mataj Online mataj komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha se mi docela líbila. Hezky popsané charaktery postav i vztahy mezi nimi. Zápletka i prostředí celkem zajímavé. Nicméně lituji, že jsem si žádnou z postav nedokázala nějak zvlášť oblíbit.

07.03.2020 4 z 5

Špetka věčnosti Špetka věčnosti Fred Vargas (p)

Pokaždé se neuvěřitelně těším na čas strávený s Jeanem Baptistem Adamsbergem. Jeho neuvěřitelným a naprosto nepochopitelným myšlenkovým pochodům a reakcím jsem přišla na chuť již od začátku. Navíc zajímavý a neotřelý případ dokreslený plejádou osobitých postav mě dokáže neskutečně pobavit. Co víc si přát.

24.07.2024 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Pavel Vencl - karbaník, boxer, absolvent filozofie, ale hlavně cynik a arogantní "mizera", kterému nechybí inteligence a humor. Když na začátku války dostane kvůli svému částečně německému původu pouze dvě možnosti, jak přežít v okupovaném Československu, nevybere si ani nástup do německé armády, ani do lágru a dá se na útěk. A právě útěk se stane jakýmsi symbolem jeho života. Jeho cesta, která není vůbec jednoduchá a často mu půjde o život, vede přes Švýcarsko, Francii, Anglii, Spojené státy a Argentinu. A všude se díky své povaze nakonec stejně dostane do problému a prchá dál.

21.04.2024 5 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

V roce 1941 je Dánsko již plně obsazené nacisty a ti dokážou velice účinně sestřelovat britské bombardéry. Britům se to jeví velmi podezřelé a chtějí odhalit jejich tajnou zbraň. Mezi špióny a odbojáře se připlete i mladý Dán Harald, který riskuje vlastní život, aby předal víceméně náhodně zjištěné informace přes moře Britům. Zajímavý válečný příběh, a jak to již u knih z této nelehké doby bývá, je plný napětí a pohnutých lidských osudů.

02.04.2024 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Velmi zajímavý námět, nicméně, kdyby se to týkalo nějaké neznámé osoby a ne Davida, bylo by to přesvědčivější a čtenář by nevěděl, co je ve skutečnosti pravda. Takhle jsem celý čas tušila, že se někdo snaží manipulovat jinými a jenom jsem byla překvapená kdo a proč. I navzdory tomu byla kniha čtivá a napínavá až do poslední stránky.

20.01.2024 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Samotný případ zmizelých chlapců se mi docela líbil, i když je škoda, že se úplně nevyřešil, a podle mě měla Laura pravdu s tím posledním, resp. prvním klukem. Nicméně soukromí život obou protagonistů mě téměř vůbec neoslovil, a to mi vztahy mezi vyšetřovateli vcelku nevadí. Jako celek hodnotím knihu pozitivně a určitě se pustím i do třetího dílu.

25.12.2023 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Shakespearovský Macbeth v moderním podání od Nesba jsem si náležitě užila. Temné prostředí plné drog a násilí, zkorumpovaní a ničeho se neštítící policisté bažící po moci a pár hrdinů, snažících se to zastavit. Postavy se postupně vybarvují, nikdo není černobílý a i moje sympatie k nim v průběhu děje kolísají.
Ano, není to HH, ten je pro mě úplně top, ale autorův vyprávěčský talent je evidentní. Zatím jsem u něj nešlápla vedle.

27.11.2023 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Ani druhý díl nezklamal. Michal Dabert se s nadhledem a humorem sobě vlastním pouští do dalších dobrodružství. Nejdřív si ho najme na svou ochranu Solange Blanchartová, která tvrdí, že jí hrozí nebezpečí. A i když tomu nic nenasvědčuje, jisté skutečnosti kolem ní jsou krajně podezřelé. Následně ho jeho nadřízený požádá o pomoc se záchranou uneseného ruského chlapce Aljoši, se kterým se při útěku přes Středozemní moře dostanou do několika nebezpečných situací.

11.09.2023 4 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Hlavní vypravěčkou příběhu je jedenáctiletá Flavie, která miluje chemii a rada zkouší různé chemické pokusy (někdy i na svých dvou starších sestrách). Když jednou v noci objeví na zahradě neznámého mrtvého muže, a vzápětí je z jeho vraždy obviněn její otec, rozhodne se na vlastní pěst vypátrat, co se doopravdy stalo. Velmi milá a povedená detektivka.

18.03.2023 4 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Výborná detektivka s nepříjemným námětem nelegálního obchodu s lidskými orgány a bílým masem, která. Opět se autorka občas vrací do minulostí a tentokrát do období války v Kosovu. Nicméně mám i několik výhrad - závěr a rozuzlení mi přišlo hodně překombinované a nelogické a nějak jsem nepochopila pohnutky a myšlení některých postav (i když možná je chyba na mé straně:)). Rovněž mi vadilo, že se v knize objevilo celkem dost momentů, kdy například někdo neřekl důležitou informaci k vyšetřování, nebo se nestihl zvednout včas telefon a podobně. I navzdory tomu, se kniha četla výborně a zaujala mě, tudíž se rozhodně do dalšího dílu pustím.

18.09.2022 4 z 5

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

V pořadí šestá kniha ze série je opět vynikající. Odehrává se ve dvou časových rovinách. V současnosti a v roce 1975, kdy se Amanda a Evelyn pouštějí do svého prvního vyšetřovaní vraždy. Ukazuje jejich počátky v policejním sboru, překážky a předsudky, s kterými museli jakožto ženy zápasit. A všechno směřuje k odhalení okolností z minulosti Willova života.

20.05.2022 5 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Taková klasická detektivka odehrávající se ve škole pro ošetřovatelky. Pomalejší děj, postupné odkrývání stop a motivů důkladnou detektivní prací, což ovšem neznamená, že knize chybí spád a napětí. Mě to bavilo.

27.03.2022 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Díl plný tajemství a přetvářky, jak mezi vyšetřovateli tak mezi hlavními podezřelými. Kdo má na svědomí mrtvou rodinu nalezenou v hrobě v horách? A jak s tím vším souvisí zmizení dvou Afgánců, které jejich rodina pořád hledá? Jednotlivé díly skládačky nakonec do sebe krásně zapadnou a všechno (nebo téměř všechno) vyplave na povrch. No neméně zajímavé jsou vztahy a citové i psychické problémy vyšetřovatelů. A ten závěr mě přinutil hned se pustit do dalšího dílu.

13.02.2022 5 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Docela zajímavá detektivka, s trochou tajemna v pozadí a s velice komplikovanou a nezáviděníhodnou rodinnou minulostí hlavní vyšetřovatelky. Zajímavé a čtivé.

23.08.2021 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Hodně zajímavá kniha plná spiknutí, falzifikátů vytvářených na zakázku a agentů různých tajných služeb. Ale pro mě taky hodně náročná, jelikož jsem v historických souvislostech i množství různorodých postav neskutečně tápala.

06.05.2021 4 z 5

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Vtipný a potřeštěný příběh o potrhlém vynálezci a jeho dvou odvážných pomocnících - Bulíkovi a Líze. Vše se samozřejmě točí kolem prdicího prášku a jeho možném využití. Jelikož je autorem Jo Nesbø, není se čemu divit, že nechybí ani trocha té kriminální zápletky a napětí. Knihu jsem četla dceři a bavily jsme se obě. Už na nás čeká druhý díl.

04.05.2021 5 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Bláznivá a úžasná Zeměplošská jednohubka. Co se týče knih Terryho Pratchetta jsem absolutně nadšená a rozhodně nekritická, protože dostávám přesně to, co očekávám. Neskutečnou fantazii a obří porci zábavy. Tentokrát opět s Mrakoplašem, který plní velice "ochotně" a jednoznačně doslovně přání mladého kluka Erika. Díkybohu je v závěsu Zavazadlo, aby je zachránilo z každé životu nebezpečné situace.

25.01.2021 5 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Taková milá detektivní jednohubka. A jak už název říká jedná se příběh, kde došlo ke smrti velice milých starých dam - kamarádek ze školy. Není to ani krvavé ani moc napínavé jenom takové vyprávění a všechno se vyřeší téměř samo. Nicméně četlo se to hezky.

09.01.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

(audiokniha)
Yrsa napsala další velice povedenou detektivku. Tentokrát se řeší vraždy, které souvisí s 12 let starou záležitostí a dopisem v časové schránce. Napínavý děj a překvapivé rozuzlení. Jedno jsem ale nechápala, tu degradaci Huldara a Freyje, přišlo mi to zbytečně přehnané. Jinak nemám co bych vytkla. Užila jsem si poslech jako u všech jejich knih.

09.12.2020 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Jako již tradičně u této autorky dávám plný počet *. Mistrně vystavěný příběh (všechny tři dějové linky), krásně vykreslené prostředí i psychologie postav.
...Bavila jsem se "rozhovory" mezi Ruth a Beauvoirem...

16.09.2020 5 z 5