mi-380 mi-380 komentáře u knih

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Autor je originální bloger s kvalitním historickým i politickým přehledem. Příběhy nám vypráví jasným, jednoduchým, popisným jazykem, k dokonalému čtenářskému požitku mi chybělo trochu víc spisovatelského řemesla. Těch příběhů je dvanáct, některé jsou zajímavé, jiné překvapivé, všechny ukazují nečekané souvislosti a stojí za přečtení. Základní témata příběhů: tulipány, trest smrti v Anglii, kaučuk, napadení Finska, křižník Hood, výpravy kapitána Shackletona, původní obyvatelé Kanárských ostrovů, neštovice, Španělská výprava do severní Ameriky, sopka St. Pierre, vánoční klid zbraní v roce 1914, útok na Oslo.
85 % (jsem šestý hodnotící, dosavadní průměr je 90 %).

06.10.2018 4 z 5

Ladislav stále příjemně vtipný, občas originálně filosofující. Doufám, že časté příběhy o pití alkoholu jsou přehnané, pokud ne, pak je to na protialkoholní léčebnu. Ilustrace roztomilé, popisy Gruzie a Gruzínců, Arménie a Arménů zajímavé a poučné.
80 % (jsem hodnotící s pořadovým čísle 340 a zatím jsme tu na průměru 85 %).

26.05.2018 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podivuhodná filosoficko-pornograficko-prognostická směs s občasnými humornými okamžiky. Autor je známý provokatér, takže jeho zajímavý popis celkem pravděpodobné vize islamizace Evropy v blízké budoucnosti je občas potlačován do pozadí drsnými choutkami vypravěče a bohužel ještě častěji jeho sáhodlouhými rozbory díla J. K. Huysmanse, francouzského spisovatele 19. století. Zhruba polovina knihy je věnována právě jemu, což působí víc jako autorova fóbie, než jako plnohodnotná součást výpovědi.
65 % (zatím 264 hodnotících je na průměru 76 %).

29.04.2017 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Všechny komentáře si pochvalují, jak se to pěkně rychle čte. Musím souhlasit, tenhle mix akce, dobrodružství, hororu a porna je nadprůměrná oddychovka.
75 % (zatím 109 hodnotících s průměrem 82 %).

18.05.2014 4 z 5

Mistři meče na Marsu Mistři meče na Marsu Edgar Rice Burroughs

Zkusil jsem cestu zpátky do pohádky.
Můj oblíbený mistr meče a vládce Marsu se ale bohužel stává navíc mistrem chvástání, přivádějícím sebe i své druhy dětinským jednáním do malérů, které mu pomáhají řešit jen náhody srovnatelné s výhrou první ceny ve sportce. Nejen, že zapomíná na opatrnost a strategii, zapomíná bohužel i na jeho kdysi hlavní marťanské trumfy: skoky a telepatii.
50 % (zatím 26 hodnocení, modrý průměr 78 %).

Bylo jasné, že si ten člověk o sobě myslí, že je nepřekonatelný šermíř. Mohl jsem ho vyvést z míry tím, že bych mu odhalil svou pravou identitu, neboť každý marťanský válečník by ztratil odvahu, kdyby se dozvěděl, že stojí proti Johnu Carterovi, Vládci Barsoomu. Neřekl jsem mu to. Zkřížil jsem svou čepel s jeho mečem a zkoušel Uldakovo umění, abych se ujistil, jaké opodstatnění má jeho vychloubání. Byl samozřejmě vynikající šermíř, a přesně jak jsem očekával, též záludný a bez sebemenších ohledů…

03.10.2019 3 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Po dlouhé době jsem si připomněl oblíbený žánr jedné etapy mého čtenářského vývoje - sci-fi horor.
Našel jsem nový originální pohled na zombie tématiku, navíc plno nápadů, výstižných charakteristik, občasného napětí a dokonce i příjemně odlehčujícího humoru.
80 % (zatím 49 hodnotících s průměrem 81 %).

Stařenka mlčela a jen se na mě zkoumavě dívala.
Vůbec, ale vůbec se mi nelíbila! Když už se nějaká žena zapojí do něčeho nezákonného, tak se do toho zapojí naplno. Chlapi to často udělají z blbosti a dají se snadno přesvědčit, aby toho zase nechali. Ale jakmile si ženská jednou stoupne na šikmou plochu, už ji z ní nedostanete ani párem volů. Platí to jak pro holky na základní škole, tak i pro stařenky v domově důchodců.
A tahle na sobě ještě ke všemu měla teplákovou soupravu.

17.05.2019 4 z 5

Pán zlodějů Pán zlodějů Cornelia Funke

Někdy před deseti lety, obklopen několika svými dětmi, jsem po večerech předčítal a zároveň prožíval tohle napínavé novodobé dobrodružství v benátské laguně. Od té doby se tam chystám. Dnes mám konečně sbaleno, následující čtyři dny toho moc nepřečtu. Čeká mě jiný druh kultury.
80 % (aktuálně 69 hodnotících s průměrem 86 %).

16.04.2019 4 z 5

Jak potopit Austrálii Jak potopit Austrálii Petr Šabach

Povídky nostalgicky popisující dobu, kdy většina dospívajících se místo v kavárnách scházela venku na plácku, v rourách, v ulicích. Životní zkušenosti nezískávali na internetu, ale v partách a od světaznalejších kámošů. Legendární vypravěč Péťa nám tu názorně popisuje paradoxní mix naivity, vyplývající z normalizační nevědomosti, kombinované s pragmatismem života mezi lidmi v ulicích a v hospodách. Témata i délka povídek je předurčuje k využití ve filmu, v naší porevoluční kinematografii se určitě neztratily (tady jsem identifikoval Šakalí léta a U mě dobrý).
80 % (193 hodnotících s průměrem 80 %).

26.02.2019 4 z 5

Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů J. R. R. Tolkien

Devadesátá léta, fenomén Středozemě se teprve rozbíhal, vycházely knihy, neexistovaly filmy, s výjimkou ne moc povedeného napůl animovaného „Hobita“. V té době jsem objevil a koupil dvě knihy: „Tolkienovy říše“ a „Svět J. R. R. Tolkiena“ plné úžasných ilustrací a citací z knih, které pro mě v té době byly absolutním čtenářským zážitkem. Tyhle obrázky mi dokonale doplnily můj pohled do Tolkienových světů a mám dojem, že mnohé z nich pomohly i filmařům při pozdějším natáčení.
100 % (aktuálně 67 hodnotících, průměr 91 %).

16.02.2019 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Autor se strefil do mého vrozeného vltavotýnského jihočešství i do vykreslení porevolučních podnikatelských (i jiných) aktivit probuzeného národa.
90 % (277 hodnotících, průměr 81 %).

20.06.2018

Jak (se) učit hrou - Vybrané myšlenky o vzdělání a výchově Jak (se) učit hrou - Vybrané myšlenky o vzdělání a výchově Jan Amos Komenský

Za co bojoval učitel národů? Porovnejte si naši současnost s dobou před skoro 400 lety.
Několik citací: "Co říci o žácích škol?... předně jsou sklíčení hustou jakousi mlhou ducha i srdce, že jas pravé a plné vzdělanosti nemohou prohlédnouti... mají dále leností obtíženy uši... když poslouchají, jako by neslyšeli... také oči zabírá lenost a naplňuje slepotou, takže s nechutí čtou knihy... co se má říci o jazyku?... většinou je svázán, řídce se dotazuje, mdle odpovídá, výmluvnost zanedbává... což vnitřní smysly?... i zde je vše omrzelé, netouží ducha napásti potravou moudrosti... tím méně mysl povzbudit vlastním přemýšlením... ruce mnohých jsou tak loudavé, že ani dobrá pravidla nevypisují... zahálka těchto částí potáhne celé tělo i duši malátností a strnulostí, takže zapomínaje na své poslání, proč jsou studenty... oddáni líné zahálce, ničí nejkrásnější jaro svého věku, léta mladosti... jestliže nějaká cvičení podstoupí, bývají nečistá... kostky, malované karty, atletický nebo pěstní zápas, neužitečné toulky, daremné povídačky, nemírné pitky, noční potulky atd., atd...."
Veselé i smutné čtení. 90 %.

17.02.2013 5 z 5

Hrobka Hrobka Kate Mosse

Napínavé, dokonale promyšlené, přesvědčivě naservírované mystery dobrodružství. Obdivuhodná je příprava a znalosti autorky, to se týká jak místa děje, tak i doby před více než 100 lety, kde se odehrává hlavní příběh. Navíc jde o moc pěkně vyrobenou knihu a přesný a čtivý překlad. 95 %.

30.11.-0001 5 z 5

Předmět doličný Předmět doličný Patricia Cornwell

Z nekonečné série o doktorce Kay jsem vybral na DK nejlépe hodnocený díl a nakouknutí do jejího světa mě nijak zvlášť nepřekvapilo. Běžná skupina osob: policista/policistka, doktor/doktorka, právník/právnička, umělec/umělkyně. Autorka s nimi míchá celkem šikovně, zajímavou informací pro mě byl způsob přípravy senzačních biografií v kukaččím stylu. Stručný popis říká: obratně napsaný thriller určitě nezklame milovníky tohoto žánru. Protože jsem už dávno ustoupil z milovníka tohoto žánru na občasného uživatele, jsem spokojen na 80 % (92 hodnotících je na průměru 85 %), ale chytře vymyšlená zápletka a zručně odvedené řemeslo mi nechávají mírně pootevřená vrátka pro další díl.

27.03.2019 4 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Jeden ze světů Petera Maye z jiného pohledu. Hebridy, staré domy, znepřátelené rodiny. Několik příběhů, několik časových rovin, několik hlavních postav, spousta vedlejších, které až do konce knihy přibývají, takže spousta těch Mc… a Mac… v několika generacích znamená nápor na čtenářovu schopnost systematicky si srovnat rodokmeny. Ústřední postava Cal, ekolog, z kterého by náš bývalý pan prezident ale opravdu neměl radost, působí sympaticky lidsky: roztržitě, přepracovaně, neurvale a hlavně originálně. Docela se těším na další část série (Vešla do moře).
80 % (71 hodnotících, průměr 82 %).

… celá se zachvěje. Není na takové davy, na města, na tuhle zemi ani nepřátelské vystupování zdejších lidí zvyklá; ať už se vrtne kamkoliv, všude vidí jen ztrhané rysy v kamenných tvářích. Je osamělá, a teď asi i ztracená...

17.01.2019 4 z 5

Láska je kytarové sólo Láska je kytarové sólo Jaromír Pelc

Příjemné písničky s chytrými texty pro ty, kterým mainstream nic moc neříká… a ejhle, na papíře je z toho skvělá poezie. Songy, které spoluvytvářely myšlení generací a které jsou stále slyšet v nových a nových coververzích. Při vší kvalitě a užitečnosti českých překladů/přebásnění postrádám alespoň základní informace o originálních skladbách a autorech: 90 % (32 hodnotících s průměrem 91 %).

... Chrání mě mé knížky, moje básně,
To je má záštita, můj křišťálový štít
Zavřu se v pokoji jak v nedobytném sejfu
Tady jsem v bezpečí, zárodek v placentě
Nedotýkám se nikoho, nikdo se nedotýká mě
Jsem kámen, jsem ostrov
A kámen nic nebolí
A ostrov nikdy nepláče
(Paul Simon: I Am a Rock, 1965, https://www.youtube.com/watch?v=JKlSVNxLB-A)

27.12.2018 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

„Po mé pravici seděli manželé. Manželé se v autokaru poznají podle toho, že na sebe nemluví. Ta paní už byla v letech, kdy každý flirt je dobrý na povzbuzení ženského sebevědomí. Považovala můj ohlížecí protirytmus za donchuánský trik a svěřila se manželovi. Ten pak, kdykoliv jsme skrčeni vystoupili, diskrétně odešel a doufal, že mu žena se mnou uteče a že mu konečně vypuknou prázdniny.“
„Podle mého názoru do Pisy se má jet jen za věcným účelem. Za dědictvím, za tetou nebo tak. Jinak stačí koupit si kdekoliv pohlednici se šikmou kampanilou. Nebo také nekoupit. Jediné, co stojí trochu za podívanou, je fotografické běsnění, kterému při pohledu na nepovedenou věž propadají turisté téměř bez výjimky. Spokojil jsem se tím, že se mi povedlo věž alespoň fotograficky narovnat, a jeli jsme dál.“
... Většinou vtipné, občas se hlava zamotá z Werichových slovních hříček, občas ukecané: 80 % (aktuálně 182 hodnotících s průměrem 86 %).

16.10.2018 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Hodně krvavá, pořádně napínavá a zručně vykonstruovaná severská historka v níž třetí hlavní roli dostala hudba, druhou Joona Linna a na prvním místě jako většinou - opravdu VELKÉ prachy.
90 % (v tento moment 2407 hodnotících generuje průměr 82 %).

12.04.2018 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Ďábel Sebastian se posouvá do centra dění a pokud si nedokázal v předchozích dílech najít u čtenářů sympatie, pak v tomto čtvrtém přichází jeho nejsvětlejší chvilky. A naopak, do problémů se dostává skoro celý zbytek jeho policejního týmu. R&H i tentokrát udrželi hodně vysoký standard.
90 % (237 čtenářů je na shodném průměrném hodnocení).

12.01.2018 5 z 5

Viníci mají strach Viníci mají strach James Hadley Chase (p)

Kvalitní americká drsná škola se vším, co do ní patří: nekompromisní sympaťák - soukromý detektiv, velcí padouši ovládající město, zkorumpované úřady, krásné ženy. A zamotaný příběh, který nás nenechá vydechnout. 85 %.

30.11.-0001 4 z 5

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

Konec dobrý, všechno dobré, tady snad i velmi dobré. No, vzhledem k tomu, že jsem se četbou, kde mi pořád něco drhlo, musel mezi těmi nešťastníky většinou těžce proklopýtávat, tu a tam se záměrem předčasně skončit, tak u hodnocení zůstanu u té dobré. Má zvědavost zvítězila nad neschopností vyrovnat se s těžko stravitelným textem.
65 % (154 hodnotících s průměrem 79 %).

22.06.2024 3 z 5