem obřadů, které bohužel laikovi příliš neřeknou. Celkově opravdu velké zklamání, jak po příběhové, tak i literární stránce.

29.09.2021 1 z 5

Vnitřní svět vítězů Vnitřní svět vítězů Marian Jelínek

Tenhle titul je určen výhradně pro sportovce. Ostatní si informace budou na každodenní situace přenášet jen velmi obtížně. Pro milovníky pohybu ale určitě doporučuji.

24.08.2021 3 z 5

Psychologie ovlivňování Psychologie ovlivňování Vít Prokůpek

Stručné, výstižné a k věci. Co jiného si přát od publikací tohoto typu. Doporučuji!

13.03.2021 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Začátek byl docela prima, ale jak hlavní hrdinka dospívala, začalo to být takové "sladkobolné", a to už mě moc nebavilo. Když to tam není, tak to tam nehledej bylo mnohem mnohem lepší.

25.01.2021 2 z 5

Tuto knihu vřele doporučuji literárním kritičkám s romantickou duší a neukojeným knižním pannám.

20.01.2021 2 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Vtipné to chvílemi bylo, ale určitě to nebylo pro děti. Spíš doporučuju jako dárek pro pivaře. ;-)

20.06.2024 3 z 5