mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Život pana Moliera Život pana Moliera Michail Bulgakov

Autor podává život pana Moliera ne jako klasický životopis, ale jako moc pěkné povídání. Čtenář se tak poutavě seznamuje nejen s osudy velkého umělce, ale např. i s jeho vztahy s králem apod. 85%, 27.10.2015.

27.10.2015 4 z 5

Mor Mor Albert Camus

Dílo pro náročnější čtenáře. Čtivě a poutavě psané pasáže se střídají s filozofickými úvahami, které mě popravdě spíš nudily, než by mě něčím zaujaly. Autor umí čtenáře zaujmout, ale jeho cílem je spíš nějaké poselství, které ale není pro každého. Mám rád, když spisovatel představí postavy a hrdiny svého díla tak, že si je pak umím živě představit, to mi zde ovšem chybělo. Všichni byli tak trochu neurčití. Přes tyto výtky a přes mé jisté nepochopení díla dávám 75%, 14.9.2015.
Vydání z roku 1963 obsahuje době poplatný úvod od Ivana Svitáka, ze kterého už nechápu skoro nic. Sviták např. zdůrazňuje Camusovu "slabou znalost marxistické filozofie"(?).

14.09.2015 4 z 5

Velryba Velryba Jacques-Yves Cousteau

Autor umí krásně a poutavě psát. Kniha je zároveň dobrodružná, objevná i poučná. I přes své stáří má co říct. Opravdu velmi zajímavé a moc pěkné počtení. 85%. 11.9.2015.

12.09.2015 4 z 5

Růžový panter Peter Sellers Růžový panter Peter Sellers Ed Sikov

Autor začíná knihu hodně v historii u předků Sellerse (bohužel nevysvětlil, proč si Sellers změnil jméno z původního Seller) a první řekněme třetina knihy ještě není tak zajímavá. Sikov prakticky čtenáři předkládá spoustu faktů, které bylo asi hodně pracné i složité dát dohromady, ale já jsem moc dobře nevycítil, jak se v počátcích Sellersovy kariéry dostavovaly úspěchy a bohatství.
Dále se kniha již rozbíhá, je i čtivější a spousta historek je zajímavá. Čtenář už si dokáže vytvářet poměrně jasný obraz o povaze slavného herce. Abych vyjádřil svůj názor, byl to opravdu dost velký magor. Přesto byl velmi uznáván v branži jako výborný herec - profík, bohužel se s ním dost často špatně pracovalo. Výsledek jeho celoživotního díla je dle mého mnohem horší, než si zaslouží, asi proto, že točil spousty filmů, kde nevyniknul díky tomu, že ty filmy prostě za moc nestály. Neměl prostě moc dobrých filmů. Navíc pro českého diváka je velký problém ocenit jeho hlasové herecké umění, což byla jeho velmi silná stránka.
Kniha celkově podává velmi dobrý obraz o složité osobnosti velkého herce. Zájemcům o Sellerse doporučuji také životopisný film Život a smrt Petera Sellerse (The Life and Death of Peter Sellers), který sice není nelépe hodnocený, ale také ukazuje herce z jiné než herecké stránky.

Zajímavé je, že mám tuto knihu se stejným ISBN, stejnou obálkou, ale vázanou a má 496 stran. Kniha obsahuje také 16 stran černobílých fotografií na křídovém papíře. Provedení knihy je kvalitní a překlad prakticky jen s pár drobnými chybami.
Dávám knize 80%, 30.4.2015.

01.05.2015 4 z 5

Vietnam - Turistický průvodce Rough Guides Vietnam - Turistický průvodce Rough Guides Jan Dodd

Dle mého je tento průvodce srovnatelný s průvodci Lonely Planet a je jen na cestovateli (protože kniha je určena především individuálním cestovatelům), kterému dá přednost. Já si beru z obou to nejlepší. Tato kniha se snaží o lepší provedení, což ale ve výsledku není zcela pravda: kvalitní křídový papír má vyšší gramáž (kniha je na svou velikost extrémně težká) a při čtení se dost leskne, navíc se na něj tužkou hůře dělají poznámky. Na druhou stranu celobarevné provedení je výrazným plusem především u mapek, které jsou tak přehlednější. Obsahově jsou knihy také srovnatelné, i když bych řekl, že LP má delší historii a to je vidět na zkušenostech. LP je prostě o něco lepší.
80%, 9.3.2015.

09.03.2015 4 z 5

Začínat od nuly Začínat od nuly Johnny Allen Hendrix

Pro mě zklamání. Je jistě originální nápad poskládat knihu ze slov a rozhovorů Hendrixe, ale na druhou stranu ukazuje, že Jimi nebyl kdovíjaký myslitel, inteligent či literát. Text prakticky bez komentářů (až na výjimky, kdy je v závorce uvedena nějaká událost daného období) tak jen ukazuje Hendrixovy názory a myšlenky, které jsou často pravdě a realitě vzdálené. Mnohem víc se mi líbila kniha Nadoraz, kde je sice Jimi vykreslen trochu idealisticky, ale podává o něm podstatně lepší obrázek.
Věřím tomu, že grafická úprava tištěné knihy je pěkná, bohužel pro elektronické vydání je to naopak veliké mínus. Je tam totiž spoustu citátů a textů tak malým písmem, že se to nedá přečíst. Střídání různých stylů a velikostí a dokonce fontů písma zde působí mnohdy kýčovitě až nevhodně. Výjimkou jsou fotky, které i v el. podobě působí pěkně.
Celkově se jedná ne přímo o nudné čtení, ale z velké části je to jen takové plácání. Zkrátka je lepší si pustit Hendrixovu skvělou muziku a raději si přečíst něco o něm, než od něho. 60% (přestože jsem Hendrixův velký fanda), 18.2.2015.

19.02.2015 3 z 5

Jak prodat sám sebe Jak prodat sám sebe Joe Girard

Joe Girard se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejlepší prodejce aut, kdy prodal za rok 1400 vozů. Vyrůstal ovšem v chudinské čtvrti a svůj úspěch dosáhl jen díky své vytrvalosti a píli. Své zkušenosti se snaží prodat i prostřednictvím knih, toto je jeho druhá. Je to takové shrnutí zajímavých myšlenek a rad pro lidi, kteří majjí zájem na sobě pracovat. Není to sice nic světoborného, ale každý si tam tu svou část najde. Některé části tolik nezaujmou, ale vše se čte dobře a určitě se neztratí. V mnohých částech jsou cítit takové ty učebnicové poučky o prodeji, motivaci apod. Ani přes své stáří obsah nijak výrazně nezestárnul.
Kniha bohužel má dost tiskových chyb. Hodnocení je na hraně 70%, přikloním se ke 3*, 14.12.2014.

14.12.2014 3 z 5

Den sovy Den sovy Leonardo Sciascia

Novela se trochu hůře čte, mnohdy autor jen naznačuje a není vše úplně jasné. Je ovšem vidět, že Sciascia umí pracovat s jazykem, pasáž rozhovoru kapitána s podezřelým mafiánem je perfektní. Autor bohužel musel kvůli vlastnímu krku dost mlžit (jinak by se sám vystavoval v nebezpečí od mafie), příběh tak díky tomu ztrácí.
Doslov od Jaromíra Fučíka stojí za přečtení - je především o historii a současnosti mafie.
Ilustrace jsou katastrofální, ale člověk je prostě může přeskočit.
Celkově 60%, 21.10.2014.

21.10.2014 3 z 5

Hvězdný kadet Hvězdný kadet Robert A. Heinlein

První román Heinleina, který mě opravdu zklamal. Je to celé o ničem, i když čtivé, přesto nudné a nezáživné. Jediné oživení je až asi posledních 40 stran, kdy se něco děje. Díky tomu se u 50% přikloním ke 3*, 12.10.2014.

12.10.2014 3 z 5

Pátá kolona Pátá kolona Ernest Hemingway

Ač souhlasím s pěkným komentářem Pink Martini, mám na (nejen) toto dílo Hemingwaye odlišný názor. Ernest jako obvykle píše čtivě, ale pro mě jsou to jen kecy o ničem. Ano, je to z jeho života, je to trochu pravdivé, ale hlavně je to hodně nudné. Stručně: forma dobrá, obsah mizerný. A jako obvykle celé nasáklé chlastem. 50% a 3*, 5.10.2014.

05.10.2014 3 z 5

Zelené pahorky africké / Mít a nemít / Pátá kolona Zelené pahorky africké / Mít a nemít / Pátá kolona Ernest Hemingway

Zelené pahorky africké:
Kdysi v mládí jsem četl Stařec a moře (moc se mi líbilo) a pak nějaké povídky (utkvělo mně v paměti, že se mi to líbilo). A tak jako i dle různých komentářů zde jsem byl při přečtení tohoto románu zklamán. Kniha se čte dobře, ale je tak jednotvárná, že často ztrácím soustředěnost a vůbec nevím, co čtu. Filozofování o literatuře a spisovatelích mi do knihy už vůbec nepasuje. Hemingway umí psát (forma), ale co píše (obsah), není nijak zajímavé (tedy v tomto románu). Připadá mi to asi tak, že psal, aby něco napsal. Z celé knihy bylo zajímavých asi tak 20-30 stran před koncem, kdy lov a stopování bylo opravdu podáno poutavě a zajímavě. Pro nudný a plytký zbytek nestojí za to knihu vůbec číst. Ještě dodám, že román dost realisticky odráží to, jak Ernest měl rád pití. 29.9.2014, 60%.

Mít a nemít:
Román se rozjíždí velmi slibně, je psán čtivě a poutavě. Bohužel později se v kompaktním příběhu Harryho Morgana začíná objevovat úplně jiný příběh nějakých lidí. Z románu začíná být pěkná slátanina a to, co vypadalo na 75%, je najednou degradováno na nějakých 55%. Také mi vadí to, že z knihy přímo čpí pach alkoholu - je cítit, jak se autor sám s tímto démonem potýká a přenáší to do svých děl. Celkově 70% a 3*, 3.10.2014.

Pátá kolona:

Celkově kniha 60% a zklamání. Doufám, že je to jen nešťastným výběrem ranějších (?) děl, ale asi hodně dlouho po další knize od Hemingwaye nesáhnu. 5.10.2014.

Ještě dodám, že doslov od Josefa Škvoreckého rozhodně stojí za přečtení. Mnohé objasňuje, např. že román Mít a nemít neměl Hemingway čas dopracovat, proto je takový, jaký je, a také že hru Pátá kolona sám Hemingway v roce 1951 prohlásil za své nejslabší dílo. Také se dovíme, že Ernest trpěl traumatickou neurózou z války a psaním se vlastně léčil. Svá díla psal těžce a své texty mnohokrát přepracovával...

29.09.2014 3 z 5

Psí srdce a jiné povídky Psí srdce a jiné povídky Michail Bulgakov

Všechny povídky se strefují svou kritikou, většinou otevřenou, do tehdejší sovětské společnosti, kde slušný člověk měl strach jen promluvit a pšenka kvetla všivákům, lenochům a podrazákům. Ve směs se jedná o léta 1921-25 a budiž mladým čtenářům poučením a varováním, jak se může režim zvrtnout. Myslím, že jsou stále aktuální a vhodné i ke školní četbě. 75%, 13.9.2014.

13.09.2014 4 z 5

Někdo to rád jinak Někdo to rád jinak Rudolf Čechura

Zajímavý pohled s humorem a nadsázkou na českou konzumní společnost. Humor jistě není špatný, ale mě tentokrát zrovna úplně nesedl, i když jsem se občas zasmál. Na knize mi spíš trochu vadí, že je to jen takový slepenec humorných skečů trochu ve stylu televizního sitkomu a nejde tak moc o nějaký zajímavý příběh. Proto dávám na rozhraní při 70% jen 3*. 18.7.2014.

20.07.2014 3 z 5

Krajina náhodného žití Krajina náhodného žití Peter Stamm

Autor má osobitý, trochu zvláštní styl psaní a vyprávění, každopádně zajímavý a čtivý. Používá dost jednoduchých vět, příběh působí trochu stroze, Stamm prostě píše jaksi nezúčastněně, snad i odtažitě a chladně (nemíním to ale v negativním smyslu). Krajina náhodného žití líčí příběh obyčejné ženy, jedná se o psychologický román, který je hodně o životě a ze života. Hrdinové jsou běžní lidé, někdo se v nich možná pozná, někomu přijdou mnohdy těžko pochopitelní - ale to je život. 80%, 15.6.2014.

15.06.2014 4 z 5

Pochybnosti otce Browna (9 povídek) Pochybnosti otce Browna (9 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Moc milá knížka. Autor inteligentně a čtivě píše, příběhy jsou různorodé, od společensko-kritických po detektivní, záhadné i trochu romantické. Vlastně se jedná o výbor některých povídek. 85%, 8.6.2014.

08.06.2014 4 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Po knize Jim Dandy (40%) a Čas tvého života (55%) jsem na třetí pokus už měl s autorem trochu víc štěstí. Tato knížečka se četla celkem dobře, je i slušně stravitelná. Autor se totiž nestaží cpát tolik svá moudra, takže je to dost o normálním životě táty a syna spisovatele v 50. letech, kdy spisovatel spíš přemýšlí, než tvoří, a pak nemá ani na maso k obědu a žije jen o rýži a fazolích. 75%, 18.5.2014.

18.05.2014 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Kniha je psaná jako dokumentární román. Snaží se líčit maximálně nezaujatě a nestranně příběh dvou mladíků, kteří vyvraždili prakticky bezdůvodně nevinnou rodinu. Autor nejenže píše čtivě, ale díky podrobnému líčení obou vrahů i jejich prostředí si čtenář dokáže udělat velmi dobrý obrázek o neslavných hrdinech. Je to svým způsobem i psychologická sonda mužů, kteří byli zformováni špatnou výchovou a prostředím až ke zločinům. Při čtení si tak čtenář klade otázky, jak by jiné prostředí mohlo z hochů udělat šikovné studované slušné otce rodin.
Síla knihy je v tom, že na základě skutečného příběhu, podaného čtivou formou, přivádí čtenáře k přemýšlení a hloubání. To se daří spíš jen psychologickým románům, než běžným detektivkám. 85%, 5.5.2014.

05.05.2014 4 z 5

Single & single Single & single John le Carré (p)

Kniha se čte celkem dobře. Ovšem autor upustil od svého dřívějšího hodně realistického psaní k více líbivému, americkému trochu akčnímu stylu. Děj je spíš povrchní, což mi trochu vadí, protože by bylo zajímavější jít více do hloubky. 60%, 22.4.2014.

22.04.2014 3 z 5

Tanečnice z Veselého mlýna Tanečnice z Veselého mlýna Georges Simenon

Jedna z prvních detektivek s Maigretem a patří rozhodně mezi ty lepší. Dobře se čte, zápletka je zajímavá. 80%, 1.4.2014.

01.04.2014 4 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Arthur Conan Doyle

Všechny tři příběhy se dobře čtou, Umírající detektiv u mě patří mezi ty nejlepší, ale i ostatní dvě povídky jsou nadprůměrné. 80%, 5.1.2014.

05.01.2014 4 z 5