Market = ) Market = ) komentáře u knih

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karl May

Knížku jsem četla, protože podle ní připravujeme letní tábor a vážně se mi moc líbila. Jediný, co mě překvapilo, je rozdílnost jednotlivých vydání (jiná jména, jiný počet kapitol, dokonce chybějící části příběhu... Jinak ale určitě doporučuju :-).

14.06.2018 4 z 5

Seskok k nepříteli Seskok k nepříteli Monika Siedentopf

Čtvrtá * za zpracování důležitého tématu. Jinak vzhledem k tomu, že knížka nebyla v knihovně v beletrii ale v odborné literatuře, není co namítat ani proti "malé dějovosti". Líbilo se mi, že na konci byl seznam agentek i všech skupin se základníma informacema, takže se dalo docela dobře orientovat co a jak. A teda jak si MI 6 jela jen na svým písečku jsem asi radši nechtěla vědět :-(. Kdyby se někdo téma rozhodl zpracovat jako "válečný román", byla bych nadšením bez sebe :-).

17.05.2018 4 z 5

Milostí prezidenta Milostí prezidenta Zdena Frýbová

Cca tři čtvrtiny knihy se mi vážně líbily a byla to "Frýbová, jak jí mám ráda". Poslední část knížky mě bohužel nebavila prakticky vůbec (k tomu, co si o takových názorech myslím, se vyjadřovat nebudu, abych se zbytečně nerozčílila...), místy jsem odstavce přeskakovala a bohužel to pro mě (poměrně obvykle) byla "Frýbová, jak ji ráda nemám". Mám pocit, že jí ke konci nějak docházívá dech nebo už nezvládne touhu předávat svoje kontroverzní názory a začne je do čtenářů hustit horem dolem. No nic. Velká část knihy pro mě byla skutečným čtenářským zážitkem, který mám tak ráda a je pro mě unikátní.

09.05.2018 4 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Jej to jsem si pobrečela. Knížku považuju za docela odvážný literární počin - přeci jen v první půlce je hlavní hrdinka nesympatická až nesnesitelná a ze čtení jsem aspoň já neměla dobrý pocit (resp. věděla jsem, o čem knížka má být, takže jsem nečekala nic "hezkého", na druhou stranu tak realistický až naturalistický popis mě překvapil...). Nad druhou částí jsem měla svíravý pocit u srdce z toho, jak opravdově celý příběh byl podle mě popsaný. Vnímání situace mladším bráchou, rodiči, kamarádkou, přítelem a Tessiny obavy... Klobouk dolů. A držme si všichni palce, ať se tohle nestane nikomu z našich blízkých, protože "příběh všech hlavnějších postav" (ne jen Tess) fakt zažít nechcete :-(.

07.05.2018 4 z 5

Božský milenec Božský milenec Christina Lauren

Tak tohle za mě bylo bezva. A z celý serie mi to zatím přišlo nejmíň přehnaný. Jenom pořád bojuju s pro mě dost nešikovným překladem, slečna / mladá paní by se podle mě měla přeorientovat na jiný typ literatury, protože za mě je to až rušivé :-(.

02.05.2018 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Jako obvykle pátá * za to, že se jedná o zpracování skutečného příběhu. Za každý takový jsem ráda a jsem i ráda, že bylo tolik menších i větších hrdinů, o kterých se může psát. Myslím, že po přečtení pár tematických knížek si každý udělá hrubou představu o tom, jak to asi chodilo v pracovních a koncentračních táborech (čímž samozřejmě nemyslím, že by pro nás díky tomu bylo jakkoli reálně představitelné, jak strašné to bylo...), protože popis pobytu v nich je v knížkách většinou hodně podobný. Mně přijde strašně důležitý, že tenhle příběh popisuje i dobu před válkou / z jejího začátku (a jak to všechno postupně šlo) a zároveň co se dělo i po válce... Protože všechny hrůzy nezačaly s příchodem na seřadiště u nádraží a neskončily s koncem WW2. Ach jo. Doporučuju.

12.04.2018 5 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Ježkovy oči, to byla strašná blbost! :-D Knížku jsem, pravda, četla kvůli čtenářské výzvě jako "žánr, který běžně nečtete" a samozřejmě jsem nečekala žádný propracovaný literární skvost, který můj život obohatí na mnoho dalších let, ale že to bude taková hrůza, to by mě ani ve snu... Myslím že největší vinu na všem má strašně mizerný styl/jazyk. Nevím, jestli je to neobratným překladem nebo je to podobné i v originále, ale za mě je to jeden velký průšvih. Velké množství hodně citově zabarvených slov a oproti tomu až zarážející "emoční plochost". Někdo je sice "absolutně zoufalý" po běžném telefonátu, a prolévá "potoky slzí" při diskuzi s přítelem, ale smrt vlastní babičky máme sfouknutou jedna dvě, o snad deseti vraždách ani nemluvě... Popis myšlenkových pochodů hlavní hrdinky tomu taky nepomůže. A nevyrovnanost celého příběhu, kde absolutně chybí jakákoli vysvětlení, propojování, návaznosti, logika to završují. Seriál prý taky žádná sláva, ale velkou výhodu bych spatřovala v tom, že tam aspoň nikdo nemusí být konfrontovaný s tím, jak Sookie uvažuje a taky že v seriálu (resp. přes to, že se na příběh koukáme, nikoli že ho čteme) se snad lépe dá propojit nekomplexní pojetí příběhu (přesně jak píše slečna v předchozím komentáři - byl to horor? dívčí román? fantasy?)... No, malililinko by mě zajímalo, jak to celé pokračuje (a zejména, jestli to i nadále bude taková mizérie), ale za další utrpení při čtení to nestojí :-D.

11.04.2018 1 z 5

Smrt prokletých Smrt prokletých Katarína Holetzová

Knížku jsem četla jenom proto, že jsem do čtenářský výzvy potřebovala něco od slovenskýho autora a chtěla jsem knížku přeloženou do češtiny. Nebyla jsem předem otrávená, ale vážně to nebyla šťastná volba. Asi je to schválně (otázkou zůstává proč...), ale hlavní hrdina i všechny další postavy jsou líčeny vyloženě nesympaticky. Prostředí je zvolené taky tak, aby vás ani náhodou nenadchlo. Takže děj, který by jinak nebyl špatný, je upozadněný tím, že vám ho zprostředkovává nesympatický zakomplexovaný "hrdina" a navíc se odehrává ve vesnici, která je prezentovaná jako ten nehorší balíkov ever. Navíc mi přišla docela nedotažená jedna dějová linie, která slibovala trochu komplexnější problém, ale v průběhu se bez vysvětlení vytratila. Normálně přidávám hvězdičky za různé věci, tentokrát jednu ubírám za to, že knížka by byla docela čtivá, kdybych nemusela mít polovinu "čtecí doby" obrácené oči v sloup nad tím, jaká je to co do postav a prostředí strašná otrava. Druhý díl by mě podle popisu vážně moc zajímal, ale ani mě nenapadne číst si o těch divných lidech dobrovolně ještě něco dalšího :-(.

07.04.2018 2 z 5

Božský hráč Božský hráč Christina Lauren

Neurazí, nenadchne. Pořád mi u týhle serie chybí trochu víc myšlenky, příběhu, dialogů, vtipu... Na druhou stranu jsou to ale fajn odechovky se sympatickýma postavama, v prima prostředí. Další dva díly si přečtu taky, ale v zázrak už nedoufám a budu doufat, že tvorba autorek bude mít i nadále vzestupnou tendenci a to co přijde po serii Wild Season bude ještě lepší :-).

21.03.2018 3 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Za mě nejsem tak uchvácená jako z Off Campus a bohužel mi překáželo množství hovorový češtiny. Taky na mě byl Blake trochu moc živý a nejsem si úplně jistá, že to v týmech NHL chodí takhle. Budu ale doufat, že jo a hlavně se budu moc těšit na další díly. A jsem ráda, že ve vývoji vztahy nebyly žádný dramatický zlomy a líbily se mi i situace v nemocnici a tak. Boží :-).

19.03.2018 4 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

To se mi líbilo. Některý suchý poznámky nebo dialogy mi přišly i vyloženě vtipný. A radši nebudu moc uvažovat o tom, kolik toho je skutečně pravda a kolik čistá fikce. Chvilka googlování mě trochu znervóznila a radši dál budu žít se svojí vrozenou naivní představou, že existují i slušní lidi a že náš stát by mohl fungovat i o dost hůř (na druhou stranu při zmínkách o prezidentu Klausovi jsem steskem skoro zamačkávala slzu a že mi taky občas lezl na nervy...).

16.03.2018 4 z 5

Božský cizinec Božský cizinec Christina Lauren

Hm, tahle serie mě zatím moc neuchvátila :-(. Opět jsem měla ráda všechny postavy, prostředí, místy dialogy. A opět mi vyhovovalo, že se nekonají nějaké extra nečekanosti. Na druhou stranu jsem opět vážně postrádala příběh, dialogy, popisy (klidně drobných) událostí. A přitom ty podle mě autorkám vážně jdou (viz. chování George v práci, popis večírku s ragbistama...). Za mě škoda nevyužitýho potenciálu.

14.03.2018 3 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Mno. Většina knížky se mi líbila - fajn oddechovka, kde jsou sympatické postavy a děj se zbytečně nekomplikuje (míněno že oceňuju, že do knížky nejsou zbytečně zatažený nějaký intriky v práci, podivně záporný postavy nebo nedej bože neobratný pokus o nějaký dramatický prvek typu nehody, násilí...), na druhou stranu aspoň trochu víc příběhu a rozvitých vět bych uvítala (ale beru na vědomí, že hlavní postavy jsou dva workoholici, no...). Prostředím a pojetím mi knížka nevyhovovala zdaleka tolik jako Wild Season. Co mi přišlo vyloženě strašný byla poslední cca šestina knihy. Působilo to na mě, jako by autorky potřebovaly najednou všechno dopsat za jeden večer a český překladatel to musel stihnout dokonce za poloviční čas - nesmyslný přeskakování děje, v mym "vydání" hrubky a věty, který v půlce přestaly dávat smysl. Doufám, že zvláštní první díly budou společným jmenovatelem s WS, kde mi první knížka nepřišla dobrá, ale zbylé tři se mi vážně líbily.

05.03.2018 3 z 5

Katedrála hrůzy Katedrála hrůzy Jeffery Deaver

Na Deavera velmi sympaticky nekomplikované :-). Byla jsem docela ráda, že se dalo jednoduše poznat "kde je zakopaný pes" a pak jen s napětím čekat, jak to bude dál :-).

01.03.2018 4 z 5

Vášnivý lhář Vášnivý lhář Christina Lauren

Prima :-). Budu se opakovat - stejně jako u druhého a třetího dílu série jsem měla ráda postavy, bavily mě dialogy a popisy vztahů. Jsem ráda, že se nekonaly dramatické zvraty. Škoda, že série skončila :-(.

27.02.2018 4 z 5

Zasněžená svatba Zasněžená svatba Abby Clements

Fajn oddechovka. Jen jsem asi trochu postrádala "hloubku příběhu". Tím samozřejmě nemyslím, že bych čekala nějakou obohacující kvalitní literaturu, ale mám radši trochu propracovanější příběh i charaktery postav, mám ráda pocit, že "jsem u všeho", co se v knížce děje, že znám "hrdiny", jejich rodiny, "životní příběh"... a to jsem tady neměla. Přitom tu bylo tolik pěkných námětů... Nějak nevím, co tím vším chtěl básník říct, protože vážně žádná z linií příběhu mi nepřišla domyšlená, dotažená... Škoda.

27.02.2018 3 z 5

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Diane Ackerman

Mno. Čtvrtá * je za to, že je knížka podle skutečných událostí. Tohle téma mi přijde tak důležitý a tento konkrétní příběh tak zajímavý, že je podle mě strašná škoda, že nebyl napsaný trochu (ehm, spíš hodně...) poutavěji. Nakonec jsem si na styl vyprávění zvykla (stejně jako na to, že občas jsem půl stránky prostě přeskočila), ale moc nevím, k čemu nám je výčet rodových i druhových názvů květin, které voněly pod oknem na louce, když bychom si myslím mnohem raději přečetli více o tom, co se dělo v chalupě, u které ta louka byla... A trochu mě rozčilovaly na konci poznámky autorky a zvlášť poznámky redakce, to jsem ve finále vzdala a nečetla ani jedno. Pokud nečekáte knížku, která vás pohltí příběhem a jedním dechem ji přelouskáte za dva dny, věřím, že nebudete přečtení litovat. Jen se připravte na to, že se nejedná o oddechovku tématem a zejména ne podáním.

22.02.2018 4 z 5

Vášnivý hříšník Vášnivý hříšník Christina Lauren

Jojo, to bylo zase docela prima. Oddechovka, místy vtipné dialogy a hezké situace. Oproti minule mi trochu scházelo větší zapojení okolí, ale aspoň že celá skupinka pořád byla na jednom kontinentu :-D. A mrzelo mě, že v celé knížce nebylo ani slovo o mamince Harlow. A pořád jdou mimo mě ty absolutně nesmyslně zvolený názvy knížek. Nechápu.

05.02.2018 4 z 5

Vášnivý sprosťák Vášnivý sprosťák Christina Lauren

Aha, tak tohle bylo pro mě ve srovnání s prvním dílem o dvě třídy jinde. Vtipné dialogy, prima postavy (za mě bezva, že se knížka odehrávala ve státě, kde byly i ostatní osoby ze serie a tím pádem jsme je potkávali), dokonce i nějaký děj a příběh, závěrečný zádrhel nebyl na extra dlouho. Věřím, že k téhle knížce bych se někdy i vrátila. Co mi ale vrtán hlavou jsou názvy knih - ani u jednoho dílu jsem zatím neměla pocit, že by nějak korespondovaly s charakterem mužských hrdinů a tím pádem mi přijdou úplně zbytečný.

29.01.2018 4 z 5

Vášnivý svůdník Vášnivý svůdník Christina Lauren

Mno. Upřímně doufám, že jsem měla jenom nějaký nešikovný překlad, protože mi jednak přišlo, že věty místy nemají valného smyslu a jednak jsem tady v komentářích četla, že je knížka vtipná a to mě tedy minulo obloukem (až na pár výjimek). Trochu jsem postrádala i příběh :-D. Bohužel i u "oddechovek" jsem asi zmlsaná Elle Kennedy a podobně. No nic, jsem seriový typ, takže to zkusím s dalším dílem a uvidíme, jestli to bude lepší.

26.01.2018 3 z 5