MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Po delší době se jedná o knihu mimo můj oblíbený žánr, která mě nadchla, nemohla jsem ji a hlavně ani nechtěla odložit a četla s jistým napětím, jak vše nakonec dopadne. Doporučuji všem čtenářům, kteří si chtějí osvěžit příběh o Achilleovi, jenž je podaný trochu jiným způsobem, rámcově zařazeným do žánru young adult.

06.02.2020 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Autor opět nasazuje výborné tempo, které je zmnohonásobeno krátkými a údernými kapitolami, jež vás nenechají ani na okamžik vydechnout. Budete doslova fascinováni tím, jakým způsobem Theo myslí, jakým vytváří své teorie, které se pak snaží i dokázat. V tomhle díle už autor nejspíš překročil pomyslnou hranici reálnosti, ale příběh vůbec neztrácí nic na zajímavosti ani čtivosti. Čeká na vás zajímavý případ okořeněný vědeckými vsuvkami, pořádná dávka napětí, ale především jeho gradace v závěru, který vás tentokrát pořádně překvapí svým zvratem. Konec je však okamžitě utnut a myslím si, že čtenáři stejně jako já, budou potřebovat nutně další díl. Pevně věřím, že se ho dočkáme v tomto roce.

02.02.2020 5 z 5

Kdopak to tu běžel? Kdopak to tu běžel? Christine Henkel

I přesto, že je kniha většího formátu, písmo bylo zvoleno spíše menší. Myslím, že by kniha snesla větší písmo - přece jenom se jedná o knihu pro malé čtenáře. Věkově je zařazena od čtyř let, takže je určena především k předčítání. I přesto by se mi líbilo na tak velké knize písmo větší. Ale možná je to jen můj osobní pocit.
Ilustrace jsou opravdu povedené, ale především zachovávají podobu živočichů. Nejedná se tedy o pouhé kreslené obrázky, které by měly dětem přiblížit jejich podobu, ale věrně ji vyobrazují. Stopy jsou nakresleny ve skutečné velikosti, což velmi pomůže malým detektivům.
Kniha je určena všem zvídavým dětem, které by chtěli poznat, jaký živočich kráčel ve sněhu. Pusťte se do pátrání i vy!

28.01.2020 4 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

I tento případ hodnotím velmi vysoko, tato série mě ještě neomrzela a vždy s velkým nadšením rozečítám nový díl. V této sérii si přijdou na své hlavně milovníci detektivních případů, promyšlených zápletek a napětí, které ke konci graduje. Třešničkou na dortu jsou překvapivé závěry, i když zkušený čtenář může v zápletkách autorky najít jakýsi vzorec, který se většinou opakuje a někdy tak není těžké odhalit pachatele. V tomto případě jsem byla velmi blízko, ale i tak mě autorka překvapila. Doporučuji.

22.01.2020 5 z 5

Sestřička Sestřička Christie Watson

Tuhle práci nemůže dělat každý, ale to jsem věděla i předtím, jen knížka mě v tom více utvrdila. Pro práci v ošetřovatelství se musíte narodit. Jsou zde důležité nejen vědomosti a zkušenosti, které vás připraví na opravdovou a mnohdy náročnou práci, ale také empatie, laskavost, respekt a soucit – jen tak se pacientům přiblížíte a ulehčíte jim jejich cestu k uzdravení. Sestřičku by si měl přečíst každý, kdo se chce dozvědět víc o důležitém poslání, kterým práce v ošetřovatelství bezesporu je. Pokud vás zajímá nemocniční prostředí, chcete se o něm, lidech, kteří zde pracují, ale také léčí, dozvědět více, je tato kniha pro vás ta pravá.

17.01.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

I když Jáma se Kříďákovi v mnohém podobá, i tak se mi zdála trochu odlišná, sklouzávala více k hororu, neboť v ní rozhodně najdete více horových prvků. Těžko říct, která kniha je lepší, obě jsem hodnotila velmi vysoko, přesto si troufám tvrdit, že Jáma je o něco vyšperkovanější a věřím, že další autorčiny knihy budou ještě lepší.
Jámu bych doporučila všem čtenářům, kteří ocení dobře napsané postavy, mají rádi prolínání minulosti se současností, vyhledávají tajemné příběhy a mysteriózno a nebojí se odhalit dávno pohřbená tajemství.

15.01.2020 5 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Nejedná se o špatnou knihu, autor studiu literatury a pramenů jistě věnoval veškerý svůj čas, často citoval i různé dopisy a dobové listiny, přesto mě jeho styl psaní vůbec neoslovil. Ke knize jsem neměla touhu ani potřebu se vracet, často jsem ji odkládala, na druhou stranu jsem se těšila, až ji budu mít konečně přečtenou. Od této knihy jsem měla bohužel úplně jiná očekávání a nakonec jsem byla zklamaná.

14.01.2020 3 z 5

Modrá smrt Modrá smrt Dylan H. Jones

Zápletka byla vystavěna výborně, případ je parádně zamotaný, nechybí ani gradace příběhu, dostatek akčních scén, ale především velká porce napětí. Pachatele není snadné odhalit a i přesto, že závěrečnému rozuzlení chyběl moment překvapení, nic to neubralo na kvalitě a propracovanosti příběhu. Jedná se o knihu, která by v žádném případě neměla uniknout skalním fanouškům kriminálních thrillerů, přičemž si knihu užijí i milovníci detektivních příběhů.

12.01.2020 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Autor má můj obdiv za originalitu a neotřelost, ale především za to, že se jedná o jeho prvotinu! Neskutečné. Věřím, že mu kniha dala velmi zabrat a já se klaním tomu, že napsal příběh, který má hlavu i patu a nemá téměř hluchá místa, ač čtenář může mít pocit, že se některé situace opakují několikrát (stejné situace jsou však viděny vždy z pohledu jiné osoby).
Mnoho situací vás překvapí, ohromí, nadchne, ale i šokuje a vyděsí. Knize nechybí vtip, napětí, akce, ale především skvělé rozuzlení, které nebudete ani v nejmenším čekat.
Z pohledu mě samotné se jedná o bezkonkurenčně nejlepší a neoriginálnější knihu, kterou jsem v roce 2019 četla. Doufám, že se od autora dočkáme dalších podobných příběhů.
Knihu vřele doporučuji všem čtenářům, kteří by si rádi přečetli něco neuvěřitelného v tom nejlepším možném slova smyslu.

09.01.2020 5 z 5

Na podpatcích Na podpatcích Dominik Dán

Přiznám se, že mě první třetina tolik nebavila, až jsem si pohrávala s myšlenkou, že knihu odložím a vrátím se k ní později. Po přečtení komentářů na knižních databázích, které lákaly na zajímavé a překvapivé zvraty, jsem se rozhodla ve čtení nepolevit. Udělala jsem dobře. Když jsem se však zamyslela na tím, proč mě tentokrát autor zpočátku neuhranul, zjistila jsem, že mi tam chyběl Richard Krauz a jeho mordparta. Zpočátku je sledujeme jen okrajově, ale jakmile došlo k vraždě bývalého policisty a Richard s partou nastoupili v plné polní, nepustila jsem knihu z ruky a přečetla ji na jeden zátah. Zvraty v obou, respektive ve třech dějových linkách jsou neočekávané a nejspíš mnohé čtenáře už ani nepřekvapí, neboť autor je jimi pověstný. Opět se mi líbil pohled na tamní policejní práci a jak probíhala spolupráce s podsvětím. Autor píše uvěřitelně a dala bych ruku do ohně za to, že se některé scény mohly odehrát i ve skutečnosti. Nechybí ani pověstné vtipné dialogy, které jsem si opět užívala a bavila se nad nimi.

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tato kniha se četla velmi lehce a svižně. Autorčin styl je čtivý a její styl psaní těžko odložitelný. Přesto bych vytkla zdlouhavější začátek, který sice přinesl důležité seznámení s postavami, ale než došlo k zlomové scéně, uběhlo podle mého názoru dost stránek. Rovněž nejsem spokojená s atmosférou, která panovala v hotelu a mezi hosty, neboť bych uvítala větší podezřívání a celkovou nevraživost. Většího napětí se dočkáme až v samotném závěru knihy, v němž autorka vyústí svou zápletku. Anotace láká na šokující konec, ale já osobně bych volila jiné slovo než "šokující". Překvapivý rozhodně byl, ale naštěstí jiným způsobem než v jejích předchozích knihách, kde mi celkový dojem spíše pokazil. Připravte se na to, že Nevítaný host se od autorčiných předchozích knih odlišuje, ale pro mě je vítaným překvapením. Kniha není dokonalá a vůbec se nemůže srovnávat s knihami Agathy Christie, ale oceňuji především snahu se k nim alespoň přiblížit. Knihu doporučuji především fanouškům autorky, ale také čtenářům, kteří tíhnou spíše ke klasickým detektivkám a jejím zápletkám. V takovém případě s touto knihou chybu rozhodně neuděláte.

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

Autorka napsala velmi povedený a čtivý příběh, který má však jedno velké mínus, a tím je předvidatelnost. Zhruba v jedné třetině už budete znát jádro celé zápletky a přijdete tak o momenty překvapení či větší zvraty. Některé detaily točící se okolo hlavní zápletky vám však budou utajeny a dozvíte se je až v závěrečné části. Plusem knihy je v prvé řadě čtivost, která vás k příběhu připoutá. První třetina knihy se vám sice může zdát trochu rozvláčnější a žádných větších překvapujících událostí se nedočkáte, přesto si vás autorka jakýmsi podmanivým způsobem omotá kolem prstu a nedovolí vám knihu odložit. Dalším významným plusem jsou kratší kapitoly, které vás podvědomě nutí číst dál a obracet další a další stránky. Nejedná se sice o žádný krvavý, nervydrásající thriller, ale za to si vychutnáte čtivý detektivní román určený spíše pro ženy, ve kterém nechybí emoce a přiměřená dávka napětí.

Smrtící řeka Smrtící řeka Dervla McTiernan

Na debut se jedná o velmi povedené dílo, které nabízí originální zápletku i její zpracování. V závěru se dočkáme spádu, který nedovolí knihu ani na okamžik odložit, a to do té doby, než se dozvíme okolnosti případu. Jeho jádro se nachází v minulosti, což žádného čtenáře už v dnešní době nepřekvapí. Autorka skvěle vylíčila atmosféru nejen současného Irska, ale především jeho poměrů v letech devadesátých, kdy tehdejší zákony vůbec nechránily týrané děti před jejich tyranskými rodiči. Největší důraz se kladl na rodinu a rodinné hodnoty a nebralo se v potaz, že by některé děti mohly ve společnosti vlastních rodičů trpět. Nebýt dějového útlumu, který byl na druhou stranu důležitým nástinem poměrů a chodu policejního oddělení, jenž bylo pro další vývoj nepostradatelnou součástí děje, avšak následoval po skvělém mrazivém začátku, jednalo by se bezpochyby o strhující debut, který by neměl chybět v žádné knihovně věrného čtenáře detektivek.

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Děj se rozvíjí velice pozvolna, než Alex vůbec pochopí, že nehoda nebyla žádnou nehodou, uběhne hodně stránek. Autorka má můj obdiv za to, že se rozhodla vytvořit příběh vystavěný pouze na myšlenkových pochodech člověka v kómatu. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, se kniha v tomto ohledu velmi povedla. Bohužel tempo příběhu je pomalejší, jedná se spíše o psychologické drama s detektivní zápletkou, ale kvůli tomu, že čtenář očekává thriller a s ním spojené napětí, může být v závěru zklamaný. Závěrečná třetina se věnuje právě zmíněné detektivní zápletce a dokonce se čtenář dočká i nějakého toho napětí. V tomto ohledu se však nejedná o nic světoborného - vodítka čtenář nemá žádná a vše se dozví z úst samotného pachatele. Kniha za přečtení rozhodně stojí a na debut se jedná o povedené dílo. Jen jsem měla bohužel jiná očekávání.

16.11.2019 3 z 5

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Autorka napsala syrový thriller, kterému vévodí atmosféra korejského života vyšší vrstvy, jež se střetává s šílenstvím vystupujícím z všudypřítomné mlhy, která obklopuje chlapcovu mysl. Příběh je prostoupen mnoha nečekanými zvraty, které vás mnohdy vyvedou z míry a rozhodí vaše ustálené životní hodnoty. Když se u některých drsných scén zasmějete stejně jako hrdina smějící se u brazilského filmu Město bohů (který je mimochodem vynikající), leknete se, zda není šílenství v této knize nakažlivé. Autorka si vás omotá kolem prstu a budete chtít té krve více a více! Pokud milujete thrillery, nevadí vám krev a drsné příběhy, rádi zkoušíte nové autory, nebojíte se delších kapitol ani neobvyklého příběhu, rozhodně dejte šanci Vzornému synovi, jenž má ruce ušpiněné od krve.

16.11.2019 4 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Autor zpracoval historii černobylské jaderné katastrofy do velmi čtivé formy vzhledem k tomu, že se jedná o čistokrevnou literaturu faktu. Tato kniha se z velké části zabývá politikou, která, přiznám se, mě ne vždy příliš bavila a rozhodně jsem ji nečetla se zatajeným dechem jako například události, které proběhly těsně před výbuchem či chvíli po něm. Osudy hasičů při hašení požáru a dobrovolníků při odklízení následků havárie vezmou každého za srdce, jakož i fakt, že Sovětský svaz upřednostnil politické zájmy před zdravím a bezpečím vlastních občanů, což se mu ve výsledku nakonec vymstilo. Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří nemají o černobylské havárii velké povědomí, ale také těm, kterým na trhu chyběla kniha zabývající se tímto tématem. Pokud jste viděli seriál Černobyl a rádi byste si rozšířili vědomosti týkající se černobylské havárie, pak je tato kniha skvělým doplňkem.

16.11.2019

Sexy farmář Sexy farmář Alice Clayton

Děj se točí okolo farmy, jídla, lásky a sexu. Roxie má ráda sex, ale závazky už ne. Užije si a když cítí, že se ze vztahu stává něco vážnějšího, vezme nohy na ramena. Přesně to očekává i od Lea, sexy farmáře, se kterým se seznámí díky ořechům (proto také originální název knihy zní Nuts a opravdu nechápu, proč český distributor přišel s názvem Sexy farmář, nemluvě o obálce, která vůbec nekoresponduje s hlavním mužským hrdinou). Bohužel v knize se setkáme s obvyklými klišé postihující tento žánr. Erotických scén bylo celkem dost, až mi později přišly trochu na obtíž. Ale nic, co bych nezvládla. Hrdinům, zejména hlavní hrdince, se nevyhnou trapné momenty, které měly nejspíš čtenářky rozesmát, ale někdy bohužel sklouzly spíše k trapnosti. Ale abych nekřivdila, párkrát jsem se některým situacím i zasmála. Konec byl očekávaný, žádné překvapení se nekonalo, ale s tím jsem i počítala. I když knihu hodnotím průměrně a znovu si ji určitě nepřečtu, věřím, že mnoho čtenářek vyhledávajících tento žánr s ní bude spokojených. A o to jde především. Kniha svůj účel splnila.

16.11.2019 3 z 5

Nenechám tě odejít Nenechám tě odejít Chevy Stevens (p)

Autorka napsala skvělý thriller, který vás vtáhne už od první stránky. I přes jeho tloušťku čítající 400 stran jsem jej přečetla za pouhé dva dny, což hodně vypovídá. Přiznám se, že se mi už dlouho nestalo, aby mě příběh, v němž se chytře prolíná minulost s přítomností, tak pohltil a doslova mi nedovolil od něj odejít. Děj se odehrává v Kanadě, která je známá svým chladnějším a drsnějším podnebím, jenž se prolíná i do samotného příběhu. Sníh, déšť a vítr jsou na denním pořádku a hlavní hrdinky se musí vyrovnat nejen s těmito častými projevy počasí, ale také s násilnickým psychopatem, který nemá co ztratit. Tyto dva prvky zde skvěle fungují a doplňují se. Autorka umí budovat tíživou atmosféru a i když máte pocit, že se místy nic neděje, dokáže vás během chvilky překvapit a vyvést z omylu. Dočkáte se několika nečekaných zvratů událostí, které dějem zamávají a některé situace se pořádně zamotají.

16.11.2019 5 z 5

Dcera života Dcera života Tom Fletcher

Příběh mě velmi bavil, četl se dobře, ale bylo vidět, že se jedná o první díl série, prostřednictvím něhož se čtenář pomalu seznamuje se světem, tím, jak funguje, ale také s technologiemi, které byly důsledkem přizpůsobení se nynějšímu životu vytvořeny. Některé popisné pasáže tak mohly místy nudit a zpomalovat v předchozích stránkách rozjeté tempo příběhu. Svět odehrávající se za zdmi dómu, tedy ten, o kterém nemá Eva ani tušení, nebyl rozpracován tak, jak bych si představovala a k úplnému pochopení nebylo dost věcí vysvětleno, ale v tomto případě věřím, že se bližší detaily dozvíme v dalším, respektive dalších dílech. Závěrečná třetina byla dost napínavá a se samotným koncem jsem byla spokojená.

Zastřelen, ubodán a otráven Zastřelen, ubodán a otráven Jonathan J. Moore

Předně chci uvést, že ač se jedná o brožované vydání, je kniha vyvedena na křídovém papíře s mnoha fotografiemi obětí i jejich vrahů, případně sochami či kresbami. Kniha byla zajímavá, poutavá, kapitoly dlouhé tak akorát, že bylo knihu možné kdykoliv zavřít. V druhé polovině chyběl alespoň rok, kdy se atentát odehrál, abych si přiblížila dobu a její okolnosti. Některé informace se zbytečně opakovaly a některé byly příliš strohé. Z komentářů na jedné z knižních databází jsem se dočetla, že kniha obsahuje nepřesné informace, zejména co se týče popisu útoku na R. Heydricha. Toto zjištění mě trochu vyvedlo z míry, neboť jsem doufala, že autor čerpá z ověřených zdrojů, ale na druhou stranu se jedná nikoliv o literaturu faktu, ale populárně naučnou literaturu. Jako celek však knihu hodnotím kladně a moc ráda ji doporučím.