LunaL. LunaL. komentáře u knih

Dobrodružství mašinky Vendy Dobrodružství mašinky Vendy Lucie Krystlíková

Syn miluje zoo a mašinky- tahle knížka byl ideální dárek! Téma se nám líbilo, zpracování o něco méně - hlavní kámen úrazu byly zbytečně dlouhé popisy. Syn je zvyklý na delší knížky, tady jsme často kapitolu rozdělili na půl, syn přestával vnímat děj. Je to škoda, protože jinak je to skvělý nápad!

17.02.2023 3 z 5

Veselé Vánoce Veselé Vánoce Jiří Žáček

Knížku čteme s dětmi vždy před Vánoci. Doslova kouzelná knížka!

18.11.2022 5 z 5

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Krásná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Jen konec mě trochu zklamal, zdál se mi dost nereálný. Jinak super :)

17.10.2022 4 z 5

Austrálie – Země kontrastů: Za fascinující přírodou Rudého kontinentu Austrálie – Země kontrastů: Za fascinující přírodou Rudého kontinentu Leoš Šimánek

Jako všechny Šimánkovy knihy, tak i tuhle jsem přečetla jedním dechem. Četla jsem ji na dovolené v Česku, ale měla jsem pocit, že cestuju Austrálií :)

01.09.2022 5 z 5

Proč jsou banány zahnuté? Proč jsou banány zahnuté? Petra Maria Schmitt

Knížka plná odpovědí na věčné zvídavé otázky dětí :) Ze začátku mě zarazilo, že je každá kapitola nejen na jiné téma, ale i s jinými postavami - pak mi to dalo smysl, vždyť nemůže být v jedné rodině odborníci jak na vesmír, botaniku,... Nebo může, ale takhle to bylo víc pestřejší a reálnější :) Kniha odpovídá na otázky typu: proč je nebe modré, kde je vítr, když nefouká, proč je moře slané, proč jsou lidé různých barev pleti.. Dítě dostane dost podrobnou odpověď vloženou do příběhu. Je to tak podrobný, že si myslím, že je to pro starší děti, než co uvádí kniha. Klidně i pro základní školy (pro první stupeň určitě). Syna (5,5let) to bavilo, ale hodně toho nechápal, o hodně věcech slyšel poprvé (o atomech, slunečních vlnách,mikroskopech,..). Bylo to zajímavý i pro mě, některé příběhy byly tak poutavě napsané, že jsme měli chuť zajet do botanické zahrady/planetária/na solná pole!
Zvídavým dětem nelze nedoporučit :)

02.08.2022 4 z 5

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny Peter Parnell

Po knize jsme se synem šáhli v knihovně, protože oba máme rádi tučňáky a hned nás zaujaly hezké obrázky. Při čtení jsem se zarazila, že je to o páru dvou tučňáčích kluků - pak jsem si ale řekla, proč ne? Byl to dobrý způsob, jak na tohle téma zavíst se synem řeč. Ze začátku nemohl pochopit, jak dva "tátové" můžou mít spolu malého tučňáčka. Začalo vysvětlování, že nemůžou snést vajíčko, ale můžou se o něj starat tak, aby se z něj vyklubalo ptačí mláďátko. A pak už ho vychovávají podobně, jako jiní rodiče.
Nevidím v tom problém, jen si myslím, že je důležité dítěti vysvětlit, že pro narození dítěte/mláďátka je potřeba holky a kluka, že musejí pochopit nejdřív to. A pak vysvětlovat, že jsou i jiné rodiny, které nejsou složené z mámy a táty, jen to není tak běžné. Proto mi přijde, že by měla být knížka určená starším dětem, než tříletým.
Příběh byl hezky napsaný, doplněný pěknými obrázky. Vím, že se mezi zvířaty běžně objevují páry stejného pohlaví, proto věřím, že je opravdu psaný podle skutečnosti.
Jediné, co bych tomu vytkla je, že by mělo být v knize uvedeno, o čem je (jak to běžně bývá), aby se rodiče pak nedivili, co dítěti čtou. Aby se mohli dopředu rozhodnout, jestli je čas s tímhle tématem dítě seznámit, nebo ne. Pro ty, co chtějí tohle "téma" dítěti vysvětlit, je tahle knížka rozhodně skvělou volbou!

02.05.2022 4 z 5

Medvídek na farmě Medvídek na farmě Petra Bartíková

Syn tuhle knížku dostal asi ve dvou letech a měl ji moc rád. Poslouchá ji i teď,když ji čtu mladším dětem a i těm se moc líbí. Knížka je vtipná, zajímavá měnícími se obrázky. Dětem se moc líbí, jaký je prasátko popleta :) Naučily se od něj oblíkat kalhoty na hlavu, často s tím blbnou! A je hezké zakončení, kdy naopak prasátko myslí na svého kamaráda medvídka a uplete mu svetr, aby mu nebyla zima :)

26.04.2022 5 z 5

Vyškrabávací obrázky pro děti: Harry Potter Vyškrabávací obrázky pro děti: Harry Potter kolektiv autorů

Už dávno nejsem dítě, vždycky však budu velký fanoušek Harryho a kouzelnického světa. Proto mi i tyhle vyškrabávací omalovánky udělaly velikou radost!
Byly to první vyškrabávací obrázky, co se ke mně dostaly a byly doslova KOUZELNÉ! Líbilo se mi, jak se obrysy hezky zabarvily, jak černé plochy pod sebou skrývaly nejedno překvapení. Zapojila jsem fantazii a do nebe malovala netopýry, do krbu oheň (co na tom, že se z toho nakonec vyklubala skříň?),na obrazy na stěně vlastní obrázky. Až pak jsem to vybarvila celý. V průběhu jsem si to navíc i fotila, jak obrázky získávaly barvy a kouzlo :) Jen omalovánky, o které je to doplněno, mě moc nechytily, třeba na ně ale dojde později :)
Rozhodně doporučuji! Skvělé i jako dárek pro každého fanouška HP :)

13.04.2022 5 z 5

Krtek a raketa Krtek a raketa Zdeněk Miler

Knížky o krtkovi jsou v naší rodině dost oblíbené. Synovi je čtu od dvou let, brzo zvládal i tyhle delší. I teď v pěti letech po nich často šáhne, tahle je novější a také oblíbená. Je tu dost napětí, přátelství, krásně popsaný ostrov a ještě lépe podmořský svět :) Už začínají poslouchat i mladší dcery :)

02.01.2022 5 z 5

Karolínka a její zoo Karolínka a její zoo Denisa Ryšková

Úžasná kniha! Četla jsem ji synovi (5let) a líbila se nám oběma :) Nejen krásné, barevné a reálné obrázky zvířat, ale i příběhy z pražské zoo. V každé kapitole je hezky popsané dané zvířátko, tím se čtenář seznámí i s méně známými zvířaty jako je binturong nebo tana. Na jednu stranu jsou příběhy poučné, na druhou zábavné. A určitě zajímavé!
Příběhy jsou o chovatelce z indonéský džungle a její dcerce, proto kniha provádí zvířaty z "indošky" a okolí.
Nejen pro milovníky zvířat a zoo doporučuji! :)
Ps. Syn byl nadšený i z otázek, co byly vždy na konci kapitoly. Kniha je asi určená pro trochu starší děti, proto jsem nějaké otázky vynechala nebo přizpůsobila. I tak ho kniha dost bavila :)

01.01.2022 5 z 5

Planeta žije Planeta žije David Attenborough

Nejlepší encyklopedie, kterou jsem kdy četla! Je hezky rozdělená na oblasti, popisuje jak zvířata, rostliny, tak i podnebí nebo zvyky domorodců. Nějaké věci jsem znala ze školy, ale opravdu pochopila až díky této knize! Tak jsem se začetla, že většinu knihy jsem měla přečtenou během týdne. Pak na mě bylo těch informací moc, chtělo to změnu, ale trvalo mi, než jsem se k ní zase vrátila.
Určitě zkusím nejnovější knihu od Davida A.,jsem na ni zvědavá.
doporučuju!!

23.12.2021 5 z 5

Na kanadském severu Na kanadském severu Leoš Šimánek

Další kniha od Šimánka, kterou jsem přečetla jedním dechem. Nevšimla jsem si, že kniha navazuje na předchozí díly - ničemu to nevadilo, ale kniha dost nalákala, určitě si půjčím i první díl a jsem zvědavá, jak stavba "chatky" v divočině probíhala!

16.12.2021 5 z 5

Zádušní mše za hraběnku Zádušní mše za hraběnku Jiří Holub

Pěkná kniha o době, kterou znám jen z vyprávění.
Ze začátku mi vadilo, že není děj víc popsaný, že se spolu s kapitolami dostáváme klidně o deset let dál.. Pak jsem si na to zvykla, a i když bych o nějakých událostech chtěla vědět víc, zas tak mi to nevadilo.
Příběh se mi moc líbil, i když konec mohl být veselejší. Litovala jsem Marii. Byla hrdinka, riskovala pro dobrou věc, ale pak si to zbytek života vyčítala, i když ostatní do toho šli s ní a hlavně dobrovolně. Stát se to v jiné době, všechno by dopadlo jinak nebo by se vůbec nestalo.. A příběh lásky se mi zdál snad romantičtější ( a smutnější) než v Romeo a Julie!
Díky takovým knihám si aspoň můžeme uvědomit, co všechno dnes máme.

11.12.2021 4 z 5

Liška Šiška ve školce Liška Šiška ve školce Iva Gecková

Tuhle knihu objevil v knihovně syn (5let), zaujala ho obrázky. Hned jsme ji doma začali číst, byl z ní hodně nadšený :) Moc se mu líbilo, co hračky v noci ve školce podnikají! :)
Mě by nějak zvlášť neoslovila (ne,že by se mi nelíbila), ale syn ji po přečtení chtěl číst od začátku. A pak prohlásil, že si ji obkreslí, když si jí nemůže nechat :) Určitě zkusíme další díl.

10.12.2021 5 z 5

Beton a hlína Beton a hlína Viktorie Hanišová

Hodně zajímavá kniha. Netušila jsem, kolik může vzniknout nápadů, jak chránit a pomáhat přírodě. Určitě inspirativní, dozvěděla jsem se hodně nového, i si chci sama najít něco navíc :) Chválím i zpracování, hezky se to četlo. Určitě doporučuji! :)

11.09.2021 5 z 5

Děti a pět jazyků lásky Děti a pět jazyků lásky Gary Chapman

Už mám dobré zkušenosti s knihou Pět jazyků lásky, po problémech ve vztahu se synem jsem se rozhodla zkusit i tuto knihu. Už jen během čtení mi tolik věcí začalo dávat smysl. Tolikrát jsem tam synovo chování viděla! Knihu jsem dočetla před pár dny, zkouším metodu z knihy a už teď je vidět malé zlepšení! Určitě knihu doporučuji :)
Jediné, co bych knize vytkla je, že spoustu věcí zmiňuje dokola - chápu, že si to člověk víc "vžije", ale byly tam i stejné odstavce pod sebou - to samé napsané jinými slovy. Buď nevědomky, nebo pro větší obsah knihy..?

07.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Trochu jiná cestovatelská knížka. Krátké kapitoly plné vtipných historek z hor. Doplněno úryvky z deníků a fotografiemi z cest. Na odpočinek ideální :)

20.07.2021 4 z 5

Kolem světa na kole Kolem světa na kole Françoise Hervé

Kniha je zajímavá a určitě inspirující! Ukazuje, jak jinak se dá pojmout život, i to, že všechno jde, když člověk opravdu chce. Natož, když na to jsou dva. Obdivuju, co všechno zvládli a zažili. Jestli někdo opravdu poznal a pochopil svět (a život), tak oni.
Příběh se mi moc líbil, někdě mohli víc popisovat krajinu. Líbilo se mi, že popisovali různé lidi, kultury a zvyky. Bylo poznat, že jejich cesta byla hlavně o poznávání nových lidí, ne o tom si něco dokázat.
Už míň nadšená jsem byla ze zpracování - často skákali z místa na místo, jak chtěli něco porovnat, ke konci knihy byli schopní se vrátit k něčemu, co se stalo na začátku jejich cesty.. Víc mi vadil ale překlad, bylo tam opravdu hodně chyb, špatné zkloňování apod.. Kvůli tomu dávám o * míň.

07.06.2021 4 z 5

Láska z deníku Láska z deníku Sarah Jio

Krásný do poslední stránky! :)

08.04.2021 5 z 5

Ztichlá zoo: Co jste kvůli pandemii neviděli Ztichlá zoo: Co jste kvůli pandemii neviděli Miroslav Bobek

Hezká kniha plná krásných fotografií zvířat a zoo. Ve zkratce provedení zoo rokem pandemie. Jen těch zajímavostí tam mohlo být víc. Skvělý způsob, jak podpořit zoo v téhle nelehké době - knížka by byla hezký dárek pro milovníky zvířat a zoo Praha.

03.04.2021 4 z 5