martineden martineden komentáře u knih

Holomráz Holomráz Vladimír Preclík

Tato životopisná kniha Vladimíra Preclíka nás provede velkou částí 20.století, zjistíme, jak to chodilo na umělecké škole v Hořicích v Podkrkonoší, zamilujeme si pískovce a budeme chtít také být sochaři. Doporučuji.

Tiše se přemisťovati Tiše se přemisťovati Vladimír Preclík

Já styl pana Vladimíra prostě miluju. Jeho sochy, i jeho knihy. A Podkrkonoší, kde především tvořil.

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Tak to je přesně detektivka podle mého gusta. A to moře!

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Vynikající záležitost. Vřele doporučuji.

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Paní Marplová je také super. Doporučuju.

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Detektivka z prostředí luxusní internátní školy pro dívky. Vůbec jsem vraha, ani zápletku neodhadla. Ale asi mám radši civilnější rozuzlení.

28.03.2021 4 z 5

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Jan Novák

Tohle bylo pro mě zjevení a hned jsem začala v devadesátkách vymetat klubová kina, abych viděla ty jeho filmy.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Až jako dospělá jsem si koupila tu obr knihu a je to krása.

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Nostalgie z dětství, ale hlavně koně!

Plačící satyr Plačící satyr Fráňa Šrámek

Poetický Šrámkův jazyk, příroda, společnost a smutek nad uplynulým mládím. Není to asi četba pro každého, ale milovníci Fráni ocení.

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

Nádherná atmosféra jihočeské přírody a do toho mezilidské vztahy. A básnický jazyk. Hrubína můžu.

27.03.2021

Mistr Kampanus Mistr Kampanus Zikmund Winter

Zikmund Winter neprávem ve stínu tehdy slavnějšího Aloise Jiráska, ale jeho tvorba je úžasná. Úročí své znalosti z práce archiváře, historický kontext sedí. Zkrátka z Winterových knih se můžeme učit dějepis i si užít vyprávění. A Mistr Kampanus je toho příkladem.

Sestry Sestry Bernard Minier

Napínavý jako kšandy, ale nevím proč na mě tento díl nepůsobil tak silně jako předchozí Minierovy knihy. Až se jednomu z těch zvratů zatočí hlava.

26.03.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Perfektní kniha o období v našich dějinách, ve kterém se obnažije lidská existence až na kost. Samozřejmě držím těm frajerům palce, ale kdo mě dostává do kolen, jsou osudy civilistů, kteří jim pomáhali a krutě na to doplatili.

26.03.2021 5 z 5

Já se tam vrátím... Já se tam vrátím... František Halas

Kdyby mi jen oči pro pláč zbyly, já se tam vrátím, já se tam i poslepu vrátím...
Není co dodat, pane Františku, děkuji!

26.03.2021 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Historická detektivka navíc v kulisách reálných Jizerských hor - to je trefa do černého! Poslouchala jsem jako audio knihu, ale možná si přečtu i knihu. Trochu mi vadil nejasný akcent, jestli chce autor ladit příběh spíš baladicky, detektivně, duchovně... Ale dobré to bylo.

25.03.2021 4 z 5

Co jiného než pět hvězdiček pro pana Broučka. Mě to 19.století prostě baví.

24.03.2021 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Miluji balady a Olbrachtovy jsou perfektní. Kdo by se hned nechtěl podívat do Koločavy? A k tomu si zazpívat Zabili, zabili... i muzikál je totiž perfektní.

24.03.2021 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Na Hrabala fakt nic nemá! Ta jeho zdánlivá neotesanost, ale zároveň pochopení pro postavy, které jsou neobyčejně obyčejné. A taky miluju výpravčího Hubičku.

23.03.2021 5 z 5

Když jsem přišel do hotelu Praha, tak mne vzal šéf za levý ucho a zatahal mě za něj a povídá: Jseš tady pikolík, tak si pamatuj! Nic jsi neviděl, nic jsi neslyšel! Opakuj to! A tak jsem řekl, zže v podniku jsem nic neviděl a nic neslyšel. A šéf mne zatahal za pravý ucho a řekl: A pamatuj si ale taky, že všechno musíš vidět a všechno slyšet! Opakuj to!

Hrabal je geniální, nechápu to nízké hodnocení. Opakujte to...

23.03.2021 5 z 5