Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Povinná četba. Na všech typech škol. Nejvíce se mi líbil Týden v tichém domě, jak líčily na ženicha a vyšívaly a zase páraly monogramy. V hodinách čj se rozebíral děj, postavy, prostředí. Já jsem je ale měla docela ráda. Představovala jsem si malostranské lidičky - paní Rusku, Hastrmana, pana Vorla s jeho pěnovkou, chudáka žebráka pana Vojtíška. Figurky to byly hodné, přející, dobrosrdečné, závistivé i pomlouvačné. Lidské charaktery jako by se přesunuly do dnešní doby.

15.06.2020 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Strašidla mi bylo líto. A moderní anglická rodina mi dost lezla na nervy. Ještě, že měli tu hodnou dceru. Nedávno jsem uklízela v knihovně a tuhle knížečku jsem našla zapadlou za jinými. A tak jsem si sedla a s velkou chutí si ji znovu přečetla / už poněkolikáté /. A pořád mě baví.

07.06.2020 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Knihy MK mám ráda, začala jsem s kočičími povídkami. I tato kniha se mi líbila, prostředí televizního seriálu mi silně připomínalo Ulici, která jde na Nově už řadu let. Zajímavé vztahy mezi lidmi na pracovišti a mezi kamarádkami. A byly to vůbec kamarádky?

07.06.2020 4 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Přečteno před mnoha lety, ale děj si pořád pamatuji.

24.05.2020 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Na střední škole jsem pořádala výpravy do babiččiny knihovny. Kromě německých knih vázaných v kůži jsem tam objevila i tento poklad. Četla jsem ji několikrát, mnoho věcí jsem nechápala. Dnes na příběh partyzánů nahlížím jinak.

19.04.2020 4 z 5

Jako v zrcadle, jen v hádance Jako v zrcadle, jen v hádance Jostein Gaarder

Krásná kniha o tom, jak dětem a nejen jim přiblížit konec života a těžkou nemoc.

12.03.2020 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Kniha se mi velmi líbila, přečetla jsem ji za 2 dny. Sice jsem od půlky knihy tušila, jak to dopadne, ale dočetla jsem.

12.03.2020 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Napínavé čtení, vraha jsem odhalila před koncem a byla jsem ráda,že jsem se trefila. Určitě přečtu i některé jiné knihy této dvojice autorů.

16.02.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Super čtení. Jen ten konec mi tam nějak nesedí. Nicméně se těším na film i na další Hartlovy knihy.

03.02.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Knihu mi doporučila kolegyně,nějak jsem se nemohla začíst. Asi ve čtvrtině knihy mě to chytlo tak, že jsem četla skoro celou noc.

18.01.2020 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

(SPOILER) Začetla jsem se jedno odpoledne a do půlnoci bylo hotovo. Hlavní hrdinka je blázen, Oliver neexistuje, důchodci jsou výplodem její fantazie. Jen mlha, ta byla skutečná.

25.04.2024 3 z 5

Naprosto jsem se ztotožnila s Čičolinou, také jsem viděla film o Anně v dětství a nikdy jsem na něj nezapomněla. Kniha je perfektně napsaná, Anna musela být na svou dobu nejen nádherná žena, ale také žena, která věděla, co chce a udělala pro to všechno. Osud jí však nebyl nakloněn.

14.12.2023 5 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Před několika desítkami let jsem byla u babičky na jarních prázdninách, cely týden pršelo, padal sníh, babička nás nechtěla pustit z chalupy. Už tehdy jsem přečetla kdejaký potištěný papír a almárka byla podobných skvostů plná. Timur a jeho parta, Osudy bubeníkovi, došlo i na Meresjeva. Líbilo se mi, jak se plazil lesem, druhá část o tom, jak chtěl zase bojovat, už moc ne.

28.09.2023 3 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Nádherná kniha o době, kdy si lidé vážili svých rodičů a toužili po vzdělání a umění.

28.09.2023 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Klasická jednohubka, na střední škole jsme zvládli přečíst i v ruštině. Sáhla jsem po ní díky čtenářské výzvě, tentokrát ale v češtině. Námluvy jsou stále stejné nebo podobné. Je to usměvný příběh, ale nemůžu říct, že by to byl můj šálek čaje.

06.08.2023 3 z 5

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Nádherná čeština a hra se slovy. Pro případ špatné nálady mám v knihovně několik knih a tato patří mezi ně.
Mluvil jsem tuhle s červotočem,
Jenže už nevím přesně o čem
a taky přesně nevím proč
a jestli to byl červotoč.

31.07.2023 5 z 5

V hlavní roli vražda V hlavní roli vražda Jana Semschová

Zajímavá zápletka, dočetla jsem ale silou vůle. Stačila by polovina stránek.Rozuzlení zajímavé, pěkný popis přírody, sympatické postavy, ale na mě strašně rozvláčné.

18.06.2023 3 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Školství dnešní doby, na základce tak přemýšlivé žáky nemáme, ale ředitel - takového jsem už taky zažila. Kniha se četla pěkně, hlavní postava sympatická, neměla to lehké, dvě děti, rozvedená, nepoužitelný exmanžel. JoJo.

14.11.2022 4 z 5

Volný pád Volný pád Jessica Barry

Dvě dějové linky, v nich prolínání minulosti a současnosti. Kniha se četla rychle, pořád se tam něco dělo, na konci to do sebe zapadlo jako skládačka.Svět peněz a praktiky farmaceutických firem, pokřivené charaktery.Dost uvěřitelné. Bohužel.

18.09.2022 4 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

(SPOILER) Život ve 12. století byl drsný. Kniha se pěkně a rychle čte, ale není to žádný zázrak. Marta, mladinká jasnovidka, léčitelka, objekt milostné touhy většiny mužů. Rytíř na bujném bílém koni, statečný a spravedlivý. Některé postavy jsou historické, některé vymyšlené. Je neuvěřitelné jaká zranění Marta dokázala bylinkami a silou svých dlaní vyléčit. Postavy jsou buď kladné nebo záporné. Přečetla jsem. Ale ne jedním dechem. Když jsem dočetla, byla jsem ráda, že je konec. A konec? Tak trochu středověká červená knihovna.

16.08.2022 3 z 5