mi-380 mi-380 komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kdybych mohl rozhodovat o seznamu povinné četby, tahle kniha by v něm nemohla chybět. Mám obavu, že současné lidstvo se opět začíná dělit na několik zcela nesmiřitelných, netolerantních, nekompromisních a agresivních skupin, fanaticky přesvědčených o své pravdě, a to nevěstí nic dobrého. Vypravěčka ukazuje, kam to vede.
95 % (v době mého komentáře 1784 hodnocení s průměrem 92 %).

05.09.2017 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Zdánlivě jednoduchý, stručný, ale podivuhodně účinný styl. Navíc spousta zajímavých a nečekaných informací, přirovnání k bulváru (Hellboy) mi zní jak špatný vtip. Ze sedmi příběhů 4 považuji za úžasné (Baťa, Švec, Fabián, Moserová), 3 ,,pouze" za výborné (Baarová, Procházka, Kubišová). 95 %.

08.04.2012 5 z 5

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Když napsala tenhle román, bylo už paní Agatě 69 let, přesto se jedná o neobyčejně svěží, vtipné a promyšlené dobrodružství s perfektními charakteristikami učitelek i žaček prestižní britské dívčí školy. 90 %.

30.11.-0001 5 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Bitva o Anglii a ještě víc o vojenskou a politickou kariéru.
70 % (88 % vygenerovalo 264 hodnotících).

„Narcisse!“
„Caesare?“
„Kolikrát mě provolali imperátorem?“
„Včetně dnešního večera osmnáctkrát, Caesare.“
„T-t-tak! Co ty na to? Dokonce a-ani Augustovi a Tiberiovi se t-t-takové pocty nedostalo!“
Narcissus sklonil hlavu a zdrženlivě se nad takovým úspěchem usmál.
„Zasloužíš si jich ještě mnohem víc, Caesare,“ odpověděl Plautius zdvořile.

15.01.2021 4 z 5

Temné proudy Temné proudy Michael Connelly

Bosch 010 – podruhé v kůži soukromého detektiva. Čtu poctivě postupně. Co se stalo starému kámošovi McCalebovi (Bosch 007 – „Temnější než noc“)? Pátráme, zkoumáme, ale něco stále chybí… básník, básník, básník. Autor si s námi hraje. Bosch tu dokončuje případ, který začal někdo jiný v jiné knize. Přerušuji četbu na straně 61 a beru do ruky první velký příběh novináře McEvoye „Básník smrti“. Tam, doufám, najdu temný prolog k „Temným proudům“.

07.01.2021 4 z 5

Amberville Amberville Tim Davys

Autorovi se podařilo něco neuvěřitelného. Vytvořil svět plný plyšáků, nečekaně krutý, srovnatelný s nejlepšími příběhy drsné školy i mafiánské reality dvacátého století.
90 % (aktuálně 61 hodnotících s průměrem 76 %).

02.12.2020 5 z 5

Nové nejkrásnější divy světa Nové nejkrásnější divy světa Lucie Bártová

Výzva pro cestovatele, turisty, zvědavce a fotografy. Do této skupiny se počítám. Kniha je podrobný a přitažlivě zpracovaný přehled, bohatě ilustrovaný a má tři základní části:
1. Sedm nových divů světa (Tádž Mahal, Koloseum, Machu Picchu, Socha Krista, Velká čínská zeď, Chichén Itzá, Petra)
2. Kandidáti na sedm nových divů světa (14 dalších úžasných staveb)
3. Sedm divů Česka (Pražský hrad, Karlův most, Ještěd, Č. Krumlov, Dlouhé Stráně, Hluboká a Karlštejn)
Polemizovat se dá o výběru, dopadu na turistiku a vůbec významu takového hlasování, nic to ale neubere na originalitě divů a důmyslu a schopnosti tehdejších stavitelů.
95 % (jsem třetí hodnotící, aktuální průměr je 80 %).

P.S.
České divy jsem prolezl všechny, na zámku Hluboká jsem se ženil, z jedenadvaceti světových jsem navštívil jen šest...

11.05.2020 5 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Autoři se postupně víc a víc soustřeďují na členy vyšetřovacího týmu. Pátrání, které mě v první části (Temná tajemství) připadalo v severské krimi naprosto originální, je odsunuto na vedlejší kolej. V tom není problém, ten vidím v autorském postupu, kdy jsou všichni hlavní hrdinové pomalu, ale jistě, zahnáni do temných koutů svých běsů a tam se bez možnosti pozitivního řešení točí v nekonečném víru zoufalství. Tak to vypadalo na konci páté části a šestá pesimistický vývoj potvrzuje. Mezi kriminalisty tu prostě nenajdeme ani jedno veselé sluníčko, jen těžce poznamenané psychopaty.
65 % (zatím 155 hodnotících je v průměru nadšeno mnohem víc – na 87 %).

10.05.2020 3 z 5

Od Maneta po Pollocka Od Maneta po Pollocka kolektiv autorů

Kniha přímo navazuje na Leveyho Stručné dějiny maliarstva, je ale jinak pojatá. Není psaná chronologicky, ale formou encyklopedie. Abecední řazení má své výhody i nevýhody. Je to přehledné, chybí ale popis vývoje, provázanosti, vzájemného ovlivňování umělců i směrů. Kvalita reprodukcí odpovídá době vydání, je podprůměrná.
Zajímaly by mě myšlenkové pochody malířů, kteří počínaje Williamem Turnerem, přes slavné impresionisty, až po všechny možné protagonisty moderních -ismů dvacátého století mění postupně svůj rukopis od realitě se blížícím počátkům své tvorby k absolutnímu zjednodušení - do laikovi těžko pochopitelných zrůd, skvrn a čar. V Praze v posledních letech probíhalo několik výstav, kde jsme tento vývoj mohli sledovat na vlastní oči, a to na originálních dílech (Kupka, Filla, Gauguin, Světlo, Impresionisté…). Zajímavé je, že i ceny těchto geometrických útvarů a cákanců u těch nejslavnějších šplhají do závratných výšek miliónů až stovek miliónů dolarů (Picasso, Kupka, Munch, Toyen, Pollock, Kooning, Rothko a další). Pokud bych to bral podle sebe, mohu místo malby sledovat vývoj mého písma (protože umím nakreslit jen hlavonožce a geometrické útvary za pomoci pravítka a kružítka). To (písmo) bylo v první třídě roztřesené, postupně krásně úhledné psací, časem v pubertě přešlo do stále úhledného polotiskacího, při mých technických studiích jsem přešel na písmo kolmé tiskací a nyní? Pokud někdy nepoužiji klávesnici a pokud si nedávám opravdu velký pozor, pak mé písmo je rozevláté, neuspořádané, pro nezasvěcené většinou těžko čitelné. Také jsem prodělal (písmo)malířský vývoj, vyzrál.
Není to mou neschopností, když chci, umím stále psát hezky. Je to netrpělivost? Přirozený vývoj? Lajdáctví? Umění?
95 % (jsem druhý hodnotící, průměr je 90 %).

07.04.2020 5 z 5

Udělala jsem chybu Udělala jsem chybu Paula Daly

Dobrý název, všichni jsme někdy udělali chybu. A určitě nezůstalo u jedné. Stejně je na tom hlavní hrdinka. Dobrá výchozí situace, skvěle se rozvíjející spletitý příběh, dlouho za plný počet. Zakončení mi trochu zchladilo nadšení, ale i tak jde o oživení v kombinovaném žánru sociální drama/thriller.
85 % (aktuálně 63 hodnotících s průměrem 89 %).

04.04.2020 4 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Velmi smutné. Přes všechny vtípky kriminalistů a svěží dialogy.
Velmi reálné. Přes obligátní první větu: Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť …
Velmi čtivé. Přes, nebo možná, díky četbě v originálním „cizím“ jazyce.
95 % (zatím 151 hodnotících s průměrem 90 %).

„Fakt si myslíte, že som blbá?“
„Nííjéé…“
„Tak poďte obaja. Máte šťastie, že blonďáci sa mi odjakživa páčili viac ako čierni! Mala som dvoch…“
„Naraz?“ vyhŕklo Chosému.
„Postupne,“ došlo jej, na čo sa jej vlastne spýtal a zahanbene sklonila hlavu a sprisahanecky sa usmiala, „vy ste ale šibal! Samozrejme, že nie naraz! Za našich čias sa také veci, čo dnes filmujú na videokazety, nerobili!“
„Vy pozeráte porno!?“ zhrozil sa Chosé.
„Nijéé… opatrovateľka hovorila… a hlavne hulákajte na chodbe! Nech susedia všetko počujú! Hybajte rýchlo dnu!“
Vošli.

Je to prehrešok proti Desatoru Božích prikázaní… poznáš Desatoro?“...
„Nie, ale… už som o tom počul od tatu. Raz hovoril mame, že jeden farár niekde stratil bicykel a až keď si spomenul na jedno z Desatora… že Nezosmilníš… tak si spomenul, kde bicykel zabudol…“...

P.S. Chronologicky se v tuto chvíli jedná o 21. díl (z celkových dvaceti osmi), odehrávající se v roce 2002. Vydaný byl jako sedmý v roce 2008.

30.08.2019 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

HH 11, tak jsem se do té šestisetstránkové bichle konečně pustil. Chování Harryho v prvních dvou třetinách knihy je opět nedůstojné, a to jak lidsky, tak kupodivu i profesionálně, aby se náhle proměnilo v jím inscenované geniální řešení, zakončené krkolomným finále.
Plusy za to, že vůbec vzniklo pokračování, za očekávanou čtivost, za posun ve vývoji hlavních postav a za skvělou, skoro hororovou, atmosféru.
Mínusy za přehnanou vykonstruovanost, snadné poznání hlavního padoucha, americké finále a upovídané vysvětlování.
70 % (zatím 1697 hodnotících je na průměru 91 %).

17.08.2019 4 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Nějak jsem se zasekl. Dva důvody:
1. Horké léto s dvěma týdny aktivní dovolené na Šumavě a na Vysočině, kde nebyl čas ani na spánek, natož na četbu.
2. Tahle Isaacsonova kniha, se kterou se doslova mazlím. Fyzika je můj obor, ale mám co dělat, abych tu všemu stačil, i když je to podáno populární formou. A pak ten úžasný životní příběh, který nás provází dějinami konce devatenáctého a dramatické první poloviny století dvacátého. To vše sepsáno s nadhledem, vtipně, přesně, čtivě.
100 % (zatím 81 hodnotících je na průměru 89 %).

„Pokud je něco opravdu nové, objeví to člověk jedině v mládí,“ posteskl si Einstein jednomu příteli poté, co dokončil své výzkumy k obecné relativitě a kosmologii. „Později se stane zkušenějším, slavnějším - a tupějším.“

P.S.
Přeháněl, po tomto prohlášení měl před sebou ještě spoustu významných objevů a teorií.

25.07.2019 5 z 5

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Vladimír Škutina

Vladimír Škutina nám připomíná a zprostředkovává svá slavná setkání s Janem Werichem, který byl tou dobou v úžasné intelektuální formě, s jeho geniálním, přitom však vtipným a zároveň lidským mozkem, chrlícím nápady, vtipy, názory a proslovy s podivuhodnou lehkostí a předvídavostí.
To by byla učebnice! Skvělá učebnice historie československých šedesátých let, včetně humanistických komentářů svědčících o dokonalém vzdělání ve spojení s moudrostí člověka, který už něco zažil.
O to smutnější je závěrečný návrat do normalizace. Pro oba. Pro všechny.
100 % (71 hodnotících s průměrem 84 %).

07.07.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pohádkové dobrodružství plné velkých plánů, nesplnitelných snů (které se za určitých okolností přesto splní), a hlavně – naslouchání řeči srdce. Je tam pointa, jsou tam zajímavé postřehy i příběhy, ale četba i výsledek mi trochu připomíná dort Pejska a Kočičky.
55 % (v tuto chvíli obrovské množství hodnotících – 5379 generuje průměr 78 %).

Santiago už jel dvě a půl hodiny pouští a snažil se pozorně naslouchat svému srdci. Neboť ono mu mělo odhalit přesné místo, kde je ukrytý poklad.
„Tam, kde bude tvůj poklad, bude i tvé srdce,” řekl Alchymista. Santiagovo srdce však mluvilo o něčem jiném. S hrdostí vyprávělo o pastýři, který opustil své ovce a šel za snem, který se mu zdál po dvě noci. Vyprávělo o Osobním příběhu a o mnoha mužích, kteří učinili totéž a vydali se hledat daleké země...

P.S. Pozor, malý spoiler – všechny ty úžasné sny a velké plány se týkaly rabování pokladů v egyptských pyramidách:-(.

21.05.2019 3 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Skvěle popsané dospívání v osmdesátkách. Vtipně, zábavně, lidsky. Z pěti mnou přečtených knih od Šabacha zatím ta nejlepší. Jdu si pustit Pupendo.
90 % (aktuálně 468 hodnotících s průměrem 83 %).
...
Strávil sem ten čas přemejšlením o svým životě, kterej furt jaksi nechápu. Ale, říkal sem si, možná že to je právě to pravý znamení. Protože jak se pozná chytrá knížka od normální? To je celkem jednoduchý. Chytrou knížku já poznám tak, že ji většinou nepochopím. Stejně tak jako velmi dobrou báseň. Nasliním si prst, obrátím list a hele! Dál už nic není… Teda je, ale to už je další kousek. Takže zpátky a znova, a když tomu nerozumím ani napodruhý, tak sem si na beton jistej, že držím v ruce skvost, kterej patří do první řady knihovničky. V životě si nikdo nedovolil říct o knížce, kterou nepochopil, že je blbá. Což mě vede k úvaze, že i můj život je asi velmi kvalitní, když mi pořád uniká jeho smysl.
...
A Břečka mu ze strnulý ruky vykroutil mikrofon a řek do něj: „Tohle je hovno! Já sem totiž z Prahy!“
Sáhnul po rádiovce toho obrovskýho člověka, kterej seděl přímo pod pódiem, a strhnul mu ji z hlavy tak bleskurychle, že to vypadalo, jako by mu ji smet vichr.
„Posuďte sami!“ volal jasným a pevným hlasem Břečka a pak si tu usmolenou čepici narazil na hlavu. „Teď sem buran!“ zahulákal a náhle rádiovku smekl a na všechny se andělsky usmál: „A teď jsem z Prahy!“ A to všechno eště několikrát: „Teď sem buran! Teď jsem z Prahy! Teď sem buran! Teď jsem z Prahy!“
Teprve po několika dlouhejch vteřinách se všichni probrali z šoku, jenže to už byl Břečka u dveří a Víťa dokonce až na návsi, takže já zdrhal jako obyčejně poslední…

07.04.2019 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Jsem rád, že se mi jako první dostal z této série do ruky druhý díl „Bez těla“. Tento první je příjemná detektivka z domácího prostředí, ale taková trochu unavená, podobně jako mužovy oči. Mám dojem, že tajemný Goffa v roce 2013 teprve nabíral dech k lepším výkonům.
70 % (aktuálně 134 hodnotících s průměrem 82 %.

14.02.2019 4 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Tentokrát jsem si dovolil citovat, výstižných komentářů je mnoho.
„Je to po všech komplikovaných Deaverech a seveřanech balzám na duši.“ (DriftBooks)
„Mé výtky se týkají toho, že "Popol" je - snad se, muži, neurazíte - chlapské čtení.“ (kap66)
„Krauze jsem si zamilovala.“ (akdar72)
„Vydal jsem se na dlouhou cestu, kterou je knižní série Naše Mesto, jež má v tuto chvíli 27 zastávek.“ (Eicherik)
„Áno, osoby, miesta a udalosti v tejto knihe sú vymyslené. A ja som káčer Donald :)“ (Blekmun)
„Doporučuji Dána čísti v originále.“ (DriftBooks)
Když už jsem na to nepřišel sám, tak alespoň potvrzuji a opakuji.
Nechal jsem si poradit a čtu originál, ten drsný humor je překladem těžko nahraditelný. Těším se na další díly.
90 % (388 hodnotících, průměr 83 %).
...
Dedo nasadol na ukrajinu a sotva urobil prvé tempá, ofúklo ho susedovo terénne auto, ktoré ani cúvať nevedelo pomalšie než stovkou. Už si na to zvykol a ani sa nad tým nepozastavil. Sused bol mladý, arogantný zmrd a dedo už dávno pochopil, že slovo sťažovať sa nevzbudzuje u takýchto ľudí iný vnútorný pocit než sadistické sebauspokojenie a dunivý nadradený rehot.
...
„Chlapci moji, ten spolujazdec bol môj sused, poznal som ho určite! A to by ste neverili, bojoval ako chlap. Nie ako v tých akčných filmoch, rata ta ta táááá a všetko na jednu dávku pánubohu do okien. Nie! Strieľal krátkymi dávkami, ukážková mierená streľba, a videli ste ten dom naproti? Skoro žiadny škrabanček! Všetko to lietalo cez okná dovnútra. Tí tam museli byť z toho posratí až za ušami! Však to aj tak dopadlo! Ako rýchlo sa to začalo, tak sa to aj rýchlo skončilo, chlapci moji. Dobrý strelec, ten môj sused, veru dobrý strelec! Prisámvačku, aj som teraz rád, že som mu nerozbil hubu, ako som už toľkokrát chcel.“

13.12.2018 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Léta dospívání; přátelé na noční tahy, studentské revolty, krásné dívky, hudba, sex a zase sex. A je jedno, jestli jsi Japonec, Ital nebo Čech, problémy dospívání jsou stejné. A také nezbytné a naléhavé uvědomování si skutečnosti, že k životu nerozlučně patří smrt.
95 % (2525 čtenářů dává průměr 86 %).

26.02.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Další silný příběh z druhé světové. Autor účinně využívá metodu vyprávění příběhů tří válkou poznamenaných postav, nezávisle na sobě prožívajících krutá léta, jejichž cesty se v určitém bodu časoprostoru střetnou a v tom okamžiku nastává rozhodující zlom v jejich osudech. Všechny příběhy se čtou jako detektivka, popisují tvrdou válečnou realitu a i když několik částí působí skoro pohádkově, výsledný dojem je velice působivý, poučný a dojemný.
90 % (zatím 2067 hodnotících je na podobném průměru 88 %).

28.01.2018 5 z 5