Michalka98 Michalka98 komentáře u knih

Rozervanec Rozervanec Josef Kajetán Tyl

Zajímavý vhled do doby, kdy Mácha byl nedoceněným básníkem. Rozervanec je v podstatě parodií na romantismus a Máchův život. Napsat něco takového po autorově smrti, kdy se již nemohl bránit, opravdu nebylo etické, ale Tyl si byl v této době patrně dost jistý svou pozicí v českém kulturním prostředí. Každopádně mu tuto "troufalost" následně Havlíček ve své kritice Posledního Čecha vrátil.

01.08.2023

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou Fráňa Šrámek

Velice mě to mrzí, ale bohužel na otázku "O čem je Měsíc nad řekou?" musím odpovědět, že o ničem. Šrámek pracuje s motivy mládí a stáří, nenaplněných ambicí a představ či pocitem viny. Toto všechno však vyznělo do prázdna a nic hlubšího hra ve mně nevyvolala. Nedokázala jsem se začíst, pořád jsem čekala, že dojde k nějaké výraznější akci, ale dohromady se nedělo vůbec nic. Česká literatura se může pochlubit mnohem zajímavějšími dramaty.

01.08.2023 2 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne Glenconner

Skvělá kniha, která přinesla zase jiný pohled na aristokracii a britský královský dvůr. Co to vlastně znamená být dvorní dámou? Je to pouhé sezení v krásných šatech vedle členek královské rodiny, nebo je to životní poslání, které se může rovnat práci diplomata? Životní příběh lady Anne svou dramatičností a výjimečností může směle konkurovat Větrné hůrce Emily Brontëové. Je neskutečné, co vše prožila a přitom z ní sálá optimismus, smířenost, naděje a vděčnost. Při čtení životních osudů jejích synů mi bylo neskutečně úzko. Hvězdičku strhávám za absenci fotografií a také za některé méně záživné pasáže. Místy mi požitek ze čtení kazil rovněž kostrbatý překlad a chyby (v redakci by vážně mohli vědět, že Austenová se nepíše s i ale s e). Každopádně doporučuji a ráda bych jednou navštívila Holkham.

11.01.2023 4 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

(SPOILER) Nádherná, něžná romantika. Autorka vytvořila opravdu unikátní příběh - celou dobu přemýšlíte, jak to skončí. Potkají se Elias a Josephine? Bude jejich osudová láska naplněna? Konec je překvapivý, hořkosladký, ale naprosto úchvatný a geniální. Hvězdičku strhávám pouze za kapitoly ze současnosti, ve kterých Josephine komunikuje se svou kamarádkou - ty mě moc neoslovily. Jinak vřele doporučuji.

29.12.2022 4 z 5

Zpíváš, jako bys plakala Zpíváš, jako bys plakala Zuzana Kultánová

Zuzana Kultanová přišla do českého literárního rybníčku s tematicky velmi aktuální knihou. Příběh mladé dívky, která může mít (a v podstatě má) všechno, ale přesto není se svým životem spokojená, je výborně zpracovaný. Kamenem úrazu pro mě ovšem byla samotná hlavní hrdinka. Kdybych ji měla popsat jedním slovem, nebyla bych slušná. Je v pořádku, když má člověk pochyby, když si není jistý sám sebou a okolním světem. Jenomže Andrea je nevyspělé dítě, která blízké osoby vnímá jako hračky. Všem ubližuje a ještě se sama cítí ublížená. Nadbytečným pitváním svých pocitů ničila nejen postavy, ale i mě. Autorka zvolila skvělé téma, ale nemohla jsem bohužel (nebo bohudík) soucítit s hlavní hrdinkou.

27.10.2022 3 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Jako milovnici Jane Austenové mě tato kniha potěšila.

10.07.2021 5 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Kniha má skvělou hlavní hrdinku, úžasnou zápletku a několik velmi dobře propojených dějových linek. Čtyři hvězdičky dávám z toho důvodu, že autorka podle mě úplně nedokáže napsat mužské postavy, které by mě zaujaly (stejný problém mám i u dalších knih Světlé). Tento příběh si zasloužil, abych se do mužských hrdinů zamilovala stejně jako Evička, což se bohužel nestalo.

19.04.2020 4 z 5

Viktorie Viktorie Daisy Goodwin

Seriál zbožňuji, a tak pro mne byla tato kniha naprostou povinností. Daisy Goodwin píše velmi poutavě a díky tomu mám ze seriálu ještě větší zážitek.

29.03.2020 5 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Václav Renč

Nádherná kniha.

02.12.2019 5 z 5

Soukromá vichřice Soukromá vichřice Vladimír Páral

Nejspíš chápu, co se autor touto knihou snažil říct, ale styl psaní mi nevyhovoval. Děj téměř žádný, neustále opakující se situace mě opravdu rušily a dlouhá souvětí způsobovala, že jsem se v příběhu ztrácela.

21.04.2019 2 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

I druhý díl této trilogie mě nesmírně bavil. Líbilo se mi propojení fantasy příběhu s historií. Musím velmi pochválit autorčin popis středověku, protože já měla pocit, že se skutečně nacházím v 16. století. Těším se na poslední díl.

05.02.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Skvělá, aktuální kniha, která by měla být povinnou četbou. Souhlasím s většinou názorů pana autora a tam, kde se naše názory liší, oceňuji to, že si svá stanoviska dokáže obhájit pomocí rozumných argumentů. Kniha právem získala ocenění Magnesia Litera.

17.11.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Pro mě o něco málo slabší než první díl, ale pořád je to nesmírně milá a půvabná kniha, která má uklidňující efekt. Třetí díl si ráda přečtu.

26.08.2018 4 z 5

Hospoda Jamaica Hospoda Jamaica Daphne du Maurier

Pěkný příběh, který byl místy předvídatelný. Kniha se mi líbila, ale Mrtvá a živá byla lepší.

06.08.2018 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Upřímně musím říct, že si svým hodnocením nejsem příliš jistá. Kniha je čtivá a originální, ale srovnání s Harrym Potterem mi přijde opravdu přehnané. Kniha ani zdaleka nedosahuje takové kvality, svět není tak propracovaný. Postavy ve mně nevyvolávaly téměř žádné emoce, ale na druhou stranu si nejspíš další díly (někdy) přečtu, protože příběh je zajímavý. Z knihy nejsem tak nadšená jako většina recenzentů, ale nejsem ani zklamaná. Dávám 3,5 hvězdy.

17.07.2018 4 z 5

Krásné příběhy, nádherné ilustrace. Kniha rozhodně předčila má očekávání. Oceňuji to, že příběhy jsou inspirativní a motivující. Těším se na druhý díl a doporučuji všem malým i velkým rebelkám.

30.06.2018 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Musím říct, že kniha se mi poměrně špatně hodnotí. Líbí se mi zajímavý způsob vyprávění a také jazyk. Samotný příběh mi přišel velmi zvláštní, celou dobu jsem měla pocit, že se děj odehrává spíš někde v USA. Nejspíš proto, že mi spousta věcí do českého prostředí neseděla. Nemůžu si pomoct, ale místy byl příběh na můj vkus zvrácený a některé situace jsem těžko přijímala. Nicméně ke konci příběh zajímavě gradoval, rozuzlení bylo také nápadité ( taková varianta mě nenapadla ), ale konec zase příliš useknutý. Celkově tedy 2,5 - 3 hvězdy.

16.05.2018 3 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Kniha mi dala přesně to, co jsem očekávala. Milé, nenáročné čtení, pro romantiky jako stvořené. Bylo zajímavé vidět slavné muže i z jiného úhlu pohledu. Každopádně mě některé dopisy i pobavily, zvláště od lorda Byrona či Jindřicha VIII. Zrovna těmto dvěma nevěřím ani slovo. :)

15.04.2018 5 z 5

Hotel Sacher Hotel Sacher Rodica Doehnert

Upřímně musím říct, že jsem v rozpacích. Kniha má nádhernou obálku, je čtivá a odpočinková, ALE.........když se kniha jmenuje Hotel Sacher, tak předpokládám, že se děj bude výhradně točit kolem HOTELU SACHER a maximálně zde bude nějaká vedlejší linie, která příběh oživí. Jenomže v této knize je vedlejší linií právě onen hotel Sacher a hlavní část příběhu tvoří naprosto smyšlený příběh smyšlených postav. Dle mého názoru funguje Sacher v této knize pouze jako kulisa, jako marketing. To je velká škoda, protože Vídeň miluji a Sachrův dort rovněž, a proto si myslím, že by kniha působila lépe, kdyby opravdu pojednávala o legendárním hotelu. Naopak však musím pochválit poslední část knihy, kdy si autorka s rozuzlením života postav opravdu vyhrála. Celkově tedy dávám 3,5 hvězdy.

07.04.2018 3 z 5

Plešatá zpěvačka / Židle Plešatá zpěvačka / Židle Eugène Ionesco

Hodnoceno dílo Plešatá zpěvačka: Absurdní drama ráda nemám, protože na můj vkus je příliš absurdní :). Toto dílo mě však bavilo, protože skvěle zobrazuje častou nesmyslnost lidské konverzace a neschopnost porozumění.

28.12.2017 4 z 5