minirock minirock komentáře u knih

Ardistanem do Džinistanu I. Ardistanem do Džinistanu I. Karl May

Kniha má dva díly, první díl má 400 stran, druhý 429.
Přímo klasické dílo Karla Maye. Sice bez Vinnetoua ale s Kara ben Nemsim a Halefem. Pověřeni Marah Durimeh vydávají se oba hrdinové do Džinistanu aby tam zažili další skvělá dobrodružství a bojovali za pravdu a spravedlnost proti lži a bezpráví.

30.11.-0001 4 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Skvělá knížka. Ležení a popíjení na pláži se během jednoho dne mění v bezmocnost a boj o holý život.

30.11.-0001 5 z 5

Zloděj snů Zloděj snů Otto Janka

Jedna z mála KODovek která mě dokázala po pár stránkách spolehlivě uspat. Pomalý, nijak napínavý děj o přátelství českého malíře a indiánského mladíka Pikavu na divokém západě. Pobyt u indiánů Parumpatů a pátrání po zloději který je okradl na poušti podle malířova portrétu. Nic víc, nic míň, naprostý průměr.

03.09.2024 3 z 5

Dobrodružství kapitána Žvanilkina Dobrodružství kapitána Žvanilkina Andrej Sergejevič Někrasov

V rámci kompletace edice KOD jsem dostal od kamaráda i tuto útlou knížečku. No a protože cesta autobusem z práce trvá cca půl hodiny, věnoval jsem několik půlhodin čtení o dobrodružstvích kapitána Žvanilkina. Nebudu knížku ani hanět ani vyzvihovat, je to prostě vyprávění o plavbě ukecaného kapitána a jeho dvoučlenné posádky kolem světa při níž zažívají neuvěřitelná dobrodružství. Věnováno bezpochyby těm nejmladším čtenářům.

08.08.2024 2 z 5

Mexický odvážlivec Mexický odvážlivec Peter Jerndorff-Jessen

Pokračování dobrodružství mladého Dána Johna Holka v Jižní Americe. Tentokrát se ocitá v Mexiku jako pomocník přítele Gibsona na dobytčí farmě. Shodou okolností zde jejich známý hollywoodský kameraman Otta Brokdorf hodlá natáčet film o místním loupeživém pistolníku zvaném Postrach Sonory. Z poklidného natáčení se ale díky lstivosti skutečného hlavního hrdiny stane boj o život. Málo uvěřitelný příběh s minimem akce i napětí, čekal jsem víc.

04.07.2024 2 z 5

Příručka jadranské snoubenky Příručka jadranské snoubenky Blanka Čechová

Mladá pražanda Naďa přijede na Pelješac svědčit své kamarádce na svatbu a okolnostmi je přinucena zůstat a pomáhat druhému svědkovi nějakou dobu v jeho domácnosti. Mezi oběma potom přeskočí jiskra a to co se zpočátku zdálo nemožné se stane, fingované zasnoubení se mění v Baldovu nabídku k sňatku. Je to psané lehkou rukou především pro čtenářovo pobavení ale chorvatská pohostinnost a přístup k životu není daleko od skutečnosti, i to že Čechy mají poměrně v oblibě, to mohu ze svých častých cest do Chorvatska také potvrdit. Určitě si přečtu i další díly jadranské snoubenky i když mě trošičku zklamalo že celý příběh je vymyšlený.

22.06.2024 4 z 5

Severní hvězda Severní hvězda Peter Jerndorff-Jessen

Dobrodružná knížka pro mládež pojednávající o dvou dánských chlapcích kteří odjedou do Argentiny ke strýci jednoho z nich aby se tam z nich stali mladí muži kteří se nebojí tvrdé práce na dobytčí farmě. S jejich pomocí strýc-farmář odhalí nekalé praktiky svého souseda který mu krade dobytek a vyhrají těžký štafetový závod na rodeu v Bella Vistě. Rok na farmě oba chlapce dokonale zocelil a stojí před rozhodnutím zda zůstat dál nebo se vrátit domů?
Mimochodem výše uvedená anotace mi přijde jako k úplně jiné knize ...

12.05.2024 3 z 5

Ostrov divokých koní Ostrov divokých koní Eilís Dillon

Dobrodružný příběh dvou kluků z irské vesničky Garavin na ostrově Inishrone kteří se podniknou odvážnou výpravu na tajemný ostrov Divokých koní kde před mnoha lety žili jejich předkové. Naleznou zde stádo koní a jedno hříbě si odvezou s sebou. Tím rozpoutají řetěz událostí kde jim půjde i o život neboť koně jsou kradení a pachatel se obává že by mohl být odhalen. K tomu nakonec s přispěním obou chlapců dojde. Pěkná i když kraťounká knížka spíše pro mladší čtenáře.

27.03.2024 4 z 5

Luk Ernesta Hemingwaye Luk Ernesta Hemingwaye Vladimír Hofbauer

Autor strávil celkem 16 let v Africe zřejmě jako obchodní zástupce některého z bývalých PZO a toto jsou jeho zážitky. Zajímavé povídání o návštěvě diamantového dolu v Botswaně, pramenu Nilu v Ugandě nebo o lovu divokých zvířat s domorodci. Několikrát se ocitl v nebezpečných situacích např. při útoku černé mamby nebo v zajetí pytláků. Na začátku každé kapitoly věnované konkrétní zemi se zmínil o její historii a také o pomoci Československa v době, kdy naše země do Afriky vyvážela velké množství především zbraní, textilu, keramiky, skla a bižuterie. Obsahem nevelký ale na dobu svého vzniku poměrně zajímavý cestopis.

23.03.2024 3 z 5

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Je to hodně napínavé ale občas i hodně nelogické, hlavně co se toho pátrání, nepátrání tří hlavních detektivů týče. Autorovi se podařilo děj docela hodně zamotat takže jsem se v něm někdy trošku ztrácel ale nakonec vše logicky vyplynulo napovrch. Dobrá detektivka, k Johnu Lutzovi se určitě ještě vrátím.

10.12.2023 5 z 5

Osamělé stádo Osamělé stádo Günther Weisenborn

Pro mě průměrná KODovka, jejíž obsah přesně vystihuje anotace a níže Džerkysův komentář. V podstatě není co dodat, útlá knížečka, přečtená za dva dny.

26.11.2023 3 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Po čase jsem opět sáhl po Grishamovi a utvrdil se v rozhodnutí jeho knihy už nekupovat. A to jich mám přes třicet. Zlatá devadesátá léta kdy napsal svoje nejlepší romány - Firma, Klient, Vyvolávač deště, jsou pryč. Dnes už je to jen stín tehdejšího Grishama. Ochránci nejsou špatná kniha, rozhodně se dají číst ale to strhující napětí které vyzařovalo z jeho ranné tvorby je pryč. Za týden už jsem skoro nevěděl o čem kniha je. A to na takového autora jako je John Grisham není dobře. Ale jak píše pode mnou Ivan F, i já čekám dál.

17.11.2023 4 z 5

Hura-Kura zelený náramek Hura-Kura zelený náramek Torry Gredsted

Jorn je kluk který dychtí po dobrodružství, dálkách, cizích zemích a proto uteče z krejčovské dílny svého pěstouna a jako černý pasažér pronikne na parník plující do Indie. Záhy je sice odhalen ale kapitán jej na lodi nechá jako plavčíka. Náhodou je svědkem schůzky kapitánova indického stewarda se dvěma společníky kteří plánují v Indii povstání proti britským kolonialistům. Stává se pro spiklence nebezpečným a proto je v Bombaji unesen. S pomocí domorodého chlapce Sanga ale oba hoši utečou a začíná nebezpečná cesta přes indický subkontinent na jejímž konci je pokus o překazení ozbrojeného povstání. Výborný dobrodružný román kterým mohl být i obsáhlejší, hlavně konec, ten je podle mě vyloženě odbytý.

15.10.2023 4 z 5

Hadí spirála Hadí spirála Farley Mowat

Kniha prakticky celá popisuje záchrannou akci dvou remorkérů, Josefíny a Lilliany, kterým se podaří za cenu obrovského úsilí jejich posádek dostat do bermudského přístaviště opuštěný britský nákladní škuner Leicester, těžce poničený hurikánem. Bylo zajímavé číst jak celá akce probíhala, o hledání vraku, jeho dotažení do bezpečného přístavu kde lodě musely čelit další bouři která málem zničila Josefínu. Stejně tak o činnosti kapitánů i hrdinství a těžké práci námořníků.

14.10.2023 4 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Asi zatím největší šlápnutí vedle .... Neříkám že to bylo úplně špatné ale vlastně jsem celou knihu čekal na svědectví holčičky z prologu kterým se vše vysvětlí, což se nakonec taky stalo. Není zde vlastně nic co by mě vtáhlo do děje tak že bych napjatě očekával další události. Kate stále někam jezdí, sem tam po ní někdo vystřelí, přijede Tomasetti, pofouká bolístky, odveze domů. Co dělá zbytek týmu je mi celkem záhadou. A Kateino těhotenství? Naprostá katastrofa. Filozofování ohledně dítěte mezi Kate a Tomasettim, to jsem vážně nechápal, jako by ho nechtěl ani jeden. Jsem zvědavý jak to mezi nimi bude dál protože se mi zdá že to tentokrát hodně zaskřípalo. Ale musím si dát pauzu, už je těch amišů nějak moc ...

14.01.2023 2 z 5

Briga Tři lilie Briga Tři lilie Olle Mattson

Dětská dobrodružství Mikela Mikelsona a děvčete Tua-Tua v zapadlé švédské vísce na břehu moře. Mikel žije s babičkou, psem Bobem a ovečkou Ulrikou ve starém hostinci a už 8 let čeká na svého otce námořníka, který jak Mikel doufá, přežil ztroskotání brigy Tři lilie. Život je zde hodně drsný ale přináší i šťastné chvíle. A tou je Mikelovo shledání s otcem i záchrana jeho těžce vydělaných peněz v Americe. Dnes už je to pro mě těžce průměrný příběh doplněný pěknými ilustracemi.

24.09.2022 3 z 5

Oklamaný Oklamaný Vladimír Körner

Kniha má sice jen 156 stránek ale je to těžké čtení. První část ve které se čtenář seznámí s obrleitnantem Villim Rosou se odehrává během bitvy u Hradce Králové, druhá kdesi v Haliči kam je Villi za trest odvelen. Přežívá tu jen díky pití a občasným schůzkám s místní vdovou Ellou, která se jej pokusí zdiskreditovat poté co se o jejich vztahu dozvědí obyvatelé mestečka. Text je doplněný mnoha větami v němčině i citáty z bible. Upřímně, moc mě to nebavilo.

19.06.2022 2 z 5

Tajemství starého venkovského sídla Tajemství starého venkovského sídla Johan Fabricius

Dobrodružné vyprávění o partě děti kdesi v Surinamu, která objeví ve starém sídle skrýš podloudníků s pašovanými a kradenými věcmi. Samozřejmě mládež se pustí do "vyšetřování", které skončí nedobře - jsou ponecháni svému osudu na jakémsi karibském ostrově. Jenže děcka se nedají, s pomocí holandského kamaráda se jim podaří zachránit a nakonec všechno dobře dopadne. Dobré to bylo.

10.12.2021 3 z 5

Zákon bohyně Nemesis Zákon bohyně Nemesis Karl May

Také jsem čekal nějaké velkolepé vyvrcholení celé ságy kde vítězové budou oslavováni a padouši po zásluze dojdou trestu, nic takového se ale nekonalo. Vše bylo zakončeno rychle a stručně. A závěrečná anabáze Supího zobáku po německém venkově byla vyloženě nastavovaná kaše, zřejmě aby byl splněný počet stránek nasmlouvaný s nakladatelstvím. Tak dlouhá série si zasloužila rozhodně lepší konec.

27.02.2020 3 z 5

V městě prorokově V městě prorokově Karl May

Kniha začíná tam, kde skončil předešlý román "Pouť do Mekky", džemmou - soudem nad vrahy přepadených a ubitých vojáků. Obžalovaným v čele s el Ghanim byla dána milost a Kara ben Nemsi s Halefem a ostatními přáteli pokračuje dál do Mekky. Zde náhodou odhalí zárodek povstání proti velikému šerifovi. Vůdcem je známý el Ghani, který chce pomocí zrady zasednout na místo velitele svatého města. Podaří se zabránit zlu ovládnout Mekku a bude el Ghani za své činy konečně potrestán?
Myslím, že panu Kandolfovi se podařilo dopsat nedokončený román Karla Maye se ctí. Já jsem byl spokojen, líbilo se mi to.

19.01.2020 4 z 5